Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Gnoją cię za błędy ortograficzne? Zainstaluj Firefoxa 2.


Recommended Posts

Błędy można sprawdzać na wiele sposobów, w WORDzie, w Thunderbirdzie, na różnych stronach internetowych które mają sprawdzanie pisowni. Niemniej wszystko to zajmuje chwilkę i można zrozumieć że komuś się nie chce.

 

Od niedawna sprawdzanie pisowni jest jeszcze prostsze, szybsze i wygodniejsze - w Firefox 2 wbudowany został spellchecker który na bieżąco sprawdza twoje błędy gdy piszesz.

 

Można zainstalować więcej języków - kliknij prawym guzikiem w pole tekstowe, tam znajdziesz "dodaj słowniki..."

 

Teraz nikt nie ma już wymówki, a admini mogą tępić orty z czystym sumieniem. :-)

 

http://www.mozilla-europe.org/pl/products/firefox/

Link to post
Share on other sites

wolf75 są przypadki usprawiedliwione, ale i bez polskich znaków można "po ludzku" pisać.

 

W moim wypadku FF 2.0 zainstalował się bez większych problemów. Fajny wynalazek i... niech mi ktoś jeszcze się będzie tłumaczył dysleksją czy innym "papierkiem" 8)

Link to post
Share on other sites
  • 10 months later...

Wiecie co jak czytam wszystko na tym forum to myslalem, ze jest to forum o temetyce asg a nie nauki jezyka polskiego. Dla mnie to jest jakas paranoja.

Chyba ktorys z moderatorow jest jakims polonista i razi go to wszystko.

Przeciez czytajac szybko oko ludzkie nie wychwytuje polskich znakow i nawet jak sa litery poprzestawiane. Dostalem kiedys takiego maila gdzie byly wszystkie litery poprzestawiane i zwrocilem tylko uwage na niektore podczas czytania.

Ludzie tutaj przychodza po porade a nie na korepetycje z jezyka polskiego.

Jak ja mialbym pisac wszystko z polskimi znakami to pisalbym to na pewno dwa albo trzy razy dluzej. Co do stosowania duzych liter i znakow interpunkcyjnych to sie zgodze bo pozwalaja na zachowanie skladni zdania, a niektorzy rzeczywiscie pisza "ślinotokiem" i trzeba sie zastanawiac gdzie koniec zdania a gdzie poczatek.

Czy da sie to jakos załatwic zeby mod sie nie czepial o polskie znaki??

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Żaden z modów, ani adminów polonistą nie jest. Polskie znaki, jeśli ktoś nie ma możliwości, to są tolerowane i nie to jest tu ścigane. Ty przychodzisz tu po poradę, a są ludzie, którzy muszą to czytać od deski do deski. Aż tyle wysiłku to nie zajmuje, żeby pisać czytelnie, a innym jest łatwiej. Uwaga na poziom naszego języka w Sieci jest co raz częściej zwracana, czego chociażby jest przykładem ostatnie dyktando GG. Pseudo języka, niechlujnie pisanego z błędami po prostu mamy dosyć. Idąc za Twoim tokiem rozumowania czasopisma, jak choćby Broń i Amunicja też mogą sobie darować poprawną polszczyznę, bo to nie zeszyty gramatyczne, a czysta wiedza o broni :F

Link to post
Share on other sites

Wg prawa WMASG jest wydawnictwem - dziennikiem ;)

Dodatkowym aspektem, którego chyba nikt tu nie poruszył jest to, że ludzie najlepiej uczą się poprawnej pisowni poprzez czytanie, dużo czytania. I jeśli jakiś 17letni dzieciak (oj, zaraz się posypie ;)) będzie w kółko czytał "ktury" to tak zapamięta i sam tak będzie pisał, a jak 3-4 razy zobaczy na czerwono podkreśloną poprawną pisownię, to mu się wryje w pamięć.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Trzeba zwalczać język alternatywny. Przebywając w środowisku, w którym nikt nie dba o pisownię utrwalamy sobie błędy a później je stosujemy w życiu codziennym. To chyba jasne, że zdarzają się błędy/literówki/ort./int. ale jak widzę że ktoś robi naprawdę podstawowe błędy ("ktury", "warzne", "poszłem", "przyszłem", "mugł" itp.) to normalnie mam ochotę wziąć nóż do ręki i posiekać autora ;).

Link to post
Share on other sites
  • 1 year later...
×
×
  • Create New...