Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Odziez Helikona


Recommended Posts

  • Replies 676
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ok. To może powiem czego szukam. Potrzebuje czegoś w czym nie zmarznie mi dupsko w lutym w nocy (powiedzmy -6 stopni z tego co długoterminowe prognozy wskazują). Pomyślałem o polarze w połączeniu z termo i bluzą pod spód. Z tego co piszesz to bym raczej potrzebował właśnie grubszego Patriota, którego Helikon wskazuje na złe warunki pogodowe. Jestem zielony jeżeli chodzi o outdoor i kwestie odzieżowe niestety...

Link to post
Share on other sites

Przy -6 to i kurtka puchowa tj. level 7 może mieć problem z utrzymaniem temperatury... Mój lvl 7 daje się już we znaki, jak termometr pokazuje poniżej 6 stopni na minusie i wieje mroźny wiatr ;)

Poleciłbym jednak cienki polar/bluzę + termo + puchówkę (np. holenderskie softie https://armyworld.pl/product-pol-13277-Kurtka-Softie-Wojskowa-Zimowa-10-C-Holenderska-Dwustronna-M2-Pokrowiec-Oryginal-Nowa.html ). Gdy będzie Ci zbyt ciepło to ściągniesz bluzę/polar.

 

Link to post
Share on other sites

Ubierając się na mrozy sporo zależy od tego co się będzie robiło, czy dużo się będziesz ruszał, czy może mało. Dużo zależy też od człowieka.

Ja na -10 ubieram się tak: bielizna termoaktywna, koszulka bawełniana, cienki polar np. helikon alpha i kurtka helikon gunfigher. Na -5/6 pewnie zrezygnował bym z koszulki bawełnianej.

Choć podejrzewam że jakby miał w tym stroju stać godzinę i się nie ruszać to pewnie był trochę zmarzł.

Polary grzeją, ale słabo chronią przed wodą/śniegiem czy wiatrem.

Link to post
Share on other sites

Ostatnio byłem na rozgrywce przy -4.

Na sobie Termo Dry Brubeck, na to Polar Helikona Liberty Double Fleece a na to cienki Softshell Helikona. Wiadomo na to wylądowała pełna kamizelka. Na głowie miałem lekkie termo a na nim czapkę z daszkiem, uszy zasłonięte słuchawkami aktywnymi. Na dłoniach rękawiczki Helikona (te są super, w mechanixach ręce zamarzają mi momentalnie przy temperaturze poniżej od 0 w dół, a te helikonowskie podszyte polarkiem są na chłody wypaśne).

Kilka razy myślałem że się ugotuję, ale ja się mocno rozgrzewam jak się ruszam, za to szybko tracę ciepło.

Mam kurtkę GunFightera,  od kilku lat, nie poleciłbym tej ceraty nikomu. W ogóle nie chroni przed wiatrem, nawet jak pod nią noszę ten polar podwójny, musiałem w nią włożyć podpinkę z starej starganej życiem M65. Można się w niej serio ugotować jak się człowiek rusza bo oddychalnośc to ma jak na moje oko jak cerata stołowa, czyli 0, za to jak otworzysz wywietrzniki to zamarzasz ;)

 Czasem szybciej idę po mieście i się zagrzeję. Na warunki "codzienne" jest powiedzmy spoko, na poligon / do lasu ... nie dla mnie ;)

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...
  • 1 month later...

Ogarnąłem sobie spodnie pomimo początkowej nieufności i... szału nie robią ;)

Boczne cargo mimo, że są puste to mają tendencję do samoistnego "nadymania się", co nie do końca mi się podoba :v 

Brakuje mi na przodzie jakiejś mniejszej kieszeni na telefon - przyzwyczaiłem się do 5.11 czy choćby UTP i trochę mi tego też brakuje...

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Poczłapałem w tych spodniach MBDU już troszkę, jestem z nich zadowolony, kieszenie są takie sobie. Największym minusem jest brak miejsca na wkładki ochraniające na kolana. 

