Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

WItam

od jakiegoś czasu knuję niecnie i szpetnie nad stworzeniem gazowego, samopowtarzalnego swu. Niby nic takiego, bo od kilku lat mamy elektryczne repliki SWU oparte na rozwiązaniach z cymowskiego SWD (wzorowanego na RS). Niemniej jednak poza tym że wyborowy elektryk jakoś mnie nie kręci, to wymiary tego swu lekko pokopane są, a wykonanie takie sobie. No i najważniejsze, w zasadzie nie ma obecnie konwersji gazowej która by pod to aeg swu pasowała.

Skąd taka fanaberia? Uwielbiam klasyczne SWD, w oryginalnych okładzinach, ze sklejkową kolbą i prawilną baką. Piękne jest. Co prawda długie, bo 122cm, ale szło się przyzwyczaić. SWDS również lubię i posiadałem kilka egzemplarzy i 1 mi został, kolba jest tam składana więc lepsze do transportu, niestety ale kolba jest ciut dłuższa niż drewniana przez co trudniej się złożyć do optyki.

Nieco ponad rok temu składałem koledze wintoreza od LCT na konwersji Mancraftów. Finalnie replika ta uzyskała zasięg i skuteczność jak moje SWD. Tyle tylko że dziadyga miała niecałe 90cm i była o niebo wygodniejsza w użytku w lesie. Dlatego pomyślałem nad SWU. Na finalnej konwersji pdikswd MC nie bardzo idzie to osiągnąć bez mechanicznych cięgien do spustu, ale moja konwersja to prototyp i ma osobną kostkę spustową na wężykach, które mogę poprowadzić na przód repliki.

EDNFepdU8AAiuI-.jpg

Mikrus w porównaniu do klasycznego SWD, nie?

 

Ciężko o dokładne wymiary, ale znalazłem kilka fajnych modeli 3d, z siatkami i udało mi się co nieco zwymiarować. Prototypowych egzemplarze z początku lat 90', miały wykonane ze sklejki: okładziny, chwyt pistoletowy, stopkę/kolbę i podpolicznik. Inny był też kształt tłumika. Późniejsze, finalne egzemplarze z dopiskiem AS, które zakupiło ruskie MWD i FSB w zasadzie wszystkie ww. elementy miały już kompozytowe, zmienił się tłumik i dodano bipod. Ostra broń uzyskała również tryb ognia samoczynnego.

6b09d11a677c60b43ae96cf7d8fef06d.c77bca5

Niby armia ruska tego nie przyjęła na wyposażenie, ale od czasu do czasu pojawiają się fotki z konfliktów zbrojnych, gdzie widać SWU w różnych, często pośrednich wariantach pomiędzy prototypem a wersją AS.

z7CdbycjfW1VBtdrqW9hmGul2By1qfZ9S1kTveKD

Co ciekawe, znalazłem aukcję, gdzie można kupić oryginalne okładki i chwyt pistoletowy

https://depotmilitary.com/index.php?id=1199

jednak nie mam jakoś na to na zbyciu 408$...

Link to post
Share on other sites

No dobra, jak się do tego zabrałem. Jako ze od kilku lat serwisuję swd, miałem trochę części, m.in. 2 w jakimś stopniu uszkodzone szkielety, akurat A&K, ale równie dobrze mogły by to być KOER czy GFGWD, jedna ryba.

Jeden szkielet z uszkodzoną szyną pod optykę posłużył jak baza, drugi miał urwany zaczep zespołu spustu, więc posłużył jako dawca sprawnej szyny montażowej. Chciałem szynę stalową, zakupiłem nawet jedną na nokto.info, taką

szyna_uniwersalna-800x600.jpg

tyle tylko że ona się sprawdzi pod pso i posp, a ja obecnie używam 1P21 minuta, której zatrzask wychodzi dokładnie w miejscu, gdzie szyna ma wycięcie ;/ Rozwiązaniem może być szyna pełna, uniwersalna jednak jest niedostępna i nie wiadomo kiedy będzie.

uniwersalna-szyna-800x600.jpg

No nic, na razie wystarczy cynkalowa z dawcy, ewentualnie kiedyś zmienię.

