Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Radiokomunikacja - pytania i odpowiedzi


Recommended Posts

  • Replies 2.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

SURF4 też daje militarny klimacik, Zasięg takiego zestawu jest znacznie lepszy niż RF-10 przy mniejszej wadze. To jednak inna epoka technologiczna . . Na SNAFU Charlie na przykłąd VX-500 ze skrzynką dawała radę o wiele lepiej niż wszystkie RF-y

 

Do tego do VX-a można podłączeń normalny zestaw słuchawkowy

Edited by kugelblitz
Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Sprzęty pow. 50MHz niestety nie są użyteczne bo w 50-52 nie można FM (a jest to pasmo amatorskie) a 52-54 są instytucje rządowe.

W zakresie poniżej 50MHz są m.in pasmo wojskowe, leśnicy i niemal opuszczone pasmo profesjonalne.

 

Powiem w prost możliwości uzyskania pozwolenia na 6m w FM na nasze potrzeby nie ma, RF-ka ani nawet stare radia profesjonalne nie mają deklaracji zgodności. Więc nie ma dobrego rozwiązania, natomiast z instytucjami wymienionymi wyżej da się dogadać lub przynajmniej nie szkodzić.

 

I nie, te instytucje nie mogą przekazać Wam prawa do korzystania z ich pasma.

Mogą co najwyżej nie zgłaszać, więc nadal jest to wyłącznie na Waszą odpowiedzialność.

 

Co można i mi się osobiście marzy to 6m SSB w paśmie amatorskim, kwita dostaje praktycznie każdy kto po niego pójdzie, koszt obecnie ok 300zł, radio 2-3k zł.

Link to post
Share on other sites

Do tego do VX-a można podłączeń normalny zestaw słuchawkowy

Do zimnowojennej RF-10 też można podłączyć zestaw nagłowny. Ale jak już się za to zabierać to moim subiektywnym zdaniem na całego :icon_razz: tj. za pomocą dual-chanel PTT pozwalającego obsługiwać dwa radia, w tym jedno "podwójne" (Baofeng UV-82) w trybie double-PTT. Jeden head-set do pracy w trzech sieciach radiowych - inspiracja z forum poświęconego RF-10:

RF10_UV82-_DD-_PTT.jpg

 

Ewentualne problemy techniczno-logistyczne:

  • zdobycie dodatkowej słuchawki do RF-10 jako źródła patch-cordu z niepodrabialnym wtykiem audio do RF-10 (jak ktoś bardzo chce zachować oryginalny hand-set);
  • błędne opisy złącza RF-10 w sieci Internet (dlatego dołączona prawidłowa rozpiska z dokumentacji technicznej);
  • poziom wysterowania wzmacniacza m.cz. - co nie przeszkadza w przypadku inteligentnych ochronników aktywnych, ale przy np. Bowmanach trzeba dobrać jakiś rezystor w szereg (powiedzmy rzędu kilkudziesięciu kilkuset ohm);
  • osadzenie oryginalnego kabla od słuchawki w obudowie PTT stanowi jednak wyzwanie :icon_mrgreen:

Dual_Double_Chanel_PTT.jpg

Sprzęty pow. 50MHz niestety nie są użyteczne bo w 50-52 nie można FM (a jest to pasmo amatorskie

 

Ale stosowania modulacji fazy nikt chyba nie zabrania :icon_lol:

Link to post
Share on other sites

Jaki jest mikrofon z RF-ce?

Dynamiczny, elektret czy pojemnościowy?

 

Łatwo sprawdzić, zmierzyć napięcie na pinach od mikrofonu, jak 0 to dynamiczny jak kilka wolt to elekret i jak 12-40 to pojemnosciowy.

Węglowych już chyba nie stosowano w tych czasach

Link to post
Share on other sites

Albo wydedukować ze schematu wzmacniacza mikrofonowego:

image.jpg

- ciekawe jakia może być wielkość składowej stałej napięcia na pinie 18 złącza audio, jeśli jest on podłączony do wzmacniacza m.cz szeregowo poprzez kondensator elektrolityczny 1 mikroF (na schemacie "VSTUP NF") ???

:icon_rolleyes:

Link to post
Share on other sites

No to może Ci zabraknąć miejsca w tym PTT :icon_wink:

jakoś rozmowa się nie klei...

