Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Brytyjski DPM...


Recommended Posts

Witam ma takie pytanko co sądzidzie o tym kamuflażu jest on dość tani i dostepny na allegro jednak gorzej z ekwipunkiem do niego:( Chciałbym sie dowiedzieć ogólnych informacji na jego temat czyli jak kamufluje w polskich warunkach i jak z jego wytrzymałością? Chciałbym żebyście ocenili ten kamuflaż od 1 do 10. Za wszystkie odpowiedzi dziękuje.

 

 

PS

Czytałem forum i zadawalących odpowiedzi nie uzyskałem.:)

 

 

 

Pozdrawiam Gumiś.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 684
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

A ja bede miły i odpowiem ;) Kamuflarz jest całkiem ok- widziałem lepsze, widziałem gorsze. Mam go na półce i czasami zakładam na strzelanki. Na pewno jest wygodny i nieźle pomyślany. Jeśli kierujesz się portwelem i lubisz herbate- kup dpm. Jeśli kierujesz się portwelem i chcesz się dobrze maskować- kup flecktarna. Do obu można znaleść sporo dodatków, zarówno na allegro jak i w rangershop.pl I nie zadawaj więcej takich pytań :wink:

Link to post
Share on other sites

Nie będe komentował fragmentu o flectarnie.... :roll:

 

Ogólnie: miły w dotyku matriał w DPM, przemyślane układy kieszeni itd. Mundur bardzo dobry na lato oraz póżną wiosnę i wczesną jesień. Na wczesną wiosnę i późną jesień gdy znika z polskich lasów zieleń - mundur polski lub flecktarn (nota bene mylisz sie co do polskiego munduru w panterze... dopóki unikasz zielonych trawiastych polanek sprawdza sie bardzo dobrze). Na śnieg - prześcieradło ;)

Link to post
Share on other sites

To ja też dorzucę swoje trzy grosze bo mam trochę doświadczeń z dpm'ami.

 

Jeżeli chodzi o mundury i kamuflarz dpm - polecam i to nie tylko ludziom, którzy cieprpią na brak kasy. Faktem jest, że mundury sa łatwo dostępne w polsce i nie są drogie ale to przecież nie jest wada. DPM sprawdza się w polskiej strefie klimatycznej i polskich lasach doskonale i wcale nie gorzej niż woodland.

Z czystym sumieniem polecam.

 

Co do oporządzenia to też nie jest tak źle.

Brytyjczycu używają zarówno kamizelek patrolowych jak i chest rigów no i oczywiście PLCE, które jest moim zdaniem najwygodniejszym rodzajem oporządzenia w jakim ganiałem. Jest oczywiście nieco trudniejsze do zdobycia ale nie aż tak znowu trudne jak mówią niektórzy. Tak więc dla każdego coś miłego.

 

Kamizelki patrolowe, chestrigi a nawet plce są dostępne w polsce. Może nie od razu ale można znaleźć. Można dostać sprzęt web-tex'a ale czasami trafi się też kontraktowy szpej. Z Wielkiej Brytanii można ściągnąć dosłownie wszystko. Jedyny mankament to oczywiscie cena.

 

Jak bedziesz miał problem ze zdobyciem oporządzenia zgłoś się do grup ags, które używają brytyjskiego umundurowania. Takich grup jest już trochę. Na pewno pomogą. Brytole to niezmiernie mili ludzie :)

Link to post
Share on other sites
jak kamufluje w polskich warunkach

 

a co to znaczy?jakies inne mamy lasy niz za granica?moze nie sa dosotosowane do unijnych wymogow ale pod wieloma wzgledami sa jednak podobne...jak sie polozysz ode mmnie 50 metrow w jakimkolwiek mundurze to mi bez roznicy bo zapewne nie bende widzial

 

tak mamy inne lasy niz za granicą ,DPM maskuje lepiej niz polskie "puzle" ,w ogole jest bardzo dobrym camo na polskie rejony zalesione. Oczywiscie dopoki nie mowimy o DPM Desert ;) Polskie camo tez daje rade ,czasem lepiej niż np woodland.Unijne wymogi nic tu nie mają do gadania ,a w lesie nie tylko można leżeć w mundurze ,ale też chodzić ,biegać (a jak ktoś chce to i skakać).

