Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Radiokomunikacja - pytania i odpowiedzi


Recommended Posts

  • Replies 2.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Po tym co z grubsza tutaj przeczytałem wychodzi, że niezłym pomysłem jest kupienie urządzenia typu Baofeng UV-82, które ma możliwość nadawania/odbioru na pasmach PMR (i innych :wink:).

 

Dual PTT też jest sympatyczną opcją.

 

Czy ktoś robi regularnie zamówienia na Aliexpress, bądź do innego źródła gdzie można się doczepić?

 

P.S. Ten temat jest bardzo długi i przydałaby się kompilacja go na sticky, wraz z listą urządzeń i ich możliwości opisane laicką prozą.

Edited by ShachMaT
Link to post
Share on other sites

P.S. Ten temat jest bardzo długi i przydałaby się kompilacja go na sticky, wraz z listą urządzeń i ich możliwości opisane laicką prozą.

niech%20ktoś.jpg

Sam próbowałem zrobić wyciąg z tematu o AGMie (gdzie mowa tylko o jednym produkcie, a nie o wielu radyjkach, dodatkach itd.), ale to tak paskudna robota, że narazie mi się odechciało.

Edited by MarekMac
Link to post
Share on other sites

Po tym co z grubsza tutaj przeczytałem wychodzi, że niezłym pomysłem jest kupienie urządzenia typu Baofeng UV-82, które ma możliwość nadawania/odbioru na pasmach PMR (i innych :wink:).

O innych tu nie rozmawiamy ... zasadniczo PMR/GMRS (czyli zakres UHF ~400-500MHz) to podstawa a reszta (2m/6m) to dodatkowe ficzery :icon_smile:

Czy ktoś robi regularnie zamówienia na Aliexpress, bądź do innego źródła gdzie można się doczepić?

www.409shop.com - przesyłka jest free (tzn. wliczona w cenę)
Link to post
Share on other sites

O innych tu nie rozmawiamy ... zasadniczo PMR/GMRS (czyli zakres UHF ~400-500MHz) to podstawa a reszta (2m/6m) to dodatkowe ficzery :icon_smile: www.409shop.com - przesyłka jest free (tzn. wliczona w cenę)

 

Hmmm... póki co cena wraz z VAT powoduje, że na allegro w zasadzie płaci się to samo.

Link to post
Share on other sites

Jak dobrze pójdzie (a zazwyczaj tak jest jak masz 1-2szt w paczce) to cena którą płacisz w dolarach w sklepie jest jedynym kosztem.

Rzadko się zdarza aby trzeba było zapłacić VAT a jeszcze rzadziej całość opłat (cło+vat).

W sumie cena na Allegro waha się w granicach 205-210PLN... to jest dobra cena, pod warunkiem że dostawa jest z Polski :)

Link to post
Share on other sites

Lepsza dłuższa niż krótsza, więcej mocy idzie w wypromieniowanie fali EM niż w straty na złączach. Mówiąc po polsku - sygnał jest ździebko silniejszy.

 

Jedna uwaga: są to anteny dwupasmowe i w zakresie PMR obie będą pewnie 5/8 fali więc nie będzie różnicy. Większy wpływ od długości anteny ma tutaj jej lokalizacja. Jak chcesz polepszyć zasięg to musisz trzymać radio w ręce. Jeśli radio jest przytroczone to bliskość ciała lub elementów metalowych moim zdaniem znacznie bardziej wpływa na charakterystykę anteny niż niewielka różnica w długości.

Link to post
Share on other sites

Racja, z jednym wszakże zastrzeżeniem. 5/8 lambda dla częstotliwości PMR to 43,75 cm promiennika, więc IMO im dłuższy promiennik tym lepiej. NA-666 ma 23 cm a NA-771 39 cm. Mam porównanie na podstawie fabrycznego druta Baofenga (krótki) i akurat NA-666. Z tej drugiej włączyłem przemiennik oddalony o 40 km oraz odebrałem nośną z 80 km. Z krótkiej, cóż... nie. Oczywiście sporo robią też parametry flaków takiej anteny, ale odpowiednio dobrany dłuższy drut będzie, moim zdaniem, zawsze lepszym rozwiązaniem niż krótki dydek.

Edited by Tomciaz
Link to post
Share on other sites

Mam szybkie pytanie ( WIEM, na pewno już było :P). Czy do ,,gruszki" tego pokroju http://allegro.pl/mikrofonoglosnik-baofeng-wouxun-kenwood-puxing-i5276974198.html da się dołączyć słuchawkę? Ma ktoś jakieś propozycje jakichś minimalistycznej, drobnej słuchawki żeby była jak najmniejsza, z gumy czy z czego (z fonowodem ;?) i jak najwygodniejsza z tego względu że czasem będzie na nią zakładane słuchawki ochronne...

Link to post
Share on other sites

Chociaż w treści aukcji nie jest to wspomniane, na 99% da się dołączyć. Tam chyba obok przewodu jest zaślepka do słuchawkowego jacka. Może byś tak spytał sprzedawcy?

 

Spytaj czy tam jest Jack 2,5 czy 3,5 bo ja na przykład musiałem przejściówkę kupować do mojego kenwooda

Link to post
Share on other sites

http://allegro.pl/sl...5269101049.html

 

mam, jest spoko.

Gruszkę lepiej tez kup navcomma, ewentualnie poluj na kenwooda u użytkownia DW_RADIO na alledrogo.Cena ok. 45zł za używkę. Mam 2 szt, są zajebiste. w sumie jedną moge sprzedać :icon_wink:

 

edzia:

 

http://allegro.pl/kenwood-profesjonalny-pancerny-mikrofonoglosnik-i5223252435.html

 

była polecana stronę wcześniej.

Jest różnica w jakości głosu i wykonania :)

Edited by seger
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...