Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Czy do Snajperki mozna wkladac metalowe kulki od tej samej wadze i srednicy, czy cos sie stanie ?


Recommended Posts

Siemka, jestem totalnie zielony w temacie airsoft, i mam pytanie czy mozna wkładac normalnie metalowe kulki o takiej samej srednicy co plastikowe i tej samej wadze ? Mowa tu o Snajperce SSG 10 A1 od novritsch. Czy jest to w stanie zepsuć broń ? Producent niby mówił, że nie jest to kompatybilne z ich bronia, kulka różniła by się tylko tworzywem, ktoś wytłumaczy ?

Link to post
Share on other sites

1. Replika a nie broń.

2. Włożyć możesz nawet i kamyczki, tylko sobie porysujesz elegancko lufę.

3. Jakbyś u mnie na strzelance chciał strzelać metalowymi kulkami, nie widzę problemu. Ale wpierw każdy uczestnik strzeli do Ciebie z twojej repliki z tych metalowych kulek.

Po co właściwie chcesz metalowe kulki używać? Kompozytowe są za lekkie?

Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Elco napisał:

1. Replika a nie broń.

2. Włożyć możesz nawet i kamyczki, tylko sobie porysujesz elegancko lufę.

3. Jakbyś u mnie na strzelance chciał strzelać metalowymi kulkami, nie widzę problemu. Ale wpierw każdy uczestnik strzeli do Ciebie z twojej repliki z tych metalowych kulek.

Po co właściwie chcesz metalowe kulki używać? Kompozytowe są za lekkie?

nie chodzi tutaj o strzelanie na strzelankach ;D po prostu pytam, z ciekawosci, czy robi to roznice jak wlozylbym metalowe kulki o tej samej masie i srednicy, czy jest to w stanie popsuc "replike" skoro rozni sie tylko materialem

Link to post
Share on other sites

Przy jednakowej wadze można się jedynie martwić o plastyczność samego materiału. Metal jest sztywniejszy niż kompozytowa kulka, która jest nieco bardziej elastyczna, oczywiście mowa tutaj o wartościach mikroskopijnych. Różnica znikoma, ale przy dłuższym użytkowaniu może wpłynąć na szybsze zużycie części eksploatacyjnych.

No i to co kolega wyżej napisał, lufa bardziej dostanie w kość od twardszego metalu.

Link to post
Share on other sites

Jedyne co może się stać to szybsze zużycie lufy i dyszy. Przy czym jeśli użyjesz kulek z alu to raczej będą o mniejszej twardości niż lufa i dysza i prędzej odkształci się kulka ( możliwa zacinka w lufie jeśli coś pójdzie nie tak, pewnie próba wyciągnięcia tego z lufy skończy się jej porysowaniem) . Jeśli użyjesz stalowe kulki to pewnie będą cięższe niż plastikowe 0.5g i hopup może ich nie udźwignąć , przez co stracisz zasięg . Generalnie kiedyś czytałem, że np kulki ciężkie (asg 0.4+g) mają w sobie metalowy pył w mieszance. Dlatego są ciężkie i często nie są stricte białe, tylko np beżowe, szare, itd. Mimo to jest to nadal mieszanka z plastikiem więc mniejsze jest ryzyko uszkodzenia czegokolwiek w systemie repliki. Po trafieniu w coś twardego pękają. Wydaje mi się , że użycie metalowych kulek (tylko na strzelnicy) miałoby sens w gazowej replice , najlepiej na co2 . Jeśli masz drogi precyzyjny karabin snajperski to lepiej używaj dedykowanych kulek.

Link to post
Share on other sites

Może troszę szkolnej fizyki. Jako iż metal ( większość metali) ma większą gęstość od plastiku to kulka metalowa o tej samej masie co plastikowa będzie mniejsza. Odwrotnie metalowa kulka o tej samej średnicy co plastikowa będzie cięższa. Więc założenia szanownego autora już padają.
Załóżmy że chodzi tu o kulki jednakowej średnicy. Waga 6mm kulki stalowej to około 0,9 grama więc do wystrzelenia takiej kulki na sensowną odległość potrzeba by naprawdę mocnego sprzętu. Aluminiowe będą lżejsze, ale obliczeń masy musisz sobie zrobić sam. Co z założenia przekraczałoby limity energetyczne replik asg. No i przy okazji yłoby ogromnym obciążeniem dla bebechów. Porównanie zaś twardości metalowych kulek działających na mosiężne ( dość miękkie) lub aluminiowe ( miękke) lufy da pewność iż lufa taka szybko zostanie zdemolowana. Luf stalowych dotyczy to również choć w mniejszym stopniu.
Logiczne wnioski:
- metalowych kulek można używać za cenę demolowania sprzętu
- energetyka replik regulaminowych owszem pozwala wystrzelić metalową kulkę jednak jej osiągi będą daleko niewystarczające
- dostosowanie repliki do strzelania metalowyki kulkami będzie kosztowało dużo, a i tak raczej nie będzie satysfakcjonujące w osiągach jak i będzie mocno awaryjne
- replika dostosowana do sensownego strzelania metalowymi kulkami będzie niedopuszczona do rozgrywek ( przekracza dozwolone enegie kulek)

Podsumowanie.

Jak zależy ci na strzelaniu metalem kup sobie wiatrówkę.
Albo o ile pesel ci pozwoli czarnoprocha.

PS
Drodzy osobnikowie. Jak widzę waszą polszczyznę oczy mi krwawią. Dosłownie. Okażcie trochę szacunku czytającym wasze wpisy i nie zapominajcie o poprawności pisania. Wiem iż nie każdy musi być literatem ale wielkie litery, ogonki przy polskich znakach czy znaki przestankowe to obowiązek.

Edited by arend
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...