Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Studio Filmowca Amatora - Film ASH


Recommended Posts

Temat poświęcony jest produkcji amatorskiego filmu na potrzeby promocji naszego hobby.

Z racji tego, że stary temat został założony w kompletnie nie pasującym miejscu, po Świętach leci w eter, zaś o wszelką dalszą dyskusję proszę w tym miejscu. Gwoli podsumowania tego co zastałem w "starym temacie":

Klauss stwierdził, że bezwzględnie potrzebny jest sprzęt w jakości 4k FULL HD ekstra 3D, lub gorszym, który w postprodukcji będzie stylizowany na materiał historyczny. Zadeklarował, że może zabrać aparat Nikona D5200 z obiektywem 18-105 AF-S Nikkor.

Sikor zadeklarował, że ma do dyspozycji GoPro Hero 3+ którą można "targać" oraz zna patent na filmowanie widoku z hełmu. Może też pożyczyć gimbal IMO niezbędny do filmowania z ręki i chętnie włączy się do opracowania scenariusza , jako asystent reżysera oraz jako aktor.

Meister zgłosił się na casting dla aktorów, zaś Kolba dla rekwizytów ;)

Dziećka wskazał, że dysponuje SJCam SJ6 Legend - full hd 60 FPS/4k 30 FPS z opcją wyłączenia rybiego oka i może też zająć się montażem.

Camper zadeklarował, że może pełnić funkcję operatora Phantom2 z gopro K4.

Scenariusz, produkcja, reżyseria - moja skromna osoba.

Panowie, podstawowa zasada filmu jest taka - godzina pracy na planie to minuta surowego materiału, więc jeśli chcemy uzyskać ok. 3 minutowy trailer to musimy na niego poświęcić co najmniej 3 godziny pracy. A jak się chce zrobić coś "na poważnie", to robota nam się rozwlecze. Czy warto? Moim zdaniem jak najbardziej. Czego potrzebujemy?

A) ludzi - zarówno do "obsługi planu" (operator, dźwiękowiec, reżyser, dyżurny planu) oraz aktorów. Ci drudzy na jak najlepszym poziomie umundurowania i stylizacji - i dotyczy to zarówno "regularnych" jak i naszych nieocenionych partyzantów/Home Guardu/Volkssturmu. Więc żadnych replik owiniętych szmatami, dużo czterotaktów i Garandów, wszyscy regulaminowe nakrycia głowy. Wish napisał, że minimum to circa 12 osób - pełna zgoda.

B) czasu - zarówno by wszyscy zebrali się zusammen do kupy jak i na pracę na planie. Taki film wymaga co najmniej jednego pełnego weekendu na kręcenie (przyjazd na plan, ustawienie scenografii i rekwizytów oraz same zdjęcia) i co najmniej drugie tyle na postprodukcję.

C) scenografii i rekwizytów - część zdjęć można zrealizować w byle lesie, ale część scen wymagać będzie czegoś więcej, choćby sceny we wnętrzach sztabów, szpitali czy laboratoriów. Przygotowania wymagają też fortyfikacje polowe, znaki drogowe, może jakiś wrak?

Temat i konwencja - można film zrobić w formie trailera jakiejś konkretnej operacji, albo dokumentu wprowadzającego w historię tej operacji. Możemy też robić film fabularny np. historia jakiejś drużyny czy snajpera jak pisał Klaus. Ja zaproponowałem trailer "Market-Garden" bo tą grę organizuję i jest wystarczająco dużo czasu by go do tej pory nakręcić. Nie zrobiłbym go natomiast wyłącznie w formie gameplaya, jak sugeruje Sikor - bo będzie to zbytnio przypominać reportaż z pola bitwy. A tego wolimy uniknąć, bo robimy tym razem coś innego.

