Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Wyposażenie żołnierza BW I


Recommended Posts

  • Replies 670
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Trzeba tez wziasc pod uwage, ze BW dostalo kiedys probna partie oryginalnych patternow od RPA, wiec najczesciej na zdjeciach sa wlasnie w oryginalnych, praktycznie nieosiagalnych u nas egzemplarzach (te z probnej partii trafily do spadochroniarzy).

 

Ja petterna uzywalem przez jakis czas i powiem tak - niezle oporzadzenie ale zdecydowanie bardziej polecam standardowe BW:

 

- ma ono o niebo lepsza jakosc wykonania;

- materialy sa zdecydowanie lepszej jakosci;

- mozna je dobrac i skonfigurowac pod swoje potrzeby - w patternie kieszenie sa niestety przyszyte na stale;

- elementow roznych firm jest cala masa, wiec latwo mozna dobrac sobie konfiguracje dla rkm-isty, grenadiera, saniatariusza...

- moim zdanie lepiej sie prezentuje;

- jest oryginalne.

 

Wiadomo, ze koszta beda wyzsze, jednak zbieranie elementow mozna rozlozyc sobie w czasie.

 

Ta druga kamizelka to poprostu wariacja MilTeca na bazie kamizelki pattern, chwytliwie nazwana kamizelka KSK.

 

Oryginalna kamizelke KSK (uzywana nagminnie przez spadochroniarzy)macie tutaj:

 

3544_1.jpg

 

2063-210x280.jpg

 

Jak tylko YouTube ruszy to wrzuce filmik z niemieckimi spadochroniarzami w tych wlasnie kamizelkach, narazie kilka fotek:

 

800px-040610-N-1823S-348_G36andpracticenade.jpg

 

KSK - duza fotka!

 

Ronin

 

p.s.

 

Przy kupnie nalezy tylko zwrocic uwage na dlugosc pasa (sa w pieciu roznych rozmiarach!) i odcien - starsze egzemplarze maja paskudny, seledynowo czarny i generalnie ciemniejszy odcien elementow, nowe przypominaja raczej kamuflaz na mundurze. W dodatku stare elementy obszyte sa szara, bawelniana tasma, ktora potwornie sie pruje po przetarciu (nie da sie jej zatopic i skutecznie naprawic).

 

Roznica wizualna jest mniej wiecj taka:

 

stary odcien

flwgp1nx500a.jpg

 

nowy odcien:

flwgp2ux500a.jpg

 

dostepny jest film, o ktorym mowilem wczesniej.

 

Ronin

Link to post
Share on other sites

Jak by te zdjecia byly troche mniejsze to by sie je przyjemniej ogladalo.

Nie to ze sie czepiam, ale z ta wielkoscia niektorych to lekko przesadziles. A co do zawartosci merytorycznej to nie mam uwag.

Wszystko zgodne z Reibertem i ZDVs.(przepisy BW)

Link to post
Share on other sites

W sumie racja - nie pomyslalem o uzytkownikach wolniejszych laczy.

 

Juz poprawilem (zdjecia wrzucilem pod linki) ale z kolei padla strona gun-world.net - jak sie podniesie to zdjecia znow beda dostepne.

 

Ronin

 

p.s.

 

A wiecie, ze system S95 (te klipsy od niemieckiego oporzadzenia) jest w pelni kompatybilny z systemami opartymi na tasmach 25mm :)?

 

W ten:

 

81000_3.jpg

 

Lub ten sposob:

 

81000_5.jpg

 

W druga strone sa z kolei przejsciowki:

 

81000_2.jpg

Link to post
Share on other sites

Ja mam pytanie po części do AWR_Ronin'a oraz do innych którzy noszą Camela przytroczonego do szelek.

Mam szelki BW TAKIE i zakupilem TAKIEGO Camela. Po spasowaniu wszystkiego mam ogromny problem z unoszeniem pasa do góry. Camel jest 2L wiec są to tylko 2kg, a podczas biegu Camel ciągnie za szelki i pas z przodu podchodzi do góry. Zastanawiam się czy tylko ja mam taki problem i czy można jakos sobie z nim poradzic. Dodam, że nie interesują mnie szelki idące przez krocze, bo poprostu mi się to nie podoba.

