Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Pokaż swoją konfigurację apteczki / plecaka medycznego


Recommended Posts

A teraz prezentacja mojego ostatniego projektu - plecaka medycznego na użytek domowy/wyjazdowy :icon_smile:

W trakcie budowania poniższego zestawu przewertowałem kilkadziesiąt stron różnych tematów na różnych forach dotyczących wyposażenia apteczek. Wybrałem to co wydaje mi się najistotniejsze i najbardziej przydatne. To z czego korzystałem i potrafię skorzystać.

Chętnie poznam wasze zdanie co do poniższej konfiguracji :icon_smile:

 

Bazę stanowi plecak Wisport Sparrow 16 + kieszeń-nerka firmy SZPEJ + kieszeń Janysportu na stazę.

main.jpeg

 

Na jednym boku kieszeń Janysport zawierająca worki na śmieci.

main.jpeg

 

Na drugim boku dwie sztuki nożyczek.

main.jpeg

 

Kieszenio-nerka na przodzie zawiera cały osprzęt pomocniczy:

- Octenisept

- termometr elektroniczny

- stopery 3M do uszu

- marker Sharpie

- lasso do wyciągania kleszczy

- pęseta (2 szt. w różnych rozmiarach)

- igły o różnych grubościach

- kilka ampułek soli fizjologicznej

- kilka par rękawiczek nitrylowych - czarne i niebieskie

- przylepiec w rolce

- latarka długopisowa

- nożyczki do skórek

main.jpeg

 

W komorze głównej znajdują się trzy plastikowe pojemniki:

main.jpeg

 

W pierwszym pojemniku znajdują się leki, maści i żele:

- Smecta (na biegunkę)

- węgiel

- Ulgix Max (na wzdęcia)

- Manti (na zgagę)

- Rapacholin (na niestrawność)

- żel antybakteryjny

- Altacet (na stłuczenia/ukąszenia)

- Kailas (na zmiany skórne)

- Water Jel (na oparzenia)

 

main.jpeg

 

W drugim pojemniku materiały opatrunkowe:

- szeroki przylepiec

- Codofix

- plastry (różne)

- Steri-strips w różnych rozmiarach

- kompresy jałowe - duże

- bandaże

 

main.jpeg

 

W trzecim:

- gazy opatrunkowe

- bandaże - zwykłe i elastyczne

- kompresy chłonne

 

main.jpeg

 

Luzem natomiast w różnych częściach plecaka rozmieściłem:

- maskę

- koc/folię

- notes

- 2 światła chemiczne

- szyny SPLINT - dwie na palce, jedna duża

 

main.jpeg

Link to post
Share on other sites

Dorzuć Metafen (mieszankę paracetamolu z ibuprofenem) na bolenia wszelakie i drugą parę nożyczek dużych. Przydadzą się jeszcze ze dwa peany o różnych rozmiarach, pincety i małe kosmetyczne nożyczki. I wywal ten druciany substytut nożyczek ;P

Link to post
Share on other sites

Pytanie za 100 pkt - Metafen jest najlepszym wyjściem jeśli chodzi o wybór między paracetamolem na ibuprofenem? ;)

Jakie są plusy i minusy jednego i drugiego?

Druga para nożyczek (dużych) jest w nerce, w formie takiego EDC :)

 

O właśnie, o małych nożyczkach kosmetycznych nie pomyślałem!

Ten druciak jest opcją awaryjną na wypadek niedomagania nożyczek właściwych :teeth:

Link to post
Share on other sites

Biorąc sobie powyższe porady doposażyłem się w listek Metafenu, nożyczki do skórek i większą pincetę.

Dodatkowo udało mi się kupić latarkę długopisową firmy Varta :teeth:

 

No dobra, ale jaka jest zasadnicza różnica między paracetamolem a ibuprofenem? ;)

Link to post
Share on other sites

Tak pokrótce wyjaśnię: paracetamol trochę inaczej działa, jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym (ibuprofen dodatkowo jest przeciwzapalny). "Przeciw-zapalność" wynika właśnie z innego mechanizmu działania: dokładnie do doczytania tu:

paracetamol - https://bazalekow.mp.pl/leki/doctor_subst.html?id=643

ibuprofen - https://bazalekow.mp.pl/leki/doctor_subst.html?id=382

 

Ok, tyle w odbieganiu od tematu.

 

Bardzo dobrze "wyekwipowana" apteczka. Rozumiem, że dobierając kolory świateł chemicznych kierowałeś się ewentualnym "triage'm"

Link to post
Share on other sites

Warto wiedzieć, dzięki :)

 

Dobór kolorów świateł chemicznych, które widać na powyższym zdjęciu to temat szalenie skomplikowany i wymagający przedstawienia pokrótce szeregu teorii m.in. nt. znaczenia poszczególnych kolorów i ich wpływu na postrzeganie poprzez pryzmat narządu wzroku, a także możliwości rozpoznawczych mózgu...

a tak poważnie, to po prostu takie kolory tylko posiadałem (ze względu na siłę świecenie i czas) :teeth:

Link to post
Share on other sites
Dorzuć Metafen (mieszankę paracetamolu z ibuprofenem)

Zawsze myślałem, że nie powinno się łączyć tych dwóch związków, a tu proszę jakie zaskoczenie ;)

 

Yahalom, bardzo fajny zestaw a w plecaku się zauroczyłem i chyba wkrótce zainwestuje co nie co.