Niema tego złego co by na dobre nie wyszło bo dzięki temu szarpnąłem się an ochraniacze Arc'teryx i okazało się ze mogę łazić w normalnych ochraniaczach więc jakoś żyję ;)

Natomiast same spodnie są dobre. Oby więcej rodzajów camo dali i może zrobili coś więcej w tym camo Wildwood :)

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Niestety niema porządnej bluzy w tym Wildwoodzie, a ta MBDU ... welll no do dupy jest :P Kto to słyszał aby guziki dać z przodu, chyba po to aby je kamizelka wgniatała w człowieka, np w mostek ;)

Zaryzykowałem i kupiłem sztukę, po czym skontaktowałem się z Miwo Praszka, nie ukrywam ze troszkę mi zajęło przekonanie ich do przerobienia bluzy MBDU na ich CSa.

Wakacje, urlopy i inne zamówienia mieli więc cała sprawa potrwała troszkę, nie spieszyło mi się, zależało mi na efekcie. Miwo z lękami, jak do jeża podeszło ale zrobili porządną robotę, jestem zadowolony, także jak ktoś chce to opcja jest. Zostały rękawy  MBDU i stójka, z pleców dorobili ramiona, doszyli materiał oddychający i wsio. 

Edited by _Czarny_
Link to post
Share on other sites

Zdecydowaną zaletą MBDU jest Pencott w Wildwoodzie, to jak to się zlewa z otoczeniem jest zaskakujące, na zwykłego Greenzon zdarzało mi się wleźć jak debil a to jest jeszcze lepsze na nasz rejon :)

Za to niestety której mi kompletnie nie podpasował, niewyogne to jest dla mnie, no i dochodzi to ze ja dużo ciepła wydzielam. Jak tylko założyłem ta bluzę MBDU i już byłem mokry, bez porządnego CSa nie pochodź. A że MIWO Praszka szyje CSy z tkaniny STOORA (sprawdziłem sobie optycznie, to jest ten sam materiał)  którego znam i cenię za przewiewność to się do nich zgłosiłem.

Efekt jest bardzo dobry :)

Link to post
Share on other sites

Mnie to się marzy MBDU w woodlandzie ;)

Krój jest niestety mocno wyszczuplony (aż mi się skojarzył z NFM GARM), ale po dobraniu odpowiednio szerszego jest już ok :D

Wentylacja z tych strechowych wstawek też robi robotę - nosiłem gorzej wentylowane ciuchy ;)

 

CS na obecną pogodę to zupełnie inna sprawa - niemniej jednak, pomimo podobieństw MBDU to jednak nadal bluza 'bojowa', a nie koszulka ;)

Link to post
Share on other sites

W Woodlandzie ? dziwny jesteś ;)

Chociaż jak się zastanowić to wszyscy jesteśmy dziwni :D

No jasne że zdarzało się nosić gorsze ciuchy, np bawełniaka polskiego za czasów Ztki, oj masakra to była. 

Myślę że wygodnicki się zrobiłem i tyle, wymagam już co nieco komfortu :P

Ww CSie biegam aż do późnej jesieni, potem przerzucam się na jakiegoś softshella, a jak bardzo zimno to pod to polar, a i tak się zgrzeję :P

Link to post
Share on other sites

Brakuje jakichś fajnych ciuchów w tym kamuflażu - innych oczywiście niż unikatowe Crye Prec czy Patagonia L9 :D

Myślę, że to całkiem fajne ciuchy, a kwestia potliwości... no cóż, czym MBDU się różni od innych ciuchów, że akurat w nich się zagrzałeś? ;)

Materiał jest ten sam co u konkurencji ;) Jedyne co mi przychodzi do głowy to to, że ze względu na lepsze dopasowanie do ciała (niż np. wz2010) może być to bardziej odczuwalne :D

Link to post
Share on other sites

Myślę ze to kwestia wagi i rozmiaru, duży jestem, trochę mi się też utyło więc i izolator dodatkowy się pojawił.

Zgrałbym się pewnie we wszystkim co nie ma odpowiedniej przewiewności ;)

Więc jeśli ktoś tak jak ja grzeje się niemiłosiernie, bez CSa słabo ;)

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...