Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

"Ardeny 1944" - 8 grudnia 2018 r., Karolew k. Aleksandrowa Łódzkiego (ASH)


Recommended Posts

  • Replies 121
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

W dniu 12.11.2018 o 13:36, Ahmed napisał:

Domin w tym roku żyłem w świecie równoległym gdzie nie było miejsca na wszelkie przyjemności a o pasji nie wspomnę ....
Na szczęście się owy rok kończy i mam nadzieję że powrócę do żywych :)

No, kończy się, więc mógłbyś przestać gnuśnieć w zaroślach i się pojawić. Czy jesteś przed szlabanem do północy 31 grudnia? ;)

W dniu 12.11.2018 o 12:39, Budweiser napisał:

Jeszcze przy okazji zapytam: Dominik, co do piro, dymne zezwolone? 

Zależy od wilgotności ściółki. Jeżeli nie będzie zagrożenia pożarowego to jak najbardziej dozwolone. Jeżeli będzie- to wykluczone. Karolew ma pożar tradycyjnie już wpisany w ramach atrakcji podczas gry (prawda Thompson?).

 

EDYTA: Mamy dziś 33 chętnych na grę, przewaga po stronie alianckiej.

Link to post
Share on other sites

Komunikat HQ nr 2.

1. 8 grudnia to już jesień, prawie zima. Więc spodziewajcie się niskich temperatur. Zatem najlepszym wyjściem są czterotakty i strzelby. Lepiej pójść w tą stronę niż zdać się na łaskę elektryków i gaziaków.

2. Każdy niech zabierze ze sobą bandaż. Ułatwi to pracę sanitariuszom, którzy co prawda będą dysponować zapasowymi sztukami, ale nie będzie ich nie wiadomo jak dużo. Pamiętajcie, że jeżeli sanitariuszowi skończy się któryś z elementów wyposażenia, np. bandaże, a ktoś zostanie ranny, to nie będzie mógł udzielić pomocy. Wtedy ranny się wykrwawi, dozna wstrząsu i w rezultacie czeka go długa wyprawa do respa.

3. Doładować będzie się można także po dotarciu do polowego składu amunicji. W terenie planowane są dwa takie miejsca i obie strony będą miały zadania z nimi związane.

4. Na dziś mamy 41 zgłoszeń (przewaga strony alianckiej) i 31 wpłat.

 

Link to post
Share on other sites
W dniu 13.11.2018 o 09:18, Domin007 napisał:

Zależy od wilgotności ściółki. Jeżeli nie będzie zagrożenia pożarowego to jak najbardziej dozwolone. Jeżeli będzie- to wykluczone. Karolew ma pożar tradycyjnie już wpisany w ramach atrakcji podczas gry (prawda Thompson?).

Chyba się już nie odczepi.

A tak na marginesie to będę. Tak po prostu. Zgłoszenie poszło mailem.

Link to post
Share on other sites

Mamy na dziś 48 zgłoszeń (nieznaczna przewaga Aliantów). Rzesza mocno zwarła szeregi, acz przyznam szczerze, że SS gdzieś się pochowało, poukrywało. ;)

Z ciekawostek, to przypominam, że "Ardeny 1944" są pierwszą grą z cyklu "Wielkie bitwy Frontu Zachodniego". Ukończenie cyklu na zasadach opisanych w temacie dot. systemu baretkowego kwalifikuje gracza do otrzymania baretki "France and Germany Star":

218px-France_and_Germany_Star_BAR.svg.pn

Jednocześnie miło mi poinformować, że weterani kampanii w Afryce Północnej (Cortes i XRay) otrzymają swoje baretki "Africa Star" na odprawie ogólnej przed grą.

 

Link to post
Share on other sites

Komunikat HQ nr 3

1. Na dziś mamy 52 zapisanych i 36 wpłat. Do zamknięcia bramek został tydzień, więc przypominam tym co się zgłosili, a nie zapłacili wpisowego o obowiązkach fiskalnych. Lipnie by było, żeby gra się nie odbyła bo 4 graczy zapomniało się rozliczyć. Przypominam o tym dlatego, że tuż przed grą, kiedy będą rozliczenia z szefem terenu, odprawy, omówienie zasad i lans godzina, nie będę miał czasu na zabawę w księgowego. Więc jeżeli chcemy by gra wystartowała kiedy powinna - odprawmy się wcześniej.

