Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Rekonstrukcja i stylizacja - linki i porady


Recommended Posts

Bardzo mi przykro kolego ale jeśli chodzi o USMC to niestety mało rzeczy dostępnych u nas nadaje się do rekonstrukcji tych jednostek. Nie ma odpowiednich drelichów z wyszytym USMC, najodpowiedniejszymi szelkami byłyby m41, plecaki też były inne. Co się orientuje nawet buty się różniły.

 

Nie polecam w żadnym wypadku czy do reko czy też stylizacji oporządzenia M45, no chyba że chcesz rekonstruować konflikt w Korei. W katalogu wyposażenia po raz pierwszy pojawiły się w kwietniu 1945 roku.

Link to post
Share on other sites
  • 9 months later...
  • Replies 361
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Cześć!

 

Mam pytanie co do stylizacji(która ma bardziej iść w stronę rekonstrukcji niż byle czego ;) ). Jako że cała Polska amerykańskich spadochroniarzy, postanowiłem zrobić coś innego. Wybór padł na "2nd Rangers" z 2 połowy 1944 roku.

 

Znalazłem taki oto "poradnik" http://www.ww2airsoft.org.uk/2nd-rangers-impressio/ .

 

Czy to co jest w nim napisane jest ok i można się na tym oprzeć, czy to jakieś bzdury?

 

Pytanie co do wyposażenia:

Jak wyglądał komplet paso-szelek które otrzymywali żołnierze? Ile sztuk ładownic i poszczególnych "kieszeni" otrzymywali? Były jakieś normy, czy bardzo szybko się rozmywały?

 

Pytanie co do uzbrojenia:

Z tego co zrozumiałem to karabin M1 Garand był wydawany jako podstawowe uzbrojenie, M1A1 Thompson był przeznaczony dla oficerów i podoficerów. Czy tak? Kto dostawał w takim razie Colty 1911(wydaje mi się że też oficerowie...)?

 

No i najważniejsze: Czy znacie/polecacie jakieś strony internetowe czy też książki na temat tej jednostki, dzięki którym dowiem się czegoś więcej?

 

Pozdrawiam ;)

Link to post
Share on other sites

Stronkę podaną przez kolegę wyżej również polecam :icon_biggrin: Liczba ładownic na pasie zależy od tego czy używasz Thompsona, Garanda czy M1 Carbine. W przypadku Garanda masz pas amunicyjny M1923 na 10 klipów, do Carbine'a masz ładownice na zwykłym pasie M36, do Thompsona torba na magi albo ładownica na 5 magazynków 20 nabojowych. Jeżeli chcesz iść w stronę reko i chcesz dobrze poznać historię Rangersów to polecam książkę "The Battalion: the dramatic story of the 2nd Ranger Battalion i WWII". Książka trudno dostępna w PL ale można znaleźć.

Link to post
Share on other sites

Heh trochę się nie zrozumieliśmy :D Wiem że każdy karabin ma "komplet ładownic" specjalnie dla siebie( tak jak napisałeś). O ile w przypadku Garanda to dość prostę to np. Jak jest z Thompsonem(chyba będę zmuszony zacząć od niego ;) ) - 1 ładownica na 5 magów to wszystko? Było więcej, było mniej? Może na 30sto nabojowe magazynki coś. Tak samo np. manierki - 1 na głowę wystarczy?

 

Wertuje nowo poznane forum, bardzo dziękuje ;)

Link to post
Share on other sites

Cześć!

 

Mam pytanie co do stylizacji(która ma bardziej iść w stronę rekonstrukcji niż byle czego :icon_wink: ). Jako że cała Polska amerykańskich spadochroniarzy, postanowiłem zrobić coś innego. Wybór padł na "2nd Rangers" z 2 połowy 1944 roku.

 

Nie cała polska jest spadochroniarzy. Sa tylko dwie grupy robiące 101AD, ze 3 z 82AD, rangersów jakoś 2, a piechoty mamy 1ID, 2ID, 4ID, 29ID do tego jest 2 pancerna.

 

Pytanie co do wyposażenia:

Jak wyglądał komplet paso-szelek które otrzymywali żołnierze? Ile sztuk ładownic i poszczególnych "kieszeni" otrzymywali? Były jakieś normy, czy bardzo szybko się rozmywały?

