Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

[PORADNIK] Stylizacja amerykańska (umundurowanie i wyposażenie żołnierza US z czasów WWII)


Recommended Posts

Chwyt przedni - nie ma wogóle problemu.

Kolba - wystarczy wywiercić jeden kanał wiertłem 20mm i już mieści się tam stick lipo (w stenie kolba też ma 20mm średnicy wewnętrznej).

Chwyt pistoletowy - tu by pasował rdzeń stalowy, który będzie okalał silnik i będzie wklejony np. na żywicy w otwór wydrążony w chwycie. Niestety to wydrążenie to akrobatyka wyższej klasy.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 128
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Z wydrążeniem otworu w chwycie nie ma problemu. Trzeba go wywiercić w dużym klocku drewna, a dopiero potem obrabiać z zewnątrz, żeby otrzymać odpowiedni kształt.

Można też zrobić go z dwóch części i wykonać wnęki na silnik w obu połówkach osobno, a potem je skleić. W ten sposób można je lepiej dopasować do koszyka silnika i może nie trzeba będzie robić metalowych wzmocnień. Lepiej też można kontrolować obróbkę zewnętrzną, żeby zachować minimalną grubość ścianek.

Link to post
Share on other sites

Panowie, prośba o pomoc:

 

Latałem po różnych forach i szukałem dobrej farby na hełm US. Dotarłem do różnych receptur

 

"(...) Mikstura nr 1 - dla hełmu nowego.

Humbrole nr...

117 - 155 - 170

...w proporcjach odpowiednio...

3 : 2 : 3

Mikstura nr 2 - dla hełmu used-look”.

Humbrole nr...

116 - 170 - 154 - 33

...w proporcjach odpowiednio...

1 : 2 : 3 : 1

Mikstura nr 3 - dla hełmu used-look”.

Humbrole nr...

155 - 170

...w proporcjach odpowiednio...

3 : 2 (...) "

 

No i dalej kiszka. Szukałem farbki o numerze 170 i okazuje się, że nie ma jej w ofercie sprzedaży. Mało tego, nie ma jej nawet w katalogach firm.

Czym to zastąpić (tego humbrola) lub też która farba będzie odpowiednia; na SoF jest spray, ale:

"(...)4. Pierwsza warstwa olive drab (nakładana grubo pędzlem, nie aerografem, metodą wklepywania farby pędzlem „na sztorc”).

5. Druga warstwa olive drab (nakładana grubo pędzlem, nie aerografem, metodą wklepywania farby pędzlem „na sztorc”). (...)"

(zakładam, że jak nie aerograf to i nie spray!

Ostatecznie pomógłby mi choć kod RAL (oczywiście gotowego koloru, choć nie pogardzę kodem dla humbrola 170 - a zwiedziłem w tym celu parę forów, w tym modelarskich - odnośnie 170-ki) ...

 

A, jeszcze lakier poliuretanowy. Oczywiście, tego wskazanego w recepturze nie produkują, a nie chcę płacić za puszkę 80 zł - na co mi litr. W sklepach modelarskich zaś są dostępne jakieś badziewia wodorozcieńczalne. Czy można czymś takim zastąpić lakier poliuretanowy?

Edited by Kolba_DK
Link to post
Share on other sites

Według mnie nie ma potrzeby spinać się za bardzo czy to pędzel czy spray. Malowałem zarówno pędzlem i sprayem i w obu przypadkach było dobrze. Warto też zaznaczyć, że w trakcie II wojny odcienie OD się zmieniały. Możesz użyć takiej farby i też będzie dobrze.

http://www.paragraf22.com.pl/paragraf22/farby-maskujace/642-farba-400ml-oliv-drab.html

Link to post
Share on other sites

Dzięki.

Najgorsze jest to, że ekran komputera nie oddaje zbyt dobrze barw; poz tym, wrzucając w wyszukiwarkę hasło RAL 6014 zobaczyłem całą paletę kolorów. Kupowałem już wcześniej farbę FOSCO OD (tylko nie pamiętam numeru - miała to być farba do oporządzenia US z WW2), ale efekt, hmmm... Odcień hełmu był bardzo podobny do munduru "spadaka" M-43. No, ale spróbuję, zobaczymy, jak wyjdzie. Tylko na zdjęciu tej farby z Paragrafu 22 mam wrażenie, że zbyt brązowy odcień. No, ale mam nadzieję, że to wina kolorystyki zdjęcia oraz ustawień monitora i w naturze lepiej wypadnie

Link to post
Share on other sites

Kolba,

To malowanie pędzlem „na sztorc” jest po to, żeby uzyskać efekt szorstkiej, nierównej wierzchni, takiej jak „salamandra” na polskich przedwojennych hełmach.

Lepiej to uzyskać w sposób taki, jak to robiono:

- pomalować hełm lakierem, może być bezbarwny, ale nie szybkoschnący,

- posypać mokry lakier proszkiem z korka, Można przyklepać ręką, żeby lepiej się przykleił,

- poczekać aż wyschnie i usunąć to, co się ńie przykleiło, korek nie musi pokrywać hełmu jednolicie,

- pomalować docelową farbą w spray’u.