2. Z uwagi na takie, a nie inne zainteresowanie osób w "półstylizacji" po stronie niemieckiej dołączą one do 1 DPanc. SS, zaś po stronie alianckiej do amerykańskiej 99 DP.

3. Przydadzą się funkcyjni. Serio. Potrzebujemy: 

A) w brytyjskim XXX Korpusie - sanitariusza,

B) w amerykańskiej 99 DP - dowódcy i sapera,

C) w amerykańskiej 101 DPD - radiooperatora i sapera, (Wish potwierdź proszę, że dowodzisz spadakami),

D) w niemieckiej 1 DPanc. SS - dowódca, RTO, saper, sanitariusz,

E) w niemieckiej DPanc. Panzer Lehr - RTO i sanitariusz (macie aż dwóch saperów, więc może jeden przejdzie do SS lub KG Heydte),

F) w niemieckim KG Heydte - dowódca, RTO, saper, sanitariusz.

Najlepiej będzie jeżeli chętni sami się znajdą. Saperów potrzebujecie do wysadzania obiektów i walki z polami minowymi i zaporami inżynieryjnymi (a będą). RTO - do utrzymywania łączności ze sztabem (będziemy z Cortesem koordynować działania oddziałów znad mapy, w oparciu o wasze meldunki). Po co medycy nie muszę tłumaczyć. Jeżeli ktoś nie czuje się na siłach pełnić danej funkcji to zawsze może poprosić dowódcę o zmianę.

4. Marek zaproponował zmiany w zasadach użycia broni wsparcia (podstawa to rezygnacja z dwuosobowej załogi i ograniczenie liczebności amunicji). Zostały one naniesione w pierwszym poście.

Chyba tyle póki co. Jak ktoś ma pytania to śmiało niech pisze.

Link to post
Share on other sites

Wish, potwierdza, że jest gotów podjąć się dowodzenia 101 DPD. W razie co mogę też robić za radiooperatora, jeśli nie będzie wystarczającej ilości chętnych do pełnienia funkcji. Radio mam, torbę do przenoszenia radia też znajdę. Myślę, że cegieł do zrobienia obciążenia na terenie kilka się znajdzie. Byłbym wdzięczny za wypożyczenie słuchawki z kablem, żebym miał z czego dzwonić ;).

Link to post
Share on other sites

IMO lepiej jeśli radiooperatorem byłby ktoś inny niż dowódca. Byłbyś wtedy wyjątkowo cennym łupem dla niemieckich snajperów. :) :)

Dominik, jak swoją drogą wygląda stan liczbowy oraz personalny drużyn? Czy to informacje "top secret"?  Pytam, bo widziałem że @daffi, zgłosił się jako radiooperator 101. na początku tematu, ale najwyraźniej jeszcze nie potwierdził, skoro temat RTO wciąż żywy.

Link to post
Share on other sites
57 minut temu, Budweiser napisał:

IMO lepiej jeśli radiooperatorem byłby ktoś inny niż dowódca. Byłbyś wtedy wyjątkowo cennym łupem dla niemieckich snajperów. :) :)

Dominik, jak swoją drogą wygląda stan liczbowy oraz personalny drużyn? Czy to informacje "top secret"?  Pytam, bo widziałem że @daffi, zgłosił się jako radiooperator 101. na początku tematu, ale najwyraźniej jeszcze nie potwierdził, skoro temat RTO wciąż żywy.

Daffi jest RTO  u Brytoli.  

 

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Vlad napisał:

Daffi jest RTO  u Brytoli.  

 

A ok. Nie te "spadaki". :)

2 godziny temu, Meister napisał:

Czy jakaś dobra dusza mogłaby mi opisać co robi (lub też czego nie robi :D) dowódca oddziału na imprezach ASH? Jeśli już serio nikogo nie znajdziecie to mógłbym spróbować swoich sił jako CO oddziału SS.

