Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Dlatego trzeba wyrobić nawyk przestrzegania zasad u ludzi i u siebie samych. Dlatego chce wprowadzic na zlotach ujednolicone zasady, z czasem może i na powszednich strzelankach. Wiem ze jako takie te zasady byly by dobrowolne dla organizatorów, ale gdyby sie udalo wyrobic u nas takie nawyki bylo by super.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 198
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

1. W chwili aktywnych działań na terenie "śmierci" trupy powinny dać widoczną informację o celnym trafieniu i przyjąć pozycję "trupa". Czy to będzie machanie białą czy czerwoną chusteczką to powinno się zdecydować po testach - tak jak zaproponował to Pinky [...]

 

My w klubie stosujemy takie cuś:

jak ktoś dostaje i odpowiednio szybko zajazy co powinien zrobic pada w sposob teatralny uzalezniony od rodzaju trafienia. Lezy w pozycji w jakiej "umarł" az akcja sie oddali lub skończy się runda (z naciskiem na to drugie ;) ). Wrog mosi sprawdzić czy na pewno kogoś zabił z twoi czy jeszcze zyjesz (co wydaje mi się dość dobrym odwzorowaniem pola walki)

Martwy się nie komunikuje i udaje martwego ;)

 

Oczywiście mam wątpliwości co do przestrzegania takich zasad na zlocie ale nam w naszej małej gorzowskiej społeczności ASG to wychodzi :roll:

Link to post
Share on other sites

Drodzy Maniacy,

Na pierwszej stronie tego wątku, Pinky zaproponował stworzenie zbioru jasnych i akceptowalnych zasad, nazwanych "Prawem ASG". Wobec braku sprzeciwów, dziarsko zabrałem się do pracy. Zbiór jest już gotowy, oczekuje jedynie na kilka uwag i opinii, po czym, jak mniemam, zostanie opublikowany i poddany dyskusji. Rozumiem, że powierzenie tego zadania mi i jeszcze trzem innym kolegom spowodowało, że część kolegów odczuła niedosyt, a ich żądze uczestnictwa w procesie legislacyjnym wyrażają się w rozbudowywaniu niniejszego wątku.

Zapewniam jednak, że stworzenie komplementarnego zbioru zasad nie było łatwym zadaniem.

Proponuję zatem wstrzymać dalszą debatę do czasu opublikowania projektu, gdyż może się okazać, że wszelkie wypisywane tutaj zdania, stanowią swoiste "lelum po lelum", albo, jeśli kto woli: idem per idem.

Opublokowanie projektu "Prawa ASG" wywołą kolejną eksplozję debaty, a zatem uprasza się o odrobinę cierpliwości...

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

PRAWO ASG

 

 

Preambuła

 

Niniejszy zbiór powstał w celu ujednolicenia podstawowych zasad airsoft, funkcjonujących dotychczas jako niepisany kodeks honorowy jego miłośników. Zbiór ten nie ma charakteru obowiązującego prawa. Stanowi jedynie nakreślenie i zgromadzenie w formie jednego dokumentu zasad powszechnie dotąd stosowanych, jako, że airsoft’em zajmują się wyłącznie ludzie uczciwi, przestrzegający zasad fair play, którym przyświeca idea wspólnej, dobrej zabawy z uwzględnieniem wszystkich zasad bezpieczeństwa i dla których nie jest podstawowym celem osiągnięcie zwycięstwa za wszelką cenę oraz uzyskanie jak największej ilości trafień, czy też wykazanie w jakikolwiek inny sposób wyższości nad innymi miłośnikami airsoft.

 

 

 

CZĘŚĆ OGÓLNA

 

Podstawowe pojęcia.

 

1. Airsoft – jest to zabawa polegająca na posiadaniu jednego lub więcej sztuk broni ASG, umundurowania i oporządzenia oraz na uczestnictwie w spotkaniach i walkach airsoft.

 

2. Walki airsoft – są to spotkania, w których dwie lub więcej grupy toczy pomiędzy sobą symulowane walki, które mogą być oparte na scenariuszach, używając przy tym broni ASG i amunicji ASG.

 

3. Broń ASG – są to repliki wszelkiej broni palnej, wykonane z dowolnego materiału, w skali 1:1 lub innej, miotające amunicję ASG za pomocą słupa sprężonego powietrza lub specjalnego gazu przeznaczonego do zasilania broni ASG. Sprężanie powietrza może następować przy użyciu siły mięśni – broń ASG sprężynowa – lub przy użyciu mechanizmu przekładniowego poruszanego silnikiem elektrycznym – broń ASG elektryczna.

 

4. Broń ASG może być działania pojedynczego oraz automatyczna.

 

5. Amunicja ASG – są to kulki z tworzywa sztucznego o średnicy 6 mm, masie nie przekraczającej 0,33 g, przystosowane do wystrzeliwania z broni ASG.

 

6. Gracz airsoft – jest to osoba, która posiada broń ASG, uczestniczy, w miarę swoich możliwości w spotkaniach i walkach airsoft oraz respektuje podstawowe zasady obowiązujące w airsoft.

 

7. Teren walk airsoft – jest to ściśle określony teren, na którym toczą się walki airsoft. Teren powinien być, w miarę możliwości, oznaczony i zabezpieczony przed wejściem na niego osób postronnych. Prowadzenie walk na określonym terenie powinno być uzgodnione z jego właścicielem. O prowadzeniu walk airsoft na określonym terenie powinny być powiadomione właściwe służby porządkowe.

 

8. Strefa bezpieczeństwa – miejsce wydzielone na terenie walk airsoft, gdzie zbierają się wyeliminowani gracze, bądź inne osoby nieuczestniczące w walce. W strefie bezpieczeństwa obowiązuje całkowity i bezwzględny zakaz strzelania z broni ASG.

 

CZĘŚĆ SZCZEGÓŁOWA

 

 

I. Zasady bezpieczeństwa

 

1. Środki ochrony oczu:

 

1) Wszyscy gracze airsoft dokładają najwyższej staranności, by spotkania i walki airsoft były pozbawione jakichkolwiek zagrożeń dla życia i zdrowia uczestników.

 

2) Każdy gracz airsoft zobowiązany jest posiadać środki ochrony oczu, jako organu najbardziej narażonego na uszkodzenia. Środki ochrony oczu powinny być wytrzymałe na postrzał z amunicji ASG z bliskiej odległości, ze wszelkiego typu broni ASG.

 

3) Oprócz certyfikatu producenta dotyczącego wytrzymałości, każdy gracz airsoft, w przypadku wątpliwości dotyczących skuteczności stosowanych środków ochrony oczu, zobowiązany jest do przeprowadzenia testu wytrzymałości, polegającego na oddaniu strzału / serii strzałów, do mającego mieć zastosowanie środka ochrony, z bliskiej odległości, z najmocniejszej, dostępnej broni ASG. W szczególności dotyczy to środków ochrony oczu, których przeznaczenie jest inne niż do airsoft.

 

4) Środki ochrony oczu powinny być założone przez uczestnika airsoft przez cały czas trwania walk airsoft. Zdjęcie środków ochrony może nastąpić wyłącznie w strefie bezpieczeństwa.

 

5) Gracz airsoft, który zdejmie środki ochrony oczu poza strefą bezpieczeństwa, może być upomniany przez każdego z pozostałych graczy. Nie zastosowanie się do upomnienia bądź ponowne upomnienie, stanowi podstawę do wykluczenia tego gracza z dalszych walk airsoft.

 

2. Zabezpieczenie terenu walk airsoft pod względem materialnym:

 

1) Teren walk airsoft, przed jego wykorzystaniem, powinien być sprawdzony pod względem bezpieczeństwa przez organizatora walk.

