Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Radiokomunikacja - pytania i odpowiedzi


Recommended Posts

  • Replies 2.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

tak, tylko po co papiery pojedynczym osobom w kontekście imprezy na więcej osób ?

oficjalnie (i zgodnie z prawem) porozmawiają sobie wybrańcy (fakt, że w przypadku przyłapania nie będą mieli problemów) a co z resztą ?

pozatym, imho, licencja pozwala na łączność przy zachowaniu pewnych sztywnych zasada, m.in. posługiwaniu się przydzielonym znakiem wywoławczym oraz pracy w ściśle określonych zakresach częstotliwości.

Żeby było jasne - nie neguję korzyści z posiadania zezwolenie, chcę tylko zwrócić uwagę na jego stosunkowo małą rolę w kontekście łączności (i środków do jej prowadzenia) na imprezach airsoftowych.

Link to post
Share on other sites

Poza tym można juz uzywać lehalnie radia typu baofenh/puxinh czy navcomów na kanałach PMR.

 

Hej,

Mógłbyś rozwinąć/poprzeć swoje stwierdzenie? Nie śledzę jakoś mega dokładnie tematu ale takiej informacji jeszcze nie widziałem, czyt. faktycznie prawnie wprowadzone u nas w kraju.

Link to post
Share on other sites

Hej,

Mógłbyś rozwinąć/poprzeć swoje stwierdzenie? Nie śledzę jakoś mega dokładnie tematu ale takiej informacji jeszcze nie widziałem, czyt. faktycznie prawnie wprowadzone u nas w kraju.

Dokładnie, na PMR można nadawać tylko 0,5W oraz nie mozna mieć wymiennej anteny. W świetle tego wszelkie baofengi sa nielegalne.

Link to post
Share on other sites

A tak lekko offtopowo spytam. Czy znacie osobiście (czyli nie "kolega mówił, że jego brata szwagra ciotecznego wujka syn został złapany") kogoś komu skontrolowano radyjko? Bo coś mi się wydaje, że przepis ten jest martwy w przypadku zwykłych ludzi. Może firmy są kontrolowane.

Link to post
Share on other sites

Dokładnie, na PMR można nadawać tylko 0,5W oraz nie mozna mieć wymiennej anteny. W świetle tego wszelkie baofengi sa nielegalne.

zgadza się (apropo's baofengów/navcomów)

Ale w kontekście Twojej wcześniejszej wypowiedzi -

Na pracę w paśmie PMR nie potrzeba żadnych zezwoleń - dlatego jedyne urządzenia dopuszczone do pracy w tym zakresie to radia o mocy max. 0,5W i nieodkręcanej antenie - licencja amatorska nie ma tu znaczenia.

Link to post
Share on other sites

@canis_lupis

Wyjaśnij proszę jaką to "licencję" masz na myśli, bo ktoś jeszcze w to uwierzy i się potem zdziwi.

No chyba że myślisz o takiej licencji co miał James 007 Bond....

Jeśli natomiast masz "Pozwolenie w Radiowej Służbie Amatorskiej" to najpierw przypomnij sobie informacje wymagane na egzaminie i się wstydź.

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Ależ się narobiło. A tymczasem fakty są takie, że pewna część (w jednych środowiskach większa, w innych mniejsza) używa maxcomów, baofengów, puxingów i innych klonów radyjek, na które powinna mieć pozwolenie. Jak jednak jest, to wszyscy wiedzą. Ja osobiście nie znam nikogo kto takowe pozwolenie posiada.

Link to post
Share on other sites

Oczywiście, że tak, ale "jakby co" nie dowalą :użytkowania nadawczo odbiorczeho bez wymahanych uprawnień". Poza tym można juz uzywać lehalnie radia typu baofenh/puxinh czy navcomów na kanałach PMR.

Wiem o co Ci chodzi, ale nigdzie nie napisałem, zeby z pozwoleniem nadawac na paśmie PMR.

 

ja to zrozumiałem jednoznacznie - dlatego stwierdziłem że coś jest nie tak.

Link to post
Share on other sites

Witam.

Czy istnieją jakieś zauważalne różnice w elektronice pomiędzy modelami słuchawek od Ztactical ( dokładniej chodzi mi o modele Comtac II , Liberator II , Sordin ) ? czy któryś model działa lepiej biorąc pod uwagę datę "produkcji" czy wszystkie modele klepią na tych samych podzespołach i różnią się tylko wyglądem zewnętrznym ?

Link to post
Share on other sites

Siemanko, miał ktoś problem z przechodzeniem na inne częstotliwości tzn pmr 3 nadaje i na 2 i na 4 w baofeng uv5r? Bo nie wiem czy dobrze myślę nad zmianą Wide na Narr

 

to równie dobrze może byc właściwość tego konkretnego radia, że "zboczenie" jest większe niż w innych.

Ale może spróbowac pomęczyć się z ustawieniami Wide i Narrow.

Zakładam oczywiście, że częstotliwości masz ustawione z dokładnością do setnych części kHz (poczynając od 446.00625 MHz ze skokiem 12,5 kHz).

Link to post
Share on other sites

I się wyjaśniło, żeby nabrać ogłady podsłuchiwałem krótkofalowców i było przestawione :D i z roztargnienia pewnie na CH mod ustawiłem też...

baj de łej, Ma ktoś problem z kablem? mianowicie podłączam kabel komp wykrywa już jest OK ale program od UV mówi że Nie można połączyć z radiem.

Link to post
Share on other sites

Wicioku, specjalnie wsadziłem płytę z wersjami zainstalowałem VIP nawet który był dedykowany pod soft... tzn komunikacja z kablem jest bo go wykrywa ale radio nie chce chyba gadać z nomen omen oryginalnym softem.

 

Chirp go wykrył ale widzę że chyba to z kablem jest problem bo słabo mryga dioda komunikacji na radiu przy klonowaniu

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...