Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Zestawienie i podsumowanie wiedzy nt. Kar 98k


Recommended Posts

Witam

Jako że na forum zacząłem się udzielać. To i ponownie zachorowałem na karabin powtarzalny.

W ramach poszerzenia swojej wiedzy szukałem. Jest trochę informacji, ale strasznie porozbijanych tu i ówdzie po postach. 

 

Chciałbym prosić -tych którzy wiedzą- by wypowiedzieli się dla każdego zagubionego świeżaka na temat tej broni w kontekście ASG.

Optymalnie:

1. Co na bazę.

2. Komu dać żeby polepszyć tą bazę.

3. Komu wysłać żeby to wyglądało na broń z okresu II WŚ

4. Ile to może plus minus kosztować.

5. A gdyby kupić, wyciągnąć z pudełka owinąć szmatami? To co by to miało być?

6.  Dlaczego warto? I dlaczego to nie służy snajpieniu.

 

Ten post jest do moderacji. A wątek do usunięcia jeżeli jest zbędny; a ja nie umiem szukać.

Dziękuję, pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Ekspertem od sprężynowców nie jestem, ale podzielę się tym co wiem na podstawie swojego Mausera.

1. MB-03 - dosyć dobrze pasuje kształtem i długością. Zamiast tego można niby użyć JG Bar-10 lub nawet TM VSR, ale raczej się nie opłaca, bo te dwie są typowo pod wyżyłowane snajperki i limity modern strzelanek.

2. Tuningu wewnętrznego nie robiłem, ale żeby nie przesadzać z mocą, a jedynie polepszyć celność tj. wyprostować tor lotu i skupienie wystarczy wymienić gumkę hop-up, dystanser i ewentualnie lufę na precyzyjną. Nie jest to trudne i zrobi to zapewne większość serwisantów.

3. Ja skorzystałem z usług legendarnego Zebu.

4. W moim wypadku: Replika bazowa + kolba z okuciami i lufą zewnętrzną wzięta z repliki Marushina + parę części orgo (bo nie wszystkiego dało się użyć z repliki) + robocizna = +- 1700zł

5. Miało by to być coś przypominającego czterotakt z epoki, coś co przyczyni się do zmniejszenia liczby automatów oraz coś co w przyszłości może przeobrazić się w super wyglądającą replikę customową. :D

6. Moim zdaniem warto, bo zabawa z czterotaktem jest o niebo lepsza niż spray'n'pray elektrykami. A nie służy snajpieniu, bo do snajpienia z prawdziwego zdarzenia to trzeba mieć wpakowane z 1,5tyś. zł w same bebechy. Za to stockowy czterotakt nie ma przegiętych osiągów.

Link to post
Share on other sites

O replikach, w tym karabinów powtarzalnych jest tu kilka wątków. M.in. :

https://wmasg.com/pl/forum/topic/163619-repliki-custompytania-i-odpowiedzi-porady/

Ale pokrótce:

1. Well BM03 - bo tani, podobno dużo lepszy, ale i droższy jest Bar10.

2. Specem od tuningu sprężyn jest Bart (o kontakt zapytaj Sikora, robił u niego LeeEnfielda)

3. Mausera zrobi  Zebu. Od podstaw. Można też kupić oryginalne łoże i okucia i dać Zebu.

4. Ile to kosztuje to zapytaj.

5. Patrz p.1.

6. Warto, bo czterotakt jest zgodny z realiami epoki. Podstawowa broń WW2 wszystkich armii oprócz USA. A dlaczego nie używać go jako snajperki? Bo to nie jest zgodne z realiami epoki, żeby w 20osobowym oddziale było np. 5 snajperów, lub strzelców wyborowych. Dlatego ja nigdy nie zamontuję do mojego SMLE lunety. Uważam, że wydawanie kupy forsy na tuning mocowy nie ma sensu. Lepiej kupić lepszą bazę, dodać dobrą gumkę i precyzyjną lufę. 

Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o czterotakty to naprawdę warto w nie inwestować. Sam przymierzam się do uzbierania funduszy na czterotakta aby jednak zgadzać się z realiami epoki na strzelankach. Z reszta widziane są zdjęcia Rangerów z 1 batalioniu z pod Anzio gdzie używają springfildów m1903 ale bez żadnej optyki. Jeśli chodzi o temat snajperów w drużynie to jeden wystarczy, w realiach wojny strzelcy wyborowi w armii USA pojawili się dopiero w 1942/43 a ich użycie było znikome zwłaszcza w Europie, na pacyfiku było inaczej bo przykładem jest działanie amerykańskich snajperów USMC parami jako strzelec i obserwator ta sama taktykę stosowali z reszta Niemcy. Jeśli natomiast faktycznie o bycie snajperem w ash to nie ma sensu jak ktoś chce ok ale warto to przemyśleć aby właśnie tak jak Cortes napisał wyżej nie było 5 strzelców wyborowych na 20 osobowy odział lub nawet 10. Można zrobić w ramach funkcji tak jak są np medyk, radiooperator wprowadzić tez funkcje strzelca wyborowego ze np 1/2 osoby na drużynę będę mieć czterotakta z luneta i przy zgłoszeniu będą wpisywać się na listę  lub zgałaszac do orga ze chcą i wtedy będzie już ustalone kto będzie wspierał odział z daleka niczym Jackson na wieży w szeregowcu Ryanie a kto walczył na pierwszej linii np jak żołnierze 1 batalionu pod przyczułkiem pod Anzio 

Link to post
Share on other sites

Moje doświadczenia poniżej.

Lee Enfield No4:

Baza: Well MB03

Kolba i reszta "gadżetów" doprowadzających do wyglądu oryginału robionych na zamówienie oraz montaż bazy: Zebu

Tuning: lufa Promyk, komora AA, gumka Autobot, sprężyna / zespół spustu / cylindra z tłokiem Bart_a

Poprawki tuningu Dexter

Łączna cena (z przesyłkami) prawie 3 tys. PLN :-o

Wynik: 520 FPS, celność 70 m w sylwetkę. Więc całkiem nieźle :-) 

Ale ... kolba nie do końca koszerna (okucie wokół zespołu spustowego), ułożenie zespołu cylindra co poprawy (czasem coś ociera).

Wniosek: robienie sprzętu na max-wypas u kilku ludzi to baaardzo trudna logistyka i efekt może być "niewystarczający". U mnie replika była u 3 dżentlemanów (Zebu -> Bart -> Dexter) Cena przeważnie rośnie (u mnie miało być sporo taniej) bo coś się przeważnie pieprzy :-o 

Mauser k98 (w trakcie):

Baza: Bar-10 JG , IMO znacznie lepszy sprzęt niż WELL i nie trzeba w nim aż tylu rzeczy wymieniać

Oryginalne: kolba, pudełko magazynka, wycior, lufa, muszka i szczerbinka, zameczek + kilka "gadżetów" doprowadzających do wyglądu oryginału oraz montaż bazy: Zebu

Tuning: lufa Promyk, komora (jeszcze nie wiem czy zmieniam), gumka (zmiana), sprężyna (zmiana), zespół spustu / cylindra z tłokiem (jeszcze nie wiem czy zmieniam)

Tuning bazy: Dexter (ale ostrożny bez szaleństwa z kosztami)

Szacowana łączna cena (z przesyłkami): 2-2,5

Oczekiwany wynik: 450-500 FPS, celność 70 m w sylwetkę. 

