Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Koledzy!

 

Swego czasu zrodził się pomysł nagradzania graczy ASH za udział w imprezach. Taki swoisty program lojalnościowy. Kiedyś coś podobnego funkcjonowało na mazowieckim Weekend Warriorze i nazywało się to system baretkowy. Na czym miałby on polegać?

 

Zasady byłyby nieco podobne do zasad nadawania brytyjskich odznaczeń za kampanie (których jest sporo).

Baretka określonego odznaczenia byłaby przyznawana przez organizatora za udział w określonym cyklu gier. Przykładowo - w kwietniu robimy ostatnią grę z cyklu "Szczury Pustyni przeciw Afrika Korps". Wszystkim graczom, którzy wzięli udział we wszystkich grach z tego cyklu (Tobruk 1941, El-Alamein 1942, Kasserine 1943 i Bizerta-Tunis 1943) przysługiwałoby prawo do baretki brytyjskiego odznaczenia Africa Star. Baretkę taką gracz mógłby umieścić w swoim podpisie (pliki z Wikipedii bardzo dają radę).

 

W przyszłym roku planujemy zacząć cykl "Wielkie Bitwy Frontu Zachodniego", za który przysługiwałoby (gdyby system ruszył) prawo do baretki France and Germany Star.

 

Oczywiście organizator określonego cyklu mógłby przyznawać prawo do innej baretki, np. ktoś kto robiłby cykl gier w realiach frontu wschodniego - do niemieckiej Za kampanię zimową na wschodzie 1941/1942 czy radzieckiej Za zwycięstwo nad Niemcami w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej.

 

W zamyśle pomysł ten ma symbolicznie "premiować" weteranów gier ASH i zachęcać nowych do tego by nie opuszczali imprez, zwłaszcza będących częścią zaplanowanych cykli.

Wasza opinia?

Edited by Domin007
Link to post
Share on other sites
  • Replies 79
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Fajne, podoba mi się.

To jednak zmusza orga do robienia gier cyklicznych. Czy za gry niecykliczne też będą przyznawane baretki? Pieniędzy bym w to nie mieszał. Jeśli teren jest komercyjny i org musi opłacić z góry określoną kwotę, to zniżki dla weteranów spowodują podwyżkę dla pozostałych, czyli tych, na którym nam zależy - więc zrezygnują... być może.

 

Natomiast pomysł aby Weteran był leczony raz więcej i miał więcej amo jest super.

Link to post
Share on other sites

Pomysł zacny, chociaż jak wspomniano, pinądza lepiej nie mieszać, bo mogą wyjść jakieś niechciane kwasy.

Ale to, że ma kilka kulek więcej, albo przykładowo ma możliwość użycia granatów, kiedy inni nie mogą (tutaj org musiałby rozdawać granaty) mogłoby być ciekawym pomysłem.

 

Co do rozgrywek nie cyklicznych to już zależałoby od orga wg mnie. Mógłby nadać jakieś odznaczenie, ale np dopiero po uzbieraniu 10 lub więcej odznaczeń z różnych, nie cyklicznych imprez, mógłby np zabierać magazynek więcej. To też na swój sposób zachęcałoby do udziału w innych zabawach i jak największej ilości. :icon_razz:

 

Ps.

Już widzę radzieckiego weterana obwieszonego orderami niczym choinka... nie dość że ma worek amunicji to pancerz na +6 i 4 uleczenia :hahaha:

Link to post
Share on other sites

Na razie zbieramy pomysły i sugestie na ewentualne bonusy. Choc z początku myślałem o czysto honorowym "odznaczeniu".

Piotr-taki jest zamysł by baretki były a cykle gier tak jak odznaczenia typu Africa Star czy Italy Star za konkretne kampanie. Imprez niebędących częścią jakiegoś cyklu bym nie podciągał pod to. Dzięki temu premiuje się aktywnych graczy. Tak jak pisałem wcześniej-chodzi o coś w rodzaju programu lojalnościowego ;)

Choć pomysł Huntera jest też dobry. Wtedy można by kwalifikować się do baretki np. War Medal czy 1939-1945 Star.

