Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Pakiety LiPo


Recommended Posts

  • Replies 2.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

No tak, bo jak się nie ma argumentów, to lepiej stwierdzić, że wiem lepiej. A jak się nie rozumie czyjiś argumentów, to tym bardziej ehh...

Przypomnijcie mi po co ja jeszcze na tym forum siedzię?

Co do argumentów panie Jarku. Czy sprawdzałeś pojemność rzeczywistą tych akumulatorów? Bo nie będę mówił o oczywistych sprawach, takich jak prądy. Używałem wielu akumulatorów i dualsky nie straciły pojemności nawet po 500 cyklach, czego nie mogę powiedzieć o np. redoxach, o chińskich akumulatorach acm, 8fields czy GFC nie wspominając. TURNIGY mam tylko 2 pakiety, niestety o pojemności 300mah, i trzymają w miarę ok, ale po 120cyklach straciły ok. 15-20mah. Przyznaję, że tego konkretnego modelu nie mam, ale z doświadczenia wiem, że wersje na airsoft są na słabszych ogniwach, dlatego wolałbym kupić dualsky, lub nawet zippy, ale zippy są wg. mnie średnie. Jeden pakiet spuchł po niecałych 70cyklach. Natomiast redoxów zutylizowałem już 5szt.

żaden nie dotrwał do 100 cykli nawet. No ale w sumie, po co ja to piszę? I tak nie posłuchacie. Dobrze mówię?

Link to post
Share on other sites

Z mojego, niedużego jesli chodzi o lipo doświadczenia...miałem(niektóre dalej mam) akumulatory zippy, redoxa, dualsky, turnigy nano.

 

aku 7,4

zippy 2200 mah 20c

redox 1800 mah 20c

turnigy 2200 mah 25c

 

Z tej trójki wydajnościowo(chodzi mi o najwyższy rof) najlepiej wypadało siłą rzeczy turnigy bo miało więcej c. O dziwo redox 1800 dawał lepszego rofa, niż zippy 2200 z takim samym c. Tyle, że zippy miało już ze 3 lata(nie u mnie) a nadal świetnie działało.

 

Aku 11,1

zippy 1300 20c

turnigy nano 1800 20c

 

Rof w moich replikach praktycznie identyczny na obu pakietach, ale pytanie czy to nie kwestia tego, że silnik po prostu nie jest w stanie wziąć więcej prądu przy obencej konfiguracji. W zippy dość szybko padło mi jedno ogniwo, więc batkę przerobiłem na 7,4 i od tej pory chula cały czas bardzo fajnie. Czemu ogniwo padło? właściwie nie wiem.... pewnego razu napięcie spadło bodaj do 2,8 , podczas gdy pozostałem ogniwa miały jeszcze spokojnie 3,5. Później o dziwo działało, ale moja tania ładowarka zawsze ładowała je do poziomu 4,30-4,31. Stopniowo wydajność w nim spadała.

Nano-tech 1800 przeżył ledwie kilka cykli, ale póki co działa bardzo fajnie. Zdarzyło mi się nawet raz czy dwa przypadkiem zewrzeć przewody na chwilkę i baterii nic się nie stało. Ładuję od nowości na accucelu 6.

 

Co do Dualskyego. Miałem okazję porównać batkę 7,4 800mah 20c(dostałem gratis z glockiem aep) z Turnigy 7,4 300mah 35-70c.

Turnigy ma dużo większe c, ale znacznie mniejszą pojemność. Obie batki podobnie radziły sobie z sp130 w moim P90.

Aku turnigy był nowy, dualsky już trochę używany(nie wiem ile, bo nie miałem go od nowości)

 

Jako ciekawostkę daję link do filmiku, gdzie właśnie dualsky 7,4 800 mah 20c(taki który mieści w glocku aep) ciągnie sp130 w gb boyia na stockowym przełożeniu i stockowym silniku( zwykłe magnesy, nie neodymowe). Kable też stockowe chińskie a przy batce dodatkowa przejściówka na bardzo cienkich kablach - bodaj 20, czy nawet 24 awg.

 

filmik: http://www.sendspace.com/filegroup/nt%2Fxl%2FjLPIwnOGaaft1nUg

to ten 17,7mb - trzeba pobrać.

 

 

Także osobiście na ten moment mogę polecić zarówno Dualskyego jak i Turnigy. Żeby ocenić, które pakiety są lepsze, mam niestety za mało danych i za mało doświadczenia tej materii.

