Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Rekonstrukcja i stylizacja - linki i porady


Recommended Posts

Cofający się zamek to i tak dużo więcej niż pracujący tłok w elektryku.

Z ostrych czemu nie, ale pewnie tylko na strzelnicy.

Zastanawiałem się nad gazowym garandem, ale chyba poczekam, aż pojawią się jakieś opinie w Polsce.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...
  • Replies 361
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Dzięki serdeczne, choć muszę przyznać, iż miałem ostatnio nieco czasu i do pierwszego zdjęcia dotarłem. Jeszcze pytanie pomocnicze: dolne mocowanie (przez które przechodzi cienki pasek do spodni): w przypadku pasa głównego, coś tu mocujemy, czy uszko pozostaje sobie luzem?

Link to post
Share on other sites

Holster, Pistol, Cal .45, M1916 - to ta na pas (Belt, Pistol, M1936), przysługiwała oficerom(CO) i podoficerom (NCO)

Holster, Pistol, M7 i Holster, Pistol, M3 - w zasadzie stworzone były z myślą o załogach pojazdów , gdzie zwykły Holster, Pistol,M1916 stwarzał problemy. M3 i M7 zdarzały się u oficerów (CO) i podoficerów (NCO), najpopularniejsze były wśród szeregowych (Enlisted) którym nie przysługiwała M1916. Z tym że M3 znacznie częściej widać na fotografiach niż M7.

Jeśli masz pas do Garanda M1923 albo pas do BARa M1918 albo M1937, powinieneś nosić kaburę M7 albo M3

Edited by mjr_nicpon
Link to post
Share on other sites

Spadochroniarze nie mieli jako tako kabur na wyposażeniu gdyż nie dostawali broni krótkiej. No chyba, że wyżsi rangą. Co niektórzy organizowali sobie sprzęt we własnym zakresie więc w zasadzie którą kaubrę wybierzesz będzie ok.

Edited by wish
Link to post
Share on other sites

Nie jestem ekspertem, ale wydaje mi się, że to właśnie w książce KB było wskazane (zarówno pistolety, jak i kabury były "kołowane"; (przy okazji pytanie: w jednym ze sklepów widziałem brezentową kaburę - podobno WWII; czy to może właśnie o to chodzi - tj. wytwór riggerów?).

Przy okazji: pod m42 zakładało się koszulę (chyba M37?) czy można było cokolwiek (podkoszulek itp)?

Link to post
Share on other sites

Wiem, jak w życiu. Pomimo tego, że bawię się "tylko" w stylizację, to lubię to robić w miarę dokładnie: czy ta koszula to m37? (piszę na wyczucie, bo tych koszul nie widziałem w naszych sklepach; jedyne to spodnie z takim oznaczeniem i w podobnym kolorze)

Link to post
Share on other sites

Co pod mundur. To spróbuję po kolei pomóc jeśli kolega jest aż tak żądny wiedzy.

Białe t-shirty są najczęściej widoczne podczas szkolenia w stanach.

 

502 PIR

502nd-patch.jpg

Na zdjęciu jest jeszcze widoczny kombinezon HBT 1 Pattern pod kurtką półkową M41 ale tłumaczenie tego pozwolę sobie przemilczeć :icon_lol:

 

Ale rozumiem że interesuje nas późniejszy okres wiec lecimy dalej.

 

Undershirt, Cotton, Summer, Sleeveless, OD,

Undershirt-Cotton-Summer-Sleeveless-OD-M1943.jpg

 

Na podkoszulek zakładamy koszulę wełnianą. Jak Wisch wspomniał koszula wełniana OD M34 lub M41. Nie ma czegoś takiego jak koszula M37 to wymysł producentów replik albo błędne oznaczenie M41. Masz je choćby tutaj http://nestof.pl/tow...koszula-replika . Osobiście polecam oryginały są trwalsze i często tańsze o ile nie należysz do rosłych ludzi. Dla ludzi szczupłych do około 175cm wzrostu, tanie orgo to nie problem. Niestety dla kogoś mocniej zbudowanego kupno koszuli oryginalnej w odpowiednim rozmiarze graniczy z cudem. Z rzeczy nie widocznych, koszula M34 i M41 różnią się tym że m41 ma dodatkowo gas flapę i dwa guziki pod kołnierzykiem. Po niżej można porównać obie na zdjęciach.

