Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

[PORADNIK] Stylizacja amerykańska (umundurowanie i wyposażenie żołnierza US z czasów WWII)


Recommended Posts

  • Replies 128
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

16 godzin temu, Budweiser napisał:

@wish @Matt Baker, czym czyścicie manierki? Zastanawiam się czym potraktować swój nowy zakup, ażeby pozbyć się osadu; wrzątek + kwasek cytrynowy? 

Dokładnie - wrzątek przede wszystkim, z dodatkiem cytryny. Kilka razy powtórz dla pewności i powinno wystarczyć. Możesz również wlać mieszankę wody z octem i pozostawić na noc. Potem oczywiście kilka razy wypłukać.

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...
  • 4 weeks later...
  • Domin007 changed the title to [PORADNIK] Umundurowanie i wyposażenie żołnierza US z czasów WWII - poradnik

Bartku,

jeśli myślisz o przygotowaniu do „Hermenegilde komm”, to najważniejsza będzie woda. Oprócz manierki jeszcze 1,5-2 l.

Potem jedzenie, wg własnych potrzeb. Można sobie zrobić racje żywnościowe i klimatycznych pudełkach. Jak lubisz jeść gorące posiłki, to kuchenka i menażka.

Zapasowe skarpety. Papier toaletowy, kawałek papierowego ręcznika. W zależności jaka będzie pogoda, to może jakiś sweter na noc, peleryna przeciwdeszczowa, nawet jak nie będzie padać, to przyda się mały kawałek brezentu, żeby w nocy nie siedzieć na zarosiałej trawie.

To już zapełni musetta. Myślę, że przydadzą się kieszenie cargo :-).

Link to post
Share on other sites

No i wszystko wiesz ; ) - Cortes nie jedno już widział w Czechach i na Słowacji, więc doświadczenie ma spore. 

Osobiście zabieram francuską rację żywnościową - jest bogata w różności, które wbrew pozorom mogą mieć znaczenie dla podtrzymania morale. Godzina 4-5 nad ranem, masz dość, bo nie wyspałeś się w ciepłej pościeli, a i długość snu pozostawia wiele do życzenia ( na studiach spałeś dłużej ), to jeszcze wpieniający dowódca każe Ci pilnować perymetru... i w tym momencie zagotowanie kubka gorącej wody, wsypanie do niego kakao i wypicie togo cuda, stawia na nogi i ratuje dupencję przed pójściem na parking.

A tak na poważnie - czekolada lub inne słodkości dające kopa energetycznego. Ja zawsze zabieram na kilkugodzinną imprezę baton węglowodanowy jakie można kupić w sklepach dla mięśniaków - teraz tym bardziej.

Apteczka - ja ograniczam się do bandaża elastycznego jakbym zwichnął kończynę. Jakieś tam pigułki na głowę, czy niespodziewany ból zęba... ; )

Mam taki śpiwór, który w formie zwiniętej jest wielkości...stopy, więc jak nie do plecaka, to do kieszeni w mundurze M42 zmieści się.

No i oczywiście... zabieram kafeterię + kawę - to a propos kakao nad ranem. Mam takiego świra jak gość z 'Helikopter w ogniu'.... będzie czas - robię kawę i na to miejsce muszę znaleźć!

 

Niemniej jednak słowa Wisha jakie ostatnio usłyszałem - nie obwieszaj się Matt jak choinka, dobrze ci radzę - coś w tym jest ;D

Link to post
Share on other sites

Brak snu to żaden problem. Gorzej właśnie z rozmieszczeniem zapasu wody moim zdaniem. Będzie trzeba to jakoś sensownie wykombinować. Dziwnie tak jakoś bez 30L plecaka i camelbacka :D.

Masz na myśli tą: http://gryfmilitaria.pl/pl/p/Calodobowa-Francuska-Racja-Zywnosciowa-RCIR/1228 ? 

Zawartość apteczki - nawet nieco bogatszej, można spokojnie upchnąć w jednej z kieszeni munduru, więc to da radę łatwo ogarnąć.

Wg moich wstępnych szacunków: Musette, Demolition Bag na potrzebny ekwipunek i M1 na amunicję. 