 

 

 

2) Szczególnemu sprawdzeniu winny podlegać następujące elementy:

 

· istnienie ukrytych dziur, jarów, załomów mogących stanowić zagrożenie dla uczestników,

· istnienie przedmiotów ( wystające pręty, potłuczone szkło itp.) mogących stanowić zagrożenie dla uczestników,

· dostępność terenu dla osób trzecich, co może stanowić zagrożenie bezpieczeństwa tychże osób,

 

3) Zabezpieczenie terenu walk airsoft pod względem formalnym:

 

· organizator walk airsoft sprawdza czyją własność stanowi teren tychże walk, lub pod czyim znajduje się zarządem i uzgadnia możliwość prowadzenia tam walk,

· dodatkowo, organizator powinien powiadomić o walkach airsoft właściwe służby porządkowe (policja, straż leśna itp.), informując przy tym, na czym te walki polegają,

 

3. Inne środki ochrony i bezpieczeństwa:

 

1) Na miejscu walk airsoft powinna znajdować się apteczka pierwszej pomocy, co zapewnia organizator,

 

2) Dodatkowo na miejscu walk airsoft powinien znajdować się jakikolwiek środek łączności zewnętrznej (np. telefon komórkowy) dla możliwości wezwania pomocy w przypadku zaistnienia wypadku.

 

4. Wszelkie inne środki ochrony, takie jak: hełmy, kaski, nałokietniki, nakolanniki, rękawice ochronne, są zalecane do stosowania, jednakże ich używanie leży w gestii uczestnika.

 

II. Zasady związane z zachowaniem porządku publicznego oraz obowiązujących norm prawnych.

 

1. Noszenie broni ASG w miejscach publicznych powinno odbywać się z użyciem pokrowców, opakowań lub w inny sposób, zabezpieczający broń ASG przed widokiem publicznym.

 

2. Wydobywanie, strzelanie, celowanie lub jakiekolwiek inne użycie broni ASG w miejscu publicznym może być uznane za naruszanie zasad airsoft i powodować wykluczenie dopuszczającego się tego gracza airsoft ze wszelkich spotkań i walk airsoft.

 

3. Noszenie mundurów i oporządzenia używanego w airsoft w miejscach publicznych jest dozwolone, za wyjątkiem przypadków, gdy pozostaje to w sprzeczności z prawem powszechnie obowiązującym ( mundury i wyposażenie, a także symbole i oznaczenia, zastrzeżone dla określonych formacji, takich jak: wojsko, policja itp.).

 

 

 

 

 

 

III. Zasady używania broni białej w ASG

 

1. Broń biała ( noże, sztylety, bagnety ) mogą, za zgodą pozostałych uczestników, stanowić część umundurowania lub wyposażenia gracza airsoft.

 

2. Niedopuszczalne jest używanie broni białej podczas walk airsoft, poprzez jej dobywanie w jakimkolwiek celu. Uczestnik, który dobywa broni białej podczas walk airsoft może być natychmiast i w sposób nieodwołalny wykluczony z dalszych walk airsoft.

 

3. Dobywanie broni białej może nastąpić wyłącznie w strefie bezpieczeństwa i wyłącznie w sposób nie zagrażający zdrowiu czy życiu uczestników.

 

 

 

IV. Zasady używania środków pirotechnicznych lub środków pozoracji pola walki.

 

1. Używanie środków pirotechnicznych lub środków pozoracji pola walki jest niedopuszczalne w walkach airsoft.

 

2. W wyjątkowych przypadkach, gdy organizator walk airsoft dopuści używanie środków pirotechnicznych lub środków pozoracji pola walki, powinno to się odbywać w sposób kontrolowany, wykluczający możliwość zaistnienia nieszczęśliwego wypadku. Organizator określa zasady używania środków pirotechnicznych lub środków pozoracji pola walki w opublikowanym przez siebie regulaminie walk airsoft.

 

V. Zasady uznawania trafień, zachowania się trafionych.

 

1. Trafienie w dowolną część ciała uznaje się jako wyeliminowanie trafionego z dalszej walki airsoft.

 

2. Trafiony uczestnik sygnalizuje fakt trafienia poprzez uniesienie obu rąk do góry i okrzyk „dostałem”.

 

3. Dopuszczalne jest także pominięcie unoszenia rąk i okrzyku, szczególnie w sytuacjach, kiedy takie zachowanie może ujawnić skryte działanie osoby, która oddała celny strzał

 

4. Trafiony gracz pozostaje w miejscu trafienia, kładąc się na plecach i unosząc używaną broń ASG skierowaną lufą w górę. Trafiony gracz może przemieścić się do strefy bezpieczeństwa dopiero wówczas, gdy w rejonie, gdzie został trafiony, nie toczą się już żadne działania, a przejście do strefy bezpieczeństwa nie będzie odbywało się przez rejon innych działań. Trafiony gracz szczególnie dba o to, by nie przeszkadzać lub nie utrudniać walk airsoft innym uczestnikom.

 

5. Nie przyznawanie się do otrzymanych trafień jest naruszeniem podstawowego kanonu, na jakim opiera się airsoft – kanonu uczciwości. Gracz airsoft, który uporczywie i w sposób ewidentny unika przyznawania się do otrzymanych trafień, nie jest mile widziany w środowisku airsoft. W związku z tym może zostać wykluczony z udziału we wszelkich walkach, spotkaniach i imprezach airsoft.

 

6. Trafiony uczestnik od chwili zasygnalizowania trafienia, zachowuje pełne milczenie. Nie jest dopuszczalne porozumiewanie się (poza strefą bezpieczeństwa) w sposób bezpośredni lub przy użyciu środków łączności, z pozostałymi uczestnikami, zarówno biorącymi udział w dalszych walkach airsoft, jak i uczestnikami, którzy zostali także trafieni.

 

7. Szczególnie niedopuszczalne jest przekazywanie jakichkolwiek informacji pozostałym w walce uczestnikom. Przekroczenie tej zasady może spowodować natychmiastowe i bezwzględne wykluczenie gracza z dalszych walk airsoft.

 

8. Trafienie w broń ASG używaną przez gracza uważa się, za wyeliminowanie tejże broni z dalszej walki airsoft.

 

9. Gracz, którego broń została wyeliminowana, nie może strzelać z niej do końca starcia, w którym nastąpiło wyeliminowanie. Dopuszcza się możliwość korzystania z broni ASG posiadanej przez wyeliminowanego, innego uczestnika, jednak wyłącznie w tym samym miejscu, w którym został on wyeliminowany.

 

10. Wyczerpanie się amunicji ASG, nie skutkuje wyeliminowaniem gracza z walki airsoft. Gracz, któremu wyczerpała się amunicja, pozostaje nadal w walce. Może on skorzystać z zapasów amunicji innego gracza, bądź też może przekazywać wszelkie informacje pozostałym graczom.

 

11. Organizator walk airsoft może ustalić inne zasady uznawania trafień. W przypadku braku ustalenia innych zasad uznaje się za obowiązujące, podane w niniejszym zbiorze.

 

 

 

VI. Zasady korzystania ze środków łączności.

 

1. Dopuszczalne jest korzystanie ze wszelkich środków łączności.

 

2. Organizator walk airsoft może zastrzec na swój użytek określone przez siebie kanały. Nie mogą one być używane przez pozostałych uczestników.

 

3. Możliwe jest korzystanie z kanałów wykorzystywanych przez innych uczestników („przeciwników”) pod warunkiem, że kanał ten nie jest znany przed rozpoczęciem walk airsoft („podsłuchiwanie”).

 

 

VII. Zasady organizowania walk ASG – regulaminy.

 

1. Walki airsoft, zwane dalej „imprezami”, o charakterze zorganizowanym i o zasięgu ogólnopolskim, powinny być opatrzone, przygotowanym przez organizatora i podanym do publicznej wiadomości, Regulaminem Imprezy.

