Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Konfiguracje oporządzenia


Recommended Posts

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Bazy modułowe Crom są przeszywane wg standardu molle przerzuconego na system metryczny, czyli pionowe przeszycia na taśmie 25mm są co 38mm (osie szwów).

 

Jeśli chodzi o rozmiarówkę to uważam w przypadku systemów modułowych powinna być ona podawana zarówno w obwodzie (zakres min-max w cm), jak również w ilości "komórek" PALS dla danej konstrukcji w danym rozmiarze. Ten drugi parametr jest bardzo istotny w określaniu wielkości kieszeni modułowych (szerokość x wysokość komórek PALS w podstawie kieszeni) np. 3X3.

Edited by Catch22
Link to post
Share on other sites

Mogę powiedzieć, że przeszyć w pasie MiWo jest 14, lecz są one w odległości 60mm od siebie.

 

 

@Catch22 - więc do stworzenia tego co chcę najlepiej wybrać pas PT-2? Na tą chwile pas nie będzie mocno obciążony, dopiero później, gdy będę go rozwijał, może przejść na niego więcej ciężaru.

Edited by GRSW_Szreder
Link to post
Share on other sites

Chodzilo mi wlasnie o "komorki PALS", ich ilosc przypadajaca na jeden rzad obszycia po dlugosci. Nie da sie przeliczyc bezposrednio przeszyc na ilosc takich komorek bowiem pasy te nie sa obszyte w calosci (klamra i regulacja) - dokladnie tak jak piszesz, zaleznie od konstrukcji.

 

Czyli wg tego co pisze GRSW_Szreder jesli przeszyc jest 14 to komorek powinno byc 13 (na ostatnia komorke "przypadaja" dwa przeszycia), czy tak? jak to wyglada w analogicznych wyrobach CROM?

Edited by Pluton
Link to post
Share on other sites

Idea linii w airsofcie jest imho zbędnym bajerem nawet na 24 i więcej godzinnych manewrach ale to insza bajka bo dotyczy lansu i innych tego typu zjawisk.

 

Catch gdy mówisz 3x3 liczysz w pionie tylko taśmy czy przerwy też? tzn 3x3 to ca.12x7,5 czy ca.12x12,5?

 

Generalnie na modułowym beltkicie trudno wyciągnąć więcej niż 20 komórek PALS, nawet na spaślaku. 20x38mm to 76 cm a przecież nikt w beltkicie nie chce pchać sprzętu na przód. 16 przeszyć to dla mnie standard przy rozmiarze metra w pasie.

Link to post
Share on other sites
Idea linii w airsofcie jest imho zbędnym bajerem nawet na 24 i więcej godzinnych manewrach ale to insza bajka bo dotyczy lansu i innych tego typu zjawisk.

 

Lansu jak lansu ;) każdy chce być przecież tru extreme d3lt4 itp :lol:

 

BTW. mógłbym prosić o jakiś konkretny przykład comfortpada dedykowanego do lc-2, o ile w ogóle jest sens się o to starać zamiast miwowskiego comfortpada?

Link to post
Share on other sites

Nie ma sensu. Weź to co jest lokalnie dostępne.

 

@Wukasz: Podział na linie ma sens i w działaniach 15 minutowych, wszytsko zależy co, jak i do czego. Ja szczerze mówiąc korzystam prawie wyłącznie z 1 linii (pas + comfort, Panel udowy, kabura udowa, szelki płaskie) - bo sprowadza się to do strzelań na strzelnicy, z asg mam kontakt sporadycznie i wtedy zwykle używam hybrydowej LBV SOE z podpiętym pasem modułowym SOTECHA + jakiś plecak.

 

Jeśli chodzi o wielkość kieszeni to 3X3 wg systemu SORD'a określa ilość komórek PALS podstawy koniecznej do stabilnego zamocowania danej kieszeni - nie wyznacza to wprost wielkości (np głębokości) danej kieszeni. Przykładowo kieszeń 3X3 jakiej używam obecnie ma 14x14cm przy głębokości 9cm.

 

Nie wiem jak wyliczyłeś te 20 komórek modułowych. Na pasie krótego obecnie używam jest ich 24 a spokojnie mógłbym używać 26. A nie jestem jakos gigantyczny, też się mieszcze w tym metrze ;-) To czy zagospodaruję komórki z przodu czy nie - to już moja sprawa.

 

@bulva: ilość "komórek" zależy od zastosowanego systemu regulacji klamry itd. Jak napisałem powyżej - w pasach Cromu do tej pory przeszycia były w standardzie Molle i nie widzę sensu by to zmieniać - jeśli ktoś chce używać z nimi systemów udowych to lepiej albo stosować odpowiedni adapter (np. "zawiasowy") albo system mocowania kabur/paneli na kilku taśmach. Jeszcze inaczej ma się sprawa w modułowych comfortpadach "rękawach", ale o tym kiedy indziej.