Link to post
Share on other sites

Dominik, może się źle wyraziłem. Gameplay (wyreżyserowany) IMO powinien dominować, ale nie powinien być wyłączną treścią filmu. Popieram pomysł trailera MG. Masz też rację z czasem jakiego potrzebujemy. Może więc powinniśmy kręcić zdjęcia już w czerwcu / na początku lipca żeby zdążyć go zmontować i „opublikować” jako reklamę MG. Może też Ty zaproponuj strony/jednostki jakie wezmą udział w filmie. Oczywiście zero kompromisów w stylizacji. Ja się już deklaruję jako spadak z 1SBS :-D Bartek, piro musi być very much boom boom ;-)

Link to post
Share on other sites

Sikor, a z czym na sesji filmowej będziesz biegał? Enfield? Bo jeśli (na czas sesji) Twój Garand byłby bezrobotny, to chętnie bym go wypożyczył.

Przy okazji - czy w kontekście zero tolerancji dla kompromisów zwykły pas m36 (bez ładownic do Garanda) będzie do przyjęcia? Ostatecznie może ktoś mi pożyczy bandolier?

Link to post
Share on other sites
20 godzin temu, Kolba_DK napisał:

To było w wersji pierwotnej ;-) tak więc przewidziałem szerszy udział w superprodukcji, niż rekwizytor!

Nie rekwizytor, ale rekwizyt. ;) Ta ręka trzymająca Colta w 3 minucie, to rola jak nie przymierzając u Antonioniego w "Powiększeniu". ;)

19 godzin temu, Budweiser napisał:

Chętnie się w projekt zaangażuje. ;)

Przydałoby się trochę duuużo piro. 

Powiedział Michael Bay a potem zrobił "Pearl Harbor". ;)

16 godzin temu, SikorPL napisał:

Dominik, może się źle wyraziłem. Gameplay (wyreżyserowany) IMO powinien dominować, ale nie powinien być wyłączną treścią filmu. Popieram pomysł trailera MG. Masz też rację z czasem jakiego potrzebujemy. Może więc powinniśmy kręcić zdjęcia już w czerwcu / na początku lipca żeby zdążyć go zmontować i „opublikować” jako reklamę MG. Może też Ty zaproponuj strony/jednostki jakie wezmą udział w filmie. Oczywiście zero kompromisów w stylizacji. Ja się już deklaruję jako spadak z 1SBS :-D Bartek, piro musi być very much boom boom ;-)

A widzisz Paweł, to Cię nie zrozumiałem, ale teraz mam już pełen obraz. Niestety ja do końca czerwca i przez pierwszą połowę lipca jestem uziemiony - sprawy ważne i ważniejsze jak to się mawia. Ale potem? Let's do it! Co do jednostek to nie przewiduję udziału SBS. W końcu Special Boat Section nie walczyła pod Arnhem. ;) Spadochroniarzy Sosabowskiego też na grze nie przewiduję, ale jak chcesz zagrać tą postać w trailerze - to masz tę rolę.

Link to post
Share on other sites

Dominik, a czy na MG nie przewidujesz Czerwonych Diabłów też :-o ? Zmienię tylko beret ;-) Na trailerze oczwiście chciałbym zaznaczyć polski akcent. 

Jeśli rozmawiamy juz konkretnie o terminie filmowania to widać, że mamy do dyspozycji zaledwie koniec maja (mi akurat pasuje)  i 2 polowę lipca (tutaj pewnie będzie krucho ze względu na wakacje). Więc może postarajmy się już teraz ustalić kiedy się spotkamy.

Link to post
Share on other sites
W dniu 20.04.2019 o 17:24, SikorPL napisał:

Więc może postarajmy się już teraz ustalić kiedy się spotkamy.

Bingo !!! Ja planuję dobre 90 dni do przodu więc termin to kluczowa sprawa (nawet dwa, jeden w rezerwie bo jak znam się na dniach filmowych to aura gra tu kluczową rolę) ....

Ruszam z trenowaniem "dronowania" ale na dobrą sprawę mój asystent Mati,  lata nimi sporo lepiej ode mnie.  Jak trzeba dobry aparat też do dyspozycji. Mam też sprzęt do wywoływania klisz i zdjęć w ciemni ale to....już nie dzisiejsza bajka :)....  :P.... Jeden z nas może "grać" scenki .... Są do dyspozycji 3 repliki oraz namiar na chłopaków z Muzeum II Korpusu, mają kilka fajnych sprzętów na chodzie, teren Józefowa lub bukry w Otwocku mogą grać scenerię.  

http://www.2korpus.pl/

http://2korpus.pl/grupa-rekonstrukcyjna.html

 

 

 

 

Link to post
Share on other sites
W dniu 20.04.2019 o 17:24, SikorPL napisał:

Dominik, a czy na MG nie przewidujesz Czerwonych Diabłów też :-o ? (...)