 

2. Z zachowaniem podstawowych zasad dotyczących bezpieczeństwa, organizator ma prawo do swobodnego określania zasad obowiązujących w trakcie trwania imprezy.

 

3. Wszyscy uczestnicy imprezy są zobowiązani do bezwzględnego przestrzegania zasad ustalonych w regulaminie, pod rygorem usunięcia z imprezy bez zwrotu poniesionych kosztów.

 

VIII. Sprawy inne.

 

1. Żaden gracz airsoft nie może być dyskryminowany z powodu rodzaju i typu posiadanej broni ASG, umundurowania i wyposażenia.

 

2. Miłośnikiem i sympatykiem airsoft może być każda osoba, bez względu na wiek, płeć i rasę.

 

3. W spotkaniach, walkach i imprezach airsoft mogą uczestniczyć osoby, które ukończyły 18 lat i posiadają pełną zdolność do czynności prawnych.

 

4. W przypadkach szczególnych, w spotkaniach, walkach i imprezach airsoft mogą uczestniczyć osoby, które ukończyły 16 lat i posiadają pisemną zgodę rodziców / opiekunów, według ustalonego wzoru.

 

 

 

 

IX. Postanowienia końcowe.

 

1. Niniejszy zbiór zasad nie stanowi prawa powszechnie obowiązującego.

 

2. Stosowanie określonych w niniejszym zbiorze zasad jest oparte na dobrowolności i powinno zostać uzgodnione przez uczestników przed rozpoczęciem walki

 

3. Stworzenie niniejszego zbioru ma służyć ujednoliceniu zasad stosowanych w całym środowisku airsoft.

 

4. Niniejszy zbiór opracowany został na podstawie istniejących dotychczas i ogłoszonych zasad oraz na podstawie wypowiedzi wielu osób ze środowiska airsoft. Twórcy zaznaczają, iż dołożyli wszelkich starań, by ów kodeks zapewnił równe szanse dla wszystkich miłośników airsoft i pozwolił zapobiec wszelkim sporom i nieporozumieniom.

Link to post
Share on other sites

Witam;

"Rozumiem, że powierzenie tego zadania mi i jeszcze trzem innym kolegom spowodowało, że część kolegów odczuła niedosyt, a ich żądze uczestnictwa w procesie legislacyjnym wyrażają się w rozbudowywaniu niniejszego wątku. " - Wit jak zwykle ma rację (jasnowidz, czy jak?!)!

W związku z tym, gdy tylko opublikowano ww. zbiór przyniosłem (sam, bo od reformy agrarnej chłopi pańszczyźniani leniwi się zrobili, nic tylko by A4 blokowali) z piwniczki antałek miodu, zapaliłem święcę ( nie, nie gromnicę, zwykłą z IKEA / i), potrząsnąłem szabelką (po dziadku, pamięta jeszcze sierpień 1920 i boje z Denikinem na Perekopie) z tupnąłem nogą (na szczęście nie mieszkam w bloku, więc sąsiad z dołu nie dzwonił znów po "milicję") i zasiadłem przed klawiaturą.

 

A teraz już poważnie. Po uważnej lekturze przedstawionego zbioru (projektu, status nie jest dla mnie do końca jasny), pragnąłbym zwrócić uwagę na kilka kwestii. Z mojej perspektywy maja one znaczenie redakcyjne, jak i w niektórych punktach materialnoprawne. Nie uważam bynajmniej, że moje stanowisko jest jedynym uprawnionym i zdaję sobie sprawę, że moja wypowiedź może zostać odebrana jako "czepianie się szczegółów". Nie taka jest jednak moja intencja. Suponuje, że przedstawiony zbiór praw nie jest ostatecznie zamknięty, stad me uwagi. Bowiem kodyfikując prawo zwyczajowe naszej Społeczności, tym bardziej powinniśmy dążyć do zupełności systemu i jasności jego elementów w myśl zasady lex clara.

 

Przechodząc do rzeczy:

 

". Airsoft – jest to zabawa polegająca na posiadaniu jednego lub więcej sztuk broni ASG, umundurowania i oporządzenia oraz na uczestnictwie w spotkaniach i walkach airsoft. "

Odnośnie umundurowania i oporządzenia dotykamy bardzo kontrowersyjnego tematu. I choć ja uważam, że odpowiedni strój jest jednym z podstawowych wymogów uprawiania ASG, to potrafię znaleźć sytuację, gdy niekoniecznie będzie to mundur i oporządzenie. Vide gry scenariuszowe, i to sensu largo, wiec nie tylko typowe LARP'y lecz i zwykłe "strzelania". Wyobraźmy sobie bowiem scenariusz z udziałem arabskich terrorystów czy rosyjskich gangsterów. Dlatego, bacząc na fakt, iż zbiór ten będzie jednym ze źródeł informacji o nas i ASG w Polsce, ja ujął bym odnośny fragment tak: "...umundurowania, oporządzenia bądź innego stosownego wyposażenia(ubioru, ekwipunku)...". Co prawda słowo stosownego może być uznane za formułę kauczukową, lecz w wypadku wykładni omawianego przepisu daje potrzebny luz decyzyjny. Z drugiej strony, z punktu widzenia "przeciętnego" Maniaka nie ma ta kwestia większego znaczenia z czym także zapewne przyjdzie mi się zgodzić.

 

W części ogólnej, w paragrafie trzecim, uważam wyliczanie rodzajów napędu za niepotrzebne i komplikujące budowę owego przepisu czyniąc go lekko nieprzejrzystym. Moim zdaniem wystarczającym byłoby wskazanie na to, że słup powietrz powstaje w drodze sprężania mechanicznego nie zaś spalania lub innej reakcji chemicznej. Jakkolwiek mogłem nie dostrzec wszystkich intencji twórcy (ów), co z góry zastrzegam.

 

"5) Gracz airsoft, który zdejmie środki ochrony oczu poza strefą bezpieczeństwa, może być upomniany przez każdego z pozostałych graczy. Nie zastosowanie się do upomnienia bądź ponowne upomnienie, stanowi podstawę do wykluczenia tego gracza z dalszych walk airsoft. "

Należałoby doprecyzować, kto posiada kompetencje do dokonania owego wykluczenia. Czy będzie to organizator, czy każdy inny uczestnik, czy np. dowódca oddziału?

 

Odnośnie zabezpieczenia terenu, dodałbym przepisy stwarzające obowiązek organizatora, do poinformowania uczestników rozgrywki o niebezpiecznych miejscach na jej obszarze (obok ich oznaczenia i / lub odgrodzenia) oraz innych grożących niebezpieczeństwach; a także do ustalenia procedur awaryjnych (hasło i sposób przerwania gry, zachowanie uczestników w momencie zaistnienia wypadku etc.).

 

Co do apteczki zapis "powinna", moim zdaniem, winien być zastąpiony słowem "musi". Jak wyżej także w odniesieniu do środków łączności (sensu largissimo). Ostrożności nigdy dość.

 

" 2. Niedopuszczalne jest używanie broni białej podczas walk airsoft, poprzez jej dobywanie w jakimkolwiek celu. Uczestnik, który dobywa broni białej podczas walk airsoft może być natychmiast i w sposób nieodwołalny wykluczony z dalszych walk airsoft."

Przykro mi to pisać, ale przepis ten trąci mi nonsensem rodem z Dzienników Ustaw III RP. Chyba rozumiem intencje jego autora (ów), ale jakoś nie widzę nawet w snach, sytuacji w których na Airsoftowym polu walki pojawiają się kozacy dońscy i w pełnym galopie, z obnażonymi szaszkami ruszają do ataku na wroga. Co, gdy będę chciał na rozgrywce ściąć trawę, czy gałęzie na maskowanie? Czy mam w tym celu brać ze sobą sierp i sekator? Z resztą sierp też zaliczyć możemy do broni białej, co do sekatora, orzecznictwo nie jest jednoznaczne.

