Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Radiokomunikacja - pytania i odpowiedzi


Recommended Posts

Hejka

 

Przebrnąłem przez temat, ale za wiele mi to nie dało, bo w większości przypadków nie mam pojęcia o czym tu pisaliście (wszystkie PMR LPD waty itp) dlatego mam pytanie czy to radio: KLIK! pozwoli mi jednocześnie słuchać/mówić np do całej mojej strony w grze (czytaj: team żółty i niebieski i słucham/mówię wszystkim w swoim teamie) oraz w moim pododdziale kilkuosobowym? Oraz czy podepnę (aby działało) pod niego np taką słuchawkę z mikrofonem: KLIK!

 

Dzięki za pomoc! :icon_smile:

Edited by DariuszT
Link to post
Share on other sites
  • Replies 2.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Hejka

 

Przebrnąłem przez temat, ale za wiele mi to nie dało, bo w większości przypadków nie mam pojęcia o czym tu pisaliście (wszystkie PMR LPD waty itp) dlatego mam pytanie czy to radio: KLIK! pozwoli mi jednocześnie słuchać/mówić np do całej mojej strony w grze (czytaj: team żółty i niebieski i słucham/mówię wszystkim w swoim teamie) oraz w moim pododdziale kilkuosobowym? Oraz czy podepnę (aby działało) pod niego np taką słuchawkę z mikrofonem: KLIK!

 

Dzięki za pomoc! :icon_smile:

Jeśli chodzi o pytanie o jednoczesne słuchanie/mówienie (prawdopodobnie po prostu się walnąłeś :P):

Nie. W jednym momencie możesz albo mówić, albo słuchać.

 

Jeśli chodzi o pytanie o rozmawianie z teamem: tak, jeśli wybierzecie tą samą częstotliwość i podkanał.

 

Co do współpracy z zestawem Bowman chińskim: tak, ale do tego radia będziesz potrzebował wersję z wtykiem ICOM/S3.

Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o pytanie o jednoczesne słuchanie/mówienie (prawdopodobnie po prostu się walnąłeś :icon_razz:):

Nie. W jednym momencie możesz albo mówić, albo słuchać.

 

Jeśli chodzi o pytanie o rozmawianie z teamem: tak, jeśli wybierzecie tą samą częstotliwość i podkanał.

 

Co do współpracy z zestawem Bowman chińskim: tak, ale do tego radia będziesz potrzebował wersję z wtykiem ICOM/S3.

 

Wiem, że nie da się jednocześnie - walnąłem się jak próbowałem wyrazić swoje potrzeby :D

 

Co do kanałów, to chodziło mi o to, że np. wszyscy niebiescy mieli ogólną "jedynkę"(kilkadziesiąt osób), na "dwójce" był mój team (kilku osobowy). No i osoby z radyjkiem jakoś zwinnie przełączali się pomiędzy gadaniem do ogółu oraz naszego teamu. Dodatkowo ktoś miał w radio opcję, że jednocześnie tylko słuchał ogólnego niebieskiego oraz słuchał/mówił do teamu - o takie coś mi chodziło. ;)

Link to post
Share on other sites

Baofeng UV-5R na to pozwala - odsłuch dwóch kanałów jednocześnie z nadawaniem na jeden wybrany (i z możliwością łatwego przełączania nadawania między nimi). Ale to też nie działa idealnie, bo kanał, na którym jest tylko odsłuch działa z minimalnym opóźnieniem. Radio wymaga programowania bądź dłubania i wiedzy. Do niego bowman z wtykiem kenwood jakby co.

Edited by rafcio21
Link to post
Share on other sites

Witam

 

Ja mam znów mały problem, jestem szczęsliwym posiadaczem PMR-ek MaxCom WT350, po roku bezproblemowej współpracy orginalny zestaw słuchawkowy się zerwał. Zastanawiam sie nad zainwestowaniem w coś bardziej wygodnego myślałem o czymś w tym stylu: http://gunfire.pl/pr...y-oliwkowy.html

 

oraz o dodaniu do tego: http://allegro.pl/de...4207604257.html

 

i teraz pytanie czy wszystko razem bedzie działać??

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

A czy używanie BAOFENGA UV-5R jest legalne w Polsce. Chodzi mi o to, czy w trybie PMR mogą mi coś zrobić pały.

 

I czy da się to radio namierzyć ?

 

Formalnie używanie baofenga w Polsce jest nielegalne bez pozwolenia radiowego wydawanego przez UKE.

Samą policję to niewiele obchodzi, prędzej właśnie UKE. UKE raczej nie reaguje o ile ktoś nie zgłosi zakłóceń.

Praca na kanałach PMR jest więc raczej bezpieczna co nie oznacza, że legalna.

 

Tak, takie radio da się namierzyć i to z zadziwiająco dużą dokładnością.

Edited by canis_lupus
Link to post
Share on other sites

Naczytałem się tu o Baofengu całkiem sporo i z tego, co widzę to jest to najlepszy wybór. Pytanie tylko czy ktoś, kto się kompletnie nie zna na elektronice poradzi sobie z tym radiem? Chodzi mi o całe programowanie i późniejsze użytkowanie. Wiem, że w jednym z polskich sklepów programują od razu radyjka, co bo częściowo rozwiązało problem, jednak cena dużo wyższa niż sprowadzać z HK. A jeżeli nie Baofeng to, co prostszego byście polecali? Maxcom wt 350 jest sensowny? Prawda jest taka, że nie mam dużych potrzeb. Tyle, co na niedzielne strzelanki po lesie.