Własnie dlatego, że to ludzie Urquharta walczyli pod Arnhem od pierwszego do ostatniego dnia operacji "Market-Garden" będą tworzyć jeden z oddziałów i żeby nie rozpraszać zbytnio naszych skromnych zasobów kadrowych nie przewiduję udziału SBSpad. Także jak masz bordowy beret - bierz bordowy beret.

Terminy - na wakacje jadę w dwa pierwsze tygodnie lipca, potem mogę działać.

Link to post
Share on other sites

Panowie.

Czy to będzie zapowiedz gry - fajnie,  ale tak jakby "jednorazowe" wykorzystanie; bo gra się odbędzie to i zasadność istnienia trailera będzie zanikać.

Czy to będzie jakaś Historia Niezależna - bardziej uniwersalna i mniej wymagająca od ścisłych warunków czasu i miejsca danej historii.

Czy to będzie bardziej wymagająca odtworzenia realów, czy postawienie na swobodę i nie określenie co do epoki, wyposażenia czy nawet strony konfliktu.

Czy to będzie bardziej na poważnie (można się wystawić na rodzaj pośmiewiska w komentarzach "specjalistów" którzy wypomną każdy detal i niedociągnięcie) czy na śmieszno gdzie nie trzeba walczyć z aktorstwem, scenografią etc ale i odbiór może iść dwojako - niechluje i nie chce z nimi grać; lub to rekonstrukcyjne świry i nie chcę z nimi grać (i tak wgle to chyba propagują faszyzm i lepiej ich zgłoszę).

Czy to będzie akcyjniak; czy dokument, czy horror, czy obyczaj, czy dramat czy... ?

Czy wiemy do jakiego grona ludzi jest to to dedykowane? W kontekście zapraszamy tym materiałem bardziej nowych nie obytych z ASG, czy bardziej z "naszego" podwórka?

Te i inne pytania sobie i wam zadaje.

Skuli mnie, i mojego widzimisię w subiektywnej ocenie i punktu widzenia pozbawionego obiektywizmu uważam co następuje po niżej:

Nie historyczny, w luźnej formie, akcyjniak z elementami komedii przeznaczony dla "miękkiego" odbiorcy bez obeznania w temacie ASG. Celem czystej rozrywki i zachęcenia nowych. Oraz z otwartym zakończeniem na być może ciąg dalszy.

 

Link to post
Share on other sites

Ja będę propagował trailer w którym pod koniec określonych scen gracze w mundurach amerykańskim, brytyjskim i niemieckim będą zachęcać do wzięcia udziału w grze. Np. scena jak spadacy amerykańscy wyskakują z samolotu, a na końcu sierżant-dispatcher wyciąga rękę w stronę kamerzysty wymownie patrząc, zaś podpis pyta zadaje niewypowiedziane pytanie "Twoja kolej! Czy zapisałeś się już na grę?". Luźny akcyjniak z elementami komedii do nikogo nie przemówi, bo adresat pomyśli sobie, że sobie jaja robimy zamiast airsoftu.

Link to post
Share on other sites

Jak wyjdzie megaprodukcja i pojawią się nowi ludzie to nie będą potem zniesmaczeni, że na normalnej rozgrywce nie ma tylu rekwizytów, bajerów itp?

Aktor ze mnie marny ale jako statysta i mięso armatnie mogę posłużyć :). Mógłbym się podjąć zrobienia jakiegoś rekwizytu. Potrzebowałbym info co jest potrzebne i na kiedy. Zaplecze warsztatowe u mnie sukcesywnie rośnie.

Link to post
Share on other sites

Dopisze się jako statysta do tej imprezy. Tym co ma na składzie też służę. Moim skromnym zdaniem na robienie filmu trzeba poświecić osobny dzień, zaobserwowałem jak robią sobie filmik promocyjne ludzie z różnych ekip na Misja Afganistan, wykorzystują ze są 3 dni w grze i mogą poświeci co jakiś czas godzinę czy dwie na nagrywanie.