Taki przepis znalazłem gdześ na jakimś forum, ale nie pamietam gdzie.

Proszek korkowy można kupić: http://www.sofmilitary.co.uk/ground-cork-for-us-m1-helmets-product,19189

Albo zrobić samemu ścierając korek od wina na tarce kuchennej lub papierze ściernym.

 

Ta farba z Paragrafu jest OK, używałem jej.

Na SOF są też dwie farby na 1942 i 44 rok (prawdopodobnie OD3 i OD7)

 

Na youtubie jest masa przepisów:

Edited by Cortes
Link to post
Share on other sites

Korek to składnik obowiązkowy, ale malowanie na sztorc uniemożliwia powstawania śladów ''pedzlowania''. Najlepiej kupić kilka podkładek korkowa, albo skombinować korek od wina i zetrzeć go do oczekiwanej grubości. Jeżeli natomiast chodzi o przyklepywanie ręką korka, to należy być przy tym ostrożnym żeby korek nie był za gęsto i grubo nałożony. Wygląda to tragicznie, a niestety raz sam tak zrobiłem i trzeba było wszystko poprawiać. Jak będziesz malował pędzlem to po pierwszej warstwie farby strzep nadmiar luźnego korka i zostaw do wyschnięcia. Jak będą jakieś za duże braki to uzupełnij i znowu poczekaj aż farna będzie sucha. Jak cały dzwon będzie pokryty korkiem, a Ty uznasz że jest dobrze pozostanie Ci tylko nałożenie kilku równych, nie za grubych, warstw farby. Wszystko po to żeby korek był zatopiony w farbie i nie odpadał przy byle dotknięciu.

Polecam ten link: http://www.90thidpg.us/Equipment/Projects/M1HelmetResto/index.html

Link to post
Share on other sites

Z Humbrolem enamel 170 może być kłopot, bo z tego co pamiętam, to w UE została zabroniona,. A dokładniej jakieś tam składniki zostały zakazane przy produkcji farb i producenci farb modelarskich też musieli wycofać/zmienić skład farbek.

 

Ale jak pisali poprzednicy, nie bawiłbym się w mieszanie farbek modelarskich, raz że drogo to wychodzi na duże powierzchnie, dwa gotowa farbka zawsze ma ten sam odcień. :) Zresztą jak byś tego nie pomalował to w ASH i tak będzie dobrze.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Dziś wróciłem do domu z nowym nabytkiem, także się pochwalę. :icon_biggrin:

Podstawowy szpej systematycznie się zbiera.

 

w9y7Cf4.jpg

 

Tak, wiem, że Colt niezbyt koszerny, ale trochę go pewnie wystylizuję. ;)

Pozostał jeszcze najważniejszy zakup (nietrudno domyślić się co). Zdecydowałem, że postawię na nówkę z Nestofa.

#AllAmericans

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Panowie HELP:

 

1. Uzbrajam się właśnie na Tunis/Bizerta w Sierżanta Big Red 1 w zestawie M-1943, który faktycznie pojawił się na ich wyposażeniu pod koniec 1944, no ale wciąż jest OK -> może macie pomysł na inną seksowną formację do której M-1943 "bardziej pasuje"?

 

2. Moją główną giwerą jest Thompson od Cymy -> mam problem z ładownicami, koszerne piątki piechociarskie są sporo za krótkie (16 cm) vs magazynki Cymy (22 cm) :-( Pasować będą potrójne długie, ale te z kolei są dedykowane USMC, Macie jakiś pomysł? Są jeszcze torby na magazynki dodatkowe, ale jakoś to słabo wygląda.

Link to post
Share on other sites

Aprpo`s magazynków, wg. Wikipedia: "M1 – jeszcze bardziej uproszczona wersja tego pistoletu maszynowego. Zamek półswobodny zastąpiono w nim zamkiem swobodnym. Z lufy zniknęły charakterystyczne żebra poprawiające jej chłodzenie, a rękojeść napinania zamka przeniesiono na prawy bok komory zamkowej. Zmieniono obrys kolby i osadzono ją na stałe w komorze spustowej. M1 mógł być zasilany wyłącznie z magazynków pudełkowych, których produkcję ograniczono do wersji 30-nabojowej. Wszedł do produkcji w lipcu 1942"

 

Tak więc musieli ich używać coraz częściej co zresztą widać na zdjęciach, i co wszystkim wystawały a nie używali ładownic USMC ?

Link to post
Share on other sites
Do tych ładownic wchodzą co najwyżej kapsuły CO2. Nie widziałem, żeby ktoś nosił jakiekolwiek magazynki w tych ładownicach. Swego czasu zapasowy magazynek do Colta trzymałem w bocznej kieszeni w musecie.
Mi udało się wcisnąć tam magazynki GBB, ale zapięcie sugerował, że może się otworzyć, więc nie polecam.

 

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites
  • Domin007 changed the title to [PORADNIK] Umundurowanie i wyposażenie żołnierza US z czasów WWII- poradnik
  • Domin007 pinned this topic
  • 1 month later...
  • Domin007 changed the title to [PORADNIK] Stylizacja amerykańska (umundurowanie i wyposażenie żołnierza US z czasów WWII)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...