Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

[PORADNIK] Wielka Wojna - Stylizacja Austro-Węgierska


Recommended Posts

WITAJ REKRUCIE!

Skoro tu zajrzałeś, to zrobiłeś pierwszy (i miejmy nadzieję nie ostatni) krok by stać się szlachetnym i rycerskim żołnierzem Jego Cesarsko-Królewskiej Mości!!!

Powiedzmy sobie szczerze, życie żołnierza CK nie jest łatwe. Będziesz musiał znosić ciężar wyglądania stylowo, męczyć się z wielowiekową tradycją twojego pułku, padać w słońcu pod ciężarem grubej wełnianej czapki zamiast hełmu z przyjemnie chłodnie cienkiej blachy, i do tego masakrować nogi wędrówkami po alpejskich szczytach, włoskich miastach, ukraińskich stepach, francuskich wsiach, bałkańskich rubieżach czy innych nieludzkich miejscach jak wybrzeża Bosforu, Adriatyku czy Morza Śródziemnego. Kto by w ogóle chciał tam jechać!?

Jednakże, nagrodą samą w sobie za te trudy (poza żołdem), będzie poczucie dumy ze służby w P O T Ę Ż N E J armii pod przywództwem Cesarzo-Króla Franciszka Józefa! Co nie, że ekstra?

Nie bój się o wynik wojny. Trwa ona już od kilku lat a my odnosimy same zwycięstwa! Z Galicji, po serii naszych genialnie przeprowadzonych taktycznych odwrotów udało się wykurzyć Rosjan, którzy następnie sami się wyautowali kłótniami światopoglądowymi. Bałkany już prawie ogarnięte, a nasze działa zmasakrowały ludzi spod spodu w Gallipoli, i anglików w Palestynie i Egipcie. Nasze dywizje przebijają się przez entencki opór we Francji.  A Włosi jakoś nie wykazują smykałki do walki (Serio Włosi? Na dwanaście bitew w tym samym miejscu przegrać wszystkie?). Ciekawe czy im już tak zostanie… CO MOŻE PÓJŚĆ NIE TAK?

Przejdźmy jednak do rzeczy. Jak powiedział kiedyś wielki człowiek:

 

„Nie pytaj co Austro-Węgry mogą zrobić dla ciebie, zapytaj, co ty możesz zrobić dla Austro-Węgier!”

J.F.K – Joseph Franz Kaiser

f23c327845beffb4.jpg

A zrobić możesz wiele. Zacznijmy zatem od ubrania cię. Niepodważalne jest bowiem, że na wojnie najlepiej zapamiętuje się te najbardziej stylowe armie, a nie zwycięzców. Bo kogo obchodzi zwycięstwo jeśli wyglądało się przy nim jak jakiś wieśniak z byle Bałkan.

Nasza świetna armia w ciągu tych kilku lat wojny zmieniała oczywiście używane wyposażenie i umundurowanie, ale tylko na lepsze!

Jednakże zacznijmy od prawie początku a mianowicie 1915r, kiedy wyzbyliśmy się już po kilku pierwszych miesiącach niepotrzebnych elementów.

Otóż podstawowe rzeczy jakich potrzebujesz do walki lub siedzenia w okopie to:

- Trzewiki

- Owijacze

- Spodnie

- Bluza

- Czapka

- Pas z klamrą

- Ładownice

- chlebak

- bagnet

- saperka

Nie jest tego dużo, prawda? Zanim jeszcze dojdziemy sobie do lepszego omówienia tych elementów muszę powiedzieć o dwóch rzeczach:

1.    Kolor Ciuchów –  HECHTGRAU - SZCZUPAKOWY

Otóż bazowym kolorem naszej armii jest Hechtgrau czyli „Szary jak Szczupak”, jednakże bardziej do rzeczywistości pasuje określenie niebieskoszary. Zatem jeśli kiedyś będziesz się zastanawiał jaki kolor powinno mieć twoje ubranie to zobacz jaki kolor ma szczupak, i wyobraź sobie, że zamiast tego jest właśnie niebieskoszary. Proste, nie?