 

Pozdrawiam Dziki

Link to post
Share on other sites

Ja mam to podobnie zalozone jak Ronin i nie mam problemu. Przeciwwaga do camela jest przeciez to co masz z przodu pasa. tj ladownica i u mnie dodatkowo radio SEM-52S. Moze pomoze ci lepsze dopasowanie pasa i szelek tj brak luzow i pamietaj ze ten pas nosi nie nad biodrami (Hüftgurt)

Link to post
Share on other sites

Pas noszę, że tak powiem na brzuchu i wydaje mi sie wszystko mam ladnie dopasowane. Jak biegalem bez Camela to wszystko bylo ok, ladnie i ściśle przylegało. Może u mnie problem jest w tym, że z przodu, a właściwie po bokach po jednej stronie mam dwie małe ładownice w których trzymam kulki po drugie stronie ciutkę większa ładownica na drobiazgi typu czerwona chusta, chusteczki itd. Używam P90 z HiCap'em wiec nie moszę dodatkowych magazynków.

 

Pozdrawiam Dziki

Link to post
Share on other sites

Ja camela nie nosze przytroczonego do szelek - zdjecie, ktore zamiescilem wczesniej (z camelem na szelkach) pochodzilo z niemieckiego forum o oporzadzeniu.

 

Osobiscie uzywam Camelbaka Thermobak 3l we flecktarn:

 

34164_neu05_1.jpg

 

I... nosze go na jego standardowych szelkach. Generalnie nie jestem zwolennikiem troczenia czegokolwiek do szelek na plecach, ale wiem, ze jest to dosc popularne rozwiazanie (i czasem konieczne).

 

Jezeli nie masz przeciwwagi to radze Ci wlasnie zakup jakiegos modelu z wlasnymi szelkami.

 

Ronin

 

p.s.

 

A SEM52S + ladownice to faktycznie niezla przeciwwaga, radio ktore wazy okolo kilograma spokojnie rownowazy u mnie ciezar manierki i wypakowanego cargo.

Link to post
Share on other sites

Witam chciałbym zapytać doświadczonych czy można regulować w większym stopniu pas w szelkach BW , kupiłem je na www.vest.pl i pas jest tak wielki że weszło by do niego dwóch ludzi :P Jeśli jest możliwość regulacji to proszę o napisanie jak mógłbym to zrobić ;]

Link to post
Share on other sites

No właśnie - jest to standardowy problem przy kupnie pasa...

 

Niedługo na stronie AWR pojawi się obszerny artykuł na temat elementów niemieckiego oporządzenia, tymczasem zamieszczam akapit na temat długości pasa:

 

Pasy posiadają także jedną, podstawową wadę - przednie uchwyty do zaczepienia szelek przyszyte są na stałe, przez co nie można regulować ich rozstawienia w trakcie regulacji długości pasa. Problem ten rozwiązano wprowadzając różne rozmiary pasa, tak, aby chudsze osoby nie miały problemu z szelkami, które po jego skróceniu są zbyt blisko siebie. Pasy produkuje się więc w długościach 70cm, 80cm, 90cm, 100cm oraz 110cm, przy czym długość ta oznacza optymalne wyregulowanie dla danego obwodu zmierzonego w pasie. Kupując pas warto zwrócić na te cechę uwagę, ponieważ dość łatwo można się nabrać na zbyt długi pas.

 

Dodam tylko, że pasy o skrajnych długościach są dość trudne w zdobyciu i najłatwiej jest dostać te trzy środkowe. Jest więc inne, proste rozwiązanie tego problemu:

 

- bierzemy możliwie najkrótszy pas jaki udało nam się kupić;

- z jakiegoś starego, zniszczonego pasa wycinamy dwa plastykowe zaczepy do szelek;

- regulujemy długość pasa tak, żeby nam odpowiadała, nie zwracając uwagi na rozstaw zaczepów do szelek;

- zaczepy odzyskana ze zniszczonego pasa montujemy o oczka w nowym pasie na wysokości jaka nam odpowiada, z przodu, przy pomocy plastykowych zacisków do kabli;

 

Ronin

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Na allegro niestety często zdarzają się ładownice w dość kiepskim stanie, poza tym mamy mały ich wybór. W ciągu czterech lat (a często sprawdzam nowe aukcje) udało mi się zauważyć tylko jedną z ładownicą do G36. Często zdarzają się jednak takie na magi do MP2 (UZI) lub G3 - warto wtedy pytać o stan, no i zazwyczaj są one w tym starym, brzydszym odcieniu :(.

 

Oczywiście pełno jest podróbek (zwłaszcza u użytkownika VEST-pl) o których nawet nie warto pisać...

 

Najpewniejszym źródłem w Polsce jest rangershop.pl, gdzie dostać można pojedyncze ładownice o których pisałem wcześniej.