Zasadniczo to samo co podczas normalnego ASG, tylko bez GPS i ciągłego gadania przez radio. No co Ci mam powiedzieć - dowodzi. :D

Link to post
Share on other sites
14 godzin temu, Budweiser napisał:

Dominik, jak swoją drogą wygląda stan liczbowy oraz personalny drużyn? Czy to informacje "top secret"?  Pytam, bo widziałem że @daffi, zgłosił się jako radiooperator 101. na początku tematu, ale najwyraźniej jeszcze nie potwierdził, skoro temat RTO wciąż żywy

Informacji na temat stanów liczbowych poszczególnych oddziałów i stron Wam nie podam, przekonacie się na miejscu. Powiem tylko, że siły są wyrównane. Daffy jak słusznie zauważył Vlad, zgłosił się jako RTO, ale do brytyjskiej 6 DPD. Tak, oni też walczyli w Ardenach, w ramach brytyjskiego XXX Korpusu.

10 godzin temu, Meister napisał:

czy dowódca po prostu siedzi przy mapie i raz na jakiś czas wyda rozkaz, czy jednak też aktywnie uczestniczy w wymianie ognia.

Wiesz po czym podobno poznaje się dobrego dowódcę? Że nie woła "Naprzód!" tylko "Za mną!". ;) Jeżeli chodzi o SS to na CO zgłosił się już x czasu temu Proboszcz, ale nie mam jeszcze potwierdzenia jego udziału. Wstrzymamy się jeszcze ze zmianami w tym zakresie.

Aha! Nie przyjmuję już zgłoszeń do spania w ziemiance. Jest nas trochę ponad 12, co jak określił Ryba jest liczbą adekwatną do powierzchni.

Link to post
Share on other sites
12 godzin temu, Meister napisał:

Bardziej mi chodziło o to czy dowódca po prostu siedzi przy mapie i raz na jakiś czas wyda rozkaz, czy jednak też aktywnie uczestniczy w wymianie ognia.

Z dowodzeniem to jest niestety tak, że jak chcesz postrzelać i być zadowolony, że Twoja drużyna ( oddział ) jest z Ciebie dumny, to niestety w parze ze sobą nie idzie. Jeśli chcesz aktywnie brać udział w strzelaniu i ginąć, a mimo wszystko mieć nadzieję, że wcześniej wydane przez Ciebie rozkazy będą wykonane mimo, że brak Ciebie spowodował mały chaos w szeregach... no to już wiesz.

Najlepszym przykładem dobrego dowodzenia jest chyba już kultowy event "Monte Cassino" z Dominikiem na czele. Dowodził będąc praktycznie za naszymi plecami i wołając wciąż o dane strat i efektów walk. Po szybkiej analizie sytuacji, wydawał rozkazy brnąc krok po kroku do celu - a lekko nie było - kto był i przeżył, ten wie. Ten styl dowodzenia wspominamy do dzisiaj więc mogę nazwać go kultowym w ramach ASH.

Podsumowując - serial "Kompania Braci" pokazał, że ideał dowódcy to właśnie - 'za mną' , ale ma to swoje wady gdy cel jest trudny do osiągnięcia, a dowódca pcha się na pierwszej linii i szuka fragów.. ; )

Link to post
Share on other sites

Z dowodzeniem ciężki temat. Wszystko zależy od ilości graczy i powierzonych zadań. Jeżeli dowodzi się oddziałem 5 osobowym , który ma zdobyć jakiś broniony punkt to ciężko wykluczyć z udziału w walce dowódcę. Natomiast gdy szturmuje 20 i więcej osób jak to miało miejsce na MC (ehhhh... godna impraza, czekamy na kolejną edycję), wówczas dowódca ze spokojem może kierować natarciem z za pleców walczących.
Natomiast nie spotkałem się z grą, gdzie dowódca tylko siedzi nad mapą i wysyła rozkazy. Owszem na larpach orgowie wydają rozkazy, ale oni grają role fabularne i nie do końca można ich nazwać dowódcami oddziałów.

Link to post
Share on other sites
  • Domin007 changed the title to "Ardeny 1944" - 8 grudnia 2018 r., Karolew k. Aleksandrowa Łódzkiego (ASH)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...