Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Tuning WE Hi-capa 5.1


Recommended Posts

Witam, chciałbym zrobić delikatny tuning mojej repliki, by poprawić jej celność oraz zwiększyć zasięg. Myślę tu o zakupie lufy precyzyjnej oraz gumki HU. Jaką lufę wybrać nie którzy mówią że 6.02 inni 601 a jeszcze inni 6.04 ten sam temat tyczy się gumki HU. Jaką lufę precyzyjną możecie mi polecić wraz z gumką by był dobry stosunek cena/jakość ? Co kupić by zwiększyć prędkość wylotową repliki bym mógł używać cięższych kulek bez nadmiernego zużycia repliki.

Link to post
Share on other sites

Ja jestem bardzo zadowolony z luf ZC 6.02 i gumek ML Autobot o twardości 50-60.
Dla uzyskania większej prędkości zawsze robię maksymalne uszczelnienie gumki i lufy w komorze oraz gumki z dyszą.
Zazwyczaj największą poprawę celności widzę po ustabilizowaniu  komory HU względem ramy.
To są moje wnioski, inni pewnie mają swoje doświadczenia.

Link to post
Share on other sites

Mam CJ w jednej replice i zasadniczo nie widzę różnicy do ZC, a jak nie widać różnicy, to po co przepłacać ;)

Ja w pistolach stosuję twardość gumki do 60, ale nic nie stoi na przeszkodzie, abyś spróbował 70 :)

Dużo grzebię w replikach dla własnej przyjemności i przekonałem się, że co klamka, to inne ustawienia trzeba stosować, aby efekt był najlepszy.

Najpierw stawiam na dopracowanie mechaniki i szczelności, potem bawię się celnością, jeżeli potrzeba.

Części wymieniam, jeżeli stockowe ewidentnie nie chcą dobrze działać.

Zazwyczaj jest to gumka.

Link to post
Share on other sites

A dlaczego obowiązkowy zakup gumki czy lufy ?

Owszem, stockowe gumki są zazwyczaj gorzej wykonane, ewentualnie z gorszego tworzywa i pod wpływem zimnego gazu mniej stabilnie kręcą kulki, ale to nie musi być regułą.

Celność repliki GBB jest wypadkową gumki, dystansera, jakości i stabilności lufy, szczelności układu, wagi kulek, umiejętności strzelca, czyli np. pracy na spuście.

Kup kilka gumek o różnej twardości i różnych kształtach docisków, wybierz najlepszą.

Jak dalej nie będziesz zadowolony, kup preckę, 

Jak nie ma dostępnych od ZC, to weź tą CJ.

Link to post
Share on other sites

Wg mnie różnicy pomiędzy ZCI a CJ dużej nie ma ( poza ceną)- testowane na tej samej klamce , gumkach ( Autobot/decepticon/Mr hop od ML , wersje sylikonowe 2021 i autobot gumowy ), na tym samym docisku ( omega ML), gazie ( zwykły smartgas) i kulkach (0.4g bls)- na obu lufach zasięg dmr w pistolecie . Jeśli chcesz zasięg w klamce ja szedł bym w stalową preckę ( ponoć mniej wpada w drgania niż mosiądz, napewno jest trwalsza, może być nawet odrobinę krótsza niż stockowa , dużo nie stracisz, może też być dłuższa jeśli system gazowy to ogarnie i lufa zewnętrzna jest " przelotowa" ale zwiększysz prędkość wylotową i będziesz zmuszony ją czymś "zamaskować") i gumka 2021 ML Autobot lub MR Hop . Dobry docisk i oczywiście kulki 0.32+g. Lufa albo ZCI albo Lambda one , jak nie znajdziesz nic z wymienionych to szukaj CJ. Stabilizacja lufy wewnętrznej i zewnętrznej też pomoże. Jeśli masz gwint na przejściówke na tłumik to założenie tłumika płomienia pomoże, grawitacyjnie będzie sciągać lufę w dół dodatkową masą/ centrować ją co wpłynie na powtarzalność trafień. Oszczędzi Ci np podklejania zamka w celu zminimalizowania luzów zamek/lufa i podklejania komory z dolną ramą. A nie wpłynie to mocno na szybkość pracy zamka jak przy założeniu np cięższego tłumika dźwięku . Jest jeszcze opcja dokręcenia drogiego kompensatora, który zrobi to samo. Chodzi o to żeby lufa po cyklu zamka była w tym samym miejscu. Na stabilizację lufy wewnętrznej w zewnętrznej wystarczy odrobina taśmy izolacyjnej ... W hi-capie docisk jest odrobinę inny niż w mojej klamce (u mnie pasują dociski / dystansery od AEG/VSR) i ludzie tu (w 1911 itp) znowu polecają opcję docisku do 1911/hi-capy firmy ML ( nazywało się to chyba "I key" czy jakoś tak , poszukaj ). 