Przepraszam za sarkazm i ironię i mam nadzieję, że nikogo nie uraziłem. Lecz nóż, gdyż o nim tu piszę, znajduje wiele zastosowań, niekoniecznie rodzących niebezpieczeństwo dla współuczestników zabawy. Rozumiem obawy twórcy (ów) takiego zapisu, jednak w obecnej formie jest on nonsensowny i w najlepszym wypadku już na wstępie straci swą moc obowiązującą zgodnie z regułą desuetudo. W gorszym wariancie, trzeba będzie powołać instytucje na kształt Ministerstwa Słusznych Kroków, która dopilnuje jego literalnego stosowania. Dlatego postuluje o jego usuniecie i wprowadzenie na to miejsce innego zapisu, realizującego cele przyświecające twórcy (om) tego zbioru i jednocześnie zdatne do zastosowania w praktyce.

 

W dziale IV (Zasady używania środków pirotechnicznych lub środków pozoracji pola walki) paragraf dwa, z punktu widzenia zasad poprawnego tworzenia aktów normatywnych, winien być raczej punktem 1 paragrafu 1. O ile w ogóle stosowne jest stosowanie w tym wypadku ww. zasad, choć systematyka zbioru wskazywałaby na taką konieczność.

 

"9. Gracz, którego broń została wyeliminowana, nie może strzelać z niej do końca starcia, w którym nastąpiło wyeliminowanie. Dopuszcza się możliwość korzystania z broni ASG posiadanej przez wyeliminowanego, innego uczestnika, jednak wyłącznie w tym samym miejscu, w którym został on wyeliminowany. "

Uważam, że poniższy paragraf należałoby rozbić na dwa odrębne przepisy, co znacząco ułatwi ich interpretacje.

 

"10. Wyczerpanie się amunicji ASG, nie skutkuje wyeliminowaniem gracza z walki airsoft. Gracz, któremu wyczerpała się amunicja, pozostaje nadal w walce. Może on skorzystać z zapasów amunicji innego gracza, bądź też może przekazywać wszelkie informacje pozostałym graczom."

Uważam, że można rozwinąć ten przepis, tak by osiągnąć pełną jego jednoznaczność. Dlatego też proponowałbym jego następująca formę: ...Może on za uprzednią zgodą korzystać z amunicji innych graczy pozostających na polu gry*, poddać się, bądź nadal uczestniczyć w grze w inny sposób". * - zarówno żywych jak i "zabitych"

 

1. Dopuszczalne jest korzystanie ze wszelkich środków łączności.

2. Organizator walk airsoft może zastrzec na swój użytek określone przez siebie kanały. Nie mogą one być używane przez pozostałych uczestników.

Z uwagi, na fakt, że cześć służb także może utrzymywać łączność niekodowaną na ogólnie dostępnych częstotliwościach (niekoniecznie policja, czy straż pożarna, lecz np. straż przemysłowa pobliskiej fabryki etc.), proponowałbym zmianę brzmienia tego przepisu na : "Par. 1 Dopuszczalne jest korzystanie ze wszelkich środków łączności.

Pkt. 1 Łączność radiowa dozwolona jest na wszystkich częstotliwościach poza zabronionymi obowiązującym prawem, używanymi przez organy państwa lub inne służby oraz zastrzeżonymi przez organizatora" . Niestety nie zaliczam się do grona krótkofalowców, stąd nieco kazuistyczna i być może niekompletna czy nawet wadliwa forma ujęcia tego przepisu. Jednak wydaję mi się, iż jednoznacznie wyraża on zamysł, którym się kierowałem.

 

 

To tyle, jeśli chodzi o moje sugestie i wątpliwości. Starałem się by ich wyliczenie nie wyglądał na kolejna formę "czepiactwa". Uważam, że jeśli już powoływać do życia taki twór, to należy do czynić dążąc chociaż do jakiejś "doskonałości". Poprawki, których propozycje nakreśliłem mają rozmaite, mniejsze i większe znaczenia dla całości; jednak to właśnie te kwestie wydały mi się prima facie najbardziej godne uwagi i rozwinięcia. Są one wyrazem mego zainteresowania sprawą, której zawsze byłem gorącym zwolennikiem.

Uważam także, że wszystkim osobom (czyli Witowi, Giersikowi, Kretowi i Maćkowi jak wydedukowałem z lektury wątku), które tworzyły wspomniany zbiór należą się wyrazy uznania i szacunku bowiem poświęcili swój prywatny czas i chęci, by stworzyć coś dla całej Społeczności.

Jednocześnie nadmieniam, że nie otrzymałem żadnego przysporzenia, ani też jego obietnicy od tychże osób, w zamian za napisanie powyższych słów. W geście solidarności z resztą Maniaków, także postanowiłem zrobić to altruistycznie.

 

Pozdrawiam

KZ

 

 

PS I jeszcze dwie sprawy

- Dlaczego w preambule nie ma ani słowa o chrześcijańskich korzeniach??? Toż to pewnie kolejny żydomasoński spisek przeciw prawdziwym Polakom i Rozgłośni JO ojdyra.... :evil:......:D :D :D

- Poza tym, kiedy już będzie ostateczna wersja, to zgłaszam się na ochotnika do pisania komentarzy. Orzecznictwem, z racji doświadczenia i zacięcia może zając się Wit. :D :D :D

 

PSPS Pinky, nie chcę Ci nic imputować, ale czyżbyś wkleił tekst z Worda bezpośrednio na forum? Bo te śmieszne literki nie po polskiemu i nie w kolejności alfabetycznej zamiast pauz i innych znaków interpunkcyjnych tak sugerują. Jak tak, to na drugi raz wklej wcześniej tekst do notatnika i potem na forum. A jeśli nie to uniżenie przepraszam i pokornie proszę o wybaczenie (co i tak nie wpływa na fakt istnienia ww.).

Link to post
Share on other sites

w kwestii ochrony oczu...

może brutalne rozwiązanie (bo niekoniecznie tanie...) ale ja bym zalecił używanie jedynie ochrony oczu "PRZEWIDZIANEJ PRZEZ PRODUCENTÓW DO GIER AIRSOFTOWYCH".

 

brutalne dlatego, że może nie każdego stać od razu na zakup powyżej, powiedzmy 50zł, tylko, że warto przy tym myśleć perspektywicznie - coś kiedyś się może stać, jak się będzie dalej używało okularów BHP za 6zl.

wtedy będzie strach i rozpacz.

 

ASG jest sportem/hobby dość młodym... i widzę, że popełnia mniej więcej te same błędy wieku dziecięcego co polski paintball sprzed kilku lat... tylko, że w paintballu szybko się nauczyliśmy, że nie warto oszczędzać na własnym zdrowiu i bezpieczeństwie. Różnego rodzaju gogle szlifierskie czy maski spawalnicze zostały szybko wytępione jedną prostą zasadą: "ten pan NIE MA PRAWA z nami grać"

I to pomogło.

Życzę Wam tego samego: bezpiecznej zabawy.

Link to post
Share on other sites

Kilka słów "na gorąco":

Misiek, jakiś czas temu kupiliśmy okulary znanej firmy w cenie 60 zł za sztukę. Okulary te, zdaniem producenta, miały stanowić skuteczną ochronę oczu w ASG. Ufni temu, uzywaliśmy ich bez jakichkolwiek testów własnych. Podczas jakiś przygotowań do strzelanki, oddany został, ot tak, strzał próbny w te okulary. Kulka przeszła na wylot. Zatem nie zawsze to, co producent określa mianem skutecznej ochrony, jest nią w rzeczywistości. Natomiast inne okulary, skąd inąd bardzo wygodne, które były dostępne w sklepie "ogólnym" pod mianem okularów ochronnych (wzorowane na okularach srzeleckich Academy), kosztujące 10 zł, zostały przez nas przed użyciem przetestowane strzałami z bliskiej odległości, zarówno z najmocniejszego naszego gaziaka (DE z KWC) jak i AEG (Thompson). Efektem były rozpryskujące się kulki, a na powierzchni okularów nie było najmniejszego śladu.