Dziś znalazłem coś takiego,  inny klimat ale możne będzie przydatne:

  https://www.facebook.com/watch/?v=2557279811013531

Link to post
Share on other sites

Tak jak wcześniej pisałem, z chęcią pomogę przy produkcji filmu. 

A tak czytając tutaj te komentarze naszła mnie luźna myśl, że może cały filmik zrobić coś à la Harcore Henry, czyli kamera cały czas z pierwszej osoby. Rozwiązałoby to problem techniczny, bo jedyna potrzeba to sprawnie działająca kamerka Go Pro. 

Scena w wymienionego filmu

Można by nagrać też w sumie więcej niż jeden filmik. O rosjanach, niemcach, amerykanach i brytyjczykach. Każda z tych nacji ma swój nie powtarzalny charakter. 

Co do scenariusza, to główny bohater (czyli de facto osoba która to ogląda) byłaby np. zwykłym członkiem oddziału powiedzmy amerykańskiego. W scenariuszu wymyślilibyśmy jakie sceny po kolei nagrać, np. że oddział idzie lasem w szyku ubezpieczonym, wpada nagle w niemiecką zasadzkę, dowódca zaczyna wydawać rozkazy, ale zostaje ranny. Bohater widzi jak podbiega do niego medyk i zaczyna leczyć. Radiooperator będący obok wzywa pomoc. Niemcy są coraz bliżej. Ktoś rzuca granatem. Jakiś amerykaniec z barem ginie, główny bohater go przejmuje. Wtedy brytyjczycy nagle nadciągają z ratunkiem, niemcy uciekają a alianci ruszają w pościg. 

Ogólnie wymyślić taką scenę która by pokazała elementy wykorzystywane w ASH. 

Nagranie 2 filmików z perspektywy alianckiej i niemieckiej byłoby dobre bo można by np. w jednym umieścić sceny walki w lesie, zasadzki, czy dobywania wzgórza, a w drugim np. dla odmiany jakieś bunkry, walka w budynkach czy inne. 

Może dla lekkiego żartu ale także wzbudzenia skojarzeń w potencjalnym kandydacie do ASH można by dać jakieś elementy przypominające gry komputerowe. Jak np. w starszych CoDach każda misja zaczynała się od czarnego ekranu, puszczenia dźwięku i napisów w lewym dolnym rogu, kim jesteś, kiedy i gdzie, nagle ekran się rozjaśniał i zaczynała się gra. 

Jak tutaj od 0:37

Może to by jakoś miło podziałało na oglądających, że każdy może się wcielić w taką postać i pograć z nami "na żywo".

Oczywiście coś takiego byłoby wyjściem poza schemat filmików promocyjnych, przez co jest ryzykowne, ale wydaje mi się ciekawym pomysłem pod rozważenie.

Edited by XrayPl
Link to post
Share on other sites

Hardcore Henry (plus za pomysł i znajomość) - idea dwóch punktów widzenia z kamer go pro tej samej sytuacji bitewnej brzmi zacnie. Dwa punkty widzenia nacierających i broniących się. Obie strony konfliktu mogą się jakoś zidentyfikować z bohaterami wydarzenia. 

Niemiecki podoficer vs Aliancki... saper? Robią co inne, patrzą inaczej a strzelanina ofiary i wybuchy te same. Oglądałbym.

 

Można też postawić na minimalizm i filozoficzne traktaty jak tu:

Ale moje pytanie brzmi.

Kto podejmuje decyzje?  (na kogo zwalić winę za wszystko? - komu gratulować za dobrze wykonany pomysł?)

Link to post
Share on other sites

Alternatywą dla perspektywy gracza jest jeszcze nakręcenie kilkuminutowej wymiany ognia bez cięcia. Ale to już wyższa szkoła jazdy. :D 

Poniżej w mojej opinii sekwencja genialna. Pytanie co możemy wycisnąć z Go Pro i naszych aktorskich umiejętności. ;)

 

Link to post
Share on other sites
  • Domin007 changed the title to Studio Filmowca Amatora - Film ASH

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...