 

Link to post
Share on other sites

Tak, to ta racja żywnościowa. Ma kilka kilkanaście dań głównych do wyboru. Kilka razy brałem i przydawała się. Nie trzeba myśleć o pierdołach takich jak wspomniany przeze mnie 'cukier' na szybkie doładowanie energii.

Na WMSgu jest dział MILSIM - może warto tam zaglądnąć...

Co do torby Demolition Bag i M1, właśnie pod tę imprezę chcę je nabyć... : D

Link to post
Share on other sites

@Matt Baker, @wish, @SikorPL i reszta,

chcę zrobić zamówienie z http://www.sofmilitary.co.uk. Biorę drobnostki typu: kieszeń do M42, ładownice riggerskie, i coś tam jeszcze.  Zastanawiałem się też nad torbą M1, bo wychodzi za ok. 75 zł, więc taniej niż w PL, ale koszta przesyłki w tym wypadku idą w górę i już się to nie opłaca.

Dajcie znać, czy ktoś chciałby coś dla siebie.  

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Kolba_DK napisał:

Ja poluję na taką rzecz: https://qmi.be/uniforms-and-equipment/us/pockets-m43-trousers-treated-canvas-set-l-r.html. Gdyby ktoś zobaczył w necie coś podobnego, dajcie znać

https://www.militarycollectibles4u.nl/a-49751469/m43-jumpsuit/los-paar-beenzakken-met-veters-voor-us-m43-jumptrouser-parabroek/

Akurat wczoraj przeglądałem neta i rzuciły mi się w oczy. Tylko jakiś ten kolor taki dziwny. 

@SikorPL, poszło PW. 

1 godzinę temu, Meister napisał:

@Budweiser też chętnie podepnę się pod zamówienie.

Daj znać na PW czym jesteś zainteresowany. 

Wstępnie czekam do przyszłego weekendu. 

Link to post
Share on other sites

Chłopaki, a zdajecie sobie sprawę, że ten temat to poradnik - czyli jak za w miarę sensowne piniondze się wystylizować na szeregowa Ryana? Dywagacje o tym, co zamierzacie kupić i linki do przedmiotów wrzucajcie proszę do tematu "Mini komis i linkownia".

Tak, to, że jestem na urlopie nie znaczy, że nie paczę. ;)

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Wiem, że odgrzewam stary temat - postać "spadaka", ale ostatnie nieco poszukałem sobie w sieci i trudno jest mi dopasować elementy szpeju do M43: widziałem szelki m44 (mięta?), riggerskie ładownice na magazynki do Colta, ale jakoś nie rzucił mi się w oczy pas dopasowany np. do szelek m44, ładownice do Thomka, manierka, plecak, torba na magazynki itp. itd. Dakota z Ławicy biega w m43, a nie zwróciłem uwagi na oporządzenie. Macie jakieś dobre rady / historyczne informacje? pls help (w rozwijaniu postaci)...

Edited by Kolba_DK
Link to post
Share on other sites

Kolba, domyślam się, że poznańską ekipę wołasz do tablicy, więc śpieszę z odpowiedzią.
Generalnie rzecz biorąc, nie kupowaliśmy żadnego specjalnego sprzętu, żeby biegać w M43. Używamy dokładnie tego samego ekwipunku, który używamy biegając w M43. Jak przedmówca wspomniał, od MG pojawił się sprzęt w kolorze OD7, czyli taki zielono oliwkowy. Możesz próbować szukać tego sprzętu na allegro (może być ciężko), ebay w europie (trochę łatwiej) lub ebay w usa. Jednak wydaje mi się, że powielanie sprzętu na ash, nie jest koniecznością. Lepiej dokupić coś do uzupełnienia sylwetki w m42 niż całego osprzętu dla M43. Jedyne co to buciki M43, albo może lepiej nie bo będziemy Ci zazdrościć ;)

Link to post
Share on other sites
14 godzin temu, Kolba_DK napisał:

Wiem, że odgrzewam stary temat - postać "spadaka", ale ostatnie nieco poszukałem sobie w sieci i trudno jest mi dopasować elementy szpeju do M43: widziałem szelki m44 (mięta?), riggerskie ładownice na magazynki do Colta, ale jakoś nie rzucił mi się w oczy pas dopasowany np. do szelek m44, ładownice do Thomka, manierka, plecak, torba na magazynki itp. itd. Dakota z Ławicy biega w m43, a nie zwróciłem uwagi na oporządzenie. Macie jakieś dobre rady / historyczne informacje? pls help (w rozwijaniu postaci)...