Link to post
Share on other sites

Widzisz bociano, twój punkt widzenia jest bardzo ciekawy, ale patrzysz od strony airsoftowca, czyli co do najlepszy rof, ale zależy on od wielu czynników. Nie wiem czemu wszyscy się tak upierają ile C ma akumulator, bo nie chodzi o sam ładunek, ale o efektywny prąd chwilowy. Zippy 1300 20C zawsze będzie słabsze od turinguy 1800 20C bo ma mniejszą pojemność, ale to chyba ocziwste. Kolejną sprawą jest pojemność rzeczywista i ile akumulator jej straci podczas użytkowania, bo to też wpływa na późniejszą wydajność.

Dualsky, głównie używam 7.4 1700 35C, mam takich 3 sztuki, najstarsza ma ponad 500 cykli i pojemność około 1850mah, najnowsza ma 86cykli i 1880mah a nówki sztuki miały między 1900 a 1950mah. Zakładam, więc że skoro są wyliczone na 1000 cykli, to pewnie po tym przebiegu będą spadną do pojemności nominalnej. Czyli trzymają się powyżej deklarowanych parametrów. Turinguy z natomiast jak przyszły miały ok. 330mah, teraz mają 310-315mh, więc pojemność trzymają procentowo gorzej, ale też te komory są dużo mniejsze. Jeszcze jak je dłużej pomęczę. Dojadę w okolicę 300cykli, to będę mógł powiedzieć, czy będą to akumulatory trzymające poziom. Ale na obecnym etapie dualsky wypada lepiej.

Link to post
Share on other sites

Widzisz bociano, twój punkt widzenia jest bardzo ciekawy, ale patrzysz od strony airsoftowca

To jest forum ersoftowe, więc tu panuje właśnie taki punkt widzenia. Dlatego to Twój typowo modelarski punkt widzenia jest tu ciekawy :icon_wink:

 

Ja jestem przeciętnym airsoftowcem, możne nawet poniżej przeciętnego - strzelam się rzadziej niż raz 1-2 miesiące. Ale niech stracę - powiedzmy, że ładuję swoje li-po 20 razy w roku. Piszesz o utracie pojemności po 300 cyklach. Nie wiem jakie to będzie miał dla mnie znaczenie po 15 latach, ale... postaram się również podzielić opinią po 300 ładowaniach.

 

Airsoftowiec to jednak nie modelarz. Ja nie jeżdżę na "lotnisko" i nie rozładowuję akumulatora w 20 minut lotu i nie ładuję go co godzinę prądem 2C w samochodzie. Taki akumulator w jeden weekend zrobi większy przebieg, niż mój w pół roku albo nawet rok.

 

Od 2 lat używam Turnigy 11,1V 2200mAh 20-30C do zasilania PKM z M165 (570 fps) i innych replik. Właściwie jest to jeden z najtańszych i bardzo popularnych pakietów.

Nie wiem, może za mało strzelam, ale jeszcze nigdy nie udało mi się go rozładować. A z pekaśki mało nie strzelam i rof jest bardzo przyzwoity jak na taką sprężynę. Co ciekawe Centra 12V 72Ah 720A nie dawała wcale jakoś wybitnie większej szybkostrzelności. Zatem czego chcieć więcej? Co jako przeciętny airsoftowiec zyskam kupując droższe akumulatory dla RC?

Mam jeszcze Turnigy nano-tech 7,4V 1800mAh 25-50C i w ciągu jego obecności u mnie (1,5 roku) ładowałem go 4 razy, bo tyle razy używałem repliki słabszej niż M150. Mimo tak intensywnej airsoftowej eksploatacji działa dalej bez zarzutów.

 

Nasze zabawki nie mają jakichś ekstremalnie wysokich wymagań co do zasilania, to nie jest RC i nie eksploatujemy pakietów jak w RC. Tu naprawdę wystarczy "tandeta" pokroju Turnigy...

Link to post
Share on other sites

Nie wiem jak resztę, ale mnie osobiście Relativy przekonał. Podał dane oparte o rzeczywiste doświadczenia, a o takie dane na ogół ciężko :icon_razz2:

Następny aku jak będę potrzebował, to biorę Dualsky'ego o ile znajdę odpowiadające mi parametry i rozmiar. Przynajmniej wiem do kogo się odezwać, jak będę potrzebował konkretnych informacji o pakietach lipo.