Link to post
Share on other sites

Gumis, na co czekasz? bierz i nie marudź. Od kilku lat biegam tylko w DPM i nie mam zamiaru zmieniać.

Kilka rad.

-unikaj spodni lightweight, sa cieniutkie i szybko sie przecieraja (DPMy to 100% bawełna). pozatym pokrzywy przez nie parzą [lightweightow używam w domu jako dresów - są milusie jak pidżamka]

- zatem spodnie weź temperate (grubsze)

- koszule na lato kup lightweight (nawet nie wiem czy sa inne) - szybciej odparuje pot, jest przewiewna

- kurtka (smock) polecam w ripstopie ale zwykla (tańsza) temperate wyśmienicie sprawuje się od jesieni do poźnej wiosny (wadą jest, że gdy nasiąknie robi się ciężka - rozwiązaniem jest impregnacja) a nawet chlodnym latem

 

 

Co do sprzętu. Na dniach wystawię do sprzedaży pokrowiec kamizelki przeciwodlamkowej, ładownice starszego typu na 6 magów w kolorze OD i amerykanski pas LC2 - na początek imho dobry zestaw a tani. Sorry chlopaki wiem, ze to nie komis ale kazdemu brytolowi pomogę jak mogę :)

Link to post
Share on other sites

Kwestia kamuflowania munduru jest zależna od wielu czynników, takich jak pora roku wiosna/jesień/zima, rodzaju terenu, jeśli las, to rodzaj lasu liściasty/iglasty, podłoże ściółka/trawa/krzaki. Najlepiej dobrać kamuflarz do terenu na jakim najczęściej strzelasz. Ale tak naprawdę, każdy leśny kamuflarz kamufluje dobrze, różnice nie są duże. Miałem "pod ręką" aparat i kilka mundurów, zrobiłem porównanie:

 

kamuflarze8mi.th.jpg

 

od góry od lewej: Woodland, DPM (brytyjski), Polski wz.93, oliwkowa M-65, Flecktarn, oraz kamuflarz szwajcarski.

Link to post
Share on other sites

Witam.

Mundury brytyjskie różnia się od holenderskich zarówno wzorem kamuflażu, krojem jak i materiałem.starsze sorty były do siebie bardzo podobne i różniły się tylko szczegółami.

Osobiście uzywam DPM brytyjskiego , aczkolwiek niektóre części wyposażenia mam holenderskie.

ponadto gaytexy holendreskie są lepiej wykonane od brytyjskich (materiał- bilamina)ale to juz kwestia gustu.

Podstawowe sorty mundurowe DPM

 

 

Osobiście gorąco polecam.

Pozdrawiam.

Szaman.

 

PS- O tym gdzie można zdobyc elementy oporządzenia brytyjskiego pisałem ostatnio w innym topicu.

Link to post
Share on other sites

Z tego co mi wiadomo nawet zwykly CS95 Lightweight wystepuje w paru wersjach kolorystycznych. Wszystko zalezy od wytworcy.

 

Sam osobiscie mam dwie identyczne pod wzledem modelu kurtki R/S (jedna kontrakt UK MOD, druga NATO) lecz z calkowicie innymi odcieniami.

 

 

Najlepiej by sie tu Padre wypowiedzial ktory ma rozne komplety DPM na rozne rodzaje roslinnosci :]

Link to post
Share on other sites
  • 5 months later...
jak kamufluje w polskich warunkach

 

a co to znaczy?jakies inne mamy lasy niz za granica?moze nie sa dosotosowane do unijnych wymogow ale pod wieloma wzgledami sa jednak podobne...jak sie polozysz ode mmnie 50 metrow w jakimkolwiek mundurze to mi bez roznicy bo zapewne nie bende widzial

 

Jeśli DPM brytyjski i lasy brytyjskie [właściwie ich brak], to jest różnica. Podobno jednak dobrze maskuje w polskich lasach w lato.