Do korpusu dokręciłem na 4 śrubach odpowiednio docięty kawałek profilu zamkniętego 35x35x2, w nim osadziłem spust, kostkę stykową, osłonę spustu i chwyt pistoletowy wykonany ze sklejki (projekt druku 3d chwytu i kolby przerósł moje możliwości, a zresztą wolę sklejkowe). Jako że po przykręceniu profilu nie ma już dostępu do śrub mocowania zespołu lufy, przerobiłem to tak, że teraz śruby trzymające lufę to te same które trzymały podstawę muszki. Oryginalna szyna na szkielecie repliki została zeszlifowana, zostało też osadzone uszko pod pas (ucho z ak).

a0472808898e64f1med.jpg

Stopka, kolba czy też kopytko, okazało się ciut za długie i przy składaniu się do strzału, kłuło pod pachą. Skróciłem i znów położyłem szelak.

e1d080a77b772fb3med.jpg 4cefd34c4cf73035med.jpg

Okładki przednie z swds, są szersze i lepiej nachodzą na profil. Poza tym, są zgodne z oryginałem.

Do profilu i do szkieletu przykręciłem szynę pod optykę - i tutaj kolejny ból, optyka 1p21 jest specyficzna, ma ogranicznik z tyłu, jak pod AK. Na długiej szynie w SWD można spokojnie założyć i PSO (blokowane na samym początku szyny) jak i 1P21 (blokowane na końcu szyny), w jednym  i drugim przypadku okular wychodzi w tym samym miejscu i można się spokojnie na bace złożyć. Niestety ale w SWU szyna jest krótka, projektowana pod wynalazki typu PSO-1, POSP czy LPS (dla ciekawych optyk pod swd, odsyłam do artykułu na głównej), 1P21 idzie założyć:

DbEVXrcVAAANHhx.jpg

Jednak jest pewne ale: składając się do strzału, mając policzek na bace, brakuje ok 4cm żeby cokolwiek było w lunecie widać... Może jak ktoś ma długą szyję to się da, ale ja się nijak złożyć poprawnie nie mogę. Na fotce replika, bo pomimo teoretycznie funkcjonalnego regulatora gazowego, nie ma z boku na szkielecie cięgna do spustu. Dziwnie przesunięta jest też podstawa muchy, która jest w ostrym pinowana.

Jako że nie mam na stanie POSPa a chcę nadal 1p21 używać, rozwiązałem to w ten sposób, że u mnie szyna montażowa pod optykę zaczyna się tuż nad gniazdem magazynka. Trzyma się to to na 4 śrubach, w tym jedna służy również do skręcenia całości frontu( szyna+profil+szkielet+tuleja lufy+lufa zewn).

020dca3385f7b304gen.jpg

99bf12bb433e75f9gen.jpg

Zrobiłem projekt tłumika i podstawy muszki. Zaślepki tłumika będą drukowane z abs, korpus będzie alu z rurki 40x2mm. Trochę to wygląda na za grube względem całości, zwłaszcza jak alu jest niepomalowane, jednak z wymiarowania wynika że tłumik tyle właśnie powinien mieć 40-43mm średnicy i ok. 140 mm długości. No nic, zobaczymy, w razie czego mam jeszcze rurkę 35x2mm i przerobię projekt końcówek. Lufa zewn. i wewnętrzna precka będą się kończyć tak w 3/4 długości tłumika, który będzie miał stabilizacje i zarazem komory rozprężeniowe, bo w napędzie gazowym to faktycznie działa.

edc93e2916ef9c87gen.jpg

b33635b7f4739dc5gen.jpg

 

f9e3ed81ba71a04bgen.jpg

95a294281e4c53bbgen.jpg

e2316e4bcfb93bd6gen.jpg

 

Ostre SWU ma 870 mm długości, moje wstępnie będzie miało 900mm, z racji że chcę by tłumik faktycznie działał, w wtedy lufa musi się kończyć tak jak opisałem wyżej. Nie mam serca by przycinać lufkę pdi 595mm o te 30mm.

Link to post
Share on other sites

Prace trwają. Suwadło spolerowane a rączka przeładowania przycięta na wzór ostrego.

3b45a7530d325772gen.jpg

Podstawa muszki zeszlifowana, 2 śruby m4x20mm trzymają zespół lufy. Będzie tu wstawiony element wzorowany na oryginalnej szczerbince.

030dc8ec99f8c332gen.jpg

Póki co wygląda to to obiecująco, a najważniejsze że cholerstwo wygodne jest:

4f15e726a6ea68d5gen.jpg

ce5469ad0fcba6d3gen.jpg

 

Link to post
Share on other sites

Zastanawiam się czy nie dać korpusu i lufy do piaskowania i malowania proszkowego. Oryginalna farba łuszczy się.

Wyczyściłem elementy i po robocie podjadę do zakładu malującego proszkowo alusy, zorientuję się czy podejmą się malowania takich dupereli.