Link to post
Share on other sites

Osobiście to tzw. 1-linii nie potrzebuję, jako miejsca na "ekwipunek ucieczkowy", ale jako rozszerzenie oporządzenia w kwestii pojemnościowej. Nie zawsze będę musiał ze sobą brać chest'a, który defacto mieści u mnie 8 magów + coś na wzór 4 snicersów i 2 grześków. Jeżeli mogę, to chciałbym jeszcze raz nakreślić problem, czyli wybór między pasem standardowym, a pasem modułowym. Prawdopodobnie nie będę używał sprzętu na udo, ze względu na wygodę i to, że wcale dużo na udzie mi się nie zmieści, a jeżeli już będzie kabura, to postaram się ją albo zamocować na pasie (coś w stylu GADŻET'a), albo przymocować do paska od spodni - lecz nie wiem czy będzie to wygodne i będzie dawało radę.

 

Rozwiązanie, które pojawiło mi się na horyzoncie, to poproszenie MiWoP o doszycie jeszcze jednej taśmy pomiędzy te dwie w pasie PT-2, wtedy będzie on kompatybilny z systemem ALICE, rozwiązanie często spotykane, czy w czymś przeszkadza? wydaje mi się że nie. Do tego można by poprosić o standardowe przeszycie tych dwóch taśm zewnętrznych, a wewnętrzną co 38-40 mm, lub tylko górną przeszyć co 38-40 mm - zwiększy to stabilność, a montowanie kabury, panelu etc będzie dalej możliwe - o ile produkcyjnie jest taka możliwość. Problemem z pasem PT-2 jest jego sztywność, w zasadzie jego miękkość.

 

Pas PT-2 zresztą nie jest znacznie szerszy od pasa 50mm+comfortpad.

 

Drugie rozwiązanie to dalej pas 50mm, ale wtedy zdany bym był na system ALICE, lub niestabilny na nim system MOLLE, a w 3 taśmach koło siebie, będę miał stabilne MOLLE i może trochę mniej stabilne ALICE.

 

Szczerze mówiąc to nie ufam do końca PALS'om, ze względu na to, że obciążenie muszą znosić dosyć małe powierzchniowo łączenia taśmy z "bazą", do tego wydaje mi się, że najwięcej obciążeń znosi pierwsza taśma od góry, ale cóż, takie trendy nastały ;]

Link to post
Share on other sites

No co do przeróbek PT-2 to już rozmawiaj z MIWO/P nie z nami. Jeśli na tym pasie nie chcesz nosić nic specjalnego i nie zamierzasz używać panela i kabury udowej to ja nie widzę problemu z PT-2 bo sztywność pasa nie ma wtedy specjalnego znaczenia, Dla wygody warto dodać jeszcze płaskie szelki . Nie wiem po co ci ta kompatybilność z ALICE, ale skoro do czegoś potrzebne...

 

System modułowy działa na zasadzie przepatania taśm pomiędzy kieszenią a bazą, więc nie jest tak że pierwsza taśma znosi największe obciążenia, ten problem pojawia się jeśli próbujemy zaczepić na modułach pojedynczy, nie modułowy pas - np panelu udowego. On rzeczywiście obciąża nadmiernie jedną taśmę. Dlatego pisałem o modułowych adapterach.

 

Jak tak zaczynasz kombinować - to mam wrażenie że lepiej wywal ten cały chestrig, i złóż sobie normalny, możliwie pojemny beltkit.

Edited by Catch22
Link to post
Share on other sites

Masz rację Catch, [***]. Mam 24y 40stki i 4 nie używam. Czyli wciąż sie liczby około 20 komórek trzymam. Z tego co się patrze po zdjęciach to profilowane warbelty maja znacznie mniejszą pojemność i chyba stąd wziął mi sie wyznacznik standardu w poprzednim poście.

 

[Nie przeklinaj]

Edited by Foka
Link to post
Share on other sites

Witam

 

Zmieniam mundur, a co za tym idzie mam do was pytanie. Wybór padł na coś w guście GROM'u (inspiracja, nie rekonstrukcja) dlatego poszukuję kamizelki taktycznej. Idę najlepiej przedstawia to zdjęcie:

 

KSW2.JPG

 

Ogólnie potrzebuje oliwkowej kamizelki, obszytaj taśmami z przodu i na plecach, dobrze by było gdyby była z dobrych materiałów, można ją było dostać na wgc i nie kosztowała równowartości trzech wiosek.

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Po pierwsze to jest modułowa kamizelka zintegrowana (konkretnie jeden z wariantów systemu MOSS 25 Janysportu). "Kamizelka taktyczna" to bardzo mało precyzyjny termin, ale zwykle nazywamy tak miękkie kamizelki oporządzeniowe wzorowane na Eagle Tac-V, będące swoistym pierwowzorem kamizelki taktycznej. Dobre kamizelki zintegrowane + balistyka nie kosztują może 3 wiosek, ale liczmy się z wydatkiem ładnych paru tysięcy za zestaw. Oczywiście Chińczycy kontynentalni jak i ci z Taiwanu podrabiają najpopularniejsze wzory bez litości.

 

Skoro zależy Ci, z tego co piszesz tylko na wyglądzie(jak rozumiem z grubsza "takim jak teraz GROM") to najbliżej będziesz wybierając z oferty WGC ten model oporządzenia.

