Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Radiokomunikacja - pytania i odpowiedzi


Recommended Posts

Puxing to wtyk w standardzie Kenwooda.

Co do Icom'a - IC-E92 jest programowany z klawiatury (ale kablem o wiele poręczniej).

Musi sobie odpowiedzieć czy chcesz zmienić standard wtyków, bo dobrych (i stosunkowo tanich) duobanderów z wtykiem w standardzie K jest na pęczki.

Edited by JarekM
Link to post
Share on other sites
  • Replies 2.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest gecko123

Puxing to wtyk w standardzie Kenwooda.

Co do Icom'a - IC-E92 jest programowany z klawiatury (ale kablem o wiele poręczniej).

Musi sobie odpowiedzieć czy chcesz zmienić standard wtyków, bo dobrych (i stosunkowo tanich) duobanderów z wtykiem w standardzie K jest na pęczki.

 

No, chyba pozostanie mi zmiana na wtyk K, bo używam teraz TCI U94 z ICOMem, i głównie to mnie trzyma przy tym wtyku. Poszukam nowego PTT lepiej.

Link to post
Share on other sites

MAXCOM WT350 ta PMR ma normalnie zestaw słuchawkowy z mikrofonem? Chodzi mi o to żeby trzymać ją w pokrowcu a nadawać do mikrofonu. Czy to tylko słuchawki, czyli do nasłuchiwania?

 

Pomóżcie co można kupić do 230 zł? Fajnie bybyło z tymi zestawami słuchawkowo-mikrofonowymi.

 

Co byście kupili jakbyście mieli 230 zł :)?

Link to post
Share on other sites

A co to jest to PTT? Wy macie doświadczenie którą pmr byście wzieli?

Dżizas korba ja pitolę... masz chłopie 64 strony tematu odnośnie radyjek wszelakiej maści od pochodzących z demobilu radiostacji KF skończywszy na gównianych marketowych PMRkach. Tak ciężko siąść i sobie przeglądnąć? Czy umiejętność poszukiwania informacji i czytania ze zrozumieniem to już jest wymierająca w narodzie umiejętność?

MAXCOM WT350 ta PMR ma normalnie zestaw słuchawkowy z mikrofonem? Chodzi mi o to żeby trzymać ją w pokrowcu a nadawać do mikrofonu. Czy to tylko słuchawki, czyli do nasłuchiwania?

TAK Z MIKROFONEM! Google nie gryzie.

Za 230zł bierz co chcesz, fajerwerków nie dostaniesz, wszystko to chińszczyzna różniąca się obudową. Chcesz to bierz to WT350, nie chcesz to nie bierz.

PS. VOX to kupa, dobre do pilnowania dziecka czy aby na pewno nie dławi się klockiem Lego gdy normalny człowiek ma ciekawsze rzeczy do roboty.

Link to post
Share on other sites

Od dawna próbuję wykonać zestawy słuchawkowe do moich starych krótkofalówek first. Poza "wypadającymi" osłonami od anten, są one niezniszczalne. Używam ich głównie rodzinnie na wyjazdach. Posiadam kilka zestawów słuchawkowych z wtykiem kenwood i szkoda by mi było je rozwalać, więc chciałbym wykonać przejściówki. Ale okazało się, że nie jest to takie proste... Potrzebował bym pomocy, bo nie wiem co jeszcze mogę zrobić xP Na razie nie kupuje żadnych przejściówek i gniazd jack, bo nie wiem czy to wgl ma sens.

 

Materiały które znalazłem:

 

Ktoś wykonywał taką przejściówkę, tyle, że z innego, prostszego zestawu.

http://wayback.archi...zejsciowka&nr=1

 

Schemat wtyku do radyjka

schemat.gif

0 - obudowa

1 - masa

2 - mikrofon

3 - słuchawka

 

Schemat PTT Kenwood

kenwoodptt.jpg

Impedancja mikrofonu 1,8K.

 

Testy praktyczne:

1. Podłączenie mikrofonu komputerowego - działa, do nadawania trzeba wcisnąć ptt w radiu, niesprawny głośnik w krótkofali wtedy jest.

2. Podłączenie zwykłych słuchawek do mp3 - nadawanie non stop, pukanie w lewą słuchawkę słychać w innym radiu (traktuje kanał prawej słuchawki jako mikrofon).

3. Podłączenie zwykłych słuchawek od mp3 z uciętym prawym kanałem - normalny odsłuch, nadawać można po naciśnięciu ptt i mówiąc do mikrofonu w krótkofali, ale praktycznie tego nie słychać, musiałem mocno dmuchać w mikrofon, żeby cokolwiek było słychać w innej krótkofali.

4. Podłączenie naraz mikrofonu i słuchawek z uciętym prawym kanałem - krótkofala zaczyna nadawać non-stop, ale nic faktycznie nie przesyła, użyłem takiego cudeńka:

i-adapter-2-x-6-3mm-jack-f-1-x-3-5mm-jack-stereo-223118.jpg

5. Podłączenie mini-jacka z zestawu kenwood (mikrofonu) - brak nadawania po wciśnięciu ptt w słuchawce, po wciśnięciu obu ptt lub ptt w krótkofali nadaje, ale nic nie słychać w innej krótkofali. To jest główny problem w tym momencie chyba.

