Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

  • Replies 857
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Po przebrnięciu przez te 9 stron zawiłych jak cholera sformułowań czysto elektronicznych wyłuskałem chyba to co przyda się innym.

 

Wychodzi na to że najlepszym jak dotąd tranzystorem stosowanym w replikach jest:

1. IRL3713 (słabo dostępny)

2. IRF1404

3. IRL1404

i na końcu IRL 3703

 

Słabszych nie warto stosować bo efekty będą mierne a jak zależy nam na czymś lepszym to robimy układ 2 tranzystorowy.

Zgadza się ? ;>

 

 

Układ 2 tranzystorowy to warto zawsze. Lepiej działa i mniejsza szansa że układ się spali.

 

 

No właśnie, tu masz odpowiedź

Link to post
Share on other sites

Panowie każdy Mosfet wystarczy tylko żeby był na napięcie powyżej 12 V i na prąd powyżej 20 A .

 

czyli wartość minimalna to 12 V i 16 A .

 

 

Tak można dwa ze sobą łączyć.

Na stronie Tme.eu.pl

wpisać mosfet. ja tam znalazłem w ciagu 2 min około 61 z czego kilka jest na plytke drukowaną w wersji małej :]

 

oto lista :

2SK1388 Tranzystor N-MOSFET 30V 35A 60W

BUK101-50GL Tranzystor N-MOSFET LOGL 50V 26A 75W

BUZ11 Tranzystor N-MOSFET 50V 30A 75W

BUZ11A Tranzystor N-MOSFET 50V 30A 75W

HUF75321P3 Tranzystor N-MOSFET 55V 31A 70W

IRF3707ZPBF Tranzystor N-MOSFET 30V 59A 57W

IRF3707ZSPBF Tranzystor N-MOSFET 30V 59A 57W

IRFB3806PBF Tranzystor N-MOSFET 60V 43A 71W

IRFP044NPBF Tranzystor N-MOSFET 55V 49A 100W

IRFSL3806PBF Tranzystor N-MOSFET 60V 43A 71W

IRFU2307ZPBF Tranzystor N-MOSFET 75V 53A 110W

IRFU2405PBF Tranzystor N-MOSFET 55V 56A 110W

IRFU2407PBF Tranzystor N-MOSFET 75V 42A 110W

IRFU2607ZPBF Tranzystor N-MOSFET 75V 45A 110W

IRFU2905ZPBF Tranzystor N-MOSFET 55V 59A 110W

IRFU3707ZPBF Tranzystor N-MOSFET 30V 56A 50W

IRFU3806PBF Tranzystor N-MOSFET 60V 43A 71W

IRFZ34NPBF Tranzystor N-MOSFET 55V 26A 56W

IRFZ44EPBF Tranzystor N-MOSFET 60V 48A 110W

IRFZ44NLPBF Tranzystor N-MOSFET 55V 49A 110W

IRFZ44NPBF Tranzystor N-MOSFET 55V 49A 83W

IRFZ44VPBF Tranzystor N-MOSFET 60V 55A 115W

IRFZ44ZPBF Tranzystor N-MOSFET 55V 51A 80W

IRFZ46NPBF Tranzystor N-MOSFET 55V 46A 88W

IRFZ48NPBF Tranzystor N-MOSFET 55V 53A 94W

IRLU2905ZPBF Tranzystor N-MOSFET 55V 60A 110W

IRLZ34NPBF Tranzystor N-MOSFET 55V 30A 68W

IRLZ44NPBF Tranzystor N-MOSFET 55V 41A 83W

RFP50N05L Tranzystor N-MOSFET 50V 58A 0R018 100W

RFP50N06 Tranzystor N-MOSFET 60V 50A 131W

STP20NE06L Tranzystor N-MOSFET 60V 20A 70W

STP36NF06L Tranzystor N-MOSFET 60V 30A 70W

SUP45N03-13L-E3 Tranzystor N-MOSFET 45A 30V 88W

SUP60N06-18-E3 Tranzystor N-MOSFET 60A 60V 120W

VNP20N07 Tranzystor N-MOSFET 70V 20A 83W

VNP28N04 Tranzystor N-MOSFET 42V 28A 83W

VNP35N07 Tranzystor N-MOSFET 70V 35A 125W

 

WAŻNE parametry !

V- mazymalne napięcie w prądzie stałym . Większąść Mosfetów może przyjąć w impulsie troche więcej . Ale zalecam nie robić głupot :]

A- Ampery . im mocniejsza replika Tym więcej prądu potrzebuje na prace.

W - moc czyli I x V. Daje ile mocy . Przeciętnie na 9,6 V okolo 10-20 A . nie martwcie się :] Ta moc jest raczej szczytowa. Tzn. na początku silnik nie ma oporu to malo pobiera prądu ale potem im większy opór( czyt. praca ) tym więcej prądu potrzeba .

 

Ja podaje takie obliczenia na Springu m130 .

Więc bez głupich pytań jaki mosfet sam mocie teraz lista i na nią patrzeć .

Link to post
Share on other sites

Ważny to jest Rds. I tak, każdy się nadaje (mówiąc w "schemacie uproszczonym"), ale nie każdy da efekty jakie powinien. Więc proszę, nie gadaj głupot że każdy się nadaje bo ktoś uwierzy, kupi najtańszy tranzystor "byle miał 12V i 16A" i się okaże że poza oszczędzeniem styków tranzystor nie podniósł szybkostrzelności ani wydajności baterii a w ekstremalnych przypadkach nawet obniżył ROF. I później tak powstają opinie "MOSFET gówno daje" z którymi nieraz się już spotkałem, bo ktoś zamiast odżałować te 10zł to kupił tranzystor za 2zł "aby był" i się zdziwił.

