Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

karabinek szturmowy wz. 96 Beryl


Recommended Posts

  • Replies 112
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

tak to jest jak ktos sie nastrzela z AEGa, a poznie "przenosi" doswiadczenia na ostra.

A gdzie ja napisałem że kolba jest niepotrzebna?? Stwierdziłem fakt że jest składana. Poza tym nikt mi nie wmówi że strzelanie z kolbą złożoną jest niemożliwe. Ale co ja tam wiem............

Edited by MAJOR762
Link to post
Share on other sites

A gdzie ja napisałem że kolba jest niepotrzebna?? Stwierdziłem fakt że jest składana. Poza tym nikt mi nie wmówi że strzelanie z kolbą złożoną jest niemożliwe. Ale co ja tam wiem............

Zasugerowałeś,że w Berylu jest kolba składana to jaki problem oczyszczać pomieszczenia ze złożoną. Żaden przecież. Strzelać ze złożoną kolbą jest łatwo, wczoraj widziałem na Polsacie jak strzelali tak w "6 dni, 7 nocy". No to da się.

Link to post
Share on other sites

Alez oczywiscie, ze jest mozliwe. Rowniez bez przyrzadow celowniczych jest mozliwe. Ale oczywiste jest, ze my mowimy o skutecznym strzelaniu bojowym. I takie, z karabinu, nie jest mozliwe, a juz na pewno nie przez zwyklego zolnierza.

Jakby nie patrzeć to w pomieszczeniach nie potrzeba celności na małe dystanse więc strzelając "z biodra" raczej dało radę by trafić ale co racja to racja, Beryl jest bronią przeznaczoną na teren otwarty a nie do pomieszczeń.

 

Niezupełnie ale te same korzenie ;-)

Korzenie niby te same ale kaliber mniejszy w Berylu to "kopnięcie" też raczej mniejsze.

 

 

Ale co ja tam wiem.......... ;-)

Edited by MAJOR762
Link to post
Share on other sites

Jakby nie patrzeć to w pomieszczeniach nie potrzeba celności na małe dystanse więc strzelając "z biodra" raczej dało radę by trafić ...

...siebie w stopę.

Doczytaj, dokształć sie, dorośnij, zrób jeszcze parę innych rzeczy zaczynających sie od 'do'. Oprócz jednej: nie dokazuj już w tym wątku, co?

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
Dlaczego M16 i ich klony sa takie straszne?? Wrzuć AK i M16 do błota a potem spróbuj z nich postrzelać. Do broni trzeba mieć zaufanie, a ja do słodkich 16 nie mam go za grosz.

 

Sam nie miałem okazji porównać ostrych AK i MXX, ale wiem tyle, że mój ojciec(oficer WP) klął na AK za to, że po każdym strzelaniu czyścił broń godzinę. Jeśli się tego nie robiło, broń rdzewiała szybciutko. Rdzewiała nie od wrzucania w mokre środowisko, typu błoto czy woda, a po prostu od zwykłego strzelania.

 

Jeśli ufać testom w literaturze Erenfeicht'a (mam nadzieję że nie przekręciłem nazwiska) w serii MXX jest gorzej?!

Edited by madjong
Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

Heh, dopiero teraz trafiłem na ten wątek? ;)

 

Bez kolby to Franz Mauer strzelał w "Psy"- z AKMSa bodajże.

 

Wybierają bo:

a. To obecnie najbardziej modułowy karabin ("blizna" jeszcze powszechna nie jest);

b. Część jednostek specjalnych dostaje je w ramach umów o pomocy wojskowej;

c. Inne magazynki w AK i M- a lepiej by były takie same;

d. Amerykanie nie przejdą na AK- musieliby całą armię przezbroić:) (jakby nie było łatwiej przekazać GROM kilkaset karabinków M, niż uzbroić wszystkie jednostki z którymi współpracuje GROM w AK- a to nie tylko SAS, Delta, ale też Marines, armia brytyjska).

 

A i tak za 3 lata Polska ma wprowadzić nowy karabin modułowy- oby znów nie zapomnieli zastosować się do STANAG.