 

Kubo, Twoje uwagi są niezwykle cenne. Jednakże, niczego nie ujmując kwiecistości Twej wypowiedzi, byłoby jeszcze cenniejsze, gdybyś swoje uwagi przedstawił, podając propozycję poszczególnych zapisów zbioru, odpowiednio je wplatając.

Zamieszczenie przez Pinky'ego propozycji na forum było pokierowane właśnie chęcią uzyskania rzeczowych uwag i propozycji uzupełniających, precyzujących, bądź też rozszerzających.

Rozumiem, że podanie propozycji redakcyjnych pozbawionych przyozdobinej lisciem akantu narracji, pozostawałoby w sprzeczności z Twoją potrzebą tegoż :wink: , jednak dałoby lepszy odbiór całości tekstu z zastosowaniem Twoich sugestii. Nie oznacza to, że nie będą one, czyli Twoje sugestie, wzięte pod rozwagę w toku dalszych prac...

W oczekiwaniu na dalsze uwagi,

pozdrawiam...

Link to post
Share on other sites
Okulary te, zdaniem producenta, miały stanowić skuteczną ochronę oczu w ASG. (...)
Ależ Wicie....

Sprawę ceny adekwatnej do odpowiedniej ochrony oczy pozostawiam do dyskusji...

ja tylko podałem pomysł stosowania czegoś co jest pewne, a za takie coś uważam np. maski paintballowe - choćby z mojego punktu widzenia kilkuletniego rzeźbienia w tym g...nie jakim jest polski paintball :)

sprawę innych masek pozostawiam Wam: Wy się znacie na tym lepiej.

 

zdrówko

Link to post
Share on other sites
Z uwagi, na fakt, że cześć służb także może utrzymywać łączność niekodowaną na ogólnie dostępnych częstotliwościach (niekoniecznie policja, czy straż pożarna, lecz np. straż przemysłowa pobliskiej fabryki etc.), proponowałbym zmianę brzmienia tego przepisu na : "Par. 1 Dopuszczalne jest korzystanie ze wszelkich środków łączności.  

Pkt. 1 Łączność radiowa dozwolona jest na wszystkich częstotliwościach poza zabronionymi obowiązującym prawem, używanymi przez organy państwa lub inne służby oraz zastrzeżonymi przez organizatora" . Niestety nie zaliczam się do grona krótkofalowców, stąd nieco kazuistyczna i być może niekompletna czy nawet wadliwa forma ujęcia tego przepisu. Jednak wydaję mi się, iż jednoznacznie wyraża on zamysł, którym się kierowałem.

nie jest to konieczne

zapisy "prawa" ASG (i tu trzeba je traktowac wlasnie w cudzyslowiu) nie stoja ponad prawem stanowionym przez Rzad oraz rozne organizacje... jesli pewne czestotliwosci sa przyznane jakims urzedom/organizacjom, to praca na nich jest niezgodna z prawem. Jelsi czestotliwosci sa dopuszczane dla ogolu, to jesli np frma ochroniarska na nie wlazi to ich problem.

Jesli masz takie podejscie to trzeba od razu zakazac zabijania ludzi, bo to niezgodne z prawem itd... "Prawo" ASG nie ma zadnego wplywu na prawa obowiazujace w Polsce.

Link to post
Share on other sites

no to ja sie troche poprzypieprzam ;)

 

1. Airsoft - jest to zabawa polegająca na posiadaniu jednego lub więcej sztuk broni ASG, umundurowania i oporządzenia oraz na uczestnictwie w spotkaniach i walkach airsoft.

po pierwsze IMVHO stwierdzenie jest bardzo ni po polsku... "zabawa polegajaca na posiadaniu"? cos nie tak...

po drugie dlazego zeby byc airsoftowcem trzeba miec replike? Ja na forum udzielam sie juz ponad rok, po jakims czasie zostalem "przyjety" w srodowisku (moze to przez te ilosc postow ;)) ale repliki kupilem sobie dopiero w marcu br.

A co jesli kogos nie stac na wlasna replike, ale jego kolega ma na przyklad 5 AEGow i bez problemow mu pozycza... tzn ze ten ktory nie posiada repliki nie nalezy do MASGowcow? zreszta zgodnie z powyzszym punktem powinienem napisac ze nie bawi sie w ASG, bo przeciez zabawa to posiadanie.

 

3. Broń ASG - są to repliki wszelkiej broni palnej

ja bym wykreslil slowo "palnej"... po pierwsze nie wiadomo co bedzie za 6 misiecy czy 3 lata. po co z gory sie ograniczac? poza tym co z "bagnetami na kulki"? co z "minami na kulki"? to juz nie jest bron palna

 

miotające amunicję ASG za pomocą słupa sprężonego powietrza lub specjalnego gazu przeznaczonego do zasilania broni ASG. Sprężanie powietrza może następować przy użyciu siły mięśni  broń ASG sprężynowa  lub przy użyciu mechanizmu przekładniowego poruszanego silnikiem elektrycznym  broń ASG elektryczna.

tu sie zgodze z Kuba - nie ma sensu wymieniac rodzajow napedu...

 

4. Broń ASG może być działania pojedynczego oraz automatyczna.

IMO nie precyzyjne... ja bym napisal "moze byc powtarzalna, samopowtarzalna lub automatyczna"

 

5. Amunicja ASG - są to kulki z tworzywa sztucznego o średnicy 6 mm, masie nie przekraczającej 0,33 g, przystosowane do wystrzeliwania z broni ASG.

hmmm na pewno nie ma ciezszych kulek? i nigdy nie bedzie?

 

6. Gracz airsoft – jest to osoba, która posiada broń ASG, uczestniczy, w miarę swoich możliwości w spotkaniach i walkach airsoft oraz respektuje podstawowe zasady obowiązujące w airsoft.

powtorzenie punktu pierwszego...powinno sie unikac dublowania zapisow

 

1) Wszyscy gracze airsoft dokładają najwyższej staranności, by spotkania i walki airsoft były pozbawione jakichkolwiek zagrożeń dla życia i zdrowia uczestników.

dopisac "oraz osob postronnych"

 

2) Każdy gracz airsoft zobowiązany jest posiadać środki ochrony oczu

to samo co przy punkcie pierwszym. Powinno byc "jest zobowiazany nosic w czasie rozgrywek". Wcale nie musi posiadac i ne musza byc jego wlasnascia

 

1) Na miejscu walk airsoft powinna znajdować się apteczka pierwszej pomocy, co zapewnia organizator,

i dotyczy to tez kilku wczesniejszych punktow.

mam mieszane uczucia co do slowa "organizator"...jest oczywisty sens tego slowa jesli chodzi o duze organizowane imprezy, ale co ze zwyklemi co weekendowymi strzelankami? KTO jest organizatorem w rozumieniu powyzszego "prawa"?