Link to post
Share on other sites

WT350 jest całkiem sensowne, boli jedynie umiejscowienie gniazda na PTT :icon_smile:

Swego czasu porwałem się na mały test tych radyjek podczas jazdy na dwa samochody ( :teethh:) - póki kierowcy się widzą, jest ok.

 

Wszystko zależy od terenu na jakim masz zamiar 'operować' - duży? Mały? Gęsto obsadzony przeszkodami terenowymi?

Link to post
Share on other sites

Naczytałem się tu o Baofengu całkiem sporo i z tego, co widzę to jest to najlepszy wybór. Pytanie tylko czy ktoś, kto się kompletnie nie zna na elektronice poradzi sobie z tym radiem? Chodzi mi o całe programowanie i późniejsze użytkowanie. Wiem, że w jednym z polskich sklepów programują od razu radyjka, co bo częściowo rozwiązało problem, jednak cena dużo wyższa niż sprowadzać z HK. A jeżeli nie Baofeng to, co prostszego byście polecali? Maxcom wt 350 jest sensowny? Prawda jest taka, że nie mam dużych potrzeb. Tyle, co na niedzielne strzelanki po lesie.

 

Spokojnie sobie poradzisz i sądzę, że w Warszawie znajdziesz kogoś kto Ci to zaprogramuje. Jeśli nie, to po kosztach przesyłek moge Ci radio zaprogramować. Trwa to 15s.

Maxcom to prosty PMR. Nie ta liga.

Link to post
Share on other sites

Naczytałem się tu o Baofengu całkiem sporo i z tego, co widzę to jest to najlepszy wybór. Pytanie tylko czy ktoś, kto się kompletnie nie zna na elektronice poradzi sobie z tym radiem?

Jestem jedną z tych osób, która zna się na rzeczy tylko miesiąc przed i po zakupie, a potem chcąc nie chcąc zwalnia się z obowiązku posiadania wiedzy :P Obsługa i programowanie Baofenga to nie fizyka nuklearna, z odpowiednimi programami (Chirp) i poradnikami z neta nie trzeba mi było żadnej wyszukanej wiedzy.

Edited by Mixon
Link to post
Share on other sites

Jestem jedną z tych osób, która zna się na rzeczy tylko miesiąc przed i po zakupie, a potem chcąc nie chcąc zwalnia się z obowiązku posiadania wiedzy :icon_razz: Obsługa i programowanie Baofenga to nie fizyka nuklearna, z odpowiednimi programami (Chirp) i poradnikami z neta nie trzeba mi było żadnej wyszukanej wiedzy.

 

Trzeba jeszcze kabel a na jedno programowanie nie warto go kupować. Ja sobie zrobiłem, to tez nie jest trudne i kosztuje ~5zł.

Link to post
Share on other sites

A po kiego to programować? Wystarczy, że będziesz miał karteczkę z częstotliwościami pmr, lub po prostu wstukasz tam to na co się umówicie. Do czego służą wszystkie funkcje i jak je ustawić to jest poradnik na WMASGu napisany.

Jeszcze prościej z kanałami, to zapamiętać gdzie jest 1 kanał pmr i to, że zawsze dwa razy w górę częstotliwości przy ustawionym skoku 6,25 jest kolejny kanał :)

Link to post
Share on other sites

A po kiego to programować? Wystarczy, że będziesz miał karteczkę z częstotliwościami pmr, lub po prostu wstukasz tam to na co się umówicie. Do czego służą wszystkie funkcje i jak je ustawić to jest poradnik na WMASGu napisany.

Jeszcze prościej z kanałami, to zapamiętać gdzie jest 1 kanał pmr i to, że zawsze dwa razy w górę częstotliwości przy ustawionym skoku 6,25 jest kolejny kanał :icon_smile:

 

Powodzenia życzę w noszeniu karteczki lub pamiętaniu. Ludzie używają nie tylko PMR ale i kanałów midlandowych a nawet LPD.

Link to post
Share on other sites

Karteczkę się drukuje i przykleja taśmą z tyłu na baterii. Jak ktoś chce, to mogę wrzucić tabelkę z częstotliwościami PMR, LPD, FRS i tonami CTCSS dostosowaną wielkością do Bao, wystarczy tylko wydrukować i przykleić.

 

Szczególnie, że wszystkich częstotliwości razem z CTCSS dla PMR nie zaprogramuje, bo zwyczajnie braknie miejsca w pamięci.

Link to post
Share on other sites

Zgadza się, jednakże wystarczy programować tylko 8 kodów CTCSS dla każdej częstotliwości PMR, bo tyle "podkanałów" posiadają nieprogramowane PMR'ki.

Wtedy masz zajęte tylko 8*8 (8 kodów na każdej częstotliwości PMR) + 8 kanałów PMR = 72 komórki pamięci.

Pozostałymi częstotliwościami CTCSS nie ma co sobie zwracać głowy.

Link to post
Share on other sites

Witam. Mam pytanko. Posiadam radyjko BAOFENG uv-5r z zestawem słuchawkowym od producenta. Zestaw jest strasznie badziewny, aż mnie uszy od tego bolą. Tutaj moje pytanko. Chciałem zakupić coś takiego:

 

http://gunfire.pl/product-pol-1152196264-Selex-TASC-1-BLACK.html

http://gunfire.pl/product-pol-1152200485-Zestaw-sluchawkowy-piaskowy.html

 

1. Czy coś takiego jest kompatybilne z baofeng-iem ?

2. Co muszę jeszcze dokupić do takiego zestawu słuchawkowego, żeby działał ?

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...