 

Shirt, Flannel, OD, Coat Style, M1934

Shirt-Flannel-OD-Coat-Style-M1934.jpg

 

 

Shirt, Flannel, OD, Coat Style, Special, M1941

Shirt-Flannel-OD-Coat-Style-Special-M1941.jpg

Proszę przy tym zwrócić uwagę na wykończenie rękawów z wszytym dodatkowym materiałem przy mankiecie w M41 oraz innym wykończeniem zapięcia przy koszuli.

 

 

life-magazine-d-day-aug-14-1944.jpg

 

Na zdjęciu powyżej widać ze spadakowi mimo ze w czerwcu,to wystaje z pod koszuli typowo zimowy podkoszulek. Undershirt, Winter, 50% Cotton, 50% Wool, OD, M1943.

 

Undershirt-Winter-50-Cotton-50-Wool-OD-M1943.jpg

 

Ale ocieplacz naprawdę traktował bym jako ciekawostkę, w Polsce jest ich mało, tym bardziej w ludzkich rozmiarach. My na szczęście mamy w grupie na stanie 3 sztuki o co nie było łatwo.

Od września pod mundur przydaje się sweter. Sweater, Highneck, M1943.

 

Sweater-Highneck-M1943.jpg

 

Jest co do tego alternatywa http://www.paragraf2...eter-us-gi.html podobne sweterki US Army wykorzystywała o ile się nie mylę do lat 90tych? Fakt że materiał, ścieg i guziki przez lata się zmieniły ale do stylizacji jest idealny tym bardziej ze czasem można je wyrwać za małe pieniądze.

 

Mam nadzieję ze trochę pomogłem.

Link to post
Share on other sites

A co to jest? (Znaczy, wiem, co to jest, ale w sensie przedziału czasowego i miejsc użytkowania)

258_us_m1943item502.jpg

 

Dodam, że podpis pod obrazkiem to: Original WW II U.S. 101st. Airborne M1943 combat field jacket ! (zakładam, że kolor wypłowiał z odcienia zieleni :icon_razz2: )

Widziałem taki komplet na tablicy poglądowej z umundurowaniem (niestety bez podpisów), ale czy tu chodzi o to, w czym na filmie KB szwendają się po Holandii? Jeśli tak, to dlaczego na Nestofie widziane spodnie M43 odbiegają od tych, które są na SoF? (Na SoF wyglądają - o ile pamiętam identycznie jak spodnie od M42 Jumpsuit, ale są barwy zielonej (no, jak HBT))?

 

I ostatnie (w tym poście :icon_biggrin: ) pytanie: widziałem zdjęcie (rzekomo z Normandii) spadaka z 82, który na hełmie nosił pokrowiec camo (zielonym do góry :hahaha: ). Czy był błąd w datowaniu zdjęcia, a jeśli nie, to czy w 101 też tak było?

Link to post
Share on other sites

Kolor bluzy ze zdjęcia to może być efekt wieku, ale prędzej tła na którym zostałą sfotografowana.

 

Spodnie M43 z Nestofa wygladają tak samo jak z SOFu:

Nestof: http://nestof.pl/towar/u.s.-hbt-m43-field-trousers-spodnie-polowe

SOF: http://www.sofmilitary.co.uk/us-m43-trousers.-product,464

 

To co wygląda jak spodnie M42 to spodnie M43 w wersji spadochronowej z dodatkowymi kieszeniami:

http://www.sofmilitary.co.uk/m43-para-trousers,-size-32-waist-seconds-product,12367

 

Kolba, na początek daruj sobie koszulę pod bluzę. T-shirt wystarczy, szczególnie na lato. Większość spadaków na ASH nie ma koszul. Dokupisz sobie później, jak będziesz chcieć poprawić sylwetkę. Może teraz warto wydać pieniądze na inne elementy wyposażenia, bardziej potrzebne, lub widoczne?

 

Link to post
Share on other sites

Kurtka, którą podajesz to M43, która pojawiła się we wrześniu '44. Wcześniej sporadycznie 82 była wyposażona w te kurtki i może ktoś jeszcze ale w niewielkich ilościach. U spadaków ogólnie przyjmuje się, że kurtka M43 zaczęła istnieć od Holandii właśnie.

