Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Marketing i promocja gier ASH i LARP


Recommended Posts

Grupa na fejsbuku ma teraz nową nazwę. Pragnę zaznaczyć, że po trzech minutach od tejże zmiany dostaliśmy prośbę o dołączenie od jakiegoś typa. Niestety z niewiadomych powodów jegomość zrezygnował z dołączenia. Dodałem także nowe pytania, które nie są w żaden sposób zniechęcające a dostarczą nieco informacji o potencjalnych nowych rekrutach.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 100
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

@XrayPl Odnosząc się do tych breloków - to nie jest tylko jakiś tam brelok, to pamiątka o sporym znaczeniu symbolicznym. Patrząc na taką kolekcję można wspominać własny 'szlak bojowy'. Myślę że tak, całą pewnością warto to kontynuować, nawet kosztem innych rzeczy bo ta pamiątka wcale nie ujmuje klimatu, a wręcz go mnóstwo wprowadza. Bardzo fajne były nasze 'nadania' tych odznak :D I dla świeżaka to może być pewnego rodzaju chrzest, podczas gdy otrzyma coś takiego już zmienia mu się myślenie, już nie jest nowy i zaczyna się bardziej wkręcać. Co do systemu baretkowego to nie wiem czy ktokolwiek traktuje to poważniej. Osobiście nie nosiłbym nawet repliki 'nadanego' medalu bo to niepoważne, medale były okupywane krwią (ofc za wyłączeniem rekonstrukcji). 

@ostry_19d Chapeau bas za pomysł i wykonanie, odznaki są pierwsza klasa! Dzięki :D

 

Co do zachęcania nowych graczy to powtórzę, jestem za akcjami w terenie, promowaniem na żywo naszej rekosntrukcji, tak jak na MŁ. Z tego właśnie względu @Vlad  że rozmawiając z zainteresowanymi możemy dokonać ten wstępnej 'selekcji' (czy ta osoba ma zainteresowania podobne, hobby, czy jest gotowa się wkręcić itp.) Dodatkowo będąc na miejscu i służąc radą i dobrym słowem po prostu ocieplamy nasz wizerunek i kreujemy przyjemną atmosferę. Prawdą jest również że na 100-120 osób na takiej strzelance ledwie parę jest zainteresowanych, jeszcze mniej ma budżet, a już mało kto dołączy - ale się zdarza a już samo to jest na plus. Gdybyśmy może ruszyli z bardziej zorganizowaną akcją i jakąś, hmmm, akcją, wydarzeniem promocyjnym środowiska ASH to odzew byłby większy? Z Piotrkiem Rawskim dałoby radę coś dogadać, np. powiedzieć parę słów na beton placu przed strzelanką :d

Link to post
Share on other sites
33 minuty temu, Loperenco napisał:

Co do systemu baretkowego to nie wiem czy ktokolwiek traktuje to poważniej. Osobiście nie nosiłbym nawet repliki 'nadanego' medalu bo to niepoważne, medale były okupywane krwią (ofc za wyłączeniem rekonstrukcji).

Poczytaj sobie założenia systemu baretkowego, może coś Ci się wyjaśni. I zapoznaj się z zasadami nadań niektórych odznaczeń o których tam dyskutowaliśmy, to zobaczysz, że należały się jak psu micha, a nie były nadawane za bohaterstwo na polu bitwy. I tak, są gracze, dla których baretka to miła nagroda za ukończenie cyklu gier. Tak jak dla Ciebie breloki z gier organizowanych przez Marka baretki dla niektórych są, jak to ująłeś, "pamiątką o sporym znaczeniu symbolicznym". Zaliczają się oni do "Gwardii", która zorganizowała już niejedną grę, napisała już niejeden poradnik, zwerbowała już niejednego gracza, ale w sumie to jest tylko "betonem PRL", więc co ona tam wie...