 

Edit.

Jedyne, z czym się z Tobą nie zgadzam Relativy, to kwestia ceny. Turnigy jest chyba jednak łatwiej dostępne, więc jak się dobrze szuka, to w większości wypadków wychodzi jednak trochę taniej. Chociaż może po prostu, nie wiem gdzie tanio znaleźć Dualsky'ego.

Edited by Bociano
Link to post
Share on other sites

Można wyjść i z takiego założenia, ale zapytam cię tak, mając w tej samej cenie tandete i porządny akumulator dalej wybierzesz tandetę, bo wystarczy? Bo takie rozumowanie jest dla mnie conajmniej niezrozumiałe.

 

No to teraz zarzuć jeszcze linka z nietandetnym akumulatorem modelarskim (chętnie Dualsky) w dwóch listkach, który wejdzie do chwytu przedniego M4, potem taki co wejdzie do prowadnicy kolby w M4, a potem jeszcze taki co wejdzie do MP5K.... Oczywiście o takiej w miare rozsądnej pojemności - 1300-2000 mAh. OK?

Link to post
Share on other sites

Nie wiem jak resztę, ale mnie osobiście Relativy przekonał. Podał dane oparte o rzeczywiste doświadczenia, a o takie dane na ogół ciężko :icon_razz2:

Następny aku jak będę potrzebował, to biorę Dualsky'ego o ile znajdę odpowiadające mi parametry i rozmiar. Przynajmniej wiem do kogo się odezwać, jak będę potrzebował konkretnych informacji o pakietach lipo.

 

Edit.

Jedyne, z czym się z Tobą nie zgadzam Relativy, to kwestia ceny. Turnigy jest chyba jednak łatwiej dostępne, więc jak się dobrze szuka, to w większości wypadków wychodzi jednak trochę taniej. Chociaż może po prostu, nie wiem gdzie tanio znaleźć Dualsky'ego.

 

Co do ceny, często kwestia sklepu, bo rozrzut jest spory. W jednym sklepie ten sam akumulator kosztuje 45zł w innym 70.

Ostatnio całkiem przyzwoite ceny mają na botlandzie i electroparku. Ale to prawda, żeby nie przepłacić czasem trzeba trochę internet przekopać, powiem szczerze, że sam nie mam jednego ulubionego sklepu z lipolami, co przy moich potrzebach czasem bywa męczące.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Niedawno nabyłem Redoxa alpha v2.

Czy to normalne, że mocno przeładowuje baterie?

Na Lipo 7,4V miałem już ponad 8V, aż w końcu odłączyłem, bo leciało dalej.

To samo NiMh. 9,6V dochodzi do około 10,6.

Luminofor ma rację.

W przypadku NiMH to jest też ponad 1,4 V na celę.

A czym ładujesz tego lipola?

Link to post
Share on other sites

Przecież napisał wyraźnie, że do ładowania używa Redoxa Alpha v2.

Ogiwa litowo polimerowe w pełni naładowane mają 4,2V, czyli 8,4V dla pakietu z dwóch ogniw oraz 12,6V dla pakietu z trzech ogniw.

Ładowarka wie co robi i możesz spokojnie doładować swoje przedwcześnie odłączone baterie.

Zalecam używanie programu balance zamiast charge i jeśli Ci się nie śpieszy to prądu ładowania nie większego niż 1C czyli tyle ile pojemności ma cały pakiet lub jego połówkę czy ćwiartkę.

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Mam pytanie odnośnie używania lipola.

W trakcie strzelania jak już replika nie będzie mogła wydusić z siebie strzału to znak że pora na ładowanie czy lepiej nie dopuścić do tego?

Można przechowywać naładowanego lipola i dzień przed strzelaniem doładować tylko, czy lepiej po strzelaniu podładować powiedzmy przez 20min, a do końca przed strzelaniem?

Link to post
Share on other sites

Lepiej trzymać akku na napięciu " Storage". To około 7,6V. Lepsze ładowarki maja nawet funkcję rozładowania/ustawienia stanu przechowania na akumulatorku. Podładować zawsze można przed strzelanką.

Kup sobie tester sprawdzający stan akku( 15-25zł), to zawsze będziesz mógł sprawdzić stan akumulatora.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...