Poza tym DPM brytyjski ma maskować na polach - tych zaoranych i nie zaoranych [tak mnie uczyli]. Stąd takie ciemne barwy [chociaż, gdy się spierze, ciemne totoj już nie jest]. Świetne na jesień do Szkocji

Link to post
Share on other sites
Mer witaj skąd masz taką wiedze?:P

 

Z praktyki i z tego, co mnie uczyli trochę. Skąpo, bo skąpo, ale dobre i to :P

 

Zrobiłam zdjęcia "gazecie" - artykuł był na temat pancerniaków [szkockich i kogoś tam jeszcze] i nie tylko, co to na późną jesień wybrali się właśnie do Polski na ćwiczenia. Na zdjęciach widać jak DPM się sprawuje w Polsce. Źle chyba nie jest?

 

gazetaodpm0055wh.th.jpg

 

gazetaodpm0064of.th.jpg

 

pozdrawiam :)

Link to post
Share on other sites
!(...)Problem z tym, że potrzebuję dużych spodni na 185-190 cm.(...)największe i najbardziej odpowiednie spodnie mają rozmiar 85/85/96.

 

Zasugeruj się tym, że ja sam mam 165 cm, i moje rozmiary to na metce to 80/72/88, więc to, co Ty podałeś pewnie będą za małe. Chociaż...?

 

Tutaj masz size chart:

 

http://www.flecktarn.co.uk/order.html#three

 

W wszystkich możliwych rozmiarach - euro, cm, cale.

 

 

 

4. Gdzie poza allegro można u nas w kraju dostać takie spodnie ??

 

Jeśli kupujesz DPM, to polegam oryginalne - nówki, lub też z demobilu - obojętne. Zawsze takie będą lepsze od fantastycznych podróbek, i ich fantastycznych cen - widziałam ostatnio takie w sklepie - "takie sobie". Nie warte pieniedzy, które wołał za nie sprzedawca.

Zauważyłam też, że orygianły różnią się od "podróbek" tym, że mają one standartowo DUŻE guziki, i nie jest to raczej materiał rip-stop.

I weź jeszcze pod uwage rozmiar szluwek przy spodniach :mrgreen:

 

http://img199.imageshack.us/my.php?image=m...kidpm0012yi.jpg

 

Tutaj masz fotkę metki "jak to wygląda".

 

Może się przyda.

Link to post
Share on other sites

Witam !!

mer -> Tym bardziej zabiłaś mi ćwieka z tym rozmiarem, który nosisz...

Na www.flecktarn.co.uk sprawdzałem już dawno, z tamtąd wnioskuję właśnie że 85/.../... (ostatnia tabelka rozmiar Long), niestety nie ma tam podanej długości właściwej takich spodni. Dodatkowo spotykałem już spodnie w innych (pośrednich i mniejszych) rozmiarach niż podane na tej stronce.

 

A co do podróbek to mogą być kopie Webtexa czy Thatchreed, byle nie jakieś BDU niewiadomo co....

 

Ja tam wolę NL od GB. Jest jaśniejszy i wg mnie dzięki temu lepiej się kamufluje. Ale różnica między nimi jest tak mała, że to kwestia gustu. W Holendrze też masz zatrzaski zamiast guzików.

 

Osobiście też biegam w holendrze, ale obecnie szukam munduru pustynnego, a Desert DPM jest najładniejszy i nie tylko ... :twisted:

 

Pozdrawiam

Zigi

Link to post
Share on other sites
Witam !!  

A co do podróbek to mogą być kopie Webtexa czy Thatchreed, byle nie jakieś BDU niewiadomo co....

 

To, co ja widziałam, było firmy Highlander - plecak na 80 czy też 88 litrów jaki u nich kupiłam, jest świetny - jednak spodnie równie świetnie się nie reprezentowały.

