Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Jedyny sposób zmniejszenia poboru prądu to zmniejszenie rezystancji kabli (jakieś specjalne niskooporowe), wywalenie bezpiecznika, zamontowanie mosfeta - to w kwestii elektryki.

Można także zmniejszyć obciążenie silnika, czyli jakieś dobre łożyska, dobre podkładkowanie ewentualnie jakieś inne zębatki, wszystko co generalnie wprowadza dodatkowe opory w mechanizmie.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 857
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

pewnie to nie jest za duze wniesienie do tematu, ale:

 

caly temat zle sie nazywa, FET to okreslenie niedokladne i nie oznacza zawsze MOSFET`a ale moze to tez byc JFET (trans zlaczowy - normalnie wlaczony). Oczywiscie, da sie na nim zrobic uklad dzialajacy tak jak chcemy, ale ten element jest nieadekwatny.

 

radzu: masz jakis pomysl na bursta oprucz ukladu z kondensatorami?

ja mam pomysl taki: ustawienie na singla, i zliczanie przerwan obwodu. Sprawa nie wydaje sie skomplikowana, lecz jednakze uklady elektroniczne bede mial dopiero w tym roku(jak zalicze druty;>) i nie podejmuje sie tego.

Link to post
Share on other sites

Prawdemówiąc miałem już kilka razy GB otwarty a nadal nie przejżałem dokładnego działania styków :P

Przy następnej okazji postaram się to zaobserwować.

Generalnie trzeba by w jakiś sposób zliczać oddane strały i tu największy problem, nie ma sensu robić bursta na singlu gdyż był by on zbyt wolny (tak mi się wydaje).

 

Moja wizja na bursta to zmodyfikowanie styków lub dołożenie dodatkowego, a całość sterowana małym mikroprocesorem który wysterowywał by mosfeta.

Link to post
Share on other sites

Pryejrzyj dzialanie elektryka na forum, tam jest to wyjasnione;>

 

chodzi o to, ze na singlu styki sie rozwieraja, i mozna liczyc przerwy.

 

na f-a styki sa caly czas zwarte i niestety niewiem w jaki sposob mozna liczyc wystrzelone kulki (fotokomorka w lufie? ;>).

 

a mikroprocesor to rzecz chyba oczywista, choc fajnie by bylo zamontowac cos mniejszego i tanszego.

Link to post
Share on other sites
  • 5 months later...

Witam

 

Jakiś czas temy zamontowałem w miom G36 , układ zbudowany na podstawie irf3205. Wszystko działa swietnie. Użyłem schematu najprostszego ,czyli jeden tranzystor i dwa rezystory. Wszystko wykonałem bez płytki, tak jak to jest w linku w tym temacie. Wszystko jest malutkie. Potrafię strzelać długą serią i nic się nie psuje. Ostatnio wywalilem dwa hi-capy i nic. Całość kosztowała może 10 zł. Kabli użyłem zwykłych głośmikowych. Całość działa na batce 9,6 sanyo RC. Polecam wszystkim.

 

Jeszcze jedno. Czy ktoś to kiedyś kupił :

 

http://extreme-fire.com/SW-COMPUTER.html

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

U mnie mosfet przy m140 normalnie by się przegrzewał ale że jest przyciśnięty do gearboxa to nie ma takiego problemu. Tranzystor pojedynczy irf 1405 . Z moich doświadczeń wiem że jak tranzystor dochodzi do pewnej temp. to po prostu się wyłącza i załącza dopiero poniżej krytycznej wartości temperatury czyli jak nieco ostygnie.

Link to post
Share on other sites

Przy odrobinie szczęścia można zdobyć przyzwoitego MOSFET-a z zepsutego zasilacza komputerowego albo z płyty głównej komputera (nie w każdym modelu będą odpowiednie tranzystory do zastosowania w aegu). Dzisiaj wymontowałem dwa przyzwoite tranzystory:

1. CEP7030L - Rds=0,008 Ohma, Uds=30V, Id=65A (zasilacz)

2. HUF76137 - Rds=0,009 Ohma, Uds=30V, Id=75A (płyta główna)

Jak za cene 0 zł to rewelacja taniej sie nie da.

Jeżeli ktoś nie potrafi rozpoznać który to MOSFET w zasilaczu lub na płycie głównej to może pospisywać symbole z elementów tranzystoropodobnych i poszukać w necie not katalogowych i wtedy się okaże który to mosfet i jakie ma parametry.

Link to post
Share on other sites

Witam

 

dziś u mnie pojawił się problem tzn:(dodan że replika dluższy czas chodziła bez problemów) mam u siebie w replice mosfet z tranzystorem IRF 3205. Konkretnie układ z poczatku zaczoł się strasznie grzać a później obwód był cały czas otwarty i replika strzelała na full auto. Wiec postanowiłem wymienić układ na nowy. I prze kilka pierwszych strzałów było dobrze ale znowu jak tylko podłącze baterie to odrazu zaczyna strzelać na auto.

 

Prosze o pomoc

Link to post
Share on other sites

Mogła posypać Ci się bateria, zbyt małe napięcie powoduje niecałkowite otarcie mosfeta czego następstwem jest jego nagrzewanie się a w końcu uszkodzenie - przechodzi na stałe w stan przewodzenia. Spróbuj na innej batce najlepiej 9,6V.

 

Ewentualnie możesz mieć jakieś zwarcie na przewodach? Posprawdzaj wszystko.

