Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Montaż do gogli noktowizyjnych PNL-2A


Recommended Posts

Kilka slow o historii powstania projektu. Jak kogoś interesują tylko efekty to niżej znajdziecie konkrety ;-)

 

Mniej więcej po roku mojej przygody z bardziej poważną rekonstrukcją WP, zamarzyłem o montażu do gogli noktowizyjnych. Owy montaż dość często pojawiał się na zdjęciach zarówno z Afganistanu, jak i z manewrów w kraju. Niestety jak to z polskim sprzętem bywa, jakichkolwiek replik brak, a i o materiały promocyjne od producenta lub nawet dokładne zdjęcia było ciężko. Co gorsze, w rejonie w którym mieszkam, nie ma niestety jednostek które chętnie by pokazywały swój sprzęt, lub też profil wyposażenia jest zupełnie inny niż ten który mnie interesował. Trzeba więc było wykonać absolutnie wszystko od podstaw :icon_razz:

Na szczęście udało mi się wykorzystać w końcu okazję i w 2012 r. pierwszy (i jak dotąd jedyny raz) obejrzałem dokładnie ten montaż. Oczywiście wykonałem też fotki, które niezwykle mocno przyczyniły się do realizacji tego projektu.

Następnie żmudnie zdejmowałem trochę na oko, a potem już z proporcji wszystkie niezbędne wymiary. Powstało kilka prototypowych wersji blach montażowych z papieru, aby znaleźć właściwe proporcje, oceniając jednocześnie czy przyjęta skala jest na pewno poprawna. Kopii 1:1 się nie spodziewam, ale wydaje się że wymiary końcowego produktu są dość zbliżone :icon_smile:

Gdy przednia blacha była już gotowa, przyszła pora na puszkę na baterię wraz z tylną blachą. Gdy udało mi się już zrobić projekt posłużyłem się drukiem 3D. Efekt więcej niż zadowalający :icon_wink: Drukowałem u MBC, nawet gdzieś w newsie na portalu dotyczącym jego oferty przewinął się obrazek z moim projektem. Całość - od projektu do wykonania - zajęła mi jakieś 4 lata. Pewnie dało by się szybciej, ale wyszło jak wyszło.

 

KONKRETY:

- Blacha przód i tył - stalowa blacha, w całości cięta i gięta ręcznie z większego arkusza.

- Szyna montażowa przód - 2 częściowy wydruk 3D (ABS)

- Puszka - 6 częściowy wydruk 3D (ABS)

- Przełącznik wahliwy trzeba było trochę zmodyfikować aby się zmieścił

- Gumka na łączeniu kabla z puszką zrobiona z dławicy kablowej

- Gniazdo RCA ma nałożony O-ring

- Przewód spiralny ma identyczną ilość zwojów i ich umiejscowienie również zgadza się z oryginałem

- Śruby do skręcenia puszki są identycznych rozmiarów i normy jak w oryginale ;-)

- Wtyczka z przodu montażu jest jedynie zbliżona wyglądem do oryginału.

- Paski polipropylenowe zostały zaszyte z tymi plastikowymi przekładkami. Mają również rzepy do regulacji.

 

W dalszym czasie planuję zrobić jeszcze "tunel" dla kabla - kawałek materiału w wz.93, oraz zmodyfikować wtyczkę aby wyglądała bardziej jak w oryginale. Pojawią się również tabliczki z nr znamionowym, nazwą gogli, oraz emblematy ON/OFF na puszce.

Na dobrą sprawę to tylko przetłoczeń blachy na pazurach będzie brakowało ;-)

 

Informacyjnie dodam, że na zdjęciach jest hełm wz.2005, więc macie bezpośrednie porównania jeśli chodzi o skalę. Inna ogniskowa aparatu, trochę przekłamuje fotki ale nie na tyle aby nie można było porównać.

 

 

Zestaw zrób to sam :-P

qhFNIrA.jpg

 

Przód

Mc4ujsh.jpg

GQWjPqb.jpg

tFViHcq.jpg

 

 

Bok

YsMnQfS.jpg

F4kRNDm.jpg

 

 

BnzwwVR.jpg

P4PJSco.jpg

MGs1xrl.jpg

 

6Z80iDZ.jpg

YZxR9m7.jpg

hS0rAJO.jpg

 

Tył

za07X8w.jpg

xPtdJUs.jpg

 

Dół

7mFlXVT.jpg

hF3MyRz.jpg

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...