GD-CG-V13CLOD (kod WGC)

 

Ponieważ jednak ten wątek NIE SŁUŻY odpowiadaniu na pytania "co ja mam na siebie włożyć żeby wyglądać jak .....?" Proszę moderatorów o wydzielenie tego i powyższego posta po tym jak pytający i przeniesienie ich do zwykłych wątków w tym dzial, tam możemy sobie debatować dalej.

Edited by Catch22
Link to post
Share on other sites

Nie warto.

 

Pucek. Ogólnie to sobie przejrzyj cały dział http://www.wgcshop.com/pcart/shopper.php?cat=Vests

 

Przejrzałem i to właśnie mnogość kamizelek sprawił że zadałem pytanie, kontynuując temat można dostać taką kamizelkę jak zaproponował Catch ale bez dodatkowych kieszeni ale za to taniej? Ładownice do M'ki są mi zbędne.

 

Pozdrawiam

Edited by Pucek
Link to post
Share on other sites

Gdzie w zielonej umieścić przy oporzadzeniu typu belkit kaburę do pistoletu?

 

Na razie noszę na udzie, pasek pionowy podpięty pod pasek do spodni, bo z moim modelem PT-2 nie dają się spiąć. Tylko, że raz obciera udo przy dłuższych marszach, a dwa to się syfi.

 

Mam pomysł na dwa niekonwencjonalne rozwiąznia, obydwa zaczerpinięte z IIwś:

- na osobnej kaburze pod pachą, kabury takie kupowali amerykańscy spadochorniarze od czołgistow i tak nosili pistolety,

- w kaburze przyszytej do kurtki, metoda wzięta od niemiecki spadochroniarzy.

 

Macie jakies inne pomysły na umiejscowienie kabury przy "beltkicie"?

Link to post
Share on other sites

W tej chwili moj beltkit sklada sie z:

 

Panic pouch - zajmuje 2 komorki PALS szerokosci

Pudelkowej kieszeni alice - 2

kieszeni na nalgene - 2

kieszeni na tasme - 4

cargo - ok 6

organizera - 3

customowej ogolnej ladownicy - 4

kabury - 2

drugiej pudelkowej ladownicy - 2

 

razem 27 komorek szerokosci. Tutaj zdjecie:

 

p1020494qb4.th.jpg

 

A teraz pytanie - na jakim modulowym pasie zmieszcze tyle kieszeni? Przy przeszyciach co 38mm "powierzchnia nosna" takiego musialaby miec nieco ponad metr dlugosci + klamra i regulacja (jakies 20 cm). Liczmy 120 cm.

 

Pas alice z ktorego skladalem ma ok 110 cm maksymalnej dlugosci i w zasadzie z takiej dlugosci korzystam. W obwodzie pasa mam jakies 95 cm - dodajac do tego grubosc comfort pada, bluzy i ubrania oporzadzenie lezy idealnie na biodrach. Zima albo do noszenia na kevlar do pasa zakladam przedluzke.

Link to post
Share on other sites

@)Pluton: No ale ja nie widzę problemu - zmieścisz to na każdym pasie mającym 27 komórek PALS... Potrzebujesz takiego? Jak nie papa Super to Crom...

 

Te 27 komórek PALS to w przeliczeniu 100cm z maleńkim ogonkiem. Acetalowa klamra duraflex50mm serii Mojave z obustronną regulacją, zależnie od sposobu mocowania (reszta taśmy regulacyjnej wpuszczana do zewnętrznych "kieszeni" pasa lub podwijana i mocowana do wewnątrz) potrzebuje 8-9cm miejsca. Biorąc pod uwagę że pas modułowy jest zwykle wyściełany pianką 10mm co daje nam ok 10 dodatkowych centymetrów na zewnętrznym obwodzie ...a moduły liczymy wg. obwodu zewnętrznego, prawda? Więc tak duży, 27 komórkowy pas powinien jeszcze całkiem sensownie siedzieć na gościu o mniejszym pasie niż Ty. W zimie albo do noszenia na kevlar po prostu poluzowujesz regulację...

 

Chcesz mi udowadniać że da się więcej upchnąć korzystając z klipsów ALICE i strapsów - no cóż, pewnie można o ile sprowadzamy rzecz do absurdu. Ale wtedy mamy coś w rodzaju konkursu "ile ludzi da się upchnąć w maluchu"? Pewnie masę, ale nikt tak nie będzie jeździł na trasę dłuższą niż tych paręnaście metrów wymaganych do pobicia rekordu. Ty jesteś stary chłop i co ja Cię będę przekonywał że masz nosić kieszonki tak czy siak. Chcesz nosić na ALICE - noś. Ja do większych obciążeń, np. do budowy beltkita wolę pasy modułowe, do pierwszej linii - kabur i paneli udowych - sztywne, pistoletowe z comfortpadem. I tyle.

 

@Bren: Jeśli kabura ma być na pasie to nie widzę lepszego rozwiązania niż odpowiednio zmodyfikowany shigle (mocowana wewnątrz