 

Dla osób znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka dorzuciłbym jeszcze jakiś poręczny ciśnieniomierz. Wprawdzie, nadgarstkowy będąc najporęczniejszym jest najmniej dokładny ale sprawdza się dla osób aktywnych i młodych ( w głównej mierze chodzi tu o zwężenie naczyń i zmiany miażdżycowe u starszych osób). Przy większych wyprawach w góry pozwoli poznać swój organizm od wydolnościowo-krążeniowej strony ;)

Link to post
Share on other sites

Niech dorzuci jeszcze kombo z defibrylatorem, elektrokardiografem i respiratorem. I koniecznie butlę z tlenem. Waży tylko 35 kilo ale co to dla niego.

Budweiser wytłumacz mi proszę po kij mu ciśnieniomierz w takim zestawie, Sensowniej już wrzucić pulsoksymetr napalcowy ( przydatny w wysokich górach).

Link to post
Share on other sites
Waży tylko 35 kilo ale co to dla niego.

Ciśnieniomierz waży jakieś 300g. To faktycznie zasadnicza różnica w wadze plecaka.

 

Budweiser wytłumacz mi proszę po kij mu ciśnieniomierz w takim zestawie

 

Dla osób znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka dorzuciłbym jeszcze jakiś poręczny ciśnieniomierz.

 

Jemu może faktycznie..na kij. Ja natomiast szykując się na wyjazd np. w góry, z pewnymi bliskimi osobami mając do dyspozycji taki plecak spakowałbym właśnie ciśnieniomierz.

Edited by Budweiser
Link to post
Share on other sites

... a wydolność to można sprawdzić różnymi testami, bynajmniej ciśnieniomierzem. Testów jest kilka, ogólnie to chodzi o zmierzenie tętna po wysiłku, potem po 1 minucie (w tym przypadku test Ruffiera). Pulsoksymetr to już coś więcej niż Pierwsza Pomoc, ale jak najbardziej przydatna - w połączeniu z BLS, czyli podstawową wiedzą z zakresu pierwszej pomocy. Można mieć sprzętu multum (najważniejsze to umieć go użyć i wiedzieć po co on jest), ale wiedza podstawowa udzielania pierwszej pomocy jest w tym przypadku najważniejsza.

 

EDIT:

 

Powoli wykraczamy po za temat.

Link to post
Share on other sites

Prawdę mówiąc pomysłów na uzupełnienie plecaka miałem jeszcze kilka - np. stetoskop czy kołnierz ortopedyczny. Ograniczył mnie jednak budżet i... pojemność Sparrow'a :teeth:

 

A tak na boku, to przyznam się, że pomysł plecaka wziął się od... nerki, którą pierwotnie zaadaptowałem na kieszeń medyczną :teeth:

 

main.jpeg

main.jpeg

main.jpeg

Link to post
Share on other sites

Yahalom ,w tym zestawie brakuje mi podstawowej rzeczy ; chusty trójkątnej (bawełnianej koniecznie) jest jak scyzoryk Mac gyvera w plecaku :icon_lol: .Ta na zdjęciu jest praktycznie bezużyteczna , przydały by się jeszcze gaziki odkażające chyba że przeoczyłem. Dołożyłbym opatrunek wojskowy typu W który zastąpi z powodzeniem te opatrunki dziane . Szyną split można zaimprowizować kołnierz ortopedyczny , pamiętaj że można je swobodnie docinać /przycinać :icon_wink: . Gdybyś to wszystko popakował w worki strunowe miast pojemniki pewnie by się jeszcze coś dało dopakować :D

Edited by bronix
Link to post
Share on other sites

Dlaczego ta ze zdjęcia jest praktycznie bezużyteczna? :)

Generalnie, spotkałem się w czasie przyswajania wiedzy teoretycznej na forach z tezą, że chusta jest zbyteczna. Prawda czy mit? ;)

Rolę odkażacza przyjął na siebie Octenisept ;)

Link to post
Share on other sites

Czytasz bardzo złe fora przyjacielu , ta na zdjęciu nie jest tak wytrzymała jak bawełniana . praktycznie nadaje się tylko jako temblak i to też mierny bo się naciąga . Pobaw się obiema chustami sam zobaczysz , spróbuj podzielić/ podrzeć chusty na pasy bez użycia narzędzi , wchłanianie płynów itd . Jeśli chusta ma służyć tylko jako temblak to po co Ci ona ? . zastąpisz bandażem , częścią bluzy /koszuli itp.

Link to post
Share on other sites

Taka rzecz, maseczka do sztucznego oddychania.

Maść Alantan plus (na szybsze gojenie się ran, używam na naprawdę długich wędrówkach.

Bandarze elastyczne, plastry w tym te sportowe/na odciski.

Ketonal - przeciwbólowy

To dodatkowa zawartość mojej apeczki plecakowej, IFAKa raczej mam standardowego

Link to post
Share on other sites

A znasz dawkowanie ketoprofenu "jak jest ciężko"? Bo niestety ten środek ma sporą i hepato i nefrotoksyczność czyli mówiąc po ludzku mocno siecze i nery i wątrobę i można walcząc z bólem załatwić się na amen.

 

BTW byłbym wdzięczny za zachowywanie poprawnych form pisowni.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Z przeciwbólowych polecam naproxen (Aleve, Anapran). Jedna tabletka przegoniła na kilkanaście godzin ból zęba, na którym paracetamol ani ibuprofen brane co godzinę nie robiły żadnego wrażenia.

Edited by sledz
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...