Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Hindus, chociażby na samych strzelankach było o wiele więcej okazji do mechanicznego uszkodzenia/naruszenia układu, niż podczas jazdy po ekspresówce... Więc jak dla mnie zagadka dalej jest nierozwiązana. Może po prostu mosfet był słabej jakości?

 

Wiciok dla mnie też to jest pewna lekcja. Trochę zajęło, zanim do mnie dotarło, co mam robić i przy rofie 25k/s LiPo było już dość CIEPŁE.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 857
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Jadąc samochodem spowodowałeś drgania, np od silnika możliwe, że gdzieś nóżki tranzystora Ci się złączyły czy coś takiego, wbrew pozorom na strzelance cały czas amortyzujesz replikę rękami nawet jak w coś uderzysz nie powoduje to dłuższych drgań, a replika w bagażniku luzem czuje każdą dziurę.

Link to post
Share on other sites

Układy lutowane na pająka mogą działać przez bardzo długi czas, ale mimo wszystko jest to układ bez żadnego podparcia ani usztywnienia. Nóżki mosfetów są elastyczne i zwarcia mogą się pojawić zawsze, bardzo często też same rezystory THT je powodują, bo ich cienkie wyprowadzenia lubią pękać i spora część mosfetów wcześniej czy później się podda. Dlatego ja swoje mosfety wynkonuję tylko na laminacie, lub jeżeli mam możliwość to oparte o coś, przede wszystkim łączenie kabla z nóżką tranystora lub rezystorem musi być 100% sztywne, inaczej pęknie choćby z tego powodu, że metal ulega zmęczeniu.

Link to post
Share on other sites

Mnie czeka robota nowego mosfeta. A stało się to, że podpinam baterię (i gdyby nie fakt, że coś blokuje mi gb - do dziś nie wiem co), strzelałby non stop. Tłok zblokowany, dymek poszedł i w ostatniej chwili odłączyłem batkę. Tak to jest, jak się nie robi nowego okablowania, tylko kombinuje, dolutowując mosfet do założonych przewodów...

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Nie da się puścić tylko jednego kabla do styku. Muszą zawsze iść 2, chyba że 2 żyły w jednym przewodzie, wtedy faktycznie na pierwszy rzut oka wydaje się, że kabel idzie jeden.

Co do wlutowanie wtyczek, to gdzie chcesz je przylutować dokładnie? Chcesz zrobić coś na kształt mosfetów GATE, że płytka z wtyczkami? Osobiście uważam, to za trochę niepraktyczne, dużo wygodniejsze są wtyczki wyprowadzone na kilku centymetrowych kablach.

Link to post
Share on other sites

hindus, a teraz pomyśl skąd dokąd płynie prąd do styków i za co odpowiada i co się stanie, jak podłączysz masę do korpusu.

 

Co do schematu, pełno tego w internecie. Swoją drogą jak robisz taki mosfet zdecydowanie lepiej wlutować na stałe.

Bo po co go odłączać? A wtyczki to tylko dodatkowy opór i zajęte miejsce, którego i tak nie ma dużo. I aby to działało musisz mieć

też wtyczki na kablach do styków...

Link to post
Share on other sites

Właśnie na stałe nie chcę. Jakoś tak po prostu. :D A w mojej RK-01 znajdzie się miejsce nawet na taki mosfet. Czemu wtyczki na kablach od styków? Tutaj nic się nie stanie jak przylutuję.

Wiem, że pełno jest schematów, ale ciekaw jestem z jakich wy korzystaliście i uważacie za najczytelniejsze.

Link to post
Share on other sites

Stanie się to, że jak będziesz chciał wyciągnąć mosfet, to odepniesz wtyczki od zasilania i silnika i mosfet zostanie ci na kablach od styków i dalej potrzebujesz lutownicy aby go wyciągnąć. Albo chcesz wyciągany i wszystko na wtyczkach albo nie i wszystko przylutowane, inaczej to jest bez sensu.

Co do schematów ja obecnie pracuje na swoich autorskich, choć na początku korzystałem z tych dostępnych w necie,

Każdy poprawny schemat jest czytelny.

Link to post
Share on other sites

No ale w GATE też trzeba lutować ten przewód sygnałowy.

Leniwy czy nie. Na schemacie, który prawidłowy - nie znam się, ale już odczytać go, poradzę sobie.

Nie chcę gotowca. Spali się i dupa. A nad swoim płakać nie będę, bo grosze będzie kosztować.

 

EDIT: Podrzuciłbyś ten swój schemat, na którym go wykonałeś?

Masz może zdjęcie bez sylikonu na całości?

Edited by Ślepak
Link to post
Share on other sites

A czy ja gdzieś zalecam ci gotowy mosfet. Samoróbki najlepsze.

Co do palenia mosfetów, to trzeba umieć zrobić tak aby się nie spalił.

Mi się udało. Gate'owi mimo że ma dużo większy budżet niż ja nie ;)

Co jest trochę komiczne, choć z drugiej strony doskonale wiem czemu tak jest ;)

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...