Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

[PORADNIK] Wielka Wojna - Stylizacja Brytyjska


Recommended Posts

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

34 minuty temu, Cortes napisał:

Masz zamiar robić puszkę? To może być ciekawe!

 

Już nawet taką puszkę mam - wydrukowałem sobie na drukarce 3d - tylko chciałbym się upewnić że wymiary puszki są ok i że nie będę biegał za jakimś strasznym "babolem" zamiast "uczciwej" puszki ;-)

Edited by pete_asg
Link to post
Share on other sites

Filmik instruktażowy; wreszcie widać, jak zakładać owijacze - dodam tylko, że na jednym z forów rekonstrukcyjnych znalazłem informację, że trzeba to robić na zgiętej nodze (przy częściowo napiętej łydce, żeby nie były później zbyt ciasne)

Edited by Kolba_DK
Link to post
Share on other sites

Link do zdjęć: 

https://drive.google.com/drive/folders/1zMEtcD-VMMS-Y-JUDY8Y5a876_a81aq_?usp=sharing

na zdjęciach

* maska (3 części - górna pokrywka, korpus, dolna pokrywka i całość złożona do kupy),

* "ryjek" łączący maskę z rurą

* ramki wizjerów (2 części - zewnętrzna i ta wewnątrz maski z miejscem na wizjer z pleksi grubości 2,5 mm)

oraz mosiężna klamra główna pasa p08 - trzy godziny w garażu spędzone w towarzystwie wiertarki, wyrzynarki, kątówki, piły i hałasu ;-)   - wymaga jeszcze oszlifowania i "zmiękczenia" brzegów...

 

Link to post
Share on other sites

Bagnet.

Zrobiłem próbę. Otulina  o średnicy zewnętrznej 38mm i długości bagnetu do SMLE jest na tyle sztywna, że nie wygina sie przy poruszaniu, ale też przy pchnięciu w ciało wygina się bez większego wrazenia. Jest na tyle sprężysta, że po wygięciu o 90 st. wraca do poprzeniego kształtu. Nie potrzeba żadnego usztywnienia wewnątrz.

Obciąłem trochę otulinę wzdłuż i obkleiłem srebrną taśmą. Z boku ma wymiar jak oryginalny. Sztywność i sprężystość ma dobrą. Dalej eksperymentuję, żeby uzyskać większą smukłość klingi.

Generalnie: materiały- otulina do rur i srebrna taśma na krokodyle. 

Link to post
Share on other sites

Dobrze Panowie - dyskusję o bagnetach, pałaszach, rapierach i morgensternach z otuliny, taśmy itp, proszę prowadzić w temacie "Wielka Wojna - dyskusja ogólna". Kwestia jest na tyle uniwersalna, że skorzystają z niej wszyscy. Postów nie przeniosę, ale uprzedzam na przyszłość.

Link to post
Share on other sites

Taka inspiracja 

Zawsze można to zrobić trochę lepiej wykorzystując części z maski typu słoń takie jak rura pochłaniacz obręcze od szkieł ochronnych paski  myślę że spokojnie można się w nią zmieścić z okularami ochronnymi 

Edited by Bullet 83
Link to post
Share on other sites

Kupiłem sobie taką maskę:

image.png.4b53a995e22a1fe239d7122dd973e855.png

W zasadzie, to potrzebowałem jakąś torbę. Okazuje się, że jak paski nie są mocno napięte to bez problemu da się ją założyć na okulary i w niczym to nie wadzi. Maska mimo to dosyć dobrze przylega. Miała być jako dawca części ale zaczynam się zastanawiać czy taka nie wystarczy. Szkiełka zamieniłbym tylko na PET lub grube plexi czy poliwęglan. Ewentualnie można by ją pomalować np. na brązowo, żeby imitowało to skórę no i muszę dorobić jakiś pochłaniacz, bo w zestawie nie dali. Co uważacie?

Jeszcze jedno, może głupie pytanko: po co jest sznurek przy torbach na maskę?

 

Link to post
Share on other sites

Chodzi ci o sznurek przy tej torbie, czy przy oryginalnej brytyjskiej.

Przy tej ze zdjęcia służy do przepasania się, żeby torba nie latała na boki. Jak najbardziej do użycia w naszym przypadku - torbę wiesza się wysoko na piersi, a sznurkiem przepasuje wokół piersi.

Jeśli chodzi o sznurek od brytyjskiej torby, to jeden koniec przyczepiony był do maski, a drugi do płachty przeciwiperytowej, zrolowanej na plecaku. Wyjęcie maski z torby i pociągnięcie za sznurek automatycznie rozwijało płachtę.

Link to post
Share on other sites

Oczywiście chodziło mi o oryginał. Dzięki za info.

Jeszcze pytanie czy na początek taka maska przystoi czy jednak coś kombinować. I tak niby do imprezy dużo jeszcze czasu ale ja ze wsoimi normalnymi obowiązkami średnio się wyrabiam. Bluzę kupiłem współczesną galową i raczej nie będę miał czasu pokombinować z kołnierzykiem. Generalnie będzie taka bieda stylizacja, bo i karabin to raczej będzie cyma CM701 (może chociaż celownik mechaniczny dorobię). Jedyny plus, że chociaż naleśnik pojawił się u mnie. Z Nestofa ale chyba nie ma co marudzić. Do zobaczenia w okopie :) .

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Wreszcie ukończyłem bagnet do SMLE.

Materiał:

Pianka z opakowania monitora, srebrna taśma, sprężysty, cienki drut, ceownik aluminiowy, kawałek płytki plastikowej, poxilina, farby.

Klinge wyciąłem z pianki. W środek wsunąłem drut, zapewniający powrót do poprzedniego kształtu po wygieciu klingi. Drut kończy się ok. 5 cm przed końcem klingi. Owinąłem wszystko srebrną taśmą. Gniazdo do wsuniecia uchwytu noska łoża wykonałem z ceownika aluminiowego. Jelec - z kawałka plastikowej płytki. samą rękojeść z poxiliny. Jelec i rękojeść pomalowałem farbkami modelarskimi.

Bagnet łatwo ugina się nawet o 90 stopni i powraca do poprzedniego kształtu. Sztych jest miekki.

Bez problemu można go założyć na nosek łoża SMLE.

https://photos.app.goo.gl/JF1V43hCWchzNMCj8

Link to post
Share on other sites

Również podzielę się swoim wynalazkiem, czyli domowej roboty PH Hood:

https://photos.app.goo.gl/5zVhh36RUxiYHyTn8

Czego potrzeba do zrobienia takiego cuda (wersja amatorska, wersja PRO jest u Cortesa)? Ok. dwa metry tkaniny lnianej/bawełnianej, jedna pomocna mama (która nam z tego uszyje na maszynie wór), jedno opakowanie po cieście z cukierni (z okienkiem - na szybki), jedna butelka po Sprite (szyjka), jeden czarny balon, jeden kawałek tektury, igła, nitka, nożyczki, czarna farba modelarska i dobre chęci. Dużej różnicy nie ma:

British_soldier_wearing_gas_hood_Battle_htdON05LdPItkqA7aKuGYXJe7io-axM9LQttfc2C

 

Link to post
Share on other sites
  • Domin007 changed the title to [PORADNIK] Wielka Wojna - Stylizacja Brytyjska
  • Domin007 pinned, unpinned and pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...