Link to post
Share on other sites

To może tak jak ja dostałem swój krzyż żelazny? Dowódcy stron rekomendują do odznaczenia iluś tam najlepszych graczy ( w moim przypadku było to po 3). Przypinam kiedy tylko mam okazję, bo sobie zasłużyłem i i właśnie jak Dominik napisał taka czysto honorowa funkcja tego. No bajer taki mówiąc po ludzku. :icon_biggrin:

 

PS. Taki wewnętrzny system "stażu i zasług" w polskim ASH- każdy organizator sam by dostarczał jakieś repliki odznaczeń- rozkładając na liczbę graczy nie wyjdzie dużo.

Edited by 14100715
Link to post
Share on other sites

Ale Krzyż Żelazny to odznaczenie za odwagę nie zaś za kampanię. W zamyśle system baretkowy ma wyróżniać weteranów kampanii airsoftowych. Baretka ma pokazywać w jakich cyklach imprez brał udział dany gracz.

Mam mieszane odczucia co do przyznawania odznaczeń za odwagę... Owszem zdarzają się brawurowe akcje godne Krzyża Wojskowego czy nawet Medalu Honoru ale w mojej opinii doprowadziłoby to, podobnie jak wprowadzenie fizycznej formy odznaczeń, do niezdrowej rywalizacji i sytuacji opisanej przez Huntera-weteranów obwieszonych jak choinki. Ponadto organizator musiałby zakupić repliki odznaczeń a to wbrew pozorom nie są tanie atrakcje.

Dlatego sugerowałbym jedynie formę cyfrową-w postaci obrazka w podpisie i tylko za ukończenie cykli gier.

Niemniej każdy organizator miałby prawo do ustalania własnych zasad nadań.

 

Link to post
Share on other sites

Fajny pomysł. Na forum w podpisie będzie to fajnie wyglądać. Odznaczenia za całe kampanie super sprawa, ale idea odznaczania najlepszych graczy w konkretnej, pojedynczej grze też jest dobrym pomysłem.

 

Zależy to też od tego, czy chcecie, aby baretki były czymś bardzo unikalnym, czy żeby "nasz mundur" wyglądał jak generalski. ;)

 

Moja propozycja:

1. Odznaczenia za kampanie;

2. Odznaczenia za wielkie bitwy (ewentualnie za operacje specjalne, jeśli będzie okazja uczestniczyć w czymś w stylu "Eksperymentu...");

3. Odznaczenia dla najdzielniejszych na polu bitwy.

 

 

Link to post
Share on other sites

Ile może kosztować zrobienie takich baretek na wzór? Ten krzyż żelazny to taki przykład tylko, żeby pokazać, że namacalna pamiątka to coś fajnego.

I to nie było odznaczenie za odwagę (wiem, wiem o czym piszesz), tylko za całokształt gry. Chociaż... Były takie chwile, że gdy inni się cofali ja szedłem do przodu. :D

Edited by 14100715
Link to post
Share on other sites

Dobry pomysł z tymi baretkami w podpisie, ale nie wiem jak by to można później nagradzać w czasie gry, nawet przy tym np. 1 dodatkowym życiu, czy przy większej ilości amunicji. Powiedzmy, że minie kilka lat, będą osoby nowe bez żadnych baretek, doświadczone z 1 czy 2 i stare wygi, z większa ilością. Czy ci co mają więcej baretek będą mieli jeszcze więcej żyć i ammo niż ci co mają ich mniej?

 

Taki mam pomysł, aczkolwiek sam nie jestem do niego mega przekonany, że może po prostu te baretki by jakieś opcje odblokowywały? Np. jak są Larpy, to postacie funkcyjne mogą grać tylko osoby z określoną liczbą baretek lub w ogóle posiadające baretki. Przy jakichś kluczowych rolach może być jakiś inny limit. Też przy zwykłych grach, przy obsadzaniu Dowódcy i zastępcy dowódcy można by coś takiego wprowadzić, aczkolwiek tutaj najczęściej są to te same osoby, więc wiele to nie zmieni.

