Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

  • Replies 857
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

http://wmasg.pl/forum/index.php?showtopic=55031&st=20

Zajrzyjcie i odpowiedzcie na mojego posta odnoścnie mosfeta Cyrx'a:)

Cyrx'a:)

 

 

Cyr4X !!!!! a jak cos to Cyrax'a ! :killer: :killer:

 

Co do pytania to musi tam byc ten rez. 100 ohm.

Bo sluzy do wlonczenia tranzystora ( polaryzuje go ) a przedewszystkim zeby plynol na styki jak naj mniejszy prad. Dlaczego dalem na czerwony ? Niewiem .

Gdzie umiescisz rez. tam bedzie. bez znaczeni. Bo i tak prad plynie maly przez caly przewod.

 

 

 

Do moda przepraszam za brak polskich znakow. Jestem w niemcach.

Edited by Cyr4x
Link to post
Share on other sites

Mam kilka pytań przepraszam, że pytam się jak głupi, ale jest troszeczkę zielony i będzie to moja pierwsza instalacja w GB od AUG'a. A więc:

1. Na kostce stykowej są wsuwki na kablach, czy mogę w tym miejscu to zalutować?(mam lutolę 45W)

2. W linku gdzie jest pokazany FET bez płytki kable od FET'a wychodzą z obu stron, czy musi tak być?

3. Czy kable z Zasilacza (BeQiet 600W) nadadzą się?

4. Jakiego FET'a zastosować> Jaki IRF?

Link to post
Share on other sites

1. Tak.

2. Nie, możesz sobie z jednej strony puścić.

3. Nie wiem, bo nie zapamiętuje jakie kable dają poszczególni producenci do swoich produktów, ale komputer nie nie bierze 20A, więc przewody są raczej cienkie i lepiej już kupić sylikonowe.

4. W tym temacie odpowiedź na to pytanie padła minimum 20-30 razy więc szukaj.

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Miernik podpinam we wtyczkę baterii (tak jak przy sprawdzaniu oporu w AEGu bez mosfetu) i opór wychodzi ~221 Ohm.

 

Sprawdzając opór na przewodach łączących silnik z mosfetem otrzymuję wynik <1 Ohm.

 

Moje pytanie wynika z dużej różnicy tych wyników.

Link to post
Share on other sites

Witam,

Przeczytalem topik jakies 3 razy ... i nadal nie moge znalesc mosfeta BEZ AB ale za to z zabezpieczeniem przeciwko (tu jestem laikiem ale chyba prądom indukowanym - dioda ?).

Mosfet jaki chce zrobic - bez AB (wlasciwie chce zeby gearbox wychamowywal sam wiec AB mi przeszkadza bardziej niz pomaga) z soft startem. Soft start chcialbym zrobic z baterii kondensatorow podlaczonych nie do akumulatora ale tuz przed mosfetem.

Tak aby przy załączeniu czesc pradu szla na ladowanie kondensatorow.

 

Ogolnie rozumiem ze prostego (bez koniecznosci stosowania licznikow programowalnych) bursta nie bardzo da sie zrobic ?

Ideal dla mnie bylby - Soft start, konkretny czas zalaczenia bursta (moze byc tez ze dziala 1 sk po zwolnieniu spustu), soft stop (brak AB).

 

Ktos ma pomysl jak rozwiazac dluzsze otwieranie tranzystora Mosfet prostym sposobem ? Nie musi byc zbytnio precyzyjne. Liczy sie prostota.

Link to post
Share on other sites

Jaka pojemnosc kondensatora wchodzi w rachube ?

Plus do plusa minus do minusa ? (chodzi ci o mocne ferrytowe ? ten pomysl juz znam musze tylko kondensatory kupic)

 

Probowalem podlaczyc kondensator do mosfeta i spalilem jednego... MOSFET kupiony z alledrogo wiec ciezko wyczuc czy mocny byl. Pewnie zle podlaczylem polaryzacje ...

Druga sprawa nie mam jakos duzo roznych kondensatorow wiec nie wiedzialem czy dziala czy nie.

W kazdym razie w pewnym momencie silnik dzialal ... dziwnie. taki dziwny dzwiek wydawal - nie ciagnal sprezyny ale buczal ;) Oczywiscie kondensator nie byl w obwodzzie silnik - bateria, ale w obwodzie - mosfet - trigger.

 

Mozliwe ze sproboje z 555, tylko kwestia czy dostane go i uda mi sie to sklecic ;)

Edited by Kocur666
Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Dla ludzi lubiących przesadzać z zastosowanymi częściami to niech się pobawi IRF1324. Pisałem dawno temu że miałem potworka do testów. Nie ma żadnej wyraźnej i odczuwalnej różnicy między IRL3713 ;)

 

Edit:

Mówię oczywiście o Hexie ;)

Edited by KicpA
Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Zamontowałem tranzystor IRF3205 wg tej instrukcji:

Czarny przewód od silnika do środkowej nóżki mosfetu, do prawej nóżki minus z baterii.

Czerwony przewód do GB.

A ten mały przewodzik z GB do lewej nóżki.

I okazuje się, że silnik kręci mi nie w tą stronę. Niby żaden problem, ale warto wcześniej sprawdzić. Co to może być? Kolejny lewy tranzystor?

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Parę pytań do specjalistów, bo na elektronice znam się na tyle żeby powiedzieć czy urządzenie jest podłączone czy nie:

 

1) Mam IRF1404 sztuk dwie. Według danych jakie wyczytałem z datasheet'a nie powinien być zły - czy lepiej zamontować jeden czy też dwa równolegle? Zakładamy dużą batkę 9,6 sanyo i systema turbo.

 

2) Jest sens naklejać radiator? Niestety jako że będzie to w kolbie eMki to do body nie przylepię

 

3) Zakładając że będę robił http://team-titanium.com/~airsoft/AEGSwitch-NoBrake.gif, jak zamiast 1k wstawię 30k nie będzie robiło żadnej różnicy? (zakładam że przy 2 mosfetach każdy będzie miał własny rezystor)

 

4) Czy lepiej jest odprowadzać drain od radiatora czy od pina? Ze względu na ograniczenia przestrzeni wolałbym od radiatora ale nie mam pojęcia jak to zrobić - próba lutowania radiatora na układzie skończyła się spaleniem FETa, więc jedyna opcja zostaje na zimno - jak to zrobić żeby było dobrze połączenie? Widziałem gdzieś tam jakieś srebrne kleje elektro-przewodzące, czy przy zastosowaniu tego i dociśnięciu na amen na śrubę byłoby w miarę?

 

5) Jakim środkiem czy patentem najlepiej przymocować wtyczkę deans'a do płytki? Jako że będzie od czasu do czasu odłączane wolę żeby trzymało się płytki, coby nie oderwać przypadkiem kabla.

 

6) W układzie http://team-titanium.com/~airsoft/AEGSwitch-NoBrake.gif zakładam że połączenia które muszą być zrobione o maksymalnej grubości kabla i minimalnym oporze to od plusa baterii do silnika a później od minusa baterii do source'a FETa i od source'a FETa do silnika, podczas gdy reszta układu z transilami, kondensatorami itp może być sporo cieńsza, tak?

 

7) Fajnie byłoby wstawić w układ bezpiecznik - widziałem na schemacie SW-AB polyfuse'a - dobrze byłoby wstawić, jako że układ jest trochę inny niż SW-AB, jakie powinny być parametry tego bezpiecznika? Ewentualnie konkretny model?

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...