2.    Kolor elementów skórzanych

Wszystkie elementy skórzane (za wyjątkiem daszków) mają mieć kolor ciemno-brązowy. Dokładniej rzecz biorąc skórzane elementy są naturalne i poczernione, co w wyniku daje właśnie ciemny brąz. Więc w to celujemy ;)

 

Zatem teraz możemy przejść już do sedna, czyli elementów wyposażenia:

TRZEWIKI

Buty to podstawa, nie oszukujmy się. Te muszą być za kostkę, skórzane i w kolorze brązowym. Więcej pisać tutaj nie trzeba. Wszystkie które spełnią powyższe 3 warunki będą dobre.

OWIJACZE

Tutaj też nie ma wiele do powiedzenia. Owijacze w kolorze hechtgrauowym. Na początku wojny używaliśmy opinaczy, ale pod koniec 1914 zaczęliśmy przerzucać się na owijacze.

SPODNIE

Tutaj sytuacja się komplikuje w zależności od tego czy jesteś Austriakiem czy Węgrem (a dokładniej o to, czy region z którego pochodzisz znajduje się w Austriackiej czy Węgierskiej części Imperium).

W pierwszym przypadku należy nosić zwykłe hechtgrauowe spodnie, w drugim ciasne rurki z haftowanymi wzorkami. Wybór należy do ciebie.

BLUZA

Tutaj już mamy więcej elementów do zapamiętania. Zacznijmy od tego, że bluza ta miała 2 wersję: Letnią – lniana z kołnierzem wykładanym i Zimową – wełniana z kołnierzem ze stójką. Aczkolwiek trzeba nadmienić, że wersja letnia była mniej popularna i używano ją tylko czasami w gorącym klimacie Bałkan. Bluza ma 4 kieszenie. 2 u dołu wewnętrzne i 2 na górze zewnętrzne. Wszystkie posiadały zewnętrzne klapy z wycięciami strzelistymi jak jaskółczy podwójny ogon. Guziki przykryte materiałem (także te z kieszeni). Naramienniki kwadratowe, z widocznymi guzikami i wielkim wałem na prawym naramki, żeby ci mannlicher nie spadł.

Bluza to największy problem, szczególnie w kwestii zakrytych guzików, co nie było popularne w większości armii ze względu na większe koszty produkcji.

CZAPKA

Hechtgrauowa za wyjątkiem czarnego skórzanego daszka, z klapami zapinanymi na 2 guziki. Na czubku bączek z „FJI” u Austriaków i „IFJ” u Węgrów (były to skróty od Franciszek Józef Imperator). Z czasem jednak, daszek zaczął być malowany na kolor materiału, lub w ogóle nim obszywany by się nie wyróżniał w polu.

PAS Z KLAMRĄ

Zwykły brązowy pas z klamrą (insygnium zależne od okresu i pochodzenia jednostki, austriackie, węgierskie itd.). Nic niezwykłego

ŁADOWNICE

Dwie dwukomorowe skórzane ładownice

CHLEBAK

Chlebak w odcieniach brązowego zakładany przez ramię i przyczepiany hakami do pasa po lewej stronie, a nie jak szwaby na prawym pośladzie (jak tutaj siadać?). (Na oryginalnych fotkach widać, że w okopach często ich nie noszono, więc ten element jest opcjonalny do sylwetki).

Ponadto, część rodzajów manierek jakie były używane w CK. Armii było noszonych właśnie w chlebakach, a nie na zewnątrz.

BAGNET

Stalowy bagnet z pochwą i w żabce

SAPERKA

Saperka zakończona trójkątnie, w skórzanym pokrowcu zaczepionym w jednym punkcie na pasie.

Zarówno chlebak, saperka i bagnet są na pasie po lewej stronie i leżą na sobie w takiej kolejności.

 0cc6731e287a4415.png

 

OKEEEEJ…

Wstępnie omówiliśmy jakie podstawowe elementy wyposażenia musisz mieć a teraz powiedzmy sobie skąd można je wziąć.

Trzewiki – tutaj tłumaczyć nie trzeba.

Owijacze – kup, lub wytnij z koca czy czegoś, mają mieć prawie 3 metry długości. Jak nie masz tak długiego kawałka to połącz kilka. Zamiast owijaczy można też ewentualnie użyć getrów, które też są historycznym rozwiązaniem i na pewno łatwiejszym do załatwienia.