 

2. Niedopuszczalne jest używanie broni białej podczas walk airsoft, poprzez jej dobywanie w jakimkolwiek celu. Uczestnik, który dobywa broni białej podczas walk airsoft może być natychmiast i w sposób nieodwołalny wykluczony z dalszych walk airsoft.

tu sie zgadzam z Kuba :)

 

1. Używanie środków pirotechnicznych lub środków pozoracji pola walki jest niedopuszczalne w walkach airsoft.

2. W wyjątkowych przypadkach, gdy organizator walk airsoft dopuści używanie środków pirotechnicznych lub środków pozoracji pola walki, powinno to się odbywać w sposób kontrolowany, wykluczający możliwość zaistnienia nieszczęśliwego wypadku. Organizator określa zasady używania środków pirotechnicznych lub środków pozoracji pola walki w opublikowanym przez siebie regulaminie walk airsoft.

te dwa punkty sie wykluczaja... powinien byc jeden, mowiazy o tym ze organizator decyduje o mozliwosci i zakresiu uzycia psppw (pirotechnicznych srodkow pozoracji pola wlaki :))

 

6. Trafiony uczestnik od chwili zasygnalizowania trafienia, zachowuje pełne milczenie. Nie jest dopuszczalne porozumiewanie się (poza strefą bezpieczeństwa) w sposób bezpośredni lub przy użyciu środków łączności, z pozostałymi uczestnikami, zarówno biorącymi udział w dalszych walkach airsoft, jak i uczestnikami, którzy zostali także trafieni.

jesli juz tak ten punkt jest napisany to powinno byc ze nie mozna sie porozumiewac "w jakikolwiek sposob". Taka konstrukcja jak teraz IMO dopuszcza np. sygnalizacje wizualna.

 

10. Wyczerpanie się amunicji ASG, nie skutkuje wyeliminowaniem gracza z walki airsoft. Gracz, któremu wyczerpała się amunicja, pozostaje nadal w walce. Może on skorzystać z zapasów amunicji innego gracza, bądź też może przekazywać wszelkie informacje pozostałym graczom.

trzecie zdanie jest tu zbedne. "Prawo" nie jest od podpowiadania mozliwych zagran. Pierwsze dwa punkty jasno mowia ze moze zostac w grze i tyle. Wystarczy.

 

3. Możliwe jest korzystanie z kanałów wykorzystywanych przez innych uczestników ("przeciwników") pod warunkiem, że kanał ten nie jest znany przed rozpoczęciem walk airsoft ("podsłuchiwanie").

tego tutaj bym nie podawal. To czy jest mozliwe (zgodne ze scenariuszem) podsluchiwanie pozostawilbym w gestii organizatora, poniewaz zazwyczaj nie zezwala sie na podluchiwanie.

 

1. Żaden gracz airsoft nie może być dyskryminowany z powodu rodzaju i typu posiadanej broni ASG, umundurowania i wyposażenia.

wiem jakie byly intencje.. ale mam pewne watpliwosci... nie mam pomyslu jak to sformulowac, ale napisze o co mi chodzi.

Byla na forum duza dyzskusja nt. psucia klimatu w grach przez osoby w dresach itp... uwazam ze powinno sie jakos wyrazniej zaznaczyc ze ubior powinien przynajmniej starac sie :) dopasowac do klimatu walk ASG... oczywiscie ze rodzaj munduru czy kompletnosc oporzadzenia nie ma znaczenia, ale wyrazniej bym zaznaczyl... hmmm... niechec wobec uczestnikow w strojach cywilnych (oczywiscie o ile nie przewiduje tego scenariusz)

 

2. Miłośnikiem i sympatykiem airsoft może być każda osoba, bez względu na wiek, płeć i rasę.

3. W spotkaniach, walkach i imprezach airsoft mogą uczestniczyć osoby, które ukończyły 18 lat i posiadają pełną zdolność do czynności prawnych.

skoro tak odgraniczacie "milosnika" i "uczestnika" (chodzi mi o wiek) to dlaczego w pierwszym punkcie wymaga sie posiadania repliki?

 

 

 

tak, wiem ze powyzsze "prawo" nie jest bezwzglednie obowiazujace tylko ma forme "porad", ale mysle ze powyzsze uwagi (przynajmniej w czesc) pozwola poprawic wyglad tych zapisow... nie mozna podchodzic do tego (wcale nikomu tego nie zarzucam! mowie hipotetycznie) ze to tylko "porady" to nie wazne co tam bedzie, bo w takim razie mozna napisac ze dopuszczalne sa tylko AEGi :) i tak nic sie w real lifie nie zmieni :)

 

I jeszcze sie wytlumaczy - nie traktojcie moich uwag jako przypierdalania sie. Mam nadzieje ze beda one konstruktywne i pomoga w tworzeniu "prawa". Na swoje usprawiedliwienie podam ze tworzylem juz i Statut rejestrowanego stowarzyszenia, i regulamin Polskiej Ligi Paintballowej, wiec znane mi sa trudny tworzenia takich zapisow oraz odczucia jakie targaja Tworcami kiedy ktos komentuje ich dzielo :)

pis brawers ;)

Link to post
Share on other sites

Jak najmilej widziane są wszelkie, konstruktywne uwagi, poprawki i propozycje zmian. Natomiast bardzo niemile są widziane, zawarte w komentarzach drwiny, ironia, sarkazm, czym przesycone są wypowiedzi Kuby i Foki. Uczucia, o jakich Foko piszesz, są powodowane tymi właśnie, kąśliwymi stwierdzeniami. Nikt nie jest doskonały i dlatego właśnie propozycja zapisów "Prawa ASG" została przedstawiona na forum, by uzyskać w efekcie, dopracowany dokument. Nie została ona zamieszczona jednak, by przy okazji opinii, wykazywać się doskonałością przez opiniujących, cz też prowadzeniu akcji ad personam. Jednak, stosując metodę oddzielania ziarna od plew, wykorzystam uwagi, gdyż wiele jest cennych i należy je uwzglednić.

Przed przeczytaniem wypowiedzi Foki, podjąłem polemikę z wypowiedzią Kuby, jednak rezygnuję z prezentacji tegoż, gdyż podobnie musiałbym ustosunkować się do wypowiedzi Foki. Tym sposobem padłyby rekordy długości wypowiedzi.

W kazdym razie, jeśli nie przysporzy to komuś nadmiernego wysiłku, uprasza się o unikanie drwin, kpin, ironii czy sarkazmu i ataków personalnych, a zamieszczanie wyłącznie propozycji zmian, pozbawionych w uzasadnieniu przykrych "ozdobników".

Link to post
Share on other sites
Natomiast bardzo niemile są widziane, zawarte w komentarzach drwiny, ironia, sarkazm, czym przesycone są wypowiedzi Kuby i Foki.

wiesz co?... jestes przewrazliwiony... gdzie widzisz w mojej wypowiedzi sarkazm czy ironie? i to jeszcze wypowiedz powinna byc nimi "przesycona"...

polecam troche dystansu do czytanych tekstow...

Link to post
Share on other sites

Do NavySEAL'a:

Może rzeczywiście w sposób nader wrażliwy podszedłem do twojego "przypieprzania się", ale byłem świeżo po lekturze post'a Kuby, gdzie jest sporo ironii i sarkazmu. Dlatego też odczytałem uzasadnienia Twoich propozycji zmian, jako dość ironiczne. Swoja drogą. mają one wydźwięk kategorycznie określający, że tylko Ty masz rację i Twoje propozycje są jedynie słuszne. Jeśli źle to odczytałem, to przepraszam.

 

D rws:

Uważam, ze Twoje wtrącenie jest bardzo nie na miejscu. Kłótni żadnych nie będzie. Poza tym, skoro nic nie wnosisz do sprawy, to Twoje odezwanie się jest jedynie zaśmiecaniem wątku. Konstruktywna krytyka polega właśnie na tym, co stwierdziłeś. Jednak, jeśli wg kogoś coś jest źle, to powinien to uzasadnić, przedstawiając swoją wersję zapisu. Natomiast samo stwierdzenie, że coś jest złe, to zwykłe czepiactwo.

