Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

[PORADNIK] Stylizacja niemiecka - wojska lądowe 1939-1940


Recommended Posts

Jako, że początek wojny i kampania polska zaczęły być tematem naszych imprez ASH, postanowiłem w miarę swoich możliwości podzielić się kilkoma uwagami i pokazać jak stosunkowo tanim kosztem znacznie poprawić swoją stylizację na sam początek wojny.
Może być zdjęciem przedstawiającym 2 osoby i ludzie stoją
Powyżej wzorowa sylwetka (zdjęcie z profilu GRH Pionier 39 na FB). Wyróżniają się:

  • Ciemnozielony kołnierzyk
    Tutaj dla wielu osób jest problem, bo oznacza to niemal na pewno kupno odpowiedniej bluzy mundurowej tj. M36
    Zaletą takiego zakupu jest, to że obleci się w niej nie tylko Polskę, ale Norwegię, Francję i Barbarossę ;)
  • Szare spodnie
    Tu dużo łatwiej. W zasadzie dobrze będą je udawać wszystkie, które nie mają naszytych kieszeni :P
    Ciekawostką jest, że nie do końca wiemy jaki właściwie miały odcień :P Nie zachowała się żadna para w dobrym stanie.
  • Wysokie skórzane buty
    Pozornie wysoki koszt. Ja kupiłem niemieckie oficerskie buty-szklanki za 120 zł. W momencie w którym piszę znalazłem podobne gumowe za 125 zł.
    Jeśli ktoś chciałby się szarpnąć, to na Nestof są Saperki Marschstiefel WH/SS, wczesne za 10x tyle, ale jeśli będzie się dbać o takie buty, to będą służyć do końca życia ;)
  • Brak szelek!
    Jej! Wystarczy zostawić szelki w domu i już nasza sylwetka zyskuje na klimacie :D
    "Ale pas mi spada i wisi" - tutaj może pomóc rozwiązanie z epoki:
    szelki wewnętrzne SZELKI WEWNĘTRZNE DO MUNDURU komplet - replika!i haki aluminiowe Hak mundurowy niemiecki - 1 sztuka
    Koszt niewielki, a poza epokowym obrazem, mamy też zapewnione epokowe doznania :P
  • Hełm M35 z kalkomaniami: z adlerem i barwami narodowymi
    Występował głównie w barwach Apfelgrün, ale m40 w Feldgrau też się nada. Kalkomania to też niewielki koszt, a nadaje świetny klimat.
  • Ciemnozielone naramienniki
    Najprostsza z możliwych spraw. Dlaczego? Bo niewiele oddziałów zdążyło je dostać XD
    Praktyką było nie noszenie ich wcale (zdejmowano te ze starego sortu, które miały na sobie naszyty nr kompanii, żeby nie pomagać wrogowi w identyfikacji) albo zapinano do góry dnem.
  • Pokrowiec na gasplane zapięty z przodu
    Dokładnie przyczepiony do pasków od puszki p-gaz.
    Gasplane Wehrmacht Landser RBNr. Gasmaske Koppelschloss Gasplanentasche
    Jeszcze na początku wojny bardzo przestrzegano, by znajdował się na piersi. Stanowi przez to charakterystyczny element początku wojny. Najlepszy byłby gumowany, choć jest nieco droższy. Do dodania odpowiedniego charakteru swój wypełniłem płatem gąbki z pudełka od repliki, by wydawało się, że faktycznie znajduje się w nim złożona płachta Gasplane.
  • Aluminiowa klamra do pasa
    Stalowe klamry zaczęto produkować mniej więcej z początkiem wojny, ale aluminiowych zdążono naprodukować tyle, że jeszcze przez długi czas stanowiły zdecydowaną większość wśród żołnierzy.

