Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Lipo - pytanie


Recommended Posts

Cześć,

Już jakiś czas strzelam sie plastikiem. Ale chciałbym się douczyć w tej materii. 

Po zakupie pierwszej repliki (z pakietem LIPO)  bateria nie wytrzymała całej rozgrywki zdarzyło się tak z 2-3 razy -> Po graniu robiłem tryb STORAGE na ładowarce DELTA REDOX. /Przed graniem oczywiście lądowanie. Po kilku grach stwierdziłem że rozładuję ją/ na wspomnianej wyżej ładowarce (pakiet 7,4V) podpiąłem i wybrałem tryb DISCHARGE (6V) I tak robię po każdej grze - rozładowuję - dzień przed - ładuje. - DODAM że bateria działa spoko gierkę wytrzymuje już do końca itp.

I teraz pytanie, wiadomo ciągłe ładowanie i rozładowywanie skraca żywotność baterii. Czy takie coś jest sensowne co robię? Czy po prostu po graniu zostawić ją za tydzień przed graniem sobie doładować? Zastanawiam się czy może na początku trzeba było 'zregenerować' baterię - żeby normalnie mogła już działać i nie ma potrzeby rozładowywania jej po każdym graniu.

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

Wydaje mi się że to co robisz może raczej zaszkodzić baterii.

Discharge na 6V wydaje się o wiele za mocny. Napięcie poniżej 3V na ogniwo powoduje uszkodzenia, przyjmuje się że 3,2-3,4V jako minimalne napięcie i nie należy rozładowywać baterii poniżej. W RC baterie z napięciem 3,7V na ogniwo niektórzy uznają za rozładowaną. Rozładowując baterię do 3V i zostawiając ją, narażamy się na ryzyko uszkodzenia baterii.

Jak po strzelance bateria ma poniżej 3,4V doładuj ją do 3.6V i zostaw do następnej imprezy, a dzień przed naładuj na maxa (do 4,2V).

Baterie LiPo mają o wile krótszą żywotność niż NiMH. W zależności od jakości baterii jest do od 100 do 400 cykli, potem bateria zaczyna tracić pojemność. Nie ma się w sumie co tym przejmować za bardzo.

Link to post
Share on other sites

Nie podałeś paru istotnych rzeczy. Jak długa ta rozgrywka ? Czy większość strzelania to serie ? Czy normalnie trochę tego, trochę tego ? Jaką moc ma replika (fpe-esy, sprężyna) ? Jaka jest pojemność tej baterii ? Ale dla przykładu  jak kiedyś używałem 7,4 V. w replice 450 fps. Teraz 11,1 V. To cztery godziny normalnej strzelanki   bez problemu. Po pierwsze to trochę dziwne że rozładowałeś i naładowałeś i nagle bateria działa jak trzeba. LiPo nie ma tak zwanego efektu pamięci jak NiMH i nie trzeba tego robić. Zwykle to dla spokoju po strzelance nawet jak są co tygodniowe strzelanki. Naładować STORAGE. I przed strzelanką  BALANCE. A  rozładowywanie i ponowne ładowania LiPo nic nie daje a raczej szkodzi. Masz dobrą ładowarkę. Więc w każdej chwili możesz ją podpiąć i zobaczyć jakie napięcie ma każda cela. Dla świętego spokoju.

Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź Panowie!

@Rych33 1) Około 3h 2) Trochę tego trochę tego - jednak myślę że ilość kulek nie przekroczy 1,5tys więc chyba całkiem rozsądnie operuje ogniem :) 3)1300Mah

Jeszcze co zauważyłem (albo mi się wydawało) to to że napięcie w trybie storge i na ładowaniu normalnym jest takie same.. że nie ma znaczenia który tryb wybiorę to do tylu samo ładuje.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...