Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Luneta/monookular termo do 5k


Recommended Posts

Hej, szukam lunety termo lub samego monookularu. 

 

Oprócz thor atn są sensowne opcje? Leupold LTO hd średnio mnie przekonuje... 

 

Czy można gdzieś w UE kupić te termowizory? W USA wychkdza po 1200dolarow. Niestety ATN nie potrafi mi odpowiedzieć czy wyślą do Polski. 

 

Ew. czy jest jakiś sensowny sprzęt w tej cenie do dostania w kraju? 

Link to post
Share on other sites

Od razu Ci odpowiem.
1) ATN nie wyśle nic z USA do Polski. W EU jest osobna dystrybucja i ceny są wyższe. Co więcej bardzo dużo (jakieś 80%) Marsów jeździ na naprawy gwarancyjne. Padają wyświetlacze lub całe moduły najprawdopodobniej od odrzutu. Generalnie te sprzęty są już zastąpione THORem 4

W tym budżecie żadnego nowego celownika nie dostaniesz w PL. Przy obecnym kursie dolara raczej słabo widzę cokolwiek do 5k. Sensowny sprzęt w niezłej cenie robi MTD, ale raczej są to droższe produkty niż 5k.

Termo najlepiej sprawdza się jako celownik. Wąskie kąty widzenia bardzo ograniczają możliwości tego sprzętu do obserwacji, szczególnie w warunkach ASG gdzie dynamika działań jest spora a zasięg skutecznego strzału mały.

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...
  • 2 months later...
  • 1 month later...

Sorrki ze odkopuje temat ale mysle nad zakupem termowizji. Posiadam nvg gen3 wiec bedzie to uzupelnienie jak juz bede mial kontakt. Najwaniejsze zeby byla to opcja z montazem na replike. Interesuja mnie przedzialy cenowe. Do 1k euro do 2k euro i max do 3k euro.jakies rady panowie?

Edited by Danielskii
Link to post
Share on other sites

Po przejrzeniu kilku termowizorów (opinie, artykuł bodajże Logana i wizyta w myśliwskim) wybrałem LTO leupolda w wersji HD.  Wersja z krzyżem jest obecnie gorzej dostępna, ale można ją załatwić z Austrii (ostatnio dla znajomego sprawdzałem). W sumie jakieś 4400 zł wychodzi.

Budżet z tematu w sumie wzrósł mi do 9k zł, czyli podobnie jak u Ciebie,  ale ostatecznie przekonały mnie wymiary i kilka opcji montażu (tj. jako luneta lub bok repliki, jako wspomaganie do lunety nocnej). Często można spotkać się z opinią, że iluminacja ekranu zdradza strzelca (co jest prawdą na wysokich opcjach oświetlenia), na niskich, które są dedykowane na noc nic takiego czegoś nie uświadczyłem. Testowane właśnie przeciwko 3 gen noktowizji, więc wierzę, że to urządzenie nie zdradzi strzelca.

 

Jeśli chodzi o wykrycie celu - sprawdza się idealnie, gorzej o detekcję tego "co wykryłem".  Ze 100m dzik i sarna wyglądają podobnie. Z 200m  rozpoznasz już raczej, że to coś żywego, a cel będzie mały.  Przy otwartym terenie łatwiej było mi namierzyć przeciwnika niż z noktowizji 3 generacji.. i o to chyba chodzi w tym urządzeniu. W lesie - jest różnie. 3 gen potrzebowała doświetlacza (co niejako dla mnie ją dyskredytowało) a termo działało gorzej w gęstych krzakach.   Po zrobieniu kilku zasadzek "termo vs nokto" zdecydowanie wygrał tańszy leupold.
 

Warto zwrócić uwagę, że część urządzeń działa na baterie a część na akumulatory wbudowane.  I jedno i drugie rozwiązanie ma wady w airsofcie. Na początku planowałem akumulatory w rozmiarze cr123, które po sprawdzeniu napięcia nie nadają się do części termowizorów ( a przynajmniej nie chcę ryzykować zasmażką na w pełni naładowanym ogniwie).

By nie było, nie jest to urządzenie idealne, ale patrząc na to co mnie interesowało (głównie snajperstwo, samotne ganianie w terenie) to urządzenie mi się sprawdza.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...