Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Radiokomunikacja - pytania i odpowiedzi


Recommended Posts

Mam pytanie, czy takie headset'y:

http://www.ebairsoft.com/ztactical-bowman-elite-headset-z027-military-standard-plug-p-3630.html

lub

http://www.ebairsoft.com/ztactical-z028-headset-military-standard-plug-black-p-3629.html

 

Będą działały, jeśli bezpośrednio podłącze je do krótkofalówki? (na przejściówkę pomniejszającą Jacka) mam na myśli czy naciskając przycisk PTT na krótkofalówce będę mógł nadawać przez mikrofon zawarty w zestawie słuchawkowym, czy potrzebny jest kupiony oddzielnie przycisk PTT?

 

Krótkofalówka to niejakie "AEG Funky 1 R1" z dwoma wejściami - identycznymi jak w słuchawkach od MP3 ( micro jack?) i na coś mniejszego

jeszcze takie pytanie, czy wtyczka która widnieje na zdjęciu jako "moto 1" to przypadkiem nie jest któryś z tych "jacków"?

Edited by Marius7
Link to post
Share on other sites
  • Replies 2.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mam pytanie, czy takie headset'y:

http://www.ebairsoft.com/ztactical-bowman-elite-headset-z027-military-standard-plug-p-3630.html

lub

http://www.ebairsoft.com/ztactical-z028-headset-military-standard-plug-black-p-3629.html

 

Będą działały, jeśli bezpośrednio podłącze je do krótkofalówki? (na przejściówkę pomniejszającą Jacka) mam na myśli czy naciskając przycisk PTT na krótkofalówce będę mógł nadawać przez mikrofon zawarty w zestawie słuchawkowym, czy potrzebny jest kupiony oddzielnie przycisk PTT?

 

Krótkofalówka to niejakie "AEG Funky 1 R1" z dwoma wejściami - identycznymi jak w słuchawkach od MP3 ( micro jack?) i na coś mniejszego

jeszcze takie pytanie, czy wtyczka która widnieje na zdjęciu jako "moto 1" to przypadkiem nie jest któryś z tych "jacków"?

 

1/ są rtf, które po podłączeniu headseta odłączają wewnętrzny przycisk ptt - czyli musisz sprawdzić empirycznie

2/ ta wtyczka, którą widzisz na zdjęciach to nie jest powszechnie znany "Duży Jack"

3/ wtyczki w Twoim radio to mini jack (3,5mm) oraz micro jack (2,5mm) jeśli jesteś w stanie dokonać dokładnych pomiarów, to możesz spróbować dopasować wtyczkę w jednym z popularnych standardów (listę masz tutaj: http://www.navcomm.eu/download/wtyki.pdf).

4/ identyfikacja jak w pkt.3 nie gwarantuje, że nawet jeśli Twoje radio spełnia standardy wymiarów, będzie poprawnie działało z headsetem

Link to post
Share on other sites

Pytanie trochę obok tematu, ale mam nadzieję że wystarczająco zbliżone.

 

Po ostatnim, niedzielnym scenariuszu napaliłem się na czeską RF-10. Jednak w warunkach polowych radio to jedna rzecz, noszenie go ze sobą to druga. Stad też pytanie do użytkowników RF'ki - w czym to nosicie?

 

Zastanawiam się nad DPM Radio Bergan, ale wolałbym usłyszeć najpierw Wasze opinie.

 

Bergan ma tę zaletę, że mogę do niego dopiąć 2 dodatkowe kieszenie po 10l każda - a skoro marzą mi się poważniejsze zabawy, to trzeba brać pod uwagę np. taszczenie ze sobą sprzętu biwakowego...

Link to post
Share on other sites

Witajcie mam pytanie, przekopałem ten temat i nie znalazłem

 

Mam radio Puxing PX-2R oraz headset Devgru TM-02 ze złączem Motorola Talkabout.

 

wtyczka headsetu nie wchodzi do końca w gniazdo w radio , wystaje jakieś 2 mm. W tej pozycji radio samoistnie włącza nadawanie sygnału ( czerwona lampka ).

po wysunięciu wtyczki z gniazda jeszcze bardziej ( na wysokość około 4-5mm ) headset działa poprawnie, tzn w fonowodzie słychać szum przy nasłuchu, PTT headsetu też działa. Nie wiem jak z mikrofonem bo jeszcze nie miałem okazji testować.

 

Czy ktoś ma podobne doświadczenia ze swoimi headsetami? jakieś porady?

Link to post
Share on other sites

Pytanie trochę obok tematu, ale mam nadzieję że wystarczająco zbliżone.

 

Po ostatnim, niedzielnym scenariuszu napaliłem się na czeską RF-10. Jednak w warunkach polowych radio to jedna rzecz, noszenie go ze sobą to druga. Stad też pytanie do użytkowników RF'ki - w czym to nosicie?

 

 

Z orginalną puchą na aku, aku żelowym czy z innym zasilaniem? Jak kupujesz radio to zwykle dostajesz ichniejszy brezentowy "plecaczek" w który wszystko ładnie wchodzi, tyle że IMHO wygląda strasznie i obrzydliwie. Pisałem z dwa miesiące temu do Miwo Praszki o uszycie idealnie pod wymiar kieszeni/zasobnika w wz.93 na to radio, opalsowanego z obu stron + klamry/drabinki na doczepienie ewentualnych szelek. W stówce powinno się zamknąć, więc chyba się zdecyduję . Ostatnio zmieściłem RF w nadupniku z anteną przeplecioną przez palsy na plecach, a wczoraj znalazłem w garażu pasujący do gniazda antenowego "przedłużacz z mocowaniem na stałe".