Link to post
Share on other sites
38 minut temu, Domin007 napisał:

Poczytaj sobie założenia systemu baretkowego, może coś Ci się wyjaśni. I zapoznaj się z zasadami nadań niektórych odznaczeń o których tam dyskutowaliśmy, to zobaczysz, że należały się jak psu micha, a nie były nadawane za bohaterstwo na polu bitwy. I tak, są gracze, dla których baretka to miła nagroda za ukończenie cyklu gier. Tak jak dla Ciebie breloki z gier organizowanych przez Marka baretki dla niektórych są, jak to ująłeś, "pamiątką o sporym znaczeniu symbolicznym". Zaliczają się oni do "Gwardii", która zorganizowała już niejedną grę, napisała już niejeden poradnik, zwerbowała już niejednego gracza, ale w sumie to jest tylko "betonem PRL", więc co ona tam wie...

Napisałem swoją opinię w sumie może rzeczywiście powinienem trzymać ją w kieszeni. Skoro dla Was to też ma aż takie znaczenie symboliczne to w sumie ok. Nie podoba mi się natomiast idea jakiejkolwiek 'gwardii'. Dla nowego wygląda to na kolejny sztuczny podział dzielący i tak małą już grupę sympatyków ASH

Link to post
Share on other sites

Loperenco - Swoich opinii nie musisz trzymać w kieszeni, ale zanim je wypowiesz, dowiedz się o czym piszesz. Dla ciebie jest jest ważny breloczek, który dostaje każdy uczestnik gry. Dla mnie też jest ważny, tym bardziej, że mam ich już kilka. Ale baretka Africa Star, którą dostałem za udział we wszystkich grach Kampanii Afrykańskiej jest nie mniej ważna. Tym bardziej, że zasada przyznawania jest taka sama, jak oryginalnego odznaczenia.

Nikt tu nie dzieli sympatyków ASH. Chyba ty wprowadzasz jakieś podziały. Oczywiście każdy może je mieć jakieś na prywatny użytek. Np. ja mam taki: na tych którzy odpowiadają na zaproszenia na grę, nawet jak odpowiedź jest negatywna i na tych, którzy nie odpowiadają wogóle. Loperenco pewnie wie o co chodzi, ale dla innych informacja, że chodzi o "dzielącą środowisko" grę Reverbate. Jakoś nie dyskryminowałem "nowego".

Edited by Cortes
redakcja tekstu
Link to post
Share on other sites

Wraz z @Meister i @Wade1051założyliśmy fanpage ASH
Zapraszamy do polubienia i wysyłania zaproszeń znajomych. Jesteśmy także otwarci na sugestie co do prowadzenia strony. Jej celem jest rozreklamowanie ASH i będziemy tam udostępniać galerie, filmiki, wydarzenia itd z tym związane 1f609.png;)

https://www.facebook.com/ASH-Airsoft-Historyczny-119215466508004/?modal=admin_todo_tour

 

Link to post
Share on other sites
11 godzin temu, Loperenco napisał:

Napisałem swoją opinię w sumie może rzeczywiście powinienem trzymać ją w kieszeni. Skoro dla Was to też ma aż takie znaczenie symboliczne to w sumie ok. Nie podoba mi się natomiast idea jakiejkolwiek 'gwardii'. Dla nowego wygląda to na kolejny sztuczny podział dzielący i tak małą już grupę sympatyków ASH

Kolego "Gwardia" to określenie slangowe, określające graczy, którzy jak pisałem wyżej - zorganizowali już niejedną grę, napisali niejeden poradnik, wciągnęli niejednego nowego i położyli podwaliny pod rozwój tego nurtu w polskim airsofcie. Ta klika/grupa/Klub Bilderberg wykształcił się sam - sporo młodych przychodziło i odchodziło, natomiast jest pewna stała grupa ludzi, którzy od jakiegoś czasu (ja np. zaczynałem w 2013 r., Wish czy Pit jeszcze wcześniej) bawią się w ASH nieprzerwanie. I to ich mam na myśli. Ty masz relatywnie krótki staż w ASH, ale nikt nie twierdzi, że za kilka lat, kiedy nabędziesz doświadczenia i nieco szerszego oglądu, wniesiesz jakiś konkretny wkład w rozwój środowiska też będziesz w "Gwardii".