Link to post
Share on other sites
Ta moc jest raczej szczytowa. Tzn. na początku silnik nie ma oporu to malo pobiera prądu ale potem im większy opór( czyt. praca ) tym więcej prądu potrzeba .

 

Ooo to ci nowość, silnik pobiera mniej prądu w czasie rozruchu niż w czasie pracy, toż ci istny cud. Jak zauważyłeś moc wynika z 2 ważnych parametrów więc nie ma potrzeby zwracać już na nią uwagi, ale tak jak pisałem wcześniej i tak jak pisze MAJOR762 cenionym parametrem jest właśnie rezystancja Dren-Źródło (Rds) bo to tymi złączami popłynie prąd do silnika. Co do max. Ids to też dobrze mieć więcej niż 16-20A. Powód podałem na początku mojego posta.

 

I tak dla ścisłości informacji, które podajesz, to nie:

V tylko Udss/Vdss - bo w tranzystorach wyróżnia się kilka napięć

A tylko Id - też wyróżniamy kilka prądów. Przez A oznaczmy Ampery czyli jednostkę.

W tylko P bo tak oznaczmy moc, a za pomocą W oznaczmy Watt'y

Link to post
Share on other sites

Ooo to ci nowość, silnik pobiera mniej prądu w czasie rozruchu niż w czasie pracy, toż ci istny cud. Jak zauważyłeś moc wynika z 2 ważnych parametrów więc nie ma potrzeby zwracać już na nią uwagi, ale tak jak pisałem wcześniej i tak jak pisze MAJOR762 cenionym parametrem jest właśnie rezystancja Dren-Źródło (Rds) bo to tymi złączami popłynie prąd do silnika. Co do max. Ids to też dobrze mieć więcej niż 16-20A. Powód podałem na początku mojego posta.

 

I tak dla ścisłości informacji, które podajesz, to nie:

V tylko Udss/Vdss - bo w tranzystorach wyróżnia się kilka napięć

A tylko Id - też wyróżniamy kilka prądów. Przez A oznaczmy Ampery czyli jednostkę.

W tylko P bo tak oznaczmy moc, a za pomocą W oznaczmy Watt'y

 

Rds. rezystancja wew. złącza w tranzystorze. Podawana przeciętnie w mOhmach czyli 0,001 Ohma . przewód długości kilu metrów tyle ma .

Czyli z prawa ohma jak podstawicie w wzór I=U/R ( czy jakostak ) dowiecie sie ile mW mili watów energi zostanie wysłanych na Radiator tranzystora co z tego wynika że mało :]

Dobre jak mocie mi wytykać co i jak to dziękuje nic więcej nie byda pisać na tenat Mosfetów AEG.

Bo jak ktoś mnie ma uczyć co jaki parametr . Ja panowie zrobilem mosfet w 10 karabinach od Bg V2 do V3 i innych . a teraz myśla jak wydu.. z GB antirevers i dać coś innego :P

Link to post
Share on other sites

Rds ma tak samo duże znaczenie jak Rezystancja wewnętrzna ogniw stosowanych w Aegu. Nikogo nie obchodzi ilość replik w których ktoś założył Mosa ale jaki mos jest najlepszy. Ja Zostaje przy moich dwóch faworytach IRL1404Z i IRL3713. Jest jeszcze jeden bardzo fajny ale jak go kiedyś kupie to się podzielę informacjami.

Link to post
Share on other sites

Czy ktoś mógł by podać schemat wykonania układu z aktywnym hamowaniem i bezpiecznikiem - polyfuse czy jakoś tak, ten co się resetuje po ostygnięciu?

Z tych wszystkich datasheetów wybrałem IRL3713 jako podstawę, pytanie jaki p-mosfet najlepiej by z nim współpracował w układzie aktywnego hamowania?

Czy jest sens wpakowania w układ termodiody odcianjącej na radiatorze feta chroniącej układ przed przegrzaniem?

Jestem zielony jeśli chodzi o elektronikę więc prosił bym łopatologicznie bo chodzi mi głównie o bezpieczeństwo własne i repliki ;]

Link to post
Share on other sites

Uuuaaa, trochę tego tam jest... jak nie kupie wpierw podzespołów to nie będe wiedział jak to do kupy na pająka złożyć ;]

Dzięki wielkie

 

PS. KicpA nie została ci gdzieś zmontowana sztuka lub dwie i ile byś sobie ewentualnie za nie życzył?

Edited by shamoth
Link to post
Share on other sites

Witam.

Jakie kondensatory najlepiej umieścić replice? Mam kolbę składaną na bok [AK74U].

Czy jakieś polecacie czy nie?

Co to jest to hamowanie?

Więc jakie parametry musi mieć ten kondensator.

Czy w AEG-ach też jest prawo: im więcej tym lepiej? [dotyczy się kondensatorów].

 

Pozdrawiam. Krakman.

Link to post
Share on other sites

Kondensatory najlepiej niskoimpedancyjne o naięciu conajmniej 16V i jak największej pojemności.

 

Hamowanie działa na zasadzie iż zaciski silnika są zwierane w momencie gdy nie powinien się kręcić, co powoduje szybsze zatrzymanie się całego układu, jest to przydatne w replikach z dużą szybkostrzelnością przy strzelaniu na singlu.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...