 

Jak już temat został ruszony to mam pytanie: Czy przypinał już ktoś 3kg cegłę na plecy PlateCarriera na palsy? :D

Link to post
Share on other sites

Hejka. zaczynam dłubologię z radiem.

Headsetu nie będę patroszył. Radia obecnie nie wymieniam. Będę chciał zrobić przejściówkę żeński Motorola 1pin --> męski Yaesu 1 pin.

Yaesu jest 4biegunowy, ale Motorola Talkabout 1-pin wygląda na 3 biegunowy.

znalazłem 3biegunowe gniazda 2,5mm

 

https://www.elfaelektronika.pl/elfa3~pl_pl/elfa/init.do?item=42-703-10&toc=18816

 

https://www.elfaelektronika.pl/elfa3~pl_pl/elfa/init.do?item=42-702-86&toc=18816

 

w Puxingu PX-2R jest jakiś headsecik wiec mam męski Yaesu 2,5mm.

 

czy ktoś próbował robić podobny zabieg?

Headset który chce podłączyć to Devgru TM-02 z adapterem MT 1-pin.

Link to post
Share on other sites

Z orginalną puchą na aku, aku żelowym czy z innym zasilaniem? Jak kupujesz radio to zwykle dostajesz ichniejszy brezentowy "plecaczek" w który wszystko ładnie wchodzi, tyle że IMHO wygląda strasznie i obrzydliwie.

 

Myślę, że "reanimuję" oryginalną puchę pakując do niej jakiś akumulator żelowy.

Co do oryginalnego noszaka, wszystko pięknie, tylko on jest przewidziany wyłącznie na radio, prawda? A ja chciałbym upchnąć jeszcze parę rzeczy - na co dzień mam na plecach 3l hydrację, a jak przyjdzie jeszcze karimatę, śpiwór, bivvy i parę innych detali zabrać, to oryginalny noszak o kant kuli mogę potłuc.

Edited by Errhile
Link to post
Share on other sites

Dłubania ciąg dalszy, udało mi się znaleźć pinouty. polecam stronę http://pinoutsguide.com

 

narazie wychodzi że w Yaesu 2biegun nie jest wykorzystywany przez radio, służy do programowania radia z zewnątrz. czyli wystarczy wtyk 3biegunowy.

http://pinoutsguide.com/PortableDevices/yaesu_vertex_microphone_pinout.shtml

 

jutro idę kupić 3-biegunowy wtyk 2,5mm pasujący do Talkabouta i zaczynamy zabawę :)

Link to post
Share on other sites

No przecież to oczywiste że nadawanie na tych radiostacjach jest nielegalne!

Podobnie jak na wszystkich typu navcomm, Pouxing itp...

 

Legalnie możesz nadawać tylko w częstotliwościach PMR, z radia o mocy do 0,5W i z fabryczną antenką oraz w paśmie CB z mocą do 4W.

Link to post
Share on other sites

@ Piotro - za duże, w końcu ktoś sie wkurzy, jak RF-10 będą używane bez wyobraźni i jakiejś tam znajomości tematu.

moc to nie wszystko, na 80m z 1W można zrobić całą Europę...

@ Errhile - po odpięciu dołu puszki, można do samej górnej części zamocować 4X18650 (3,7V; 2000Ah), co może dać 7,4V; 4Ah. Dodatkowo proponuję wyprowadzić złącze od baterii którą stosujesz w AEG'u (nie wiecej niz 8,4V) - wtedy możesz awaryjnie podłączyc batke z giwery...

Edited by W2o
Link to post
Share on other sites

No przecież to oczywiste że nadawanie na tych radiostacjach jest nielegalne!

Podobnie jak na wszystkich typu navcomm, Pouxing itp...

 

Legalnie możesz nadawać tylko w częstotliwościach PMR, z radia o mocy do 0,5W i z fabryczną antenką oraz w paśmie CB z mocą do 4W.

 

Tak podejrzewałem. A do navcomma mogę dokupić za kilka złotych legitymację

np tu

i już jestem legalny.. To może jako radiostacje większej mocy przemyśleć CB? na pewno tzw ręczniaki sa dżo lżejsze od ww radiostacji..

Edited by ANAKONDA
Link to post
Share on other sites

Tylko ta licencja daje ci możliwość nadawania tylko na wykupionym paśmie, ale i tak nie zezwala ci wg prawa polskiego na nadawanie:D

Nie przejmować się tylko brać navcommy. Tanie, dobre, niezniszczalne praktycznie, serwis w Polsce i 3 lata gwarancji ;D

Link to post
Share on other sites

@ Piotro - za duże, w końcu ktoś sie wkurzy, jak RF-10 będą używane bez wyobraźni i jakiejś tam znajomości tematu.

moc to nie wszystko, na 80m z 1W można zrobić całą Europę...

@ Errhile - po odpięciu dołu puszki, można do samej górnej części zamocować 4X18650 (3,7V; 2000Ah), co może dać 7,4V; 4Ah. Dodatkowo proponuję wyprowadzić złącze od baterii którą stosujesz w AEG'u (nie wiecej niz 8,4V) - wtedy możesz awaryjnie podłączyc batke z giwery...

 

7,4V, LiPo. Ale to już bardzo awaryjnie musi być...

 

@ Piotro - zależy czego chcesz. jeśli "osobistej" łączności, to nie zastanawiaj się - bierz Navcomm'a. W tej roli sprawdza się znakomicie (mam i chwalę). RF-10'ka nie jest dla niego żadną alternatywą.

 

Porównanie motoryzacyjne - Navcomm to samochód osobowy (i to niezły), RF to ciężarówka. I większe, i cięższe, i nie wszędzie zaparkujesz, i pali więcej. Przeciętnemu Kowalskiemu zbędne jest posiadanie jej na własność.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...