 

DPM po praniu także jaśnieje, nawet bardzo. Jeśli się go źle wypierze w pralce automatycznej - wygląda jak stary dziad, choćby to była nówka.

Link to post
Share on other sites
Witam, a ja mam takie pytanko.  

Czym różnią się od siebie " TROUSERS DPM COMBAT LIGHTWEIGHT" i "TROUSERS COMBAT TEMPERATE DPM"?

Z góry dzięki za odpowiedź.

 

Lightweight - cienki materiał - dobry na wiosne lato jesień, w zimię gdy było trochę poniżej zera też źle nie było, ale nie wiem, jak to by wyszło w tarzaniu się w śniegu - pewnie zimno...

 

Temperate - grubszy materiał, raczej na zimię i to taką dobrą. Prawdopodobnie cięższe, ale nie jestem pewna w 100%, ponieważ np. spodni takich na sobie nie miałam.

 

Przy kupnie spodni zwróć uwagę na guziki - lepsze te oznaczone jako pattern 95 - duże guziki, o wiele łątwiej zapiąć i dopiąć - i dodatkową fajną funkcją jest przypinanie kubka plastikowego za ucho :)

Link to post
Share on other sites

mam pytanie o pranie i konserwacje lightweight'a DPM GB

 

slyszalem ze wielu twierdzi ze mundurow sie nie pierze.... ale po powrocie w zapoconym az sam sie o to prosi....

 

wiec co robic? jak wyglada sprawa spierania sie tego munduru?

 

jak konserwowac?

Link to post
Share on other sites

Konserwować? :|

Przepocony...hmm.. cóż, mężczyzną nie jestem - i pewnie odpada prozpozycja wysmarowania się antyperspirantem :mrgreen:

 

A na poważnie - nie pierz w zbyt wysokiej temp. [w pralce automatycznej], bo po wyjęciu, będzie wyglądał jak stary dziad :lol: Munduru nie prałam ręcznie, ale skoro piszesz, że jest tylko przepocony - to może namocz go po prostu w jakimś płynie do prania ręcznego.

Link to post
Share on other sites
Guest Kret

Przepocone? Po jednym weekendzie?

 

No to nic dziwnego, że to się tak spiera... Ja tego typu rzeczy piorę raz na miesiąc.

 

Jak już pierzesz, to w 30 stopniach w pralce i w "Czarnej Perle" albo innym płynie konserwującym kolory. Spytaj Mamy, gdzie takie dostać.

 

Najlepiej zawsze rzeczy delikatne prać ręcznie w płynie do prania do tkanin kolorowych. "Delikatne" także w sensie farbowania.

 

Pozdrawiam

 

Kret

Link to post
Share on other sites

Ja nie piorę tylko wrzucam płukanie na najniższych obrotach z dodatkiem płynu do płukania.

 

Lightweighty demobilowe trzymają się całkiem całkiem drugi rok a chodze w nich prawie codziennie (taki domowy dresik).

 

I nie słuchajcie Mer!! ;) Do airsoftu tylko Temperate!! Nie zgrzejecie sie latem, nie ma bata, a uchronia was przed robactwem, roslinami i innymi niespodziankami spotykanymi w lesie! Lightweighty sie nie nadaja, chyba, ze do budynków ale tam z kolei przetrzec pidżamke to chwila moment :)

Link to post
Share on other sites
Nie zgrzejecie sie latem, nie ma bata, a uchronia was przed robactwem, roslinami i innymi niespodziankami spotykanymi w lesie!

 

Przez tlightweight czuć wszystko łącznie ze ściółką leśną :P a dla pokrzyw to żadna przeszkoda, za to duży komfort biegania przy wysokich temperaturach, przy tym bardzo lekkie. W zimie też używałem kompletu lightweight tylko, że pod spodnie jakieś getry a pod koszule sweterek z golfem i nie zdażyło się zmarznąć.

 

pozdrawiam

chapi

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...