 

Idea nadawania medali za wyczyny w ASH bardzo mi się podoba. Sam odstałem niemiecką odznakę Szturmową podczas Memoriału Aris i nawet na rekonstrukcjach ją noszę. Jest to fajny pomysł i było już kilka imprez na których się to przyznawało, aczkolwiek wiem, że medale trochę kosztują i przy organizacji imprezy może to być istotna część budżetu, dlatego wątpię by stało się to popularne. Aczkolwiek myślę, że można by zrobić coś takiego, że:

1. Na imprezach ASH obowiązywałby absolutny zakaz noszenia jakichkolwiek odznaczeń, poza tymi przyznanymi na ASH.

2. Spośród osób, które zdobyły prawo do danej baretki wybierałoby się kilka najaktywniejszych (powiedzmy, po 2 na stronę), czy mających największe sukcesy na imprezach z cyklu, które w bonusie za zasługi dostałyby możliwość wyposażenia się na własny koszt w taką baretkę czy odpowiadający jej medal i noszenia jej na imprezach. Wybór tych osób byłby albo ankietą wśród uczestników po każdej jednej rozgrywce cyklu, lub przez Organizatorów.

 

To by mogło rozwiązać problem finansowy (chcesz nosić to sam kupujesz), ludzkich choinek (tylko i wyłącznie zasłużone osoby, których będzie raczej mała ilość, będą mogły nosić medale) i nagradzania ludzi za aktywny udział.

 

Takich medali nie nosiłyby osoby które często gęsto miały jedną-dwie dobre akcje na grę, ale takie które w całej kampanii świeciły przykładem :icon_wink: I może właśnie takim osobom dawać w bonusie to dodatkowe życie i więcej ammo.

Link to post
Share on other sites

Marku ale zwróć uwagę że jest problem z chętnymi do ról funkcyjnych/fabularnych czy do dowodzenia. Dlatego uważam że wprowadzanie tutaj jakichkolwiek ograniczeń wprowadzi więcej szkody niż pożytku.

 

W oryginalnym zamyśle baretki miały być taką szybką graficzną informacją kto w jakiej kampanii/cyklu gier brał udział. I tyle. Bez żadnych bonusów w postaci dodatkowych żyć czy amunicji. Uwzględnienie takich rozwiązań może prowadzić do problemów o których piszesz-czy np. Nowy będzie miał 300 kulek, weteran jednej kampanii 400 a dwóch np. 500?

 

Co do "medali" to na tej samej imprezie dostałem Krzyż Walecznych (leży w kasetce z resztą kolekcji). Jednak uważam że noszenie przez nas medali za odwagę ujmuje ich wadze-w końcu prawdziwi kawalerowie tych odznaczeń ryzykowali coś więcej niż siniaki i wybite zęby.

Do tego dochodzi jeszcze jedna rzecz. Niemcy nosili odznaki w przeważającej mierze w "pełnej" formie, np. Krzyż Żelazny I klasy czy Odznaka Szturmowa. Podobnie mieli Sowieci. Z kolei Alianci nosili wyłącznie baretki.

 

Dlatego uważam że nagradzanie za odważne akcje na grach ASH powinno-jeżeli już-odbywać się

1. Wyłącznie w formie baretki do podpisu,

2. Na wniosek dowódcy strony do organizatora,

3. Za naprawdę wyjątkowe akcje.

Link to post
Share on other sites

Wybacz Dominiku, ale ja mój lipny krzyż będę zapewne nosić na każdej grze. :icon_biggrin:

Btw ktoś tam wtedy pojechał do szpitala, rozciął tyłek zjeżdżając z górki.

 

Czyżbyś mówił o Pogostje, które odbyło się na SD?

Wspominam je bardzo źle tak jak i sporo osób. Mega stronniczy orgowie, brak jakiegokolwiek balansu i sensownego koordynowania grą. I ten koleś co właśnie rozciął sobie tyłek, wcześniej przeleciał mi serią po szyi i twarzy z kilku metrów. Na szczęście byłem bokiem, a nie przodem, bo tak to bym może stracił kilka zębów.

Poza tym to była właśnie impreza współczesna ze scenariuszem II Wojennym, a nie prawdziwe ASH.

Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem, można rozdawać baretki ale niech one służą tylko do oznaczania stopnia zasłużenia. Wiadomo, że napływ nowych uczestników jest mały i boję się, że faworyzowanie wyjadaczy nie będzie świeżaków motywował do aktywności a wręcz przeciwnie.

Link to post
Share on other sites

Mareq dlatego podkreślam-według mnie baretki powinny przysługiwać tylko za ukończenie cyklu gier. W ten sposób premiujemy "stałych klientów". Nie tylko weteranów ale też nowych.