 

Ronin

Link to post
Share on other sites

Znowu ja i kolejne pytania.

 

Czy jednostki BW mają typowo letnie obuwie, coś w stylu jakneskich dżungli, czy też zwykłe buty z tymi takimi śmiesznymi niebieskawymi wkładkami przeciwpotnymi - http://www.allegro.pl/item162817869_wkladk...a_rozm_285.html

 

I sprawa druga - bonnie haty albo albo inne kapelutki.

Na rangershopie znalzałem dwa:

- 36 zeta - http://www.militaryarea.pl/product-pol-575...-flecktarn.html

- i 76 zeta - http://www.militaryarea.pl/product-pol-114...-flecktarn.html

Chodzi mi o to czy któryś z tych jest "w miare kontraktowy"

Link to post
Share on other sites

Pytanie 1:

Nie maja innego obuwia letniego. Inny rodzaj butow wydawany jest tylko na misje zagraniczne. Te wkladki o ktorych mowisz tez nie sa "przeciwpotne", tylko to normalne caloroczne wkladki do butow BW.

 

Pytanie 2:

Zaden nie jest kontraktowy a najblizej kontraktu jest nr.2

Link to post
Share on other sites

Jeżeli chodzi o buty to w BW w użyciu są trzy, podstawowe typy bojowe (nie biorę tu pod uwagę tych starszych modeli, ew. tych całkiem nowych M2005, które jeszcze nie weszły do użytku w pełni, ani też modelu górskiego):

 

- standardowe, czarne skórzane buty, których pełno jest na allegro:

 

flccb1aa500b.jpg

 

Chyba nie muszę pisać za dużo o nich, bo dostępna jest cała masa recenzji.

 

- pustynne, bardzo podobne do amerykańskich. które normalnie wydawane są żołnierzom jadącym na misję do Afganistanu i raczej nie bywają używane w Europie. Są wyjątkowo ciężkie (bardzo gruba podeszwa wskazuje, że prawdopodobnie zabezpieczają stopę przed wybuchem drobnych min, których pełno w Afganistanie), Ogólnie nie różnią się wiele od podobnych modeli innych państw (piaskowy zamsz, boki z tworzyw sztucznych, metalowe przelotki). Buty te są jakby połączeniem zwykłych butów pustynnych z butami górskimi (głównie właśnie przez konstrukcję podeszwy). Casem pojawiają się na allegro ale zazwyczaj w dziwnych rozmiarach i kiepskim stanie.

 

- istnieją także buty junglowe, używane na misji w Kongo. Analogiczny model, baaardzo podobny do pustynnego (ale już z nieco cieńszą podeszwą i lżejszy). Fajne i nowoczesne buciki, choć także niezwykle rzadko spotykane w Europie. Dostępność - allegro, podobnie jak pustynne.

 

Co do kapeluszy to powiem tak - oryginał (tzn. kontrakt) jest ekstremalnie trudny do dostania z jednej przyczyny - jedyny kontrakt BW produkowany jest z kamuflażu tropentarn (junglowa wersja flecktarna - bardziej zielona :)) i wydawany jest także żołnierzom w Kongo (na pierwszym planie):

 

53242490.jpg

 

Taki kapelusz posiadam, jednak w bardzo niefajnym rozmiarze (55cm). Mimo to ma on swój klimat z racji kroju (nie posiada pochylenia do przodu uformowanego przez sam krój jak np. w kapeluszach amerykańskich, jest za to tak uformowany, że można go pochylić samemu, poprzez utworzenie fałdy jak na fotce - prawdopodobnie jest to nawiązanie do standardowych czapek BW).

 

Dostępne są także "półkontraktowe" kapelusze prod. KHS, wykrojone identycznie jak amerykańskie i dość często widziane na fotkach (na tej wyżej ma go żołnierz na drugim planie):

 

137_0.jpg

 

Ronin

Link to post
Share on other sites

Witam,

 

Dwa krótkie pytania. Kabura kontraktowa lub dobra niekontraktowa w maskowaniu Flecktarn czy jest i gdzie (kupować żeby się nie nabrać)?

 

A drugie pytanie na które podejrzewam że znam odp. Jest jakaś możliwość montowania kabury na klatce piersiowej na oryginalnych szelkach>?

 

http://www.rangershop.pl/product-pol-3808-...-FLECKTARN.html - czy to da się używać razem z szelkami?

 

http://www.rangershop.pl/product-pol-3774-...-FLECKTARN.html - czy to jest kontrakt?

 

Pozdrawiam

Edited by sebna
Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...