Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Bezpiecznik, jaki lub czy zawsze potrzebny ?


Recommended Posts

Witam, mam już poważne wątpliwości nad zasadnością bezpieczników, niektórzy stosują zawszę, niektórzy nigdy a jeszcze inni w zależności. Sam posiadam Specne z mosfetem GATE nanoASR od 4 lat z lipo 11,1. Tysiące kulek wystrzelanych, upał, zima, deszcz. Wszystko działa tylko silnik stockowy przestał wyrabiać. (to nie ma znaczenia kupiłem nowy pod tuning dodatkowy) Z kolei od 2 lat użytkuję G&G TR16 z ETU i ten ma mosfet płytkowy/nożycowy ? Kolejna replika - Ak od BOIY ma zamontowany przez mnie układ mikroprocesorowy od JeffTrona i tam w instrukcji chcieli bezpiecznik, na wątku poświęconym Jefftronowi zdania były podzielone ale jednym się paliły te układy po strzelance a innym lata trzymają. Sam zamontowałem samoróbkę gniazda do bezpiecznika płytkowego https://www.taiwangun.com/okablowanie-laczniki-styku-2/bezpiecznik-mini-30a?from=listing&campaign-id=19 z 2 konektorów do silnika i płytki plastikowej dla utrzymania odległości. Z kolei w fabrycznym układzie GATE aster na zdjęciach nie widziałem bezpiecznika.

Z racji mieszanych uczuć pytanie zasadnicze są 2: 
1. Czy bezpiecznik jest zawsze potrzeby czy są takie układy które ich nie potrzebują ? Ew pewne warunki które zmniejszają ryzyko związane z jego brakiem (przy mocnej sprężynie w DMRce np. jest większe ryzyko niż w repli z sp110 z 400 FPS )
2. Jeżeli jest potrzeby to jaki brać najlepiej ? Te śmieszne w szklanopodobnej osłonce czy może te płytkowe,nożycowe samochodowe - jak tak to gdzei dostać dobre gniazdo do nich które w AEGach będzie banglać. 

Link to post
Share on other sites

Bezpiecznik ma chronić baterię, silnik lub inną elektronikę przed za dużym natężeniem prądu. Niektóre bardziej zaawansowane układy jak Tytan czy Aster sprawdzają na bieżąco natężenie i mają wbudowane elektroniczne bezpieczniki.

Ja osobiście zawsze wywalam bezpieczniki nawet jak mosfety go wymagają według producenta. Po prostu czasem natężenie skoczy na chwilkę i nic się nie dzieje dalej, a tak by się spalił bezpiecznik i koniec strzelania aż do wymiany, trzeba by nosić bezpieczniki ze sobą. Podczas mojej kariery spaliłem ze dwa mosfety, jedną samoróbkę i jeden stary najtańszy gate'a jak jeszcze były po ~50 zł.

Teraz ma w replikach tytana lub aster, wiec nie potrzebuje. Ale pewnie jakbym miał Peruna który wymaga dodatkowego bezpiecznika i kosztuje ~300 zł, to bezpiecznika bym nie wywalał :) 

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...