 

Może to dlatego, że sam napisałem trochę jak potłuczony o poziomie wysterowania wzmacniacza.

Chodziło mi o poziom wysterowania słuchawki - czyli o wyjście m.cz. (pin16 na złączu audio). RF-10 nie ma płynnej regulacji głośności, jak typowe ręczniaki VHF/UHF. Dlatego przy stosowaniu headsetu innego niż aktywny (z wbudowaną elektroniką) trzeba trochę ten sygnał WYjściowy wyciszyć, np. jakimś rezystorkiem...

 

Ten schemat (opisamy po czesku) pokazuje co jest w środku RF-10. (do śiągnięcia z sieci) W torze wejściowym (mikrofonowym) jest tam wszytko co potrzeba, Przynajmniej dopóki będą stosowane oryginalne headsety militarne z mikrofonami dynamicznymi, to nie będzie potrzeby pakowania przedwzmacniacza do obudowy PTT.

 

Słusznie zauważyłeś, że takie proste polutowanie końcówek oryginalnego kabla ze mikrotelefonu RF-10 może nie działać z niektórymi mikrofonami - w tym zdaje się z chińskimi replikami, gdzie dominują (tanie) mikrofony pojemnościowe. Wtedy istotnie trzeba by było upchać jakiś przedwzmacniacz do obudowy...

Edited by C4Int
Link to post
Share on other sites

Wszystkie konsumenckie sprzęty teraz i radia i telefony i komputery są dostosowane do mikrofonów elektretowych.

To rodzaj mikrofonu pojemnościowego, który nie wymaga zasilania fantomowego ale ma wbudowany przedwzmacniacz pracujący na circa 2-5V.

 

Problem z RF10 polega na tym, że elekrety maja już w sobie przedwzmacniacz który powoduje że ten mikrofon ma 8-10dB wyższy poziom wyjściowy w porównaniu z dynamicznym. Więc trzeba poziom podzielić a nie wzmocnić. Jednocześnie Masz tam kabelek od baofenga który oczekuje właśnie elekretowego mikrofonu więc jak byś zamontował dynamiczny mikrofon to będzie potrzebny mu przed-wzmacniacz.

 

Rozumiesz problem? Albo mikrofon dynamiczny i wzmacniacz dla baofenga albo elekretowy i transformator/dzielnik napięcia dla RF-ki.

 

Z głośnością nie powinno byc problemu RF-ka ma 3 poziomy i prawdopodobnie da radę dopasować, jak nie to wystarczy wpiąć potencjometr jako dzielnik napięcia.

http://www.edupedia....ik_napicia.html

Edited by chaota
Link to post
Share on other sites

To bardzo ciekawe co piszesz... tylko kiedy korzystam z aktywnych ComTac'ów jakoś radiia działają mi bez tego wszystkiego, co sugerujesz, że jest niezbędne, żeby tam pakować.

 

I nie zastanawiałem się co mają w środku te ochronniki aktywne z zestawem telekomunikacyjnym... do czego bym ich nie podłączył - po prostu działają. Nie ma problemu z impedancjami, dopasowaniem (po stronie toru mikrofonowego, czy słuchawkowego), z przesterowaniem czy co tam jeszcze może utrudnić kompatybilność syganłową...

 

Oryginalne Bowmany z wtykiem Lemo 5 pin, te od PRR Marconi/Haris, też jakoś dają radę z ręczniakiem Kenwooda. A ponieważ działało, nie dociekałem co tam dokładnie w środku mają.

 

I nawet mikrofon pojemnościowy z odzysku z zestawu słuchawkowego do telefonu,podłączony do RF-10 też jakoś, nawet bez zasilania linii mikrofonowej (odseparowanej kondensatorem), działa... Co prawda z takiego mikrofonu słychać cicho... trzeba się powydzierać :) i trzymać mic przy ustach, żeby w drugim radiu był normalny poziom dźwięku, ale od biedy daje rade.

 

Więc tak się zastanawiam, jak to dobrze, że zawsze znajdzie się besserwisser, który dostrzeże problem, tam gdzie go nie było i wyjaśni na czym on polego...

 

Z głośnością nie powinno byc problemu RF-ka ma 3 poziomy i prawdopodobnie da radę dopasować, jak nie to wystarczy wpiąć potencjometr jako dzielnik napięcia.