 

W kwestii formalnej tyle. I bardzo proszę, by wypowiadać się wyłacznie co do meritum sprawy, nie zaś zamieszczać, wzorem rws, wypowiedzi prowadzące do nikąd.

Link to post
Share on other sites

Ok, na zyczenie Wita to moj ostatni post, bo smietnik robie.

Postanowilem stanac w obronie Foki, coz, nie wiedzialem, ze jest to bardzo nie na miejscu.

Ah, jeszcze jedno, niestety musze - pisz rwsa, rwsowi itd. Wymawiamy "erwues", nie lubie jak sie do mne ktos zwraca jak do maszynki jakies.

Over and out, pamietajcie, nie robcie smieci takich jak ja.

Link to post
Share on other sites
wiem jakie byly intencje.. ale mam pewne watpliwosci... nie mam pomyslu jak to sformulowac, ale napisze o co mi chodzi.  

Byla na forum duza dyzskusja nt. psucia klimatu w grach przez osoby w dresach itp... uwazam ze powinno sie jakos wyrazniej zaznaczyc ze ubior powinien przynajmniej starac sie  dopasowac do klimatu walk ASG... oczywiscie ze rodzaj munduru czy kompletnosc oporzadzenia nie ma znaczenia, ale wyrazniej bym zaznaczyl... hmmm... niechec wobec uczestnikow w strojach cywilnych (oczywiscie o ile nie przewiduje tego scenariusz)

Nie można dyskryminować kogoś z powodu nieposiadania odpowiedniego stroju. Brak munduru nie jest spowodowany chęcią popsucia "klimatu" lecz brakiem środków finansowych lub jakimkolwiek innym (prywatna sprawa takiej osoby). Jedni mają do nich niechęć a drudzy okazują zrozumienie. Dlatego takie coś absolutnie nie powinno znaleźć się w tych przepisach (moim zdaniem).

 

Swoje uwagi przekaże później gdyż jestem w trakcie analizowania przedstawionego zbioru przepisów.

Link to post
Share on other sites

Max... byla juz o tym dyskusja... nie ma sensu jej powtarzac

nie jest to jego prywatna sprawa tylko wszystkich grajacych... ja wiem ze moze kogos nie stac... to moze po prostu go niestac na ASG? trudno tacy tez sa... jak mnie nie stac na sprezynke to bede rzucal kulkami, ok? to moja prywatna sprawa...

Link to post
Share on other sites

Az mi slow szkoda.

 

Po pierwsze jeśli nie ma sensu jej powtarzac to po co ciągniesz ja dalej?

Po drugie Tobie klimat może psuć ktoś w dresach a mi ktoś ze sprężynką ponieważ przeładowanie po kązdym strzale nie jest realistyczne. Takich tęż wykluczysz z gry? Dyskryminowanie kogoś z powodu braku pieniędzy jest niedopuszczalne i po prostu kompromitujące.

Link to post
Share on other sites

ech....

 

tu masz caly watek na ten temat... rowniez przedstawilem tam dosc dokladnie moje zdanie na ten temat.

 

a do Tworcow zalecen - jesli macie czas i ochote to tez przejzyjcie ten watek... IMVHO bylo tam poruszonych kilka spraw ktore moga sie przydac przy tworzeniu zapisow prawa ASG

 

Pinky, prosze zebys odblokowal powyzszy temat... na jakis tydzien - jesli sie okaze ze dyskusja jest ponownie potrzebna to dobrze zeby sie toczyla tam a nie tu... jesli nikt tam nic nie bedzie pisal bedzie go mozna ponownie zamknac

Link to post
Share on other sites

Niniejszy zbiór powstał w celu ujednolicenia podstawowych zasad airsoft, funkcjonujących dotychczas jako niepisany kodeks honorowy jego miłośników.

Z kilkoma punktami "Prawa" się nie zgadzam. Tak więc czytając to zdanie poczułem się jakbym nie miał honoru.

 

1.Airsoft - jest to zabawa polegająca na posiadaniu jednego lub więcej sztuk broni ASG, umundurowania i oporządzenia oraz na uczestnictwie w spotkaniach i walkach airsoft.

Także nie brzmi mi ten punkt gramatycznie i także jestem za usunięciem słów "umundurowania i oporządzenia" gdyż moim zdaniem nie na tym polega ASG. Tak jak już wspomniałem nie uważam, iż mundur lub jakiekolwiek oporządzenie (prócz ochrony oczy) jest konieczne aby bawić się w ASG. Moim zdaniem jest karygodne dyskryminowanie osób, których nie stać na mundur.

 

4. Broń ASG może być działania pojedynczego oraz automatyczna.

Punkt moim zdaniem całkowicie zbędny

 

5. Amunicja ASG – są to kulki z tworzywa sztucznego o średnicy 6 mm, masie nie przekraczającej 0,33 g, przystosowane do wystrzeliwania z broni ASG.

Definiujemy tutaj amunicję, a nie stwierdzamy jaka jest dozwolona. Ostatnio widziałem amunicję o wadzę 0,43g, zdaje się iż porcelanowa. To także jest amunicja ASG a pod ten punkt niestety nie podchodzi.

 

3) Oprócz certyfikatu producenta dotyczącego wytrzymałości, każdy gracz airsoft, w przypadku wątpliwości dotyczących skuteczności stosowanych środków ochrony oczu, zobowiązany jest do przeprowadzenia testu wytrzymałości, polegającego na oddaniu strzału / serii strzałów, do mającego mieć zastosowanie środka ochrony, z bliskiej odległości, z najmocniejszej, dostępnej broni ASG. W szczególności dotyczy to środków ochrony oczu, których przeznaczenie jest inne niż do airsoft.

Szczególnie nie podobają mi się tutaj słowa "Oprócz certyfikatu producenta". Ja posiadam gogle z hipermarketu z założoną (własnoręcznie) siatką. Te gogle nie podchodzą pod ten punkt a jednak zapewniają mi dobrą osłonę oczu. Zmieniłbym ten punkt w następujący sposób:

Srodki ochrony oczu muszą byc na tyle wytrzymałe aby zatrzymać każdy strzał z najmocniejszej broni ASG z bardzo bliskiej odległości.

Lub podobnie.

 

organizator walk airsoft sprawdza czyją własność stanowi teren tychże walk, lub pod czyim znajduje się zarządem i uzgadnia możliwość prowadzenia tam walk,

· dodatkowo, organizator powinien powiadomić o walkach airsoft właściwe służby porządkowe (policja, straż leśna itp.), informując przy tym, na czym te walki polegają,

Ten punkt zmieniłbym na:

Walki airsoft mogą być prowadzone tylko za zgodą właściciela terenu na którym się odbywają.

 

4. Wszelkie inne środki ochrony, takie jak: hełmy, kaski, nałokietniki, nakolanniki, rękawice ochronne, są zalecane do stosowania, jednakże ich używanie leży w gestii uczestnika.

Moim zdanie taki punkt jest całkowicie zbędny gdyż (prawie) zawsze prawo wychodzi z założenia, iż co nie jest zakazane to jest dozwolone.

 

3. Noszenie mundurów i oporządzenia używanego w airsoft w miejscach publicznych jest dozwolone, za wyjątkiem przypadków, gdy pozostaje to w sprzeczności z prawem powszechnie obowiązującym ( mundury i wyposażenie, a także symbole i oznaczenia,  zastrzeżone dla określonych formacji, takich jak: wojsko, policja itp.).

Moim zdanie punkt zbędny, gdyż jak ktoś już zdążył zauważyć kodeks karny i inne obowiazują i jest to jak najbardziej oczywiste.

 

1. Broń biała ( noże, sztylety, bagnety ) mogą, za zgodą pozostałych uczestników, stanowić część umundurowania lub wyposażenia gracza airsoft.