Edited by Minion
Link to post
Share on other sites

O którym STANAG'u mówisz? Bo jest ich całkiem sporo. Zresztą po co mają sie stosować do nich, jak sami Amerykanie nie bardzo są konsekwetni w nich. Przykład z wymuszeniem 7.62x51mm jako amunicji paktu, pomimo już istnienia i mocnej pozycji pocisku pośredniego, aby pare lat później zacząć stosowac 5.56x45mm. I tyle. Niemcy zlali STANAG'i NATO'wskie przy G36, jakoś żyją i mają się dobrze.

Link to post
Share on other sites

Chodzilo mi o ten o ujednoliceniu gniazd magazynków/samych magazynków. Pomyliłem nazwę/coś? Jak tak to przepraszam.

Przyznaję, w G36 podstawowy magazynek jest nie ustandaryzowany, lecz jest możliwość wymiany gniazda (dziwne dla mnie że od razu od M nie wprowadzili magazynka- za objaśnienie dlaczego tak, serdeczne Bóg zapłać).

 

P.s. o tym filmie wspomniałem, w nawiązaniu do poprzedniego- sam sobie nie wyobrażam strzelania bez kolby (jokby któś sie czepioł cy cóś;P ).

Link to post
Share on other sites

Chodzilo mi o ten o ujednoliceniu gniazd magazynków/samych magazynków. Pomyliłem nazwę/coś?

Niczego nie pomyliłeś, mowa o STANAG-u 4179, tylko trzeba pamiętać o jednym - STANAG-i są dobrowolnymi uzgodnieniami. NATO to nie Układ Warszawski, niczego pod tym względem nie narzuca, a jedynie sugeruje przyjęcie pewnych rozwiązań.
Przyznaję, w G36 podstawowy magazynek jest nie ustandaryzowany, lecz jest możliwość wymiany gniazda
To wynika z modułowej, chronionej patentem konstrukcji G36. A wprowadzono to właśnie po to, aby użytkownik mógł, gdyby chciał, zamawiać G36 dostosowane do magazynków od M16. Tylko jakoś nikt nie ma na to ochoty, bo sprawa w ujęciu małoskalowym jest nieistotna.
Link to post
Share on other sites
  • 5 months later...
b. Część jednostek specjalnych dostaje je w ramach umów o pomocy wojskowej;

 

Jednostki specjalne są na tyle małe, że uzbrojenie ich w najlepszą(subiektywnie) broń nie stanowi problemu pod względem kosztów dla choćby średnio zamożnego kraju.

 

uzbroić wszystkie jednostki z którymi współpracuje GROM w AK- a to nie tylko SAS, Delta, ale też Marines, armia brytyjska

Po co uzbrajać w tą samą broń?? Wymienione przez ciebie formacje posiadają różne bronie, nie tylko eMki więc co za różnica czy GROM ma Beryla, M4, G36C... używają tego co jest dla nich najlepsze

 

 

Niemcy zlali STANAG'i NATO'wskie przy G36, jakoś żyją i mają się dobrze.

bo od czasu wymyślenia STANAG nie było wojny na taką skalę aby sojusznik musiał dostarczyć sojusznikowi olbrzymie ilości amunicji (lepiej jest dostać amunicję zapakowaną w magazynki niż luźną ładować do tych od Beryla) przypomnę brytyjsko-amerykańskie problemy zaopatrzeniowe podczas walk we Włoszech wynikające z różnych standardów obu armii

Link to post
Share on other sites

Jednostki specjalne są na tyle małe, że uzbrojenie ich w najlepszą(subiektywnie) broń nie stanowi problemu pod względem kosztów dla choćby średnio zamożnego kraju.

Zdajesz sobie sprawę, że w ten sposób trafiły w ręce GROM-u (ówcześnie jeszcze w MSW) pierwsze klony M4 (tj. kbk KAC SR-16?). Teraz czekam, aż udowodnisz, że Polska nie była średnio zamożnym państwem ;)
Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Co do STANAG-u 4179 to zastosowanie go w kałasznikowie nie jest jakąś wielką trudnością. Do Galili jest specjalny adapter na magazynki M16 wpinany w miejsce standartowego magazynka który wpina się identycznie jak a AK. Wiec jego skopiowanie do beryla sie było by chyba ponad siły polskiej zbrojeniówki.

 

Remov mam takie pytanie: czy miałes okazję porównywać celność, niezawodność etc. rosyjskich karabinków z serii eksportowych opartych na konstrukcji AK74M czyli np AK101, AK103 z Berylem?

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...