363865ad5635d478gen.jpg

Jeśli nie to chałupniczo sobie poradzę, mam podkład i czarny mat od fosco.

Po malowaniu pozostanie jedynie zamontować konwersję, kostkę spustową oraz lufę z komorą. Kwestia 15 minut. Wężyk od konwersji będzie wychodził przy lub przez kopytko. Pokażę fotki co musiałem rzeźbić i jak poprowadziłem przewody.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

UP. Trwało to tydzień, ale graty wróciły z lakierni. Wyszło całkiem nieźle, choć na dźwigni selektora minimalnie przy wypalaniu farba popękała, a na jarzmie lufy wyszły bąble z oryginalnej farby (ta część nie miała być malowana bo i tak wewnątrz okładzin jest).

Koszt malowania 80zet.

2025a6b3d442a89egen.jpg

b21b2f346b67aca4gen.jpg

Zacząłem składać, wężyk do zasilania miałęm wypuścić przez otwór po spuście, jednak żeby uniknąć ostrych załamań, nawierciłem stopkę:

9e79393f25be2496gen.jpg

wężyki do spustu lecą przez specjalnie wyciętą bruzdę w suwadle i dalej pod podstawą muszki na front:

90bf6c1196e4dbd7gen.jpg

Pokrywa normalnie się zamyka, a suwadło swobodnie można odciągnąć i samo wraca na sprężynie.

Kostka stykowa z podłączonymi wężykami, została nawiercona i nagwintowana, tak by dłuższa śruba m4 trzymająca kabłąk, trzymała również kostkę.

afac12765a29e2c0gen.jpg

Po malowaniu trzeba było lekko przejechać gwintownikiem wszystkie otwory na śruby. Miałem jeszcze trochę zabawy z ostatecznym dopasowaniem, pomalowaniem i przykręceniem szyny pod optykę. Wyszło ok, siedzi dobrze i trzyma osiowość.

d86430528ffd070egen.jpg 362c8fab718cf85agen.jpg

Lufę, blok gazowy i muszkę psiknąłem lekko czarnym matem od fosco, by wyrównać odcienie. Zastanawiam się czy tłumika lekko nie zmatowić lub zrobić mu maskowania zakładanego. Do przykręcenia do pokrywy została jeszcze wydrukowana baka.

W zasadzie kombinuję jeszcze nad wylotem tłumika, dokładnie nad kształtem wewnętrznym, tak by jak najlepiej odbijał rozprężający się gaz do wnętrza tłumika. W międzyczasie pomyślę jeszcze nad atrapą szczerbinki.

Replika jest w miarę kompletna i sprawna. Na ile się dało, zgodna z oryginałem. Czego nie udało się zrobić:

- niestety ale replika nie ma działającej blokady spustu. Może jeszcze to rozwiążę, ale póki co trzeba będzie pilnować palucha.

- nie ma też z lewej strony maskownicy cięgna przeniesienia spustu, ale kombinuję nad wytłoczką z cienkiej blachy.

Sztywna, front i lufa nie mają luzów. Zgrabne, wygodne ustrojstwo. Pozostaje jeszcze przestrzelanie i regulacja. Jak wszystko będzie ok, to pojawię się z tym wiosełkiem (bo do wielkości wiosła swd mu daleko) na tegorocznej Misji Afganistan oraz Marshu.

Moim zdaniem wyszło nieźle. Jak się podoba?

94c9d6ae04360692gen.jpg 35b96aa41d4f8a57gen.jpg

I w maskowaniu

9d5786cd6df822d8gen.jpg 2ecd3b6daef7aea9gen.jpg

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Replika przestrzelana w boju. Skupienie i zasięg jak w swd, ale ergonomia i wygoda użytkowania - bajka.

W międzyczasie popełniłem w miarę zgodna z oryginałem szczerbinkę.

Ponadto nakręciłem filmik, typowe gunporno, w którym rozbieram SWU. Ostatnimi czasy zamiast tekstu i fot ludzie preferują film, więc oto i on:

 

Link to post
Share on other sites
  • 4 months later...

Witam, zagadałem do Ciebie na YouTube pod filmem "SWU/SVU A&K semi auto PDIK Mancraft", posiadam SVD z silnikiem SDiK, kupiłem go w stanie dość słabym dokonałem remontu, który wyszedł całkiem sprawnie, ale mam kilka pytań. np problem z osiowością SDiK względem komory, czy zechcesz mi pomóc w tym temacie? choćby naprowadzić na to jak poradzić sobie z problemem.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...