Spodnie – Dowolne wełniane spodnie w kolorze szczupakowym (pamiętaj by wyobrażać go sobie w szaroniebieskim kolorze). Jak bawisz się w już w niemieckie lotnictwo z dwudziesto-kilku-letniej przyszłości, to możesz założyć spodnie w kolorze który nazwą BLAUGRAU. Jest nieco ciemniejszy ale na stylizację będzie git.

Bluza – Tutaj już ciężej coś wykombinować. Przede wszystkim przez te zakryte guziki. Można albo kombinować z szukaniem czegoś podobnego, albo lekko zmodyfikować bluzę FLIGERBLUSE M40. Kieszenie dolne zostawić tak jak są. Kołnierz podnieść, dać jakiś drut czy coś by nie opadał. Końcówki kołnierza zgiąć i zaczepić do środka bluzy (np, agrafką czy czymś), na kołnierz przyczepić od zewnątrz dużą patkę w kolorze pułku (o tym za chwilę). Po tym przechodzimy do najcięższej rzeczy. Trzeba skądś kupić materiał w kolorze bluzy i wykroić z niego naramienniki i kieszenie. Naramki zakładamy normalnie a kieszenie z grubsza naszywamy byleby się trzymały i „wyglądały” (przy okazji zasłaniają gapę). Po grze, wszystko zdejmujemy i bluza znowu będzie pasować na II Wielką Wojnę.

Czapka – Czapka LW bez insygniów w pełni pasuje.

Pas z klamrą – Pas działa na zasadzie jak niemieckie drugo-wojenne. Więc te można jak najbardziej używać (byleby w kolorze brązowym). Albo szukać innego zamiennika. Co do klamry, to albo biegać z niepasującą albo kupić replikę. Innego pomysłu nie mam. Ewentualnie zwykłą jakąś czystą klamrę wziąć na drukarce 3D wydrukować stosowne do jednostki insygnium.

Ładownice – ważne by były dwukomorowe, skórzane i brązowe. Na portalach aukcyjnych i targach jest tego OD GROMA.

Chlebak – tutaj już niemieckie nie pasują. Te CK miały na stale pas, który przechodził przez ramię więc był bardzo widoczny. Chlebak był też większy. Więc albo trzeba sobie uszyć, albo kupić replikę. Albo jest jakiś demobil czegoś podobnego o którym nie wiem.

Saperka z pokrowcem – W ostateczności niemiecka II-Wojenna. Ale na bazarach raczej nie powinno być problemu ze znalezieniem podobnej do tej z opisu w rozsądnej cenie. Sporo armii takie miało. Dobra będzie saperka LWP.

Bagnet – Tutaj też na giełdach nie powinno być problemu ze znalezieniem tego, nawet orgo w miarę rozsądnej cenie.

WSPANIALE

Jesteś już ubrany, a więc teraz czas wybrać pułk w którym będziesz ginął służył. Sprawa jest niebiańsko prosta. Mamy 110 pułków (z czego 102 armii wspólnej, 4 tyrolskich pułków strzelców cesarskich i 4 Bośniacko-Hercegowińskie (te charakteryzowały się fezem)) i rozpoznaje się je po kolorze patki, guzików i spodni (po tym najlepiej widać, czy to pułk Węgierski czy Austriacki).

Wybór pułku jest bardzo ważny. Niektóre mają długie, sięgające nawet XII wieku tradycje (jak wiedeński pułk nr. 4).

Zacznijmy zatem od koloru. Do wyboru masz:

Ciemnoczerowny, Cesarskożółty, błękitny, różowoczerowny, ciemnobrązowy, trawiastozielony, jabłkowozielony, papuzi, popielaty, czarny, czerwony, siarkowożółty, czerwonobrązowy, rakowoczerwony, morski, wiśniowy, stalowozielony, bladoróżowy, pomarańczowy, niebieskoszary, szkarłatny, karmazynowy, amarantowy, bordowy, biały, orzechowy i kolor trawy morskiej.

Po tej prostej decyzji zdecyduj się na kolor guzików spośród:

Złotych i Srebrnych

A na koniec odpowiedz sobie na pytanie czy pochodzisz z Austriackiej  czy Węgierskiej części imperium i twój pułk gotowy! (Niektóre pułki miały jeszcze jakieś swoje małe stylistyczne smaczki, więc po wyborze pułku trza sprawdzić, czy taki czegoś takiego nie miał).