 

Regulaminowo żołnierze dostawali szelki M1936. Nawet posiadacze Haversack M1923 albo M1910 które przypinane były do pasa zamiast szelek. Powinni regulaminowo zakładać szelki gdy nie nosili plecaków , jednak zdarazało się że nosili w boju same pasy bez szelek. Inaczej jest z posiadaczami Plecaków M1936 tzw Musette Bag. Plecak ten był dopinany do szelek m1936 odpada jakby problem przepinania szelek. Więc szelki bardziej "na stałe" zostają przy szpeju.

Żołnierze z reguły nadmiar amunicji trzymaliw tzw GP Bagach Bag-Carrying-Ammunition-M1.jpg

Albo badnolierach jak w przypadku M1 Garand czy M1 carbine.

 

Wybrałeś sobie dość ciekawy okres. Np od jesieni aż do wiosny można zauważyć w Amerykańskich jednostkach pewne spore rozluźnienie mundurowo-sprzetowe, czasem nie noszą zbyt wiele szpeju, albo wcale pomijając oczywiście jakieś dłuższe marsze związane ze zmianą zajmowanego odcinka frontu.

 

 

manierki - 1 na głowę wystarczy?

 

Jednak manierka wystarczy. Dwie manierki częściej zdarzały się u mendyków.

 

Pytanie co do uzbrojenia:

Z tego co zrozumiałem to karabin M1 Garand był wydawany jako podstawowe uzbrojenie, M1A1 Thompson był przeznaczony dla oficerów i podoficerów. Czy tak? Kto dostawał w takim razie Colty 1911(wydaje mi się że też oficerowie...)?

 

Tak,przynajmniej tak to regulaminowo wyglądało w piechocie i u spadochroniarzy że domeną oficerów (CO) i podoficerów (NCO), był Thompson(nie koniecznie M1A1). To samo tyczy się Colta M1911 z kaburą M1916. O czym nawet jest wspomniane w linku który podałeś: "Leather colt .45 holster. Used by Officers and NCOs for carrying their colt .45 (where issued) Not commonly given to a support gunner as pictured"

Jednak Rangersi czasem rządzą się swoimi prawami jak na zdjęciu, pasy do BARa i m1923, kombinezony HBT i wszyscy w rękach mają Thompsony M1928. 29th-ranger-battalion3.jpg

29th Ranger Battalion 1943r

Link to post
Share on other sites

Tu masz jeszcze coś z 'naszego' podwórka http://www.2ndrangers.pl/

Jednakże rozumiem, ze chcesz działać w ASH z jak najwierniejszym odwzorowaniem sylwetki Rangera.

Z jednej strony narzekasz, że 'wysypało' spadakami, z drugiej jednak chcesz nabyć Thompsona, którego wysyp też można zobaczyć gołym okiem na każdej imprezie ASH.

Proponuję zrobić tak, jak zrobiłby to każdy kto wchodzi do grupy reko - powoli i sukcesywnie zbieraj na konkretne fanty. Wiem, że Garand nie jest tani ale uwierz mi - nie pożałujesz jego kupna :icon_wink:

Poczytaj i przemyśl jak ostatecznie miałaby wyglądać Twoja postać. Czasem brak pośpiechu owocuje fantami oryginalnymi w cenie replik, a to podnosi klimat i samozadowolenie.

Proponuję również wybrać się na jakieś imprezy rekonstrukcyjne typu Strefa Militarna czy D-Day Hel i podpatrzeć/ porozmawiać z chłopakami na interesujące Cię tematy. Choć airsoft akurat nie jest ich ulubioną działką... :maniak_zle:

Link to post
Share on other sites

Nie narzekam, zauważyłem(może źle :D) że grup spadaków jest dużo, za to innych w ASH jest mało. Lubie zrobić czasem coś innego ;)

Thompson to tylko pół środek na początek, docelowo chciał bym Garanda...może jako prezent na gwiazdkę? ;)

Dodatkowo nie chciał bym aby oryginalne 70 letnie ładownice były przezemnie regularnie co 2 tygodnie tyrane "w terenie", sądzę że dużo lepszym miejscem dla nich była by domowa wystawka, czy też imprezy strikte rekonstrukcyjne.

