Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Radiokomunikacja - pytania i odpowiedzi


Recommended Posts

  • Replies 2.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Witam znowu,

 

@chaota

 

Z tym FOBem to nie miałem pojęcia, dzięki za informacje. (jakbyś mógł link do takiej anteny podesłać to byłbym wdzięczny bo mi tylko samochodówki do 3m wyskakują)

Ale jak na pewno przeczytaliście, FOB to jak na razie mrzonka przyszłości, więc to nie jest duży problem - jeżeli radiostacja mogłaby działać jako komunikacja z innymi drużynami, na zasadzie mając 2 radiostacje tego samego typu (np. RF-10) dwie drużyny mogą prowadzić swobodną rozmowę na te 5km (takie dane wyskakują mi w tej radiostacji przy użyciu długiej anteny prętowej) oczywiście zasięg faktyczny jest nieco mniejszy, ale zakładamy tu najlepszą opcję - czyli np. jak będę w gęstym lesie to rozciągnę krótką drutową i te 5km będzie, to dwie radiostacje się dogadają bez problemu.

 

Więc brałbym RF-10, tyle że nigdzie ich nie ma :/.

Alinco nie patrzyłem, więc sprawdzę.

 

Dzięki za reply.

 

@wiciok

 

Radiusy M206 działają bodajże w paśmie 70 cm, co jest problemem - szukam radiostacji na pasmo min. 2m.

M214 jest ciekawe - jak do tego załatwić zasilanie oraz antenę? Do jakich anten jest dostosowana? Fider - rozumiesz przez to linię transmisyjną?

Ceny takiej radiostacji są faktycznie atrakcyjne - dzięki za model.

 

Co do obudowy i lampki - to najzwyczajniej chodziło mi o to, że nie warto kupować wydmuszki, skoro za podobną cenę można mieć sprawną radiostację :icon_wink:

Nawiązując do wspomnianego tyrania w błocie, piachu i tak dalej - chodzi o fizyczną wytrzymałość takiej radiostacji :icon_smile:.

I jeszcze obśmiane 5kg rozumiem przez zachowanie rozsądnej wagi - przekonaj radka do targania oprócz szpeju jeszcze większej radiostacji :icon_biggrin:

 

Nie mam nic do cywilnych radyjek jeżeli działają - a akumulatory (często także oddzielne) są jak najbardziej też potrzebne do tych wojskowych jak zapewne wiesz :icon_biggrin:

 

A, no i jeszcze jakbyś podzielił się wiedzą, jakie akcesoria (owe drobne szczegóły) są potrzebne to byłbym wdzięczny.

 

Pozdrawiam

SzymonPolska

Edited by SzymonPolska
Link to post
Share on other sites

Dalej nie rozumiem po co w ogóle miałbyś brać pod uwagę wydmuszkę i po co te teksty o klimacie - jeśli nie chodzi zwyczajnie o lans, ale zostawmy już ten temat...

 

Oczywiście mówiłem o Radiusach na 6m (42-50MHz).

Nie wiem jakie tam dokładnie jest zasilanie, ale pewnie standardowo - około 12V DC. Czyli potrzebujesz osobnego akumulatora, np. żelowego. Osobnego w sensie że nie masz skrzynki przypinanej do radia jak w RF-10.

Tak, fider to kabel koncentryczny do anteny. Ze złączami zawsze to stosunkowo niewielki, ale nadal kolejny koszt (po radiu, akumulatorze, antenie i ew. gruszce jeśli jej nie było z radiem). Antena - jaką zrobisz, taką będziesz mieć. Wątpię żebyś znalazł jakieś gotowe rozwiązanie przy takim limicie cenowym. Niestety nie orientuję się jakie są sensowne konstrukcje na to pasmo.

 

PS.Pozwolenie amatorskie i tak nie bardzo ma zastosowanie w kwestii tego typu łączności. Pomijając już częstotliwość na której działa dane radio (te Motorolki np. się nie łapią), to chyba raczej nie będziecie się wołać po znakach...

Link to post
Share on other sites

I znowu Witam,

 

@wiciok

 

Taki akumulator to standard - nawet przy RFkach słyszałem że za kilkadziesiąt (30zł) taki kupić, to tylko troszkę lutowania i działa lepiej niż oryginalne, oraz mieści się do koszyka.

Z tego co tu piszesz to nie jestem pewien czy taniej nie wyszłaby ta PRC-351, skoro tam za 300 w zestawie jest

 

- blok nadawczo-odbiorczy radiostacji

- mikrotelefon

- kabel do zasilania zewnętrznego

- zestaw słuchawkowo - mikrofonowy z przyciskiem PTT

- antena( "długa" i "awaryjna")

- akumulator (zapewne do wymiany)

 

ale co ja tam wiem, polegam na Was - starszych i mądrzejszych :icon_biggrin:

I jeszcze - co to gruszka? Nigdy o czymś takim nie słyszałem.

 

@chaota

 

Znalazłem cuś takiego - da się to zastosować w tej radiostacji?

Brałbym RF-10 ale nadal brak na magazynach ;)

 

Pozdrawiam

SzymonPolska

Edited by SzymonPolska
Link to post
Share on other sites

Wszystkie ręczniaki na 6m mają problem anteny, testowałem motorolle GP600 na 6m i Vertexa VX510.

Tego drugiego nawet nadal mam.

 

W obu wypadkach antena helikalna daje mniejszy zasięg niż 70cm, same radia są dobre ale nie za bardzo jest jak nawet podłączyć zewnętrzną antenę bo te radia nie mają typowego gniazda i trzeba nabyć albo dziwny adapter albo przerobić je we własnym zakresie (co też uczyniłem). Po stronie osiągów są znacznie lepsze od RF-ki, z wad trzeba programować kanały.