Szelki m44 są raczej nieprzydatne w kontekście sylwetki spadochroniarza z 2 wojny światowej. Były stosowane z plecakiem m1944  od lutego 1945 r.  do końca wojny przez bardzo niewiele jednostek piechoty.  Nigdy nie widziałem zdjęcia potwierdzającego użycie tych szelek i plecaków w dywizjach powietrznodesantowych podczas 2 wojny.

Edited by gonzo0
Link to post
Share on other sites

Troszkę drobiazgów niby poznajdowałem, ale w sumie - może faktycznie bez sensu jest na siłę kompletować coś takiego, szczególnie, jeżeli odnosi się to do samej końcówki wojny. Tym bardziej, że spadacy w naszym gronie są chyba najbardziej ujednoliconą wizualnie formacją. No, żeby był jeszcze Garand;, z drugiej jednak strony, za zasługi na polu i inne nadałem sobie sierżanta, co niejako usprawiedliwia mojego Tommka (którego postaram się przed MG czy Husky oprawić w drewno). Szczerze mówiąc, najbardziej rzuciło mi się w oczy to: https://mantheline.com/product/m1936-musette-bag-transitional/. to https://mantheline.com/product/m1924-web-pistol-equipment-belt-od7/ i to https://qmi.be/us-ww2-m-1944-suspenders.html. Z drugiej zaś strony zaczynam coraz poważniej myśleć na przyszły rok o Wietnamie jako dodatkowym hobby.

Link to post
Share on other sites

Kolba, jak starczy środków bierz garanda. Zajebiście to wygląda jak w ekipie jest kilka osób z garandami, im nas więcej tym lepiej. Moim skromnym zdaniem lepiej odpuścić drewno do Tomka a pozbierać jeszcze trochę i dołożyć do Garanda.

Link to post
Share on other sites

Oj, przy napiętym budżecie w jeden rok będzie trudno z Garandem, ale na przyszły się postaram. Na teraz muszę zająć się kompletowaniem M43 (muszę wymienić, bo rozmiar okazał się być nieznacznie zbyt duży na mnie (fakt, brałem z zapasem), spodnie sukienne polskie wz. 36, na Angola Stena i hełm, TCU, buty jungle, m16, a ogólnie dla "spadaka" zawsze jest co kupować (T-shirt Toccoa, koszula, nóż, sztućce, furażerka, kiedyś moje podróby muszę wymienić na Corcoran'y) - nie ma w co rąk włożyć!

Link to post
Share on other sites
20 minut temu, Kolba_DK napisał:

Troszkę drobiazgów niby poznajdowałem, ale w sumie - może faktycznie bez sensu jest na siłę kompletować coś takiego, szczególnie, jeżeli odnosi się to do samej końcówki wojny. Tym bardziej, że spadacy w naszym gronie są chyba najbardziej ujednoliconą wizualnie formacją. No, żeby był jeszcze Garand;, z drugiej jednak strony, za zasługi na polu i inne nadałem sobie sierżanta, co niejako usprawiedliwia mojego Tommka (którego postaram się przed MG czy Husky oprawić w drewno). Szczerze mówiąc, najbardziej rzuciło mi się w oczy to: https://mantheline.com/product/m1936-musette-bag-transitional/. to https://mantheline.com/product/m1924-web-pistol-equipment-belt-od7/ i to https://qmi.be/us-ww2-m-1944-suspenders.html. Z drugiej zaś strony zaczynam coraz poważniej myśleć na przyszły rok o Wietnamie jako dodatkowym hobby.

 Tak przy okazji, te szelki z ostatniego linka od QMI, to nie - jak błędnie podano w opisie - model m1944, lecz jeden z wariantów szelek m1936 z późnego okresu produkcji (przełom 1944-1945).  

Link to post
Share on other sites
  • Domin007 changed the title to [PORADNIK] Stylizacja amerykańska (umundurowanie i wyposażenie żołnierza US z czasów WWII)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...