6. Podłączenie micro jacka (nie mam przejściówki, wsadziłem go i przechyliłem do wtyków) - można prowadzić normalny odsłuch jak przy uciętym prawym kanale w zwykłych słuchawkach.

7. podłączenie obu naraz (micro jack również nachylony) tak jak w punkcie 4 - efekt ten sam. Bezużytecznie nadaje.

 

Mógłby mi ktoś doradzić? Byłbym wdzięczny za pomoc. Wydawać by się mogło, że problem tkwi w masie, ale o dziwo w punkcie 7 bez wciśniętego ptt (masy się nie mieszały) i tak było tak samo jak w 4-tym...

Edited by rafcio21
Link to post
Share on other sites

Primo - czy radio do którego robisz adapter obsługuje PTT z poziomu zestawu słuchawkowego.

 

Secundo - czy sprawdziłeś ścieżki amperomierzem lub innym miernikiem, czy na pewno wszystkie wiązki idą tak jak powinny. W niektórych PTT trzeba zamienić wiązki aby działało. np chinskie ptt wymaga przelutowania i zamiany 2 i 3 by działało z oryginalnymi słuchawkami.

 

Tertio - czy na pewno wtyki są odpowiedniej długości, z odpowiedniej długości pinami 1,2,3. różnica milimetra to zwarcie lub brak styku pinów wtyku z pinami gniazda.

 

Quatro - upewnij się że nie masz jakichś nadlewek na wtykach , część odznaczona jako 0. Ja miałem co uniemożliwiało poprawną komunikację radia z PTT.

Link to post
Share on other sites

1. Jeśli mam być szczery to nie mam pojęcia. Ten zestaw słuchawkowy z linku mojego posta miał zewnętrzy ptt, więc raczej tak. Jeśli nie, to chyba vox w radiu + ptt powinien załatwić sprawę mniej więcej?

2. Tak, sprawdzałem. Jest to naprawiane przeze mnie PTT, bo właśnie nie działało jak trzeba. Działa bez zarzutu z TK-760 czy Baofengiem UV-5R.

3. Na pewno. Mikrofon komputerowy, słuchawki mp3 z uciętą lewą słuchawką, czy micro jack (odsłuch) z wtyku kenwood działały bez zarzutu. Problem polega na tym, że wtedy żegnam się z drugą funkcją, czyli nadawaniem i odbiorem, zależnie od tego co podłącze. Wszystko szlag trafia gdy próbuję podłączyć wszystko z wtyku kenwood lub jednocześnie słuchawki od mp3 i mikrofon komputerowy przy pomocy podwójnego gniazdka jack (foto wyżej).

4. Sprawdzałem podłączając pojedynczo do mojego podwójnego gniazda jack. Wszystko działa. Dopiero jak dwa podepne jest problem...

 

Poza tym mikrofon w zestawie z Kenwoodem nie działa nic a nic, nieważne co robię :/

Edited by rafcio21
Link to post
Share on other sites

Nie mogę edytować.

 

Doszedłem do czegoś takiego:

5798644500_1356716258.jpg

Górny schemat są to słuchawki. Gdy podłączam takie, radio zaczyna nadawać, a jedna słuchawka robi za mikrofon i ją słychać w innym radiu.

 

Łudząco to przypomina schemat Kenwooda, który zamieszczałem wcześniej. Mój zestaw kenwood po podłączeniu bezproblemowo pozwala prowadzić odsłuch. Problem pojawia się przy wciśnięciu PTT, TEORETYCZNIE powinien zamknąć wszystkie obwody i zrobić schemat dokładnie taki jak ten powyżej. W praktyce - nic się nie dzieje po naciśnięciu ptt, a powinien zacząć nadawać jak przy słuchawkach. W kenwoodzie jest jeszcze jakiś dodatkowy myk albo coś? Może chodzi o typ mikrofonu?

Edited by rafcio21
Link to post
Share on other sites

No właśnie chyba nie do końca pomiędzy + a - w mic. Bo próbowałem podpiąć do baofenga i TK-760 sam mikrofon (sam mini jack) i nie działa PTT wtedy. Chyba tu jest problem. Jak wciskam ptt, to się zapala na ułamek sekundy nadawanie i gaśnie.

Link to post
Share on other sites

czsc wszystkim,

 

mam pytanie co myslicie o radiu midland GXT800 ?

http://www.swistak.pl/a7360477,MIDLAND-GXT800-krotkofalowki-42kmzasieg-Paintball.html

 

lub

 

MIDLAND CT 790 VHF/UHF

http://allegro.pl/midland-ct-790-radio-vhf-uhf-rozblokowane-gw-2-lat-i3267053483.html

 

lub

 

MIDLAND G9

http://allegro.pl/radio-pmr-midland-g9-do-12km-na-narty-w-wa-i3279173277.html

 

lub

 

MIDLAND G8

http://allegro.pl/radio-pmr-midland-g8-i3215651245.html

 

Chciałbym aby radio bylo uniwersalne i zebym nie mial problemu z komunikacja miedzy graczami. Koniecznie MIDLAND

Edited by Mahone
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...