 

A co do postrzegania airsoftu przez pewne środowiska - tak wiem :D A może ktoś z was pojawi się w Niepołomicach na "Polach chwały"?

Link to post
Share on other sites
  • 5 months later...
  • 2 weeks later...

cześć,

mam BAR M1918, mam Colta M1911A1, chcę ulepić postać pod imprezy stylizowane. Póki co, później - kto wie. W jakich jednostkach występowało takie połączenie - ten pistolet i karabin maszynowy? Druga sprawa - czy spadaki w ogóle miały na wyposażeniu BARa? Większość mojej ekipy chce się stylizować na 101 i wolałbym pozostać z nimi, a nie być Rangerem na przykład.

Link to post
Share on other sites

Tu dyskusja o BARach i Thompsonach u spadaków. Po pobieżnym przeczytaniu można powiedzieć, że BAR był obecny, ale raczej u piechoty szybowcowej oraz u spadochroniarzy jeśli zebrali od poległych. Są jednak pewne wypowiedzi wskazujące na to, że 82nd Airborne Division skakała w Normandii z BARami.

The question will doubtlessly remain open to debate. Mark Bando, airborne historian says NO but it's clear from the 82nd Airborne Airborne's Operation Neptune Debriefing that the 505th at least dropped with some BARs.

 

Colonel Eckman C.O. 505th said:

"A" Company was delayed in moving out as they couldn't find their bundles immediately. The weapons section we had contained machine guns in the squad, we jumped with some BAR'S, but would like to replace the machine guns with BAR'S, because looking for the machine guns holds us back at first."

Szerzej o tym.

Z kolei tu w tabelce nie wspominają o BARach.

Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o 101AD to pozwolę sowie wstawić:

"I've known Bill Steele of G/502 since 1977. He went all thru the big war with the

Deuce, later served in SF as one of the first Green Berets and did contract work for

the CIA in Saigon in the late 1960s. Bill is married to a Japanese girl named 'Queenie',

who he met during the Korean War. 'Avenging Eagles' contains a story about Bill with his

platoon Sgt Anthony Zeroske in SME.

 

I spoke with Bill via phone yesterday (he is now 94 years old and still mentally sharp)

and he told me for the first time, that he retrieved a B.A.R. from a crashed glider near

St Mere Eglise and carried it from then, until the Island in Holland. On the evening of 6

June, he opened fire on a large group of approaching Germans with it, only to learn that

they were POWs, being herded in toward St Mere Eglise. He stopped firing after expending

one magazine and says he knocked a bunch of them down, but wounded most of them, and

didn't actually kill many. Bill used his B.A.R. on the Carentan Causeway and the bayonet charge,

so the implications of this are huge. On the Holland jump, he got permission from LTC RG Cole

to jump with the thing tucked at an angle behind his reserve chute. His chin got banged-up

pretty good upon landing and the front of his combat jacket was covered with blood. Bill had

the weapon in the fighting near Best, where somebody fragged his PL, for waving a white

handkerchief during a firefight. The wounds sustained by this LT were not fatal but ironically,

SLA Marshall wrote him up as a hero, not knowing the reasons he was wounded nor who did it.

Bill finally discarded the B.A.R. on the Island and picked-up an M-1. The reason was, he did not

have a cleaning rod long enough to clean the 4 ft B.A.R. The question of 101st guys jumping

B.A.R.s in Normandy or Holland has come-up on this forum numerous times in the past. They

were not on the T.O. & E. for PIRs until around the time of the Bulge and Bill says he was the

only member of 3/502 who jumped with one in Holland.

For what its worth, MB"

 

Jednak widać je choćby w kronice o 502 z przygotowań przed Market Garden

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Cześć wszystkim :) !

 

Widziałem, że był poruszany temat Rangersów, więc chciałem pomóc podając dwa linki, które mogą ułatwić sprawę przyszłym

Rangerom :)

 

 

Link do forum, - znajdziecie tu pewne informację, które mogą pomóc w kompletowaniu tzw. "szpeju". - http://2ndratp.pun.pl/viewforum.php?id=4

 

Oraz link do fanpage'a, gdzie można bezpośrednio zadawać pytania i na pewno częściej odpiszemy :) - nie mówiąc już o sporej ilości informacji oraz historii - https://www.facebook.com/pages/GRH-Rangers-At-The-Point/351496154927928?ref=aymt_homepage_panel

 

Śmiało zapraszam :)

 

RANGERS LEAD THE WAY !