Przykład-jeżeli Cortes lub Marek wezmą udział we wszystkich grach z cyklu "WBFZ" to przysługiwać im będzie baretka France and Germany Star. Jeżeli we wszystkich grach z tego cyklu weźmie też udział Budweiser (przykład osoby nowej w ASH) to będzie miał takie samo prawo do umieszczenia tej samej baretki w podpisie.

I schluss. Żadnych Virtuti Militari czy Krzyży Żelaznych. Taką mam koncepcję. ;)

Link to post
Share on other sites

Jako weteran weekend warriors potwierdzam, system jest dobry i się sprawdza. Ale musi być prosty i motywujący. Za każda grę baretka indywidualna, za cykl wyższego sortu (wiem zwrot mało popularny) kolejna a za sezon zagrany w komplecie : Wielka Baretka Roczna. ;). Brainstorm ... Bowiem życie mówi , ze zawsze komuś z nas wypadnie robota, dzieci, weekend na łonie rodzinnym i dupa z kompletu ultimo baretki za ‚Wszystkie Bitwy Frontu Zachodniego’ nie zdobędzie się, niefajnie. No a tak każdy mały punkt motywuje do grania i starania się aby zaliczyć ich jak najwięcej. Na WW nagradzane były gry duże, epickie ale każda z osobna. Plus większe komplety i to miało sens, bez większego wpływu na zasady w kolejnych rozgrywkach co nie znaczy akurat, ze to zły pomysl a nawet dobry. :). ... rozmawiajmy zatem...

 

 

 

 

Btw "Wielkie Bitwy Frontu Zachodniego",..... o yes yes yes ,! ! ! Czy wstępna lista nadaje się do publikacji ?:P

Link to post
Share on other sites

(...) Bowiem życie mówi , ze zawsze komuś z nas wypadnie robota, dzieci, weekend na łonie rodzinnym i dupa z kompletu (...)

Dlatego należy odpowiednio planować i nauczyć się gospodarować czasem. "ASH bawiąc uczy, ucząc bawi". ;)

Jeżeli możliwość uzyskania baretki będzie uzależniona od udziału we wszystkich grach danego cyklu to wtedy będzie większa motywacja by spróbować tak ogarnąć swój czas aby się załapać na wszystkich imprezach tworzących cykl. Abstrahując od baretki, daje to też możliwość poczucia przejścia "szlaku bojowego" jakiejś jednostki.

 

(...) Na WW nagradzane były gry duże, epickie ale każda z osobna. (...)

Tu byłbym przeciwny, dlatego, że baretka za każdą grę spowoduje ich swoistą dewaluację. Po jednym sezonie powiedzmy mielibyśmy wysyp graczy z trzema czy czterema baretkami. Zresztą brytyjskie medale za kampanie czy niemiecko-włoskie odznaczenie za kampanię w Afryce tez miało wymogi stażowe.

 

(...) Btw "Wielkie Bitwy Frontu Zachodniego",..... o yes yes yes ,! ! ! Czy wstępna lista nadaje się do publikacji ? :icon_razz:

Będą cztery gry: "Normandia 1944", "Market-Garden 1944", "Ardeny 1944" i jeszcze jedna (Varsity-Plunder? Torgau?)

Link to post
Share on other sites

Jesteś wielki! :maniak_OK:

Prawie jak Winston. Za cały ten cykl stawiam skrzynkę ... dobrego szkockiego Ale :) :icon_mrgreen:

 

Co do zasady baretkowej nie przekonałeś mnie ale to Twoja inicjatywa i mój głos w sprawie.

 

" Po jednym sezonie powiedzmy mielibyśmy wysyp graczy z trzema czy czterema baretkami" czego z całego serca nam życzę. !!!!

Link to post
Share on other sites

Wish z cyklem "WBFZ" startujemy najpewniej w przyszłym roku. W tym kończymy walki w Afryce Północnej (do których zapewne jeszcze kiedyś wrócimy) i sprawdzimy jak niemieckim spadochroniarzom powiedzie się tajna operacja porwania Winstona Churchilla na grze "Orzeł wylądował" (16-17 czerwca, Wola Wodyńska, czyli tam, gdzie rozgrywaliśmy Operację "Big Ben").

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...