Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Rodzinka Kałacha i reszta.


Recommended Posts

Witam.Ostatnio oglądzając jeden z programów na DiscoVeryiadomo że wiele broni produkuje się na licencji w innych krajach tak jak polski Walther P99 z Niemiec czy inne.

 

Jesli te nowe modele AK są dzielem firmy amerykańskiej to co robi firma rosyjska która wytworzyła klasyczne AK47?

Link to post
Share on other sites

W USA istnieje ogromny rynek pasjonatow/kolekcjonerow AK, budujacych karabinek we wlasnym zakresie. Dzieki temu jest sporo firm oferujacych poszczegolne podzespoly AK (made in US jak i cala gama importowanych) oraz gotowe karabinki (dla leniwych).

 

W necie mozna znalezc MNOSTWO informacji pt "Jak zbudowac wlasnego Kalacha.", oczywiscie glownie po angielsku, ale i po polsku mozna cos wygrzebac, np http://www.strzelecka.net/viewtopic.php?t=354 ...

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Skoro to temat o rodzinie AK to ja mam pytanie.

W słowniku niedawno "upradowanym" przez naszych miłych redaktorów mozna przeczytać:

 

 

"AK-47

 

Amerykańskie określenie karabinka AK, które za pośrednictwem filmów przyjęło się na świecie. W oficjalnej nomenklaturze sił zbrojnych ZSRR i FR AK nigdy nie otrzymał takiego oznaczenia."

 

Jakie jest więc prawdziwe, rosyjskie określenie tego karabinka ?

Jak było to przepraszam - nie znalazłem :)

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

AK-47 to jak najbardziej poprawne okreslenie najstarszej wersji karabinka Kalasznikowa, uzywane powszechnie w literaturze fachowej, specjalistycznych encyklopediach czy innych opracowaniach, w tym takze rosyjskich. Karabinek nosil w swoim czasie rozne nazwy, w Polsce przez pewien czas byl przykladowo nazywany pmK (pistolet maszynowy Kalasznikowa), oczywiscie nosil na poczatku takze nazwe rosyjska AK (bez cyfr), szczegolnie do czasu kiedy byla to jedyna wersja Kalasznikowa. :wink:

 

Pozniej sytuacja sie skomplikowala, poniewaz okreslenie AK uzywa sie bardzo czesto w odniesieniu do calej rodziny karabinkow Kalasznikowa i samo AK moze byc niezbyt precyzyjne, dlatego uzycie okreslenia AK-47 jest wskazane, jesli chodzi nam o najwczesnijsza wersje.

 

Jesli idzie o oznaczenie AK-47 uzywane przez amerykanow, to oni uzywaja tego okreslenia do modeli 7,62x39, czyli AK-47 i AKM, mimo ze te modele wyraznie sie roznia. Po prostu tak sie tam utarlo. Co najwyzej dla rozroznienia dodaja "milled" albo "stamped receiver".

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
(...)

Pozniej sytuacja sie skomplikowala, poniewaz okreslenie AK uzywa sie bardzo czesto w odniesieniu do calej rodziny karabinkow Kalasznikowa i samo AK moze byc niezbyt precyzyjne, dlatego uzycie okreslenia AK-47 jest wskazane, jesli chodzi nam o najwczesnijsza wersje. (...)

Samo oznaczenie AK-47 jest błędne co potoczne. W wojsku używa się określenia kbk AK z kolbą składaną/drewnianą*. Jako takiego pojęcia jak AK-47 nie ma.

 

*informacja pochodzi z Kursu Szkolenia Rezerw z zajęć o budowie 5,56 i 7,62 mm kbk

Link to post
Share on other sites

Nie chce mi sie szperac po ksiazkach, ale o ile pamietam, oryginalna, pelna nazwa rosyjska karbinka to "Awtamat Kalasznikowa obraziec 1947 (goda)", co po naszemu mozna przelozyc z grubsza jako "Automat Kalasznikowa wzor 1947", a skrocona nazwa jako AK 47 wydaje sie jak najbardziej prawidlowa, niezalezenie od tego jakie nazewnictwo przyjeto w WP...

Link to post
Share on other sites

Wiadomość za telegazetą TVP

 

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez podczas wizyty w Rosii odwiedził M.T.Kałasznikowa w Iżewsku i rozmawiał o kupnie licencji na AK-103 oraz produkcji tego karabinu w Wenezueli.

 

AK-103 to broń kalibru 7,62mm,z tłumikiem plomienia od AK-74.

Jak widać kaliber 5,45mm nie u wszystkich znalazł uznanie do tej pory.

Link to post
Share on other sites
  • 5 years later...

Mógłby mi ktoś dać linka do jakiegoś zdjęcia na którym pokazany jest AKM w wyposażeniu Wojska Polskiego (lata 90 lub później)?

Na wszystkich zdjęciach które widziałem, widać tylko wersję ze składaną kolbą AKMS.

 

 

Na forum wyczytałem że WP nie używa(ło) zwykłych AK (nie AKM-ów), a jak było za czasóW LWP? Czy "zwykły" AK był używany?

Link to post
Share on other sites

U mnie w szkole na gazetce z PO wisi jakiś propagandowy tekścik WP i na zdjęciu jest gość w panterce z bodajże AKM (może też to być AK, nie pamiętam). Jeśli tego typu zdjęcie Cię satysfakcjonuje, to mogę pstryknąć fotkę zaraz, jak tylko mi się skończą dni wolne - tylko mi napisz na PW.

Edited by wiciok
Link to post
Share on other sites
Wiadomość za telegazetą TVP

 

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez podczas wizyty w Rosii odwiedził M.T.Kałasznikowa w Iżewsku i rozmawiał o kupnie licencji na AK-103 oraz produkcji tego karabinu w Wenezueli.

 

AK-103 to broń kalibru 7,62mm,z tłumikiem plomienia od AK-74.

Jak widać kaliber 5,45mm nie u wszystkich znalazł uznanie do tej pory.

 

1. Zmiana amunicji wiaze sie z kosztami technologicznymi.

2. wz43 ma lepsze wlasciwosci w terenie gesto zalesionym -patrz dzungla czyli 90% powierzchni wenezueli

3. 5.45 bylo uzywane tylko i wylacznie w krajach b. ZSRR i poszczegolnych krajach UW.

4. Beda uzywac wz43 chocby z jednego wzgledu- bo moga te amunicje wszedzie dostac.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...