 

Napisz jeszcze jaki to układ, podaj schemat albo link.

Link to post
Share on other sites

Witam

 

Mosfet robiłem według tego układu

 

http://www.airsoftmechanics.com/images/art...matic_final.jpg

 

 

http://www.interq.or.jp/tokyo/akishino/fac.../fet%20seis.htm

 

Wcześniej wszystko chodziło bez problemów. Kable sprawdzałem sa oki. Replika to G36CA z lvl 3 z asgshopu zasilana batka 10,8 v 3300G&P.

 

Popsuło się podczas regulacji hop up z nowymi kulkami

 

Saper_

Nie wiem nie znam się na tym wczesniej chodziło wywaliłem około 7000 kulek bez problemowo aż do wczoraj.

 

Nitryl

 

Sprawdziłem z batka 9,6v 1400 Intellect i jest to samo.

Link to post
Share on other sites

Testowałem u siebie irf1010n(85A) - na silniku eg700 i ca170 przy 5 strzałowej serii przegrzewał się i wyłączał. Mam irf1405 i jadę na nim na magnumie i m140 - nie przegrzewa się z chłodzeniem ma 169A. Twój ma 116A - będzie tak samo co z irf1010n wg. mnie.

Jak będziesz używał batki z napięciem 10,8V i silnika zwykłego tzn. nie magnuma to polecałbym ten mosfet. Dlatego batka minimum 10,8v bo na niższych napięciach ten tranzystor nie załącza się całkowicie i następuje efekt jakby go nie było - czyli iskrzenie styków i spowolniona praca silnika

Edited by Foka
Link to post
Share on other sites

czyli lepiej jak najwięcej "A"?? i jakie powinno być to "A" i na jakie parametry patrzeć podczas kupna?? co powinno być wyższe a co niższe?? i mam radiator (taki od płyty głównej) to wystarczyłoby żeby go chłodzić, ja bym go używał przy snajperce więc z grzaniem podczas serii raczej by nie było problemu, tylko nie chciałbym być pozbawiony tej moźliwości

Edited by francuz152
Link to post
Share on other sites

Trzeba patrzeć na wszystkie 3 wartości: Vdss, Rds i Id.

Vdss - bo im wyższe napięcie tym wyższą wartość potrzeba do poprawnego załączenia się tranzystora,

Rds - im niższa wartość tym lepiej - wyższa wręcz może świadczyć o nieprzydatności mosfetu do naszych zastosowań,

Id - im więcej tym lepiej.

Ja u siebie tranzystor przymocowałem do gearboxa tak by go chłodził... problem z chłodzeniem z głowy

Edited by kermit
Link to post
Share on other sites

Vdss to maksymalne napięcie pracy mosfeta, Vgs to napięcie przełączenia, które najczęściej wynosi max 20V. Vdss nie ma wpływu na napięcie przełączenia.

 

Do mosfeta możesz przykręcić nawet zwykły kawałek blachy aluminiowej, albo kupić za +-2zł mały radiator w elektroniku.

Ja proponuje wydać pare zł i kupić IRF1405 na allegro są po 4,50zł.

Link to post
Share on other sites

Niekoniecznie ten mosfet co używam ma Vdss 50v, a irfp ma 75V i ten co ma 75V wytrzymałości nie załączy się na pakiecie 9,6V a 50V tak wg. mnie to jest zależność. Ale jeżeli nie jest to jest to ważniejszy parametr niż Vdss

Edited by kermit
Link to post
Share on other sites

Witam.

Postanowiłem, że zamontuje w swoim aks74vfc układ z mosfetem.

Zdecydowałem się na układ z tego schematu http://team-titanium.com/~airsoft/AEGSwitch-NoBrake.gif

 

Kupiłem tranzystor IRF3205, bo IRL/IRF1404 nie mają u mnie w sklepach elektronicznych ;)

Głównie chciałbym się spytać o diode 1N5819. Jest to dioda Schottky`ego. Można zamiast niej zamontować zwykłe diody prostownicze? Czy ważna jest szybkość przełączania którą daje nam dioda Schottky`ego. Zapomniałem jaka to miała być dioda, tak bym kupił od razu.

 

Pozdrawiam

Maryś.

Link to post
Share on other sites

Byle jaka szybka dioda impulsowa. Jak dasz prostowniczą, też będzie działać, różnica jest nie dostrzegalna. Chciałbym zaznaczyć, że układ ma sens tylko jeśli używamy tanich mosfetów. Sam projektowałem układ do AEG który aktualnie jest w sprzedaży i zdecydowałem IRL3713. Znakomite parametry + logic level, spadek napięcia podczas strzału, nie robi dla niego różnicy.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

W sobotę posypał mi się tranzystor IRFZ44N w moim gunie. Chodził na baterii 9,6V, sprężynie M130 i silniku HT CA. Pierwszym objawem było jakby padnięcie baterii (przez chwilę nie miała mocy by naciągnąć sprężynę) następnie uszkodzenie tranzystora i full auto do momentu odłączenia baterii.

Zastanawiam się co było przyczyną tej awarii (niestety nie znam się zbyt dobrze na elektronice). Być może jakiś wpływ miała pogoda, padał wówczas deszcz i może doszło do jakiegoś zwarcia.

W tym momencie zamówiłem IRF1405 i mam nadzieję, że ten wytrzyma.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...