Nie sprawdzę teraz oferty SOF ale zdjęcia generalnie mogą przekłamywać kolory. Może różnica w odcieniu wiązać się z innym producentem - Sturm nie ma monopolu ( na szczęście ).

HBT to typ sortu mundurowego, które były wydawane dla jednostek tyłowych. Materiał charakteryzował się jodełkowym ściegiem. Spadacy nie mieli raczej z nim nic wspólnego. Jednostki frontowe używające tego typu umundurowania to USMC na Pacyfiku.

 

Pokrowiec to nie przekłamanie. Camo, które było używane na Pacyfiku również w niewielkich ilościach dostało się do Europy i było w użyciu.

Jak już wcześniej panowie pisali - samo życie :maniak_OK:

Link to post
Share on other sites

Aaaaaa... Eeeee.... Yyyyy..... Tego, no, znaczy się koszula?!? Nooooo.... dzięki..... rozjaśniło mi się ......

 

Aż się boję zadać pytanie: HBT-1 to ten kucający z rozpiętą kurtką?

 

Spadak pod kurtką ma kombinezon pierwszego wzoru (1 Pattern ) HBT, to rodzaj umundurowania roboczego używanego również do ćwiczeń w systemie skoszarowanym.

 

Jeśli patrzysz na spodnie m43. To podstawowa wersja dla piechoty była bez kieszeni udowych, natomiast u spadaków riggerzy takie kieszenie dorabiali.

Trousers-Field-Cotton-OD-M1943.jpg

 

Kurtka, którą podajesz to M43, która pojawiła się we wrześniu '44. Wcześniej sporadycznie 82 była wyposażona w te kurtki i może ktoś jeszcze ale w niewielkich ilościach. U spadaków ogólnie przyjmuje się, że kurtka M43 zaczęła istnieć od Holandii właśnie.

 

Jeśli chodzi o 82nd, sporadycznie M43 w Holandii występował w 504 PIR i głównie u oficerów.

Natomiast w 505 i 507 były sowicie wyposażone w te sorty.

paratroopers-market-garden.jpg

btf242.jpg5626af3106ca5823e20f6054d893c9f6.jpg

Edited by mjr_nicpon
Link to post
Share on other sites

HBT to typ sortu mundurowego, które były wydawane dla jednostek tyłowych. Materiał charakteryzował się jodełkowym ściegiem. Spadacy nie mieli raczej z nim nic wspólnego. Jednostki frontowe używające tego typu umundurowania to USMC na Pacyfiku.

 

Nie wiem gdzie znalazłeś takie informacje.

HBT był mundurem roboczym i do ciorania na poligonie. Zdarzało się ze były zabierane w plecakach jako mundur zapasowy, zwłaszcza przez piechotę i to przez cały okres wojny, warto poczytać na ten temat tutaj : http://www.90thidpg....hHBT/index.html

Zacznę od piechoty. Tam praktycznie obok wełny, HBT mieli wszyscy. W wersji jako dwuczęściowe mundury hbt dostępne w 3 wzorach. Jakby tego było mało 2 wzór był dostępny w 4 wariantach w zależności czy miał tzw Light Sade i Dark Shade i do tego czy miał gas flape czy nie.

Polecam przeczytać http://olive-drab.co...ww2_hbt_2pc.php oraz http://www.atthefron...ults.asp?cat=84

 

Te sorty widać również u spadków.

 

Mjr. Stopka 502 PIR w dwóczęsciowym HBT 2 wzoru.

stopka-442c38b.jpg

 

 

Pathfinderzy z 3/502PIR podobno okolice4 Carentan, pan z tyłu ma spodnie i kurtkę HBT 2 wzoru.

101-pathfinders-c...-lillyman-5d96f7.jpg

 

Szkolenie w stanach 502 PIR , jeden ma 2 czesciowe HBT 2 wzoru, drugi kombinezon 1 wzoru.

502sign.jpg

 

I w tym miejscu możemy przejść do kombinezonów. Normalnie były przeznaczone dla załóg pojazdów i mechaników. Z wzorami jest bałagan bo podobno są tylko dwa wzory 1 ze specyfikacją z 1938 i 2 wzór z specyfikacją z 1943r, aczkolwiek była jeszcze specyfikacja z 1942 co znaczyło by ze 2 wzór tak naprawdę jest trzecim, jednak dopiero jesteśmy w fazie odkopywania jak to na prawdę było.