Nie jest dla mnie tylko jasne czy muszę uzyskać zgodę wszystkich uczestników, większości, czy dwóch uczestników.

 

2. Niedopuszczalne jest używanie broni białej podczas walk airsoft, poprzez jej dobywanie w jakimkolwiek celu. Uczestnik, który dobywa broni białej podczas walk airsoft może być natychmiast i w sposób nieodwołalny wykluczony z dalszych walk airsoft.

Tu także zgodzę się z kolegami, iż chyba dozwolone jest wydobycie noża np. do ścięcia trawy, ale szczerze mówiąc to nie mam pomysłu jak sformułować ten punkt aby jasne było, że niedozwolone jest tylko do walki czy straszenia innych uczestników.

 

2. Trafiony uczestnik sygnalizuje fakt trafienia poprzez uniesienie obu rąk do góry i okrzyk "dostałem".

Moim zdaniem powinien być zamieniony na:

Trafiony uczestnik ma obowiązek zasygnalizowania w sposób widoczny i oczywisty, iż jest wyeliminowany z rozgrywki.

Lub podobny

Najlepiej połączyłbym jeszcze ten punkt z następnym i widziałbym to w następującej postaci:

Trafiony uczestnik ma obowiązek zasygnalizowania w sposób widoczny i oczywisty, iż jest wyeliminowany z rozgrywki. Wyjątkiem jest sytuacja gdy taka sygnalizacja mogłaby ujawnić skryte działanie osoby, która oddała celny strzał.

 

4. Trafiony gracz pozostaje w miejscu trafienia, kładąc się na plecach i unosząc używaną broń ASG skierowaną lufą w górę. Trafiony gracz może przemieścić się do strefy bezpieczeństwa dopiero wówczas, gdy w rejonie, gdzie został trafiony, nie toczą się już żadne działania, a przejście do strefy bezpieczeństwa nie będzie odbywało się przez rejon innych działań. Trafiony gracz szczególnie dba o to, by nie przeszkadzać lub nie utrudniać walk airsoft innym uczestnikom.

Absolutnie wyeliminowałbym słowa "kładąc się na plecach". Nie mam zamiaru i nigdy nie będe miał leżenia poł godziny na plecach (a możliwe jest, że walka nie przeniesie się dalej przez taki okres). Poza tym cały punkt jest moim zdaniem wprowadzaniem na siłę LARPa, a pomimo iż jestem jego zwolennikiem to bardzo mi się to niepodoba i wyeliminowałbym kompletnie cały.

 

5. Nie przyznawanie się do otrzymanych trafień jest naruszeniem podstawowego kanonu, na jakim opiera się airsoft – kanonu uczciwości. Gracz airsoft, który uporczywie i w sposób ewidentny unika przyznawania się do otrzymanych trafień, nie jest mile widziany w środowisku airsoft. W związku z tym może zostać wykluczony z udziału we wszelkich walkach, spotkaniach i imprezach airsoft.

Jeśli już staramy się stworzyć coś na wzór np. kodeksu karnego to moim zdaniem pierwsze zdanie tego punktu jest najzwyczajniej zbędne i nie wnosi nic do tego punktu.

 

10. Wyczerpanie się amunicji ASG, nie skutkuje wyeliminowaniem gracza z walki airsoft. Gracz, któremu wyczerpała się amunicja, pozostaje nadal w walce. Może on skorzystać z zapasów amunicji innego gracza, bądź też może przekazywać wszelkie informacje pozostałym graczom.

Wydaje mi się iż ten punkt również jest zbędny i jest on oczywisty. Wiem iż został on wprowadzony po dawnych sporach, ale teraz wydaje mi sie to jasne i oczywiste. Prawo wydaje mi się stworzony po to, żeby nei było sporów. Ale nie spotkałem się i nie słyszałem o sytuacji a żeby gdzieś ktoś powiedział "czemu ty grasz? przecież nie masz amunicji".

 

11. Organizator walk airsoft może ustalić inne zasady uznawania trafień. W przypadku braku ustalenia innych zasad uznaje się za obowiązujące, podane w niniejszym zbiorze.

Nie bardzo rozumiem czy to ma być załącznik do regulaminu? A jeśli nie to ten punkt wydaje mi się całkowicie bez sensu. Albo na tym dokumencie organizator opiera regulamin albo ma własny. Wątpie aby jakikolwiek organizator wydrukował ten zbiór na żywca i doczepił karteczki z własnymi zasadami a jedynie w takim przypadku istnienie tego punktu uważam za sensowne.

 

1. Dopuszczalne jest korzystanie ze wszelkich środków łączności.

Punkt zbędny opierając się na zasadzie, iż co nie jest zakazane to jest dozwolone. Inaczej musielibyśmy zawrzeć w "Prawie" punkty regulujące używanie na polu walki kubka, szczoteczki do zębów, pluszowego misia, itp.

 

Zastanawia mnie jeszcze jedno: dlaczego "prawo" nie reguluje używania alkoholu i środków odurzających?

 

Zaznaczyłbym także wyraźnie, iż strzelanie przez martwych jest często mylące dla innych uczestników, pozostających jeszcze w grze.

 

Zaznaczyłby także jasno i wyraźnie, iż trupy nie mogą włazić pod lufę grającym. Zdarzyło się bowiem mi ostatnio (dwukrotnie podczas jednej rozgrywki), iż trupy gadały sobie na linii mojego strzału i zasłaniały mi cel.

Link to post
Share on other sites

W tym miejscu stało sie dla mnie jasnym, że tworzenie jakiegokolwiek zbioru zasad, praw czy obojętne jak nazwać, mija się zupełnie z celem. Należałoby bowiem stworzyć ich tyle, by wszystkich zadowolić, co jest niewykonalne. Wprowadziłem kilka poprawek, zainspirowany uwagami kolegów, szczególnie zaś NS. Jednak każde, kolejne włączenie komputera będzie tożsame z koniecznością dokonywania kolejnych zmian i poprawek. W zasadzie, znając forum i panujące na nim nastroje, należało to przewidzieć i dać sobie spokój, co czynię niniejszym, dziekując za dotychczasową uwagę i cierpliwość.

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Wit, wybacz kolejnego smiecia z mojej strony, ale czegos nie rozumiem.

Opublikowano projekt prawa, z tego co zorumiem chciales jakis sugestii i konstruktywnej krytyki. Wiec kazdy uczynil co mogl i nagle co sie stalo - jest tego za duzo? Nalezaloby zebrac te sugestie i wspolnie dojsc do jakiegos kompromisu nad czym nasi chlopcy wlasnie tutaj pracuja.

 

Tak wiem, nietaktownie robie piszac tego posta, ale forum jest od tego, zeby dyskutowac.

Link to post
Share on other sites

Wit... jest takjak napisal rws (to zupelny przypadek ze tak siebie popieramy w tym watku :)) - opublikowaliscie propozycje prawa i poprosiliscie o uwagi... teraz nalezy dac 3-7 dni na to zeby kazdy mial okazje przeczytac i sie wypowiedziec. Nastepnie Tworcy beda mogli podjac decyzje ktore propozycje sa dobrymi pomyslami a ktore chybionymi, te pierwsze wprowadzic, te drugie odrzucic a nastepnie przedstawic towarzystwu ostateczny zapis...

 

oczywistym jest ze prawo ASG nie zadowoli wszystkich... zadne prawo nie jest w stanie zadowolic wszystkich... Wy macie wypracowac optymalny kompromis, tak wiem ze nie jest to latwe ale sami sie tego podjeliscie ;)

 

prosze, nie tratkuj kazdego maila jako osobisty atak na Ciebie... sami podaliscie propozycje spisu zasad i prosiliscie o uwagi a teraz masz pretensje ze ktos smial przedstwic sowje zdanie? ponownie - wiecej dystansu :)

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...