    (Zdjęcia szelek i haków ze strony Nestof.pl)
Link to post
Share on other sites
  • Domin007 changed the title to [PORADNIK] Stylizacja niemiecka - wojska lądowe 1939-1941
  • Domin007 pinned this topic

Dzięki wielkie Jacku za świetny poradnik. Pozwoliłem sobie wyedytować tytuł, bo obejmuje on okres I połowy wojny, mam nadzieję, że to nie problem?

Oczywiście dla postronnego obserwatora żołnierz niemiecki z 1939 r. niczym nie różni się od tego z 1944 r., ale to taki sam casus jak z żołnierzami brytyjskimi - BEF z lat 1939-1940 to zupełnie inne wojsko niż w latach 1944-1945.

Z ogólnych sugestii dodałbym, że zakup M36 to chyba niejedyne rozwiązanie. A gdyby kupić bluzę szwajcarską np: https://allegro.pl/oferta/mundur-wojskowy-szwajcarski-grubszy-sukienny-12189490979 i popracować nad kołnierzem (dodać guzik i dziurkę do zapięcia pod szyję) , dodając ciemnozielone obszycie kołnierza i odpowiednie obszycia (np. adler)? Pytanie o koszty summa summarum.

Spodnie - nie wiem jak kształtują się ceny replik, ale ja sobie chwalę spodnie szwedzkie. Obecnie ich koszt to ca. 130 PLN na Allegro. Sprucie kieszeni bocznych na pewno da dobry efekt. No i żeby generalnie zostawić parki maskujące i pokrowce na hełm w domu. To jeszcze nie ten czas.

Link to post
Share on other sites

Mam komplet szwajcara i no tak średnio on pasuje na cokolwiek, kolorem i krojem. Może dałoby radę jakoś przerobić, ale trzeba sobie zadać pytanie czy jest to warte poświęcenia tyle czasu i pieniędzy, żeby wyglądało "jako-tako podobnie" z minimum 10 metrów. 

Jedną rzecz, którą bym dodał do listy:
Jeśli ktoś nie ma hełmu to furażerka ląduje na głowie, nie czapka.

Link to post
Share on other sites

Jonek jak patrzę na zdjęcie, które wrzucił Jacek to myślę w ten sposób - zielona marynarka i szare spodnie. Z kołnierzem to nie powinien być problem, bo wg mnie wystarczy doszyć guzik, zrobić dziurkę i obszyć go na ciemnozielono. Przy cenach szwajcarów za jakie można je upolować to wciąż wychodzi taniej niż replika od Nestofa i jest na poziomie akceptowalnym w ASH.

Link to post
Share on other sites
W dniu 19.08.2022 o 09:59, Domin007 napisał:
  • Dzięki wielkie Jacku za świetny poradnik. Pozwoliłem sobie wyedytować tytuł, bo obejmuje on okres I połowy wojny, mam nadzieję, że to nie problem?

Nie ma sprawy. Planowałem go od dość dawna i po kilku perturbacjach ostatecznie się udało.

Co do zmiany - ogólna zgoda, ale chciałbym wspomnieć, że z biegiem czasu cała przedstawiona sylwetka zaczynała się zmieniać. Szelki zewnętrzne realnie nie występujące w '39 w połowie '41 nie były niczym niezwykłym. Ciemnozielony kołnierzyk z dominującego na początku wojny, w czasie Barbarossy, stanowił już mniejszość itd.
Poradnik powstał stricte z myślą o wrześniu i należy wziąć pod uwagę, że im od niego dalej tym będzie mniej typowy.

A smaczek związany z naramiennikami czy w ogóle brakami w obszyciach to już stricte cecha kampanii polskiej.

obraz.png.6b400648366bd48111c646c7b4dc2ba5.png

Na zdjęciu rekrut bez żadnych obszyć (po lewej) w sorcie mobilizacyjnym. Po prawej natomiast żołnierz który zapiął naramienniki do góry dnem :D

Link to post
Share on other sites
  • Domin007 changed the title to [PORADNIK] Stylizacja niemiecka - wojska lądowe 1939-1940

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...