Edited by sjzmisiek
Link to post
Share on other sites

Sorki za OT, ale tak przy okazji luf, to mam wrażenie, że lufy stalowe 6.02 od Specny wyglądają identycznie jak lufy ZC.
Identyczny krój czcionki określający średnicę, identyczny wykrój okienka, nawet takie same zaślepki.
Dla mnie to byłoby nic dziwnego, gdyby Specna oprócz np. luf od promyka, kulek od BLSa, sprzedawała lufy ZC ze swoim brandem.
Sam używam luf 6.02 SA w AEGach i jestem z nich bardzo zadowolony, tanie i naprawdę poprawiają skupienie.
Nie widzę w ofercie Specny luf krótkich, do pistoletów, przynajmniej u nas, ale prawdopodobnie kiedyś zrobię eksperyment.
Najkrótszą ich lufę, chyba 229 mm, skrócę do tych 112 mm, obrobię okno i koronę i sprawdzę efekty :)

Link to post
Share on other sites
Link to post
Share on other sites

Crazy Jety mają na wylocie lufy "separator", który podobno oddziela powietrze od wylatującej kulki, aby poprawić jej stabilność w locie.

Raczej naukowo nie potwierdzone ;)

Do swojej hcapy bierz lufę 112-113 mm, bo za długa będzie wystawać z lufy zew. :)

Link to post
Share on other sites

Ciaśniejsza lufa powinna dać przyrost prędkości kulki, bo mniej gazu spierdziela pomiędzy ściankami a kulką, przynajmniej teoretycznie.

A co do celności, to bardziej liczy się jakość wykonania powierzchni wewnętrznej lufy, jej jednakowa średnica na całej długości.

Biorąc na chłopski rozum, to przecież kulka jest podkręcana przez HU, więc porusza się w lufie w jej górnej części.

Jeżeli lufa będzie w środku nierówna, to kulka może obijać się po niej i wylatywać losowo.

Ale to są rozważania teoretyczne, bez dokładnych testów nie można na 100% powiedzieć, że tylko konkretna lufa będzie najcelniejsza.

Już to pisałem wcześniej, dużo zależy od konkretnego egzemplarza repliki i optymalnego doboru części.

Trzeba testować na różnych gumkach, lufach, dystanserach itp.

No i trzeba z dystansem traktować zapewnienia producentów o super jakości ich wyrobów ;)

Pracuję w zakładzie mechanicznym, z dostępem do super dokładnych urządzeń pomiarowych "łapiących" mikronowe różnice.

Sprawdziłem kiedyś z ciekawości średnicę wew. topowej lufy, z deklarowanej 6.01 wyszło od 6.02 do 6.03.

Przez litość nie podam nazwy producenta ;)

Link to post
Share on other sites

Wg mnie , dobre lufy to Lambda one, KM-Head , Maple Leaf crazy Jet , ZCI 6.02 . Ważne jest też jak głęboko wycięte jest okno w lufie... Przy gumkach ML z dużą łatą lepiej jak lufa jest odrobinę głębiej podcięta od standardowej. Lambdy trzeba najczęściej modyfikować - wyciąć/wyszlifować mostek pod gumki ML ( chyba , że masz wersję lufy bez mostka "NB" czy jakoś tak się to nazywało ).

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...