Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

WIELKA WOJNA (I WŚ) - zasady ogólne (dyskusja)


Recommended Posts

  • Replies 169
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Gaz, gaz, gaz na ulicach. Ja się podpisze pod tym co napisał Robert. Gaz eliminuje zatrutego na amen. Nawet "Weisskreuze", z którymi Niemcy bawili się na początku wojny powodowały (w zależności od warunków atmosferycznych) tak duże łzawienie, że obezwładniały przeciwnika. Więc wpadłeś w chmurę gazu - albo zakładasz maskę, albo dla lepszego klimatu kaszlesz, wybałuszasz oczy i zaczynasz się konwulsyjnie tarzać po ziemi.

Co do masek - wór na łeb, żadnego ściągania okularów. Sorry, ale podstawową zasadą PASG jest stałe zabezpieczenie oczu. Jeżeli chcemy sobie urządzić Ypres czy Bolimów to nie ma innej opcji jak wory, tampony, etc. bo jak zobaczę że ktoś ściąga okulary by założyć maskę to osobiście zasadzę kopa takiemu delikwentowi.

Kwestia miotaczy gazów - tu wracamy do odwiecznej kwestii artylerii w airsofcie. Póki co ręczne miotacze gazu (czyli grenadierzy z żółtymi/zielonymi świecami dymnymi) muszą wystarczyć. Zdanie się na wiatr jest fajne - a nuż zawieje w naszą stronę i samemu trzeba będzie dawać nogę przed własnym gazem...

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Wrzucam pod rozwagę (ale od kolejnej gry, bo teraz nieco zbyt późno na modyfikacje) kwestię rozszerzenia arsenału ogólnodostępnego (nie tylko z oficerskiej półki) rewolweru - wolno się ładuje, małe magazynki, choć nieco zbyt duża szybkostrzelność...

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Na wątku gry neuve chapelle powstało trochę niedomówień i teraz chciałbym wszystko sprostować:

1. Mam sprężynę Laylaxa sp100 (pss10) jest ona do vsr-10. Pasuje do mb03 i generuję 348-351 fps z czego najczęstszym wynikiem był 349. Zwój jest nieregularny.
2. Czy pasuje do mausera sw? Nie wiem, nie mam tej repliki

3. Konkrety. Zostałem poproszony o pomiary sprężyny przez Kolbę, więc podaję. 

-średnica zewnętrzna sprężyny 10,2mm (pomiar suwmiarką, natomiast nie jestem go pewny, bo ciężko mi był zmierzyć)

-średnica drutu 1,1mm (suwmiarka, pomiar łatwy i myślę że porządny)

-średnica wewnętrzna 8,00 mm (suwmiarka, pomiar łatwy i myślę że porządny)

-długość 199 mm (miarka, pomiar +- 1mm , sprężyna się gięła, więc tutaj błąd jest duży )

Czy pasuje do innych replik? To jest pytanie do was, mam nadzieję, że pomogłem i będzie pasować :) 

P.S. Czekam cierpliwie na rozkaz wejścia w okopy!

Link to post
Share on other sites

Czołem. 

Będziemy potrzebować granatów(amunicji do haubicy). Poniżej kilka zdjęć i informacji. 

Każdy jest zaopatrzony w papier toaletowy. Wykorzystajmy zapasy i wolny czas. 

Jest to przepis na ekonomiczne granaty jakie zabieram już od dawna na imprezy. Ładunek znajdujący się idealnie w środku ładnie rozrywa całość. Sekretem jest brązowa taśma pakowa kiepskiej jakości która nie wytrzymuje wybuchu. Taśma papierowa usprawnia produkcję choć można z niej zrezygnować. 

Lont jest na tyle długi, że bezpiecznie możemy miotać granatem zarówno ręcznie jak i za pomocą procy na 60 metrów. 

Okrągły groch posiada dobre właściwości areodynamiczne. Kupimy taki bezpośrednio u producenta. Tak kupiłem 50 kg grochu i nie wstydzę się tego. Nie polecam grochu w połówkach, jaki mamy w sklepach. Jest drogi i kiepsko "lata". 

Opis petard znajdziemy na zdjęciach dlatego go nie powielam. 

Chciałbym by każdy kto planuje zjawić się na imprezach z okresu Wielkiej Wojny w miarę możliwości zaopatrzył się w takie granaty. Jeżeli zaś ktoś nie może tego zrobić niech chociaż zbiera rolki papieru. 

