Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Leniwy czy nie. Na schemacie, który prawidłowy - nie znam się, ale już odczytać go, poradzę sobie.

Nie chcę gotowca. Spali się i dupa. A nad swoim płakać nie będę, bo grosze będzie kosztować.

Osobiście korzystałem z http://wru.org.pl/ramki/asg/pliki_warsztat/mosfet/mosfet.html

Łopatologicznie, z obrazkami - prościej się chyba nie da. Jest to układ na dwóch bramkach - tak jak chcesz zrobić.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 857
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

relativy pomyślałem i dalej nie widzę problemu, oświeć mnie, proszę :icon_smile: Kostka stykowa jest plastikowa, samymi stykami gdzieś dotyka body?

Jeżeli dasz masę na body i zewrzesz do niej styk, cały prąd z baterii pójdzie przez styki do masy i zrobisz zwarcie.

W mosfecie kabel idzie z baterii do styku a potem do bramki tranzystora, nie do masy.

Link to post
Share on other sites

A to ja wiem. Mi chodziło o lutowanie do kostki stykowej, a nie przewodu w mośku.

Też z tego schematu korzystałem, ale... popsułem coś. :D Ogólnie poradnik jest okej, tylko co mnie irytuje, że schemat na tamtej stronie jest z jednym tranzystorem, a gość robi na dwóch. Drugie, co mi na tamtym schemacie nie pasuje, to nagła zmiana przewodu wychodzącego od silnika. To jest na pierwszym obrazku jest czarny, na drugim czerwony.

Mi chodzi o to, by poprawnie przylutować wtyczki.

Link to post
Share on other sites

Skoro mośki są zmostkowane, to można je traktować jako jeden (na schemacie).

Co do okablowania, to ja przy gb v.3 pooglądałem kilka filmów na yt, co dało mi pomysły, jak lepiej (pod własne potrzeby) je poprowadzić.

Jeżeli nie wyszło Ci coś, to miernik w dłoń i sprawdź zwarcia - wszystko to było w tym wątku....

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Tranzystorów jest mnóstwo, że aż głowa boli co wybrać.

Pytanie jakie masz wymagania?

Wszyscy polecają IRL3714, ale jest sporo na wyrost.

Można też użyć IRL1404, to już nieco lepszy wybór,

ale można użyć czegoś zupełnie innego.

Więc znów, jakie masz wymagania?

Jakiś konkretny projekt, replika?

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Witam. Z grubsza przeleciałem wątek i się pogubiłem. Pacjentami jest moja emka od EA i kumpla E&L. Żadnych tuningów mocowych nie przewiduję, do 450 fps maks, napięcia od 7.4 do 11.1. Mosfet będzie bez aktywnego hamulca.

1. Bawić się w smd, czy to jest przerost formy nad treścią? Grzeje sie, jednorazowy czy coś. Płytkę mogę wytrawić i polutować ładnie, pytanie tylko czy jest sens.

2. Czy to zadziała jak bezpiecznik? Jak będzie miało coś szlag trafić to trafi mosfet, czy batkę, silnik czy coś?

3. Kable 1,5 mm wystarczą? Jak będzie miejsce to wpakuję większe, pytam o minimum.

4. Czy lutowanie na pająka coś zmienia w układzie? czy jeśli bym tak zlutował i przykleił do usztywnienia to by wyszło na to samo co lutowanie na płytce uniwersalnej?

Pierwszy raz się będę bawić, dlatego pytam jak przewrażliwiony ;)

Link to post
Share on other sites

AD1. Jak umiesz to zrób SMD. Bardziej kompaktowy układ oznacza, że możesz dać większy radiator w razie potrzeby. Jeśli masz umiejętności i możliwości to czemu z tego nie skorzystać?

AD2. Wszystko zależy gdzie będzie ewentualne zwarcie. Bo kiedy najczęściej się zdarza? Przy zmianie wtyczki rzecz jasna :D A nie w trakcie normalnej eksploatacji. Zresztą to temat sam w sobie jak "wywalić bezpiecznik czy nie".

AD3. Moim zdaniem wystarczą. Tzn. żeby uściślić - mosfet nie ma nic do gadania. Zasada jak przy tradycyjnej zmianie okablowania.

AD4. Tak, zwiększa prawdopodobieństwo awarii. Z PCB masz tak, że:

a) możesz dać SMD i dobrze przylutowane będą bardzo mocno trzymać się płytki - porządna robota w zasadzie jest nie do ruszenia, chyba, że odejdzie razem ze ścieżkami

b) możesz dać THT i wtedy przeplot dodatkowo wzmacnia konstrukcję

Jeśli masz miejsce - zrób porządnie. Posłuży dłużej. Jak nie masz miejsca, to albo SMD, albo na pająka i całość w termokurczkę jak zobaczysz, że nie trzeba dodatkowego radiatora.

Link to post
Share on other sites

1. Nie ma znaczenia czy SMD czy THT, ale lutuj wszystko na laminacie, pająki lubią po czasie zwyczajnie pękać, wyrywać rezystory, kable lub nóżki. Jak robić to porządnie. Pamiętaj tylko, że jak będziesz trawić laminat aby dać grube ścieżki, bo to nie przewody i są praktycznie dwuwymiarowe.

2. Tranzystor nie działa jak bezpiecznik

3. Starczą z zapasem

4. Jak w pkt. 1 lutuj na jakimś laminacie.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...