Każda opinia jest cenna i pożądana. Wygłaszana z taktem i szacunkiem dla innych osób, ich poglądów i pracy. A Ty, będąc dość świeżym uczestnikiem rozgrywek ASH obcesowo komentujesz pomysły i idee innych i zachowujesz się jakbyś miał monopol na rację i zorganizował co najmniej 10 gier, które powaliły frekwencją. Był już taki jeden - miał ksywę Ziemniacek i szybko nastawił przeciwko sobie całe towarzystwo. Nie warto popełniać jego błędów. Masz świetne pomysły na promocję (to co pisałeś nt. SEO to ważny głos w dyskusji - dzięki za zwrócenie na to uwagi) to znakomicie - tylko przedstaw to spokojnie i rzeczowo, a nie w sposób pełen buty i arogancji. Szanujmy się wzajemnie - to podstawowa zasada w tym środowisku.

Link to post
Share on other sites

Swoją drogą to o ile mnie pamięć nie myli to tego określenia zaczęła używać "młodzież". Przy czym nie chodzi mi o wiek a o staż. Żeby nie było mała anegdotka, w tej chwili w Poznianiu udało nam się kilka razy ściągnąć na strzelanie gościa, który JEST rekonstruktorem, a w ASH siedział od 2002/2004. Ja u jego boku zaczynałem, miał przerwę ale postanowił powrócić i raz na jakiś czas do nas wraca. Mimo stażu też był nazywany młodzieżą ;) nie jest to wyrażenie pejoratywne a wręcz przeciwnie. Sam chciałbym zacząć raz jeszcze, od nowa "wchodzić" w ten światek.

Jako dziadek stażem, cieszę się widząc zainteresowanie nowych graczy, zwłaszcza młodszych wiekiem, to dobrze rokuje na przyszłość. Co do form promocji, to chyba właśnie ci młodzi wiekiem będą wiedzieli jak działać na FB czy innych insta. Ja nawet nie próbuje tego ogarniać i możecie się śmiać, ale nie rozróżniam grupy od fanpejdża, ledwo wiem jak posta zamieścić w odpowiednim miejscu. W związku z czym raczej nie będę próbował organizować promocji na tego typu portalach.
Oczywiście zawsze chętnie podpowiem CO można tam umieścić, chętnie pomogę zrobić film promocyjny czy nawet sesję. W zasadzie to już w tej chwili, każdy z nas ma zdjęcia z hisotryków z lat ubiegłych i może je udostępnić.

Link to post
Share on other sites
W dniu 24.06.2020 o 13:22, Meister napisał:

Poza tym to nie pozostaje nic innego jak chodzić na weekendowe jebanki w szpeju historycznym i liczyć na to, że ktoś się zainteresuje. W taki sposób mnie znajomy przekonał do zmiany szpeju i tak ja przekonałem parę innych osób.

Ja tylko raz widziałem chłopa w historycznym mundurze na niedzielnej strzelance. Uzbrojony w thompsona i 1911 spadak dzielnie walczył pomimo, że było po nim widać, że przesiedział za długo wcześniejszego dnia w kantynie, początkowo wątpiłem czy chłop da rade biegać, bo był bardzo "luźny" nawet jak na Amerykanina. 
Co prawda obracałam się wokół Piekar, Karolewa i Rossoszycy, ale w niedziele latem potrafi być 100-120 osób. Przynajmniej w łódzkim środowisku ASH ma słabą reklamę moim zdaniem. Czekam na Normandię :)

Link to post
Share on other sites

Dzień dobry.

Trochę się pogubiłem w tych tematach "marketing" oraz "sprawy bieżące". W mojej ocenie promocja ash to sprawa bieżąca. Teraz są dwa tematy i w każdym z nich na ostatnich stronach dużo tekstu który pochłania czas. 