Nota BHP.  W świetle wydarzeń roku 2020 wszystkie rolki są odkażane środkiem na bazie spirytusu. 

Dziękuję 

Pazur

 

IMG_20200327_062344.jpg

IMG_20200327_062513.jpg

IMG_20200327_062818.jpg

IMG_20200327_064032.jpg

IMG_20200327_064253.jpg

IMG_20200327_064523.jpg

IMG_20200327_064843.jpg

Link to post
Share on other sites

Masz naprawdę nieszły detal na formie. Jak chcesz zrobić masę? Wydaje mi się, że tylko gładka zmielona masa wejdzie w te roweczki.

Edit: Chyba w takim wypadku możnaby spróbować groch układać w warstwie masy. Wtedy te nacięcia odłamkowe pełniłyby oryginalną rolę :O

Edited by Mekar
Link to post
Share on other sites

Pierwszy raz spróbuję wyklejać pojedynczymi warstwami ręcznika papierowego, nasączonego klejem z mąki. Grochu nie bedę wciskać w masę, bo zanim ona wyschnie, to groch zdąży napęcznieć. Nawet jak potem wyschnie, to może pleśnieć, a robię broń konwencjonalną, a nie biologiczną. :-).

Na razie forma schnie.

Link to post
Share on other sites

Słuszna uwaga z pęcznieniem grochu. A co z gipsem? Też będzie chłonął wodę z masy. Zabezpieczenie folią raczej nie wchodzi w grę... może lakier? Ciągle podpytuję, bo też myslałem o zrobieniu formy, natomiast nie miałem pojęcia z czego formę zrobić. Teraz myślę jeszczę nad masą solną.

Link to post
Share on other sites

Gips i tak przydałoby się czymś powlec, żeby masa papierowa się nie przyklejała. Tu faktycznie mozna polakierować. Może rozrobić wosku z benzyną i coś takiego. Może też da radę nasączenie formy olejem lnianym. To akurat niektórzy mają w domu. Formę mozna by wogóle zrobić z silikonu formierskiego.

Link to post
Share on other sites

Technologię , po kilku próbach opanowałem. Masę papierową robię z rozmoczonych wytłoczek do jajek ze stabilizatorem z gipsu. 

Klajster z mąki nie zdał egzaminu - odlew schnął w formie dwa dni, a potem zaczynał fermentować. Gips powoduje szybkie związanie masy i umożliwia wyjęcie mokrego jeszcze odlewu.  Po wyschnięciu wszystko trzyma się razem dzięki włóknom masy papierowej. włókna są krótkie, więc struktura wyschniętej masy jest krucha.

Kawałki wytłoczki po zalaniu dużą ilością wody zostawiam na kilka godzin. Potem rozdrabniam rękami tak, żeby nie było grudek. 

 Po rozdrobnieniu w wodzie odciśniętą porcję mieszam z gipsem w proporcji ok. 5 porcji masy i 1 porcja gipsu. Powinno to dać konsystencję gęstego ciasta. Wyklejam masą formę. Przed  wyklejeniem formę smaruję bardzo cienką warstwą smaru teflonowego (taki mam, ale może być cokolwiek tłustego), żeby masa nie przyklejała się do formy. Po ok. 15 minutach otwieram formę i wyjmuję odlew. Usuwam nadlewy, wygładzam powierzchnie, które źle wyszły i stawiam na kaloryferze do wyschniecia. Osobno z tej samej masy wykonuję denka zamykajace skorupę. Będą wklejane na klej - mam montażowy Tytan. Przy dobrej organizacji pracy można zrobić 3-4 odlewy na godzinę.

Wyschnieta skorupa jest lekka, ścianki maja 05-10mm grubości. Nie pęka przy upadku, ale wygląda na kruchą i powinna łatwo rozpadać się przy wybuchu petardy. 

Zamówiłem petardy hukowe JC05. Lont będzie wyprowadzony przez pokrywkę w dnie skorupy. Po zmontowaniu (włożeniu petardy, wypełnieniu grochem i przyklejeniu denka) pomaluję zielona farbą w sprayu. Może już w weekend zrobię próbne odpalenie.

Potem przyjdzie czas na eksperymenty ze spłonką tarciową i uderzeniową :-).

 

IMG_0668[1].JPG

IMG_0669[1].JPG

IMG_0667[1].JPG

Link to post
Share on other sites
  • Domin007 changed the title to WIELKA WOJNA (I WŚ) - zasady ogólne (dyskusja)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...