Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Okulary balistyczne.


Recommended Posts

Cześć. Jako, że przymierzam się do zakupu snajperki, potrzebna mi zmiana ochrony oczu z gogli na okulary (wiadomo, większa wygoda). Potrzebuję dobrych okularów balistycznych od Bolle, bądź ESS, które są w stanie zapewnić świetną ochronę oczu, przy maksymalnej osłonie (znaczy się chodzi o ochronę po bokach oczu). Myślałem nad ESS Ice, ale słyszałem, że z nimi to różnie bywa, oraz BOLLE Tactical. 
Pytanie z nieco innej beczki. Tak, czytałem informacje o okularach i klasach wytrzymałościowych, że mimo większej wytrzymałości i certyfikatów, każde okulary dostają klasę F. I tu się zaczyna moje pytanie - czy okulary balistyczne są w stanie wytrzymać ostrzał z najmocniejszej repliki?

Link to post
Share on other sites

Okulary ze względu na swoją konstrukcję nie otrzymają wyższej klasy niż F, występują natomiast modele (np balistyczne) o klasie F "rozszerzonej" ale dotyczy to samych "szkieł". Plastykowa kulka ma stosunkowo małą przebijalność ze względu na swoją twardość (a raczej jej brak). Sytuacja  jest troszkę inna dla kulek szklanych, łożyskowych itp.
Nie do końca wiem co wg ciebie oznacza najmocniejsza replika, ale 600 - 700 fps ów powinny wytrzymać najprostsze okulary z atestami i klasą F.

Link to post
Share on other sites

Mimo że się nad nimi wahasz to od siebie polecę ESS Ice. Mam 2 pary (zwykłe i przyciemniane) od 3 lat i nie raz mnie uratowały przed zmianą w cyklopa. Nie ma na nich prawie wcale śladu. Każda para okularów, niezależnie czy wytrzyma 400 czy 1400 fps dostanie maksymalnie F. Wyższą klasę czyli B mogą dostać już tylko gogle. Z nimi jest taki myk że możesz mieć oksy za grube pieniądze które wytrzymają postrzał z .22 (polecam film producenta o ESS, chyba Crossbow) i tanie google które już tego nie wytrzymają i w takim wypadku mimo wszystko okulary dostaną F a gogle B

Link to post
Share on other sites

Okulary dostaną tylko klasę F bez względu na to jak dużo wytrzymają bo np nie chronią przed wpadaniem obiektów pod nie, jak gogle. Klasa F nie wynika z ich wytrzymałości na przebicie szkieł ale też z innych względów. Okulary wytrzymujące wybuch bomby atomowej nadal będą miały klasę F. 

Dlatego też oprócz normy EN 166 są też stosowane inne normy które pozwalają zorientować się w temacie i to wg nich powinieneś szukać. Ale... zamiast się doktoryzować- kup ESS ICE i tyle. Wytrzymają więcej niż jesteś w stanie im zafundować. 

Link to post
Share on other sites
20 godzin temu, Serutami napisał:

Powinny :) A czy  wytrzymają, to inna sprawa. Dlatego chcę jak najlepsze okulary, bo chcę być w 100% pewien, że wytrzymają.

 

Nikt nie bada okularów pod katem postrzału miękką plastykowa kulką. Okulary ochronne służą głównie do zabezpieczania przed odłamkami czy odpryskami, często ostrymi i twardymi. W zasadzie ciężko te normy dopasować do realiów ASG. Nie znam przypadku w którym kulka asg przebiła by najtańsze okulary z atestem. (standardowa kulka a nie szklana cza jakieś tam kulki łożyskowe z kompozytu)

Testy są wykonywane przy zastosowaniu twardych stalowych kulek o większej masie (0,86g bodajże) ale mniejszej prędkości (45m/s) i nie próbuj tego przeliczać na jule bo tak jak pisałem przebijalnośc stakowej kulki i plastykowej jest zupełnie inna. Dodatkowo dochodzą normy balistyczne ale gdzie same szkła są testowane w różnoraki sposób. Najlepiej znajdź okulary sprawdź normy i poczytaj o nich.

No i najważniejsze. Ochrona oczu jest z założenia jednorazowa, więc ma wytrzymać pojedynczy odprysk/strzał kolejny już nie musi (oczywiście są wyjątki np dla niektórych norm balistycznych lub przy wewnętrznych testach producentów).

20 godzin temu, Serutami napisał:

A z tego co kojarzę to okulary balistyczne powinny wytrzymać ostrzał z broni palnej, tak?

No zależy jaką normę balistyczną spełniają, a są różne.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...