Możesz też powiedzieć gdzie mieszkasz w naszym rozległym imperium i zgłosić się do odpowiedniego pułku odpowiadającego za ten teren np. Krakowskiego 13 pułku Jung-Starhemberg o różowoczerwonych patkach i złotych guzikach, albo Lwowskiego 30 pułku Schoedler z niebieskoszarymi patkami i złotymi guzikami.

Na poniższej grafice mamy jakie barwy, guziki i podział na Austriaków i Węgrów odpowiadał numerowi pułku.

8ab8b2eab6a8c3a8.png

 

NO DOBRA

Tyle w temacie początku wojny, jednakże przez te parę lat sporo się zmieniło. Opowiem zatem o magicznych czasach 1918 roku.

Dużo jest rzeczy podobnych ale zacznę od różnic

1.    Kolor Ciuchów – Feldgrün

W 1915 roku uznaliśmy jednak, że na pole walki lepiej będzie się sprawdzać kolor polowozielony. Szczupaki nas oszukały wizją świetnie kamuflującego się w polu koloru niebieskiego. Feldgrün jest oczywiście nasz autorski i tylko czystym przypadkiem przypomina niemiecki Feldgrau (ale jestem pewien, że to oni papugowali po nas ;) ). Tak czy owak, w założeniach mundury miały być koloru szarego/szarozielonego, w praktyce nie udało się uzyskać jednolitego koloru i barwa zależała od miejsca i czasu produkcji. Zatem tutaj dopuszczamy bluzy w odcieniach koloru zielonego, szarego, a NAWET brązowego, ponieważ i takie były i to nawet nie jako rzadkość. Co więcej, elementy umundurowania w różnych odcieniach MOŻNA mieszać. Często jak żołnierzowi coś się zużyło, to wydawano mu to co była pod ręką, a nie to co pasowało.

2.    Oznaczenia pułków

Jako, że kolorowe materiały były potrzebne gdzie indziej, postanowiono, by zmienić nieco sposób oznaczenia. Po pierwsze, zamiast jednej dużej patki, wprowadzono mały, szeroki na około 1 cm pasek, przyszywany pionowo jakieś 8,5cm za oznaczeniami stopnia na kołnierzu. Paski te były naszywane zarówno na płaszcz, bluzę jak i jeden na lewy bok czapki. Kolor nie oznaczał już tutaj konkretnego pułku, a rodzaj armii pod którą on był:

c. i k. Armia Wspólna – Niebieski

c. k. Landwera – zielony

c. k. Pospolite Ruszenie – czerwony

k. w. Honwed – ciemnoszary

k. w. Pospolite Ruszenie – biały.

 

W takim razie możemy już przejść do wyposażenia w porównaniu do tego z 1915r:

- Buty, pas, ładownice, saperka, bagnet i chlebak pozostają te same

- Spodnie i Bluza zmieniają kolor, w bluzie dopuszcza się także wersję z guzikami na wierzchu i zmienia się kołnierz ze stojącego na wywinięty. Reszta bez zmian.

- Owijacze zmieniają kolor

- Czapka zmienia kolor

- Hełm Berndorfer lub M17 - Od 1916 roku zaczęto wprowadzać i hełmy i później na warunki walki stały się normą. Malowano je na piaskowo/brązowo Używano przede wszystkim 2 rodzajów:

1. Bernodrfer – oryginalnie austriacki hełm, z jednym wywietrznikiem na czubku przykrytym okrągłym dynksem

2. M17 – Z zewnętrz przypadkiem podobny do niemieckiego M16 (znowu nam ukradli projekt J). Różnił się przede wszystkim wkładem, podpinka była umieszczona wyżej, a przez to na zewnątrz nit był także wyżej nad rantem niż w niemieckim odpowiedniku. Na warunki stylizacji nie ma to znaczenia. Poza tym, Austro-Węgry dostały pół miliona M16 od Niemców, więc założenie obu jak najbardziej poprawne.

- Nóż okopowy – wprowadzono go, by nie musieć - jak jakiś barbarzyńca nie nieznający etykiety stołowej i używający jednego widelca do wszystkich potraw – używać bagnetu do wszystkiego.