Jest jak jest. Ad rem. 

Piszę tu bo mam pomysł i potrzebuję pomocy.

PLAKAT.

Chciałbym porozwieszać trochę plakatów reklamujących ASH. Nie chodzi o konkretną imprezę ale hobby jako takie. 

Czy jest ktoś na tyle gramotny by zaprojektować takie cudo, tak by można je pobrać i wydrukować u siebie? 

Mam wstępny projekt w głowie. 

Duży czerwony nagłówek. ASH. 

Niżej seria zdjęć z imprez każdego rodzaju. Na nie nałożona sylwetka (twarz ash, czyli ktoś z dobrze zrobioną sylwetką i charyzmą). 

U dołu linki do forum, fb, kod qr?

I jakieś hasło typu "czekamy na Ciebie", "weź się do roboty", "pora na przygodę" "nawet Hitler miał hobby", "dziś jest Twój D-day", "na zachodzie bez zmian, a u Ciebie?" coś wybierzemy. 

Podpytajcie młodsze osoby co by je mogło zainteresować. Liczę też na opinię stosunkowo nowych graczy będących "na świeżo" z tematem ASH.

Wiem, że pomysł archaiczny ale warto spróbować. 

Dziękuję

Pazur

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Pazur88 napisał:

W mojej ocenie promocja ash to sprawa bieżąca (...)

Si Pazurro, ale skoro Klauss zaproponował wydzielenie tematu marketingu i zasiał ferment to niech tak już zostanie.

Ale bacznym moderatorskim okiem paczam na to by nie było zbyt dużo odchyłów w tym temacie.

z10861921X_Co-ja-pacze-_400x400.jpg

2 godziny temu, Pazur88 napisał:

"nawet Hitler miał hobby"

Zrobiłeś mi dzień XD.

Link to post
Share on other sites

Pomysł spoko, ale jakoś nie jestem przekonany do plakatowania miasta. Bo żeby to miało sens to w moim miesśce 40tys takich plakatów musiałbym rozwiesić kilkaset. A to niestety, koszty drukowania, kleju (chyba jakiś specjalny musi być), no i sporo czasu na rozwieszanie tego. Najmniejszym problemem wydaje się być samo stworzenie plakatu, mamy w gronie kilku grafików którzy już tworzyli plakaty na GMV czy poznański Lubosz. W sobotę w drodze na Pattona, pogadam z chłopakami o tym.

Link to post
Share on other sites

Nie musisz plakatować miasta. Na początek wystarczą plakaty w miejscach, gdzie ludzie zbierają się przed lokalnymi strzelankami.
Może przydałoby się na plakacie umieścić informację o tym, że potrzebne są osoby powyżej 16 roku życia, żeby ci się przedszkola nie zaczęły zgłaszać :) .

Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem więcej imprez. Wiem że łatwo pisać z pozycji kogoś kto od lat nic  nie zorganizował, myślę jednak, że ktoś kto chce zacząć jeździć, ma dosłownie 5 imprez w toku gdzie jedna wypada w urodziny szwagra, druga w urlop a trzecia ślub kuzynki zaczyna się zastanawiać czy warto kupić sprzęt na jedną góra dwie imprezy w toku. 

Kolejna sprawa fotografowie na imprezach, tacy Proo, gdzie ludzie będą się jarali tym przez miesiące. Nawet zrzutę zrobić dla takiego fotografa, mam namiary na takich jak coś. 

 

A czy łączenie larpa z drugą wojną przyniesie nową falę graczy, myślę że nie. Moim zdaniem duże imprezy z frontalnym atakiem to nisza, takie bieganie po krzakach i strzelanie jest co weekend w każdym województwie. 

Link to post
Share on other sites
11 minut temu, Mati86 napisał:

Kolejna sprawa fotografowie na imprezach, tacy Proo, gdzie ludzie będą się jarali tym przez miesiące. Nawet zrzutę zrobić dla takiego fotografa, mam namiary na takich jak coś. 