 

Na ten moment jedyna antena plecakowa na 6m którą można do tego wykorzystać to chyba mój wynalazek (jest w częściach customowych).

 

Co do dipola to balun Diamond BU-55 i docięte na wymiar ramiona lub typowa antena bazowa z masztem ale taki setup kosztuje ponad 2k

Link to post
Share on other sites

Odnośnie taniej i lekkiej anteny bazowej to wystarczy kupić wędkę 8-9m, usunąć z niej kilka szczytowych elementów i mamy maszt. Do tego zrobić antenę GP nawet z prętów aluminiowych 6mm. Elementy mają jakieś 80-90cm długości więc złożoną antenę da się schować na czas transportu wewnątrz wędki.

Z łącznością jest tak: jak chcesz tanio to musisz mieć jakąś wiedzę. Jak nie masz wiedzy to będzie drogo.

Link to post
Share on other sites

Czołgiem.

Temat pewnie poruszany setki razy dlatego jeśli ktoś posiada, to proszę o linka do odpowiedniego tematu.

Otóż zastanawiam się na zakupem "kontraktowego" bowmana z tego linku http://allegro.pl/zestaw-naglowny-sluchawkowy-bowman-kontrakt-i6829283902.html.

Oto moje pytania:

- jak sprawdzić oryginalność takiego zestawu, czy się nie da...

- jak podłączyć je do radia z wtykiem kenwood

- jakie ptt polecacie do tego zestawu

 

Dzięki z góry za odpowiedzi!

Link to post
Share on other sites

- jak sprawdzić oryginalność takiego zestawu, czy się nie da...

 

Nie widziałem kopii/podróby z wtykiem Lemo. Dodatkowo, kopie/podróbki nie mają wgłębienia na mikrofonie, od zewnętrznej strony. Oryginał powinien mieć naklejkę z numerem NSN/kontraktu brytyjskiego.

 

- jak podłączyć je do radia z wtykiem kenwood

 

Złącza Lemo są drogie. Najtańszą opcją jest usunięcie wtyku Lemo i wstawienie w jego miejsce Military plug, który bywa dostępny na Allegro za 20 zł. To, po odpowiednim polutowaniu, podłączy się do każdego PTT z gniazdem Military.

 

- jakie ptt polecacie do tego zestawu

 

PTT ma obsługiwać jeden kanał czy dwa? Jeśli jeden, to mi dobrze sluży kopia PTT TCI - duży, okrągły przycisk.

Mam też zmodyfikowany PTT EX116 od Elementa - również działa w porządku, obsługując dwa kanały.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Ktoś wie gdzie możnadostać kable do bowmana. Chodzi mi o sam przewód. Ewentualnie coś leprzego niż to co dostaje się na star od chinczyków.

Weź najlepiej na wzór ten kabelek żeby porównać grubość. Wtedy będzie pasować do obudów bez żadnych luzów. Ostatnio kupowałem u siebie na miejscu to w tej grubości mieli chyba tylko 8 żyłowe, reszty przewodów po prostu nie wykorzystasz.

Link to post
Share on other sites

Witam,

 

jakiś czas temu zakupiłem radyjko Baofeng uv-5r. Na razie nie byłem z nim na strzelance (jeszcze), ale niebawem będę go używał.

 

Mam w związku z tym pytanie: czy wystarczy w radiu ustawić tylko kanały jak na rozpisce w poniższym linku ?

 

2251170200_1444401564.jpeg

 

Czy po zaprogramowaniu będzie już działać, czy też trzeba zrobić coś więcej ? (tzn. czy trzeba sparować np. w taki sposób jak w poniższym linku)

 

Z góry dziękuję za odpowiedz (może dla niektórych informacje są banalne - jednak nie jestem fachowcem w tej dziedzinie).

 

Chcę uniknąć sytuacji kiedy zabiorę ze sobą radio i okaże się, że nie działa, albo moje nie jest odbierane przez innych :icon_wink:

Edited by Foton
Link to post
Share on other sites

Dorobiłem się wreszcie porządnego radia jakim jest Baofeng UV82. Niestety słuchawka jaka jest do niego dodawana jest nędzna i niewygodna. Starałem się zebrać informacje o różnych słuchawkach, ptt etc. i im więcej czytam tym mniej wiem. Stąd moje może i głupie pytanie co jest lepsze: aktywne słuchawki ochronne współpracujące z radiem czy zwykły zestaw słuchawka-mikrofon (na przykład Bowman)?

 

EDIT: Dodam, że chodzi głownie o działania leśne.

Edited by szyk
Link to post
Share on other sites

Grucha odpada w przedbiegach bo niestety jest głośna. Bowmana podałem tylko dla przykładu o co mi chodzi. Czyli w ogólnym skrócie jeśli budżetowo to słuchawki z mikrofonem, w przeciwnym wypadku celować w słuchawki aktywne?

Link to post
Share on other sites

Niektóre gruchy mają możliwość regulacji głośności i można je podpiąć do słuchawek.

Osobiście jest to dla mnie najwygodniejsza opcja, zawsze więcej możliwości konfiguracji. Bowman z-tacticala daje radę, z polecanych słuchawek aktywnych najtańsze są chyba Impact Sporty ściągane z zagranicy.

 

Ale poza słuchawką douszną najbardziej budżetowa będzie grucha. Słuchawki aktywne to fajny bajer, ale o ile ludzie nie sypią piro jak z rękawa, wolę ich nie brać.

Edited by Mixon
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...