Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Radiokomunikacja - pytania i odpowiedzi


Recommended Posts

Przyzwoite - tak, atrakcyjne - nie.

 

Jak na razie, to wszędzie gdzie patrzyłem na temat podróbek widziałem wyłącznie stwierdzenia pokroju crap i piece of shit. Dlatego wolę nie ryzykować, chociaż kupione za 3$ od majnfrenda rzeczywiście może się to jednak opłacać :icon_mrgreen:

Link to post
Share on other sites
  • Replies 2.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Jeśli kupiłeś za ~20zł to na 99% to antena od majfrenda. Całe 3$ tam kosztują. Jeśli za ponad 35zł, to już nie wiadomo.

 

Różnice:

http://www.nagoya.co...y_ID=0&id=31478

A tu trochę o Diamondach:

http://distantsignal...nd-srh-771.html

 

Opinie z zagranicy o działaniu podróbek przytoczyłem wyżej. Chociaż przydały by się jakieś wiarygodne testy - może canis_lupus zrobi, jak mu przyjdą :icon_biggrin:

 

Mi wystarczył fakt, że znajomy po zakupieniu na allegro bliżej niezidentyfikowanej anteny typu bacik stwierdził, że nie ma różnicy w stosunku do stockowej, także wolę nie ryzykować i kupić 100% oryginał.

Link to post
Share on other sites

No tylko wtedy masz 1 pasmo.

 

Co nie zmienia faktu, że od dawna już się na to czaję - tylko muszę w końcu urobić kumpla, żeby mi w końcu przylutował linkę do gniazda SMA :icon_biggrin: Chociaż mam wątpliwości czy to się uda :icon_confused3:

 

BTW, 1/4 dł. fali dotyczy rozumiem wyłącznie odcinka wystającego poza wtyk?

Link to post
Share on other sites

To miej dwie anteny przystosowane do dwóch najczęściej używanych częstotliwości :icon_mrgreen:

Nie lutuj linki do gniazda SMA - ogarnij złącze zaciskane.

BTW, 1/4 dł. fali dotyczy rozumiem wyłącznie odcinka wystającego poza wtyk?

Tak, linka wchodząca do gniazda musi być odizolowana od obudowy tego gniazda.

gniazdo-sma-r-h155-zaciskany-otwor.jpg

Linka się łączy z tym najmniejszym elementem (umówmy się że to jest "plus") i musi być odizolowana nieprzewodzącym materiałem od gwintowanej obudowy (przyjmijmy, że to "minus"). Plus i minus nie mogą się stykać ze sobą bo będzie zwarcie.

Tak więc dla kanałów PMR z gniazda będzie wychodzić ok.16,8cm, a dla pasma VHF ok. 50cm :)

Link to post
Share on other sites

W tym problem, że właśnie mam już wtyk do lutowania i chciałem go wykorzystać. Cóż, jeśli przylutowanie linki się nie uda, to najwyżej użyję rdzenia kabla koncentrycznego albo kupię inny wtyk.

Resztę już wiem jak wykonać :icon_biggrin:

 

Co do długości anteny, to na pmr446.info pisali, że jeszcze trzeba wziąć poprawkę na grubość, czyli odjąć te 2-3mm średnicy linki.

Link to post
Share on other sites

Cóż, jeśli przylutowanie linki się nie uda, to najwyżej użyję rdzenia kabla koncentrycznego albo kupię inny wtyk.

Jeszcze prościej :) Zacisnąć złącze na zwykłym koncentryku, usunąć ekran, dociąć do docelowej długości :)

Link to post
Share on other sites

Opinie z zagranicy o działaniu podróbek przytoczyłem wyżej. Chociaż przydały by się jakieś wiarygodne testy - może canis_lupus zrobi, jak mu przyjdą :icon_biggrin:

 

Jedna własnie dotarła. Z pomiarów wynika, że w paśmie 5m SWR nie schodzi poniżej 5 a w pasmie 70cm i PMR utrzymuje się praktycznie na stałe na poziomie 10. Wniosek: Nie uzywać, nie kupować. Ja będę reklamował.

Link to post
Share on other sites

Z innej beczki - wie ktoś może, czy headsety od brytyjskich radiostacji Clansman nadają się w ogóle do użytku (po przeróbce oczywiście)? Chodzi mi głównie o to, czy laryngofon da lepszą lub chociaż porównywalną jakość od chińskiego mikrofonu z headseta Z-tactical - bo niestety w temacie o rzeczonych radiostacjach ktoś pisał, że te laryngofony są już na wykończeniu. Prawda to, czy nie? Obawiam się, że sprzedawca nie udzieli mi zbyt wiarygodnej odpowiedzi.

Link to post
Share on other sites

Doszedł do mnie Baoś UV-82 i NA-771. Tak na szybko, to z zewnątrz baoś fajny, zdecydowanie wygodniejszy od UV-5R. Na plus większe klawisze, lepsza latarka (skoro już wg chińczyków musi być...), diody na górze, uszczelki koło styków, zdaje się, że również mocniejszy głośnik. Na minus brak przycisku VFO/MR, słabo spasowana i otwierana w dość niewygodny sposób klapka od złącz do headsetu, no i brak większych niż fabryczna baterii. Dołączona słuchawka całkiem przyzwoita, aczkolwiek do tyrania się oczywiście nie nadaje.

Antenka zamawiana z radiokom,pl, na 100% oryginał - wszystko zgadza się z tym, co widzimy na stronie producenta, którą podałem kilka postów wcześniej. Porządne opakowanie, dokładne, srebrne nadruki na antenie (wliczając trójkącik w środku litery A), uszczelka do likwidacji szpary między radiem, a anteną, no i przede wszystkim antena jest idealnie prosta.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Mam pytanie, gdyż nie znam się na tym nic-a-nic.

Otóż, kupiłem radio Intek Kt-960 Plus, nie zauważywszy, iż na pudełku jak wół jest napisane "Frequency Range 144-146/430-440 Mhz". Czy jest jakakolwiek możliwość ustawienia kanałów PMR na tym radyjku? Sposób konwencjonalny nie przechodzi, gdyż radio widząc wpisywane 446, zrzuca cyfrę do 440.

Link to post
Share on other sites

Radio masz ustawione na częstotliwości amatorskie. Obstawiam, że bez problemu można je odblokować tak jak niemal wszystkie radiostacje dostępne na rynku. Intek rebranduje chiński sprzęt. Zacznij od ustalenia jak nazywa się oryginał.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...