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

Witam! Na początku chciałem rekonstruować wojnę na Pacyfiku (mundur DH), lecz po namyśle jest to lekko bez sensu (mało imprez, na Ardeny nie pojadę). Jako, że mundur m43 (spodnie i bluza) są dosyć tanie postanowiłem, że je zakupię (jeszcze tego nie zrobiłem). Chcę zrobić stylizację piechoty US. Teraz parę pytań do Was:

1. Jaki plecak i szelki?

2. Buty?

3. Coś pod bluzę mundurową.

 

Na stylizację tyle powinno starczyć. Do tego ładownica do garanda, manierka, opatrunek i i inne duperele.

 

Doczytałem, że jako pierwsi mundury M43 otrzymała 3 Dywizji Piechoty.

Edited by luki527
Link to post
Share on other sites

Jako, że nie mogę edytować piszę w kolejnym poście.

Do tego naszywka: http://www.rekonstru...8d8e14753d5a53c

 

Jeśli popełniam gdzieś błędy to proszę o poprawienie mnie.

 

 

Edit: Trochę poczytałem o tej dywizji. Działania obejmowały Ardeny, Tunezja, kawałek Francji, Sycylię. O to mi mniej więcej chodziło (o te rejony). Ale na inne imprezy powinni mnie wpuść.

 

Jak skończę tę stylizację zacznę zbierać sprzęt na Pacyfik (dużo nie będzie brakować).

Edited by luki527
Link to post
Share on other sites

1. Plecak dla piechura:haversack

http://nestof.pl/towar/plecak-m28-haversack-replika

posiada intergralne szelki. Może też być musette bag

http://nestof.pl/towar/plecak-m28-musette-bag-replika i do tego szelki M36

http://nestof.pl/towar/szelki-oporzadzenia-m36-replika.

 

2. Buty do munduru M43 to oczywiście M43 two bucklets boots

http://nestof.pl/towar/service-boots-m43-buckle-boots-buty-replika

Możesz też kupić starszy model butów i getry

http://nestof.pl/towar/service-shoes-model-ii-replika-butow

http://nestof.pl/towar/opinacze-m38-replika

 

Ja do stylizacji nie zdecydowałem dsie na repliki butów. Podobno dostępne u nas są marnej jakości. Do getrów zakładam polskie brązowe buty z odprutymi opinaczami. jako substytut butów M43 mogłyby być te buty, ale w calości

http://allegro.pl/buty-wojskowe-opinacze-brazowe-rozmiar-28-5-i5159522658.html

 

3. Pod bluzę koszula wełniana

http://nestof.pl/towar/u.s.-army-shirt-flannel-od-koszula-replika

Oszczednościowo może być Tshirt.

 

Zapomniałeś o czymś na głowę - hełm lub jeep cap, ale w tym ostatnim latem może być za ciepło.

 

Pas i ładownice musisz wybrać pod replike broni. jeśli będziesz miec Garanda lub Springfielda, to oczywiście pas z ładownicami. Jeśli inna replika, to pistol belt i odpowiednie ładownice.

 

Co do obszycia kurtki, to w stylizacji jest dowolność. Ale jak chcesz na rozgrywce czuć sie komfortowo, to dobrze by było mieć obszycia choć teoretycznie, lub naciaganie zgodne ze scenariuszem. 3cia dywizja niespecjalnie nadaje sie na Normandię, Market-Garden, czy Ardeny, a to sa najczęstsze scenariusze ASH.

Link to post
Share on other sites

Z tym niewpuszczeńiem na rozgrywkę, to przesadziłeś :-) .

Jak dotąd chyba nie było scenariusza z Afryki Północnej z udziałem Amerykanów. W zeszłym roku była Obrona Tobruku, być może w tym roku będzie El Alamein - oba scenariusze nie dla Amerykanów. Chodzą słuchy o froncie włoskim.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...