Wniosek: tym razem zacząłem od tuningu bazy u Dextera, która następnie trafi do Zebu. Aha i polecam montaż oryginalnych luf (po przewierceniu) dają super wygląd i wagę

Link to post
Share on other sites

Ostatnio pojawił się także nowy Mauser sprężynowy bezłuskowy - podobno wzorowany na Tanace sprężynowej. Na razie dostępny tylko z kolbą z tworzywa, latem ma wyjść wersja drewniana. Magazynki na 24 kulki. TNT wypuściło do repliki zestaw tuningowy 500 FPS, nową komorę i inne części tuningowe.

https://www.evike.com/products/88693/

https://www.switairsoft.com/product-page/t-n-t-kar-98k-complete-upgrade-kits

https://www.switairsoft.com/product-page/pre-upgraded-s-t-kar98k

Link to post
Share on other sites

Nie wiem za wiele o tej firmie niestety. Widziałem ich post, ale na pewno nie chodzi o części zespołu cylindra, bo cylinder ma inną średnicę. Dlatego zakładam, że chodzi pewnie o lufę i o gumkę, aczkolwiek na pewno komora TNT jest w standardzie VSR.

Z ciekawostek to na necie jest jeszcze recenzja Neo i test wersji tuningowanej

Ciekawe tylko ile będzie kosztować wersja drewniana, no i szkoda, że przesyłka na Evike kosztuje 80 USD, na SwitAirsoft tylko 20 USD, ale z tego co widziałem, to nie mają wersji stockowej.

Link to post
Share on other sites

Obejrzałem kilka filmków tego gościa, na których miał repliki z tuningiem TNT i kulki ładnie tam latały. Był lekki rozrzut fpsów na chrono, więc chyba mają drobny problem ze szczelnością. Nie mniej tor lotu był ok, na potrzeby ASH dla zwykłego piechura starczy. Arisaka i Springfield mają łoże z drewna, a cena nie przekracza 300$ na Evike, więc Mauser z drewnem też nie powinien być przesadnie drogi. Moim zdaniem replika warta uwagi.

Link to post
Share on other sites

Kusi w przyszłości pomyśleć poważnie nad Mauserem...Byłby materiał do walki na froncie wschodnim i odskocznię w roli snajpera.

W dniu 17.04.2019 o 11:40, SikorPL napisał:

Wynik: 520 FPS, celność 70 m w sylwetkę. Więc całkiem nieźle :-) 

Brzmi zachęcająco, ale cenowo zabija. :P 

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, Budweiser napisał:

Brzmi zachęcająco, ale cenowo zabija. :P 

No niestety. Ja w swoim Mauserze planuję wymienić gumkę i dystanser na ten moment. Sam zasięg jest całkiem ok, ale mam nadzieję, że kulki wyrównają tor lotu. Oszczędziłoby to trochę kasy. Ale moim zdaniem całe to przedsięwzięcie warte zachodu. Dużo ciekawiej się gra z czterotaktem, szczególnie jeśli chodzi o zarządzanie amunicją. 

Link to post
Share on other sites
  • 2 years later...

Odgrzeję temat 

Kupiłem S&T Kar98K generacji II, czy ma ktoś wiedzę jakie części z pewnością pasują do tego modelu bym mógł podnieść moc ze stokowych 420 na co najmniej 500 i jaką lufę precyzyjną mogę wsadzić by pasowała.

Ogólnie wygląd super, połakomiłem się na optykę ZF39. Świetnie razem pasuje, jednak 420 mocy w karabinie wyborowym to ciut za mało od moich oczekiwań.

 

M

Link to post
Share on other sites
  • 5 months later...

Uwaga! BART powiedział że najpierw będzie realizował zamówienia na zespół stalowy spustu i cylindra do kar98k s&t. Jak już zamówi u niego 10 osób i więcej to weźmie się za projekt stalowy komory zamka i rączki. Zamawiajcie bezpośrednio u niego zestawy tuningowe. 

Link to post
Share on other sites

Koledzy,

w ramach porządków uprzejmie proszę by całość dyskusji poświęconej Mauserom wszelkiej proweniencji prowadzić w tym temacie. Zamknąłem dwa tematy na podforum ogólnym, bo dotyczą też Mauserów, a nie ma sensu dublować lub wręcz triplować tych samych kwestii. Myślę, że przydatniejsza będzie wiedza dot. Mauserów zgromadzona w jednym miejscu.

Link to post
Share on other sites
  • Domin007 changed the title to Zestawienie i podsumowanie wiedzy nt. Kar 98k
  • 8 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...