Nawet nie potrzeba "pro fotografów", przecież chociażby w tamtym roku na Market Garden niejaka Beata (chyba dobrze zapamiętałem imię) robiła zdjęcia i moim zdaniem wiele z nich nadałoby się świetnie do celów reklamowych. Zresztą, niemal z każdej imprezy zawsze da się wybrać po parę zdjęć. Kwestia to odpowiednio je rozpowszechnić, żeby dotarły do większej ilości "ersoftowców".

Link to post
Share on other sites

Kto realizował ten materiał? 

Według mnie to jest to czego potrzebujemy na "pierwsze spojrzenie" na ASH wśród szerokiego społeczeństwa. 

 

 

1. Trwa mniej niż 3 minuty (czyli statystyczny oglądacz youtubów zgodzi się na obejrzenie tego materiału. Nawet jeśli nie zna tematu)

2. Ładnie zmontowany 

3. Mało niemców :p 

Link to post
Share on other sites

Tak, ten materiał i zdjęcia z  "O jeden most za daleko" jest jednym słowem super, oby więcej takich.

Kolejna sprawa, z pewnością znamy ludzi z reko, mają sprzęt i z pewnością znajdą czas na kilka niedzieli w ciągu roku. Tyle już włożyli gotówki w osiągnięcie zadowalającego wyglądu, że wydatek 400-800 zł na replikę nie stanowi wyzwania. Zaciągnijcie ich na nasze imprezy, mam zamiar zabrać trzech na Normandię, może wciągną się.

 

Link to post
Share on other sites

Mati, nie wiem, czy zauważyłeś, ale zapisy dla strony alianckiej na Normandię są zawieszone. Jeśli chodzi o ludzi z reko, to nie chodzi o koszt repliki, tylko o samo podejście do ash. To jest sprawa stara jak świat. Zresztą spróbuj, może ci się uda. Ale na Normandię, to lepiej rozejrzyj się za Niemcami.

Link to post
Share on other sites
5 godzin temu, Foley11 napisał:

Nawet nie potrzeba "pro fotografów", przecież chociażby w tamtym roku na Market Garden niejaka Beata (chyba dobrze zapamiętałem imię) robiła zdjęcia i moim zdaniem wiele z nich nadałoby się świetnie do celów reklamowych.

Foley, Beata od dłuższego czasu zajmuje się fotografią, także z pewnością laikiem w tej dziedzinie nie jest ;). Generalnie to miała robić zdjęcia tylko naszej "ekipie" ale poprosiliśmy ją żeby porobiła zdjęcia całej imprezy i moim zdaniem wyszło wyśmienicie, zdjęcia są super. Była także na Getreidesilo i staram się ją przekonać by pojawiła się na Normandii :).
 

4 godziny temu, Dr Klauss napisał:

Kto realizował ten materiał? 

Klauss, masz na jutubie nazwę użytkownika który dodał ten filmik. A była to ta sama osoba która robiła wtedy zdjęcia - czyli Beata :). Btw, na fanpejdżu jest nieco zmodyfikowana wersja która imo jest nieco lepsza.

Ponad to, jest także analogiczny filmik z gry "Getreidesilo" natomiast tam z racji ciasnoty i ciężkiego ostrzału (oraz ilości granatów) było znacznie mniej pola do manewru dla fotografa. Niemniej jednak uważam, że nasza koleżanka spisała się super.
 

 

Link to post
Share on other sites
13 minut temu, Wade1051 napisał:

Foley, Beata od dłuższego czasu zajmuje się fotografią, także z pewnością laikiem w tej dziedzinie nie jest ;)

O proszę, nie wiedziałem o tym. To wyjaśnia czemu zdjęcia są takie dobre. :D W każdym razie liczę, że pojawi się na ASH jeszcze nie raz. ;)

Edited by Foley11
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...