 

Albo rezystor w szereg, tak jak wynika np. ze schematów dodatkowego osprzętu do RF-10, tzw. skrzynek...

Link to post
Share on other sites

Ciekawe że Ci C4Int z aktywnymi słuchawkami wszystko działa ze wszystkim . Mi ja też normalny PTT z Comtac IV (oryginał) nie bardzo działał z Navcommem, czyli Wouxunem (słaby sygnał z mic) a po dołożeniu prostego wzmacniacza (schemat z sieci: tranzystor, rezystor i kondensatorek) jest OK.

Link to post
Share on other sites

potrzebuje podpowiedzi. Baofeng82 do tego gruszka Baofenga ze sterowaniem na 2 kanały i wtykiem na mały jack.

http://allegro.pl/mikrofonoglosnik-baofeng-uv-82-sklep-w-wa-i6010559329.html

 

 

Jak to połączyc ze słuchawkami Peltora z dużym military plug? jest jakaś przejściówka? przepraszam jeśli to banalne pytanie albo już było. i serdecznie dziękuję za cierpliwośc

Edited by otis8
Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Witam,

 

Poszukuję radiostacji plecakowej do komunikacji na szczeblu drużyny - plutonu - (w odległej przyszłości) kompanii. Miałoby to działać w ten sposób, że jedna radiostacja tego typu siedzi sobie bezpiecznie w FOBie z (opcjonalnie) anteną zewnętrzną i słucha co tam u poddodziałów...

...z którymi lata druga radiostacja i jest tyrana w błocie, piachu i tak dalej.

 

I tutaj tak:

- Na razie działająca radiostacja jest zbędna z tego powodu, że i FOBa i drugiej (FOBowej) radiostacji brak;

- No tyle że kupienie "wydmuszki" (obudowa i lampki) to też nie jest tania rzecz, i wolałbym kupić od razu działającą - na przyszłość; a dopóki radek nie będzie miał licencji, to można na lokalne patrole chodzić bez zasilacza lub anteny i "to tylko atrapa";

- Radiostacja to nie może być Baofengu z dłuższą anteną, bo nie ten klimat i zasięg - poza tym radek ma biegać z plecakiem i uj :D;

- Budżet - od 200 do (maxsuperhiperzaporowa) 300zł ze wszystkim (anteną, zasilaniem, zestawem słuchawkowo - mikrofonowym itp.);

- Zasięg musi w terenie zalesionym przy zastosowaniu anteny niekierunkowej wynosić co najmniej 5km;

- Ja rozumiem że klimat, ale waga i rozmiary rozsądne (4-5 kg max);

 

Po przeczytaniu masy wpisów, zostaniu objechany miliard razy na elektrodzie że bez licencji to idź się utop, złapią cię i pójdziesz siedzieć do zas**nej śmierci - udało mi się znaleźć dwie radiostacje które te warunki spełniają.

RF-10 oraz RT-351.

Skłaniałbym się do tej pierwszej bo lżejsza, prostsza w obsłudze i (teoretycznie) tańsza.

Problem w tym że nie mogę jej nigdzie znaleźć.

Druga za to ma więcej opcji i JEST.

Naturalnie jest jeszcze legendarna PRC-77, ale to już jest gruby wydatek sięgający >800.

 

A teraz jeszcze się tak cicho zapytam, czy nasłuch na takiej radiostacji jest legalny.

 

SzymonPolska

Link to post
Share on other sites

Z całym szacunkiem, nie ma takiej opcji.

Głównym powodem jest zasięg który Chcesz mieć.

 

Na FOB-ie Musiałbyś mieć przynajmniej pół-falowy dipol na min. 5m wysokości. To Nie mieści się w 300zł budżecie, chyba że sam go sobie wyrzeźbisz.

 

Abstrahując kompletnie od powyższego:

Moim, subiektywnym, prywatnym zdaniem RF-ka nadal lepiej sie spisuje od RT-351.

Najlepszym radiem cena/jakość jest Alinco DR-M06

 

Nie testowałem RT-350.

RT-349 testowałem i jest to kupa totalna, podobnie jak SEM-52.

Tuberozy z tego co testowałem w Wędrzynie robią dobrą robote, wielka szkoda że te z Allegro są zdemilitaryzowane

Edited by chaota
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...