Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Kara za mundur?


Recommended Posts

Cześć. Słyszy się, że za noszenie munduru po mieście jest karane. Pytanie do was orientujących się w temacie - w sobotę mamy strzelankę i żebym się tam dostała muszę przejść kawałek miasta. Nie będę miała możliwości przebrania. Czy za noszenie munduru (najzwyklejszy woodland, bez odznak), a raczej czy za przejście w takim raczej 'kamuflażu' coś grozi? W necie piszą, że karalne jest noszenie tylko "Polskiego" munduru, nie jestem do końca pewna co przez to mieli na myśli :P z góry dzięki za odpowiedzi.

Link to post
Share on other sites

https://wmasg.com/pl/forum/topic/154252-noszenie-munduru-innego-państwa

https://wmasg.com/pl/forum/topic/165872-mundur

 

Co do zasady przepis ten dotyczy przede wszystkim:

- oryginalnych (tzw. kontraktowych) ciuchów używanych obecnie w SZ RP;

- może dotyczyć przy dużej dawce złej woli także kontraktów zagranicznych (aczkolwiek jest to raczej nieprawdopodobna sytuacja, no chyba, że zostanie sprowokowana).

Poziom ryzyka zaistnienia sytuacji gdy ktoś się zainteresuje pełnym mundurem jest prawie znikomy gdy w mieście w którym się poruszasz: 

a) nie ma ŻW;

b) nie zachowujesz się jak szympans na wybiegu;

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites
  • 6 months later...

Witam. Jako, że na co dzień noszę mundur, jego elementy bądź tzw. "odzież w maskowaniu" napiszę jak to u mnie wygląda.

Mam kompletny mundur wz. 93, który noszę z pagonami (tak z pagonami) podporucznika. Do tego koszulobluza wz. 93 (ta z kołnieżykiem), która ponoć nadal jest w użyciu w Wojsku również z pagonami podporucznika, polar wz. 93. Komplet Helikona wzorowany na wz. 2010 (spodnie i bluza) z pagonem oczywiście. Do tego oczywiście nasze flagówki i zdarza mi się nosić brygadówkę 10 Brygady Kawalerii Pancernej (jestem rezerwistą tej jednostki po odbyciu służby wojskowej). Normalnie chodzę w tym po mieście. Zdażyło mi się w tym załatwiać sprawy na Policji czy w Straży Miejskiej. Jedyną reakcją na ubiór,  to była ze strony zastępcy komendanta Straży Miejskiej, który mnie zapytał gdzie kupiłem taki fajny polar. Kombinacje powyższych części ubioru noszę na strzelanki. I nie przebieram się na miejscu. Nie ma z tym problemów. Nikt się nie czepia. Nawet w takim stroju wielokrotnie fotografowałem działania ratownicze, gdzie byli sporo Policji.

Edited by DBMaciek
Link to post
Share on other sites
W dniu 20.08.2020 o 17:28, DBMaciek napisał:

Witam. Jako, że na co dzień noszę mundur, jego elementy bądź tzw. "odzież w maskowaniu" napiszę jak to u mnie wygląda.

Mam kompletny mundur wz. 93, który noszę z pagonami (tak z pagonami) podporucznika. Do tego koszulobluza wz. 93 (ta z kołnieżykiem), która ponoć nadal jest w użyciu w Wojsku również z pagonami podporucznika, polar wz. 93. Komplet Helikona wzorowany na wz. 2010 (spodnie i bluza) z pagonem oczywiście. Do tego oczywiście nasze flagówki i zdarza mi się nosić brygadówkę 10 Brygady Kawalerii Pancernej (jestem rezerwistą tej jednostki po odbyciu służby wojskowej). Normalnie chodzę w tym po mieście. Zdażyło mi się w tym załatwiać sprawy na Policji czy w Straży Miejskiej. Jedyną reakcją na ubiór,  to była ze strony zastępcy komendanta Straży Miejskiej, który mnie zapytał gdzie kupiłem taki fajny polar. Kombinacje powyższych części ubioru noszę na strzelanki. I nie przebieram się na miejscu. Nie ma z tym problemów. Nikt się nie czepia. Nawet w takim stroju wielokrotnie fotografowałem działania ratownicze, gdzie byli sporo Policji.

ale że jesteś podporucznikiem rezerwy tak?

Link to post
Share on other sites

tak to tylko zostawię:

Art. 61. Przywłaszczanie lub bezprawne używanie stanowiska, tytułu, stopnia, odznaki, stroju lub munduru

§ 1. Kto przywłaszcza sobie stanowisko, tytuł lub stopień albo publicznie używa lub nosi odznaczenie, odznakę, strój lub mundur, do których nie ma prawa,
podlega karze grzywny do 1.000 złotych albo karze nagany.
§ 2. Kto ustanawia, wytwarza, rozpowszechnia publicznie, używa lub nosi: godło, chorągiew albo inną odznakę lub mundur, co do których został wydany zakaz, albo odznakę lub mundur organizacji prawnie nieistniejącej, albo odznakę lub mundur, na których ustanowienie lub noszenie nie uzyskano wymaganego zezwolenia,
podlega karze aresztu albo grzywny.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 można orzec, a w razie popełnienia wykroczenia określonego w § 2 orzeka się przepadek wymienionych w tych przepisach przedmiotów, jak również innych przedmiotów służących do popełnienia wykroczenia, takich jak pieczęcie, stemple, papier firmowy lub bilety wizytowe, choćby nie stanowiły własności sprawcy.

 

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...