Na chwilę obecną są znane dwa typy polecam poczytać http://olive-drab.co...2_coveralls.php

 

Suit, Working, One Piece, HBT 1938

Coveralls1.jpg

 

Suit, One Piece, HBT OD Special 1943

2iucdg1.jpg

 

 

Jeśli chodzi o spadochroniarzy to nie widziałem jeszcze by w okresie szkolenia czy w stanach czy w Anglii ktoś ozywał kombinezonu 2 wzoru. Z tego co mi do tej pory wiadomo to na pewno w ich użyciu były kombinezony HBT 1 wzoru i albo dwuczęściowe HBT 2 wzoru.

Link to post
Share on other sites

Sorki, mała pomyłka:

Ten sprzęt podpisany jest jako "spodnie US M43 OD repro."

spodnie-us-m43-od-repro.jpg

 

A znalazłem to tu http://www.paragraf22.com.pl/paragraf22/umundurowanie-dla-grup-rekonstru/1093-spodnie-us-m43-od-repro.html . Zmylił mnie podpis (nic nie ma o "riggers made").

 

Dzięki za info (na wszystkie tematy, które - nota bene - sam wywołałem).

 

Kolba, na początek daruj sobie koszulę pod bluzę. T-shirt wystarczy, szczególnie na lato. Większość spadaków na ASH nie ma koszul. Dokupisz sobie później, jak będziesz chcieć poprawić sylwetkę. Może teraz warto wydać pieniądze na inne elementy wyposażenia, bardziej potrzebne, lub widoczne?

 

Cortes, co byś doradził w pierwszej kolejności? (mam z zewnętrznych: siatka na hełm, opatrunek firest aid, szelki, plecak, manierkę w pokrowcu, szalik, kaburę M3 - choć cholernie jasna, mam nadzieję, że szybko stanie się ciemniejsza - ładownicę na magazynki Colta, ładownicę na magazynki Thompsona, saperkę, pochwę na nóż - skóra - trok do mocowania pochwy pod kolanem. Mam stopnie - dla siebie i młodego; z siebie zrobiłem samozwańczo SGT, z młodego PFC; wiem, że to okropne, bo Thompsony mieli od NCO chyba, ale mój PFC z tym biega :icon_wink: - i oznaczenia dywizji; nie mam flagi na ceracie, noża itp.)

 

Choć - patrząc na te spodnie, nie wyglądają na HBT (ale mogę się mylić)

 

Nie wiem, czemu ubzdurałem sobie, że to miało być HBT? Człowiek się starzeje!

Link to post
Share on other sites

Problemy z kolorem skórki w kaburach, pochwach do noży czy paskach do broni rozwiązuję kąpielą takiej skóry w zużytym oleju silnikowym. chodziarz jeśli chodzi o kaburę m3 bywało rożnie nawet w epoce.

17ABC47Varsity.jpg

 

Flaga na ceracie to dopiero od Holandii w 101. Natomiast 82nd miała mniejsze flagi płócienne już od Sycylii o ile dobrze pamiętam.

Link to post
Share on other sites

A, zapomniałem dodać o swoich szelkach wewnętrznych i pasku do spodni.

Przy okazji: odebrałem też właśnie przesyłkę idącą z najlepszego i najbardziej demokratycznego kraju na naszej planecie. Niestety, pomimo takich przymiotów, do przesyłki włożyli mi tylko jeden szewron PFC (choć zamawiałem dla młodego komplet 2 szt. :maniak_zle: ); na szczęście moje dotarły w komplecie.

Link to post
Share on other sites

Nie wiem gdzie znalazłeś takie informacje.

 

 

Sorki :icon_confused3: doczytam ale zawsze byłem przekonany, ze USMC biegała po wyspach w HBT. Stwierdzenie, że spadacy nie mieli nic wspólnego z tym rodzajem umundurowania to niestety skrót myślowy w kwestii stylizacji 101 pod ASH. Chyba jednak kiepsko by Kolba wyglądał w HBT i corcoranach :wink: na linii frontu. Jednakże jeśli i tu jestem w błędzie, to już sam nie wiem :bialaflaga:

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...