- Maski gazowe w puszcze pgaz – Głównie były 2 typy – GM15 i druga podobna do niemiecki M17 ale różniąca się brakiem „kratki” w środku.

- Austro-Węgrzy mieli też największe wory…   … na granaty. Serio, o ile te szwabskie były mniej więcej wyliczone na te granaty trzonkowe by ładnie pasowały, to Austro-Węgrzy się chyba prześcigali kto będzie miał większego wora. Nie znam wymiarów, po pewnie tak jak niemieckie sami je szyli. Najlepiej wzorować się na fotografiach.

- Płacz dwu-rzędowy

3448d5e7f554389b.png

 

9539062306d94aea.png

42550c00caea84c3.png

121e8bebdbce0939.png

 

A teraz przejdźmy do omówienia skąd brać te rzeczy na stylizacje:

- Buty, pas ładownice, saperka, bagnet i chlebak były już omówione. W chlebakach dopuszcza się jeszcze poza brązowym piaskowe odcienie.

- Owijacze, to rozwiązanie podobne do omówionego ale z innym kolorem

- Czapka, to może być niemiecka M43 w feldgrau ale bez gapy i z tym bączkiem u góry jak było omawiane. Jako, że naszego najjaśniejszego Kaisera Franciszka Józefa (Niech spoczywa w spokoju) zastąpił Cesarz Karol I (Karol IV na Węgrzech), bączki zaczęły mieć literkę K. 

- Hełmy – oryginalne Berndorfery są drogie i rzadkie, a stalowe repliki ciężko dostać. Ale od ręki można dostać fibrową replikę za 160zł. Co do M17 to albo używać niemieckich rogaczy, dorwać replikę, albo do hełmów II wojennych dorobić rogi. Też można kupić fibrowy zamiennik.

- Spodnie – zwykłe wełniane/bawełniane spodnie w odcieniach kolorów zielonego, szarego i brązowego.

- Bluza – tutaj już ze względu na zwykły kołnierz i „normalny” kolor i możliwość wersji z guzikami na wierzchu jest już łatwiej. Dla osób, które już bawią się w Niemców w II Wielkiej Wojnie, najlepszym zamiennikiem przy przymknięciu oczu na dolne kieszenie jest bluza M42. Należy z niej oczywiście pozbyć się gapy, dodać insygnia na kołnierzu i wymienić naramki (już nie trzeba mieć wała)

- Płacz to też prościzna. Dwurzędowy w kolorze o odcieniach zielonego, szarego lub brązowego. Niemiecki M40 różni się z grubsza tylko 3 rzeczam: Jest nieco krótszy, ma więcej guzików i te są inne. Poza tym pasuje O NIEBO lepiej niż na prusaka w czasie IWŚ, ponieważ oni nosili jednorzędowe (nasz kapral wiedział co robi akceptując wzór płaszcza ;) )

- Maski gazowe i pucha – zwykłych krótkich puch pełno w necie, a co do masek to odsyłam do innych już dyskusji na ten temat w innych tematach o pierwszej wojnie.

Poniżej oddział Sturmtruppen. Widać niezłe przeładowanie sprzętem.

132c618d3b23ecb9.jpg

PODSUMOWUJĄC

Masz już podstawową wiedzę jak ubrać się by należycie zginąć za służyć Cesarzowi.

Podkręcaj zatem wąsa, bierz mannlichera i ruszaj na front!

I pamiętaj!!! Nie ucz papugi by Kaisera obrażać.

Powodzenia!

Na podstawie:

P. Jung, Armia austro-węgierska w I wojnie światowej (1) 1914-1916,

P. Jung, Armia austro-węgierska w I wojnie światowej (2) 1916-1918, a także wiedzy i artykułów internetowych.

I przy lekkiej pomocy Bradley97 i Johann Zehner

baeb6e84ab7c8716.png

Edited by XrayPl
Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Domin007 napisał:

Dzięki Marku za kolejny poradnik. Kiedy zaczynasz projekt?

Ja już powoli zacząłem, tyle, że ja pójdę w rekonstrukcje a nie stylizację. Więc poradnik jest bardziej dla innych. Ale jak coś co dobrze się sprawdzi na stylizację to na pewno tu dodam :) 

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...

Będąc w temacie stylizacji, nie rekonstrukcji. Ostatnio dobrałem się do kolejnych elementów sylwetki i mogę przedstawić co z tego ulepiłem.
IMG_20210319_142241.thumb.jpg.2493aed52e48b058c3db06422c11150f.jpgIMG_20210319_142233.thumb.jpg.6d288e880539a56d483981cab2966768.jpg

Stylizacja zrobiona w większości po kosztach oraz z tego co miałem do Luftwaffe. Może zacznijmy od wyposażenia.IMG_20210322_094425.thumb.jpg.c8421093d7899a0eadd5fee96eb7b012.jpg
Jak już Marek wspominał, CK używało brązowej skóry, więc jak ktoś się stylizuje w WW2 na wczesno-wojennego spadaka to będzie miał z górki.
Pas główny, żabka do bagnetu i pokrowiec z łopatką to moje rzeczy na Fallschirmjägera, ale na biedaCK, pasują idealnie. Do żabki idzie oczywiście bezpieczna broń biała (Widoczna na zdjęciu pierwszym. Work in progress, proszę się nie śmiać :D)
Jako, że CK używało ładownic dwukomorowych to uznałem, że ładownice do Mosina, na taką samą modłę, starczą (Niby zdobyczne). Oryginały kupione za parę dyszek. 
Chlebak i klamra to spoko reprodukcje z Nestofa.
Czapka Erel z Nestofa, też dla FJ. Muszę do niej przyczepić jeszcze bączek i będzie dobra.

Poniżej, najtrudniejszy element do wykonania, bluza. Na pierwszym zdjęciu jest baza, bluza szwajcarska, a na drugim wynik końcowy.

 

Screenshot.thumb.png.3150ff272d46832af6229f246bff2980.pngIMG_20210322_094902.thumb.jpg.f999e9f07dc38a450ff0a73e50518e2f.jpg
 1. Kieszenie górne. Po pierwsze, klapy są zrobione z dwóch warstw wełny. Wierzchnią trzeba przyciąć na kształt klap CK, a dolną na mały język dla guzika kieszeni. W teorii, kieszenie nie miały kontrfałdy, ale ja przed poprzednią grą nie miałem czasu tego usunąć, więc tak zostało.
IMG_20210322_094930.thumb.jpg.1cfdafb757966244cc5c78a7cd47202d.jpgIMG_20210322_094934.thumb.jpg.ca6de428e7345b13306206e8e8be40b0.jpg
2. Kieszenie dolne. W klapach można przyciąć obie warstwy materiału tak samo i je zszyć ze sobą, do tego trzeba odpruć całą kieszeń, zrobić otwór pod klapą i zszyć wełnę z podszywką lnianą, aby wykonać kieszeń wewnętrzną. Szew tylko z góry i jednej strony, bo pozostałe dwie są już zszyte fabrycznie.
IMG_20210322_094945.thumb.jpg.cf72be334dbf66b7277f61373092e9d4.jpg

IMG_20210322_095008.thumb.jpg.41886c7a3e8a41f8b67f3f00ee2df083.jpg

3. Z materiału dolnych kieszeni można wykonać naramienniki i wałek, na którym trzymał się pas nośny karabinu. 
IMG_20210322_094921.thumb.jpg.101bdad5173e0d8a00d639dfe8af46ef.jpgIMG_20210322_094909.thumb.jpg.3d26290ed202c00d765357378f059edd.jpg
4. W znacznej większości bluz CK, guziki na klapie były schowane. Dlatego też zaszyłem otwory na nie, tylko na warstwie wierzchniej, tak żeby guziki wchodziły między dwie warstwy.
IMG_20210322_094952.thumb.jpg.91ce92dc81fa16bc1d233a3c5f4485cd.jpg
5. Rękawy miały ściągacze, więc je uciąłem, aby były proste i zrobiłem nowe otwory na guziki. 
IMG_20210322_095021.thumb.jpg.5e337b4947569a8f2d819063550f578a.jpg
6. Błękitne paski na kołnierzu to obszycia jednostki, tak jak podawał Marek.

Guziki kalesonowe z czterema otworami i oraz te mosiężne można kupić po taniości na Allegro. Niestety nie udało mi się znaleźć nitki pod kolor, więc ją trochę widać, ale jak na parę godzin roboty w przeddzień gry i pierwszą taką poważną przeróbkę to moim zdaniem wyszło nieźle. Szkoda, że nie wyzdrowiałem na tyle, aby wziąć udział.
Spodnie kupiłem do kompletu, ale nic w nich nie przerabiałem, chyba nie ma sensu. Buty to moje stare 'Szwedki'. Brązowe, skórzane i za kostkę, czyli na stylizację pasują. Do kompletu brakuje mi tylko owijaczy, ale to się ogarnie.

Karabin to oczywiście mój customowy Kar98k. Może kiedyś jakaś firma zrobi Mannlichera, albo uda się customa machnąć.

Link to post
Share on other sites
23 godziny temu, Domin007 napisał:

Ooo jakie to dobre! Jak na to patrzę to tak bym sobie Przemyśla pobronił, że dynia mała ;) A broszurki patriotyczne z referatu prasowego na lekcje patriotyzmu też będą? ;)

Hmm, może coś ogarnę w tym temacie.

Link to post
Share on other sites
8 godzin temu, Pazur88 napisał:

Bluza była farbowana czy raczej już kiepsko odbieram kolory? 

Nie. Najwyraźniej zdjęcia były robione przy zupełnie innym oświetleniu. Jak mundur do mnie przyszedł to sam się zdziwiłem, że nie jest aż tak niebieski.
Wzorowałem się na tej koszernej bluzie Marka. Zdjąłem wymiary i szyłem naprędce, więc robota nie jest idealna, ale wielkie dzięki za docenienie. 

Co do frontu to można pomyśleć też o Alpach, może nie będzie Włochów, ale pobiegać po górach też fajnie.

 

Link to post
Share on other sites

Witam Wszystkich Serdecznie ! ;-) 

Przedstawiam moją sylwetkę: byłego żołnierza K.u K. w służbie polskiej w stopniu chorąży. sylwetka wykonana na bazie głębokiej przeróbki munduru szwajcarskiego w roku 2010  ostatni raz użyta na rekonstrukcji obrony Zamościa w 2017 oraz potyczki pod Ossowem 2017 . Z uwagi na małą koszerność rekonstrukcyjną od tamtego czasu wylądował w szafie oraz sporadycznie jako ersatz dla młodszego brata zaczynającego zabawę w reko. Jako że planujemy w raz z kolegami rozpocząć zabawę  ASH mamy w przygotowaniu partię takich bluz. Jeżeli potrzeba mogę podesłać dokładniejsze fotki wraz ze szpejem.

Pozdrawiam 

DSC_8126.jpg

DSC_8128.jpg

Link to post
Share on other sites

Dzień dobry

Zgodnie z wczorajszą zapowiedzią przesyłam zdjęcia sprzętu jaki przygotowałem do stylizacji na żołnierza CK armii na potrzeby ASH 

Bluza szwajcar mocno przerobiona na wygląd tych wykonywanych po roku 1915. gruntownie przerobione kieszenie po przez dodanie jaskółczego ogona i białej podszewki na klapach, wymianę dużo mniejszych oryginalnych na proste prostokątne z klinami po bokach, dodanie pętelek do guzików typu bieliźniak i obszycie krawędzi białą taśmą bawełnianą. Dolne kieszenie klapy jak wyżej z tym że zostały wykonane na wzór tych ze zdjęć i rycin z epoki - dolne kieszenie wewnętrzne wszyte powiększone względem oryginalnych szwajcarskich. Problemem była listwa wewnętrzna i jej wykonanie: mamy w tym wypadku trzy możliwe rozwiązania:

  1. Tak jak kolega powyżej zaszywamy dziury po guzikach ( zostaje ślad widoczny z bliska a nie widoczny z daleka) doszywamy od środka bawełnianą listwę z przygotowanymi wcześniej dziurkami na guziki tak jak w oryginalnych bluzach.
  2.  Podmieniamy poły, zaszywamy dziury po guzikach i w ich miejscu przyszywamy guziki do tej poły na której były wcześniej guziki z szwajcarskim krzyżem odpruwamy je i od środka przyszywamy listwę z dziurkami na guziki. W efekcie nie widać miejsc po zacerowanych dziurach po guzikach znajdują się one pod połą.
  3. Tak jak u mnie najprostsze rozwiązanie zostawiamy dziury po guzikach tak jak są kupujemy płaskie okrągłe blaszane guziki z nóżką mogą być nawet błyszczące bez problemu dostępne w każdej pasmanterii i malujemy je farbką modelarską w dowolnym odcieniu szarości lub zieleni 

Wykrój czapki jest bardzo prosty rycina dostępna jest na wiernopoddańczy blog galicyjski, do czapki doszyłem łezkę z materiału służącą do zamocowania gałązki drzewa iglastego, będącej tradycyjną ozdobą dla CK monarchii oraz blaszki pamiątkowe w moim przypadku blaszki tarczki przywiezione z wycieczek po dawnych terenach Cesarstwa.   

Nici nie muszą  być w kolorze bluzy najczęściej były białe ;-) 

Do uszycia czapki i przeróbki bluzy potrzebny jest materiał ( dwie, trzy bluzy szwajcarskie wystarczą jedna/dwie idą do całkowitego sprucia na materiał ) dobra krawcowa lub niezastąpiona Babcia oraz czapnik który wszyje daszek do czapki. 

Płaszcz szwajcarski wymianie podlegają guziki wystarczą drewniane i odprucie naramienników.

Chlebak na zdjęciu dwie z kilku możliwych opcji kopia chlebaka AW i chlebak czechosłowacki, dwa plecaki typu norweskiego jeden cywilny, drugi czechosłowacki oba podobne do plecaka z epoki. Testowałem puszkę niemiecką AUERa i torbę harcerską z prl do przenoszenia maski  pgaz OC wygrała torba :-) maska nie mieści się z wkręconym filtrem do puszki więc nie nada się w trakcie ataku gazowego w czasie gry  

Oporządzenie skórzane brązowe w moim przypadku replika pasa M15 wykonana przez kaletnika za 60 zł na podstawie zdjęcia plus koszt klamerki szer. 4,5 cm z allegro 5 zł/szt. Ładownice wykonał mi ten sam kaletnik na podstawie przyczonych od kolegi kopi do reko za całe 175 zł komplet choć nadadzą się polskie mosinowskie z lat 50-tych sowieckie kierzy ( jak u kolegi powyżej ) lub brązowe ładownice pruskie lub LW 1909/11 II wojenne do mausera też były używane w ck.

Buty narciarskie niemieckie BGS-y z lat 50 w kolorze brązowym 

Dawno temu w pierwszej dekadzie XXI wieku takie zabiegi stylizacyjne na szwajcarach były standardem dla rekonstrukcji CK w Polsce- sam tak zaczynałem na potrzeby 1920 roku stąd posiadana prze zemnie bluza czapka i płaszcz  :-)  , nic nie było i człowiek ratował się jak mógł dopiero później pojawił się istny wysyp producentów krajowych i zagranicznych na naszym rynku tyle że już  w tedy zmieniłem reko zainteresowania na II wojnę światową i WH. Parę lat temu wróciłem do tematów około pierwszo wojennych rekonstrukcyjnie - inna armia alę czytając forum WMasg spodobał mi się pomysł na potyczki w klimacie pierwszej wojny stąd moja aktywność ;-) 

Mam nadzieję że pomogłem gratuluję pomysłów na potyczki w klimacie oraz mam nadzieje że zobaczymy się w najbliższym czasie na ASH. Teraz czeka mnie trudny moment wyboru repliki.

Pozdrawiam

IMG_20210325_153556.jpg

IMG_20210325_153608.jpg

IMG_20210325_153613.jpg

IMG_20210325_153631.jpg

IMG_20210325_153853.jpg

IMG_20210325_153924.jpg

IMG_20210325_154017.jpg

IMG_20210325_154030.jpg

IMG_20210325_154035.jpg

IMG_20210325_154038.jpg

IMG_20210325_154048.jpg

IMG_20210325_154056.jpg

IMG_20210325_154105.jpg

Link to post
Share on other sites
  • Domin007 changed the title to [PORADNIK] Wielka Wojna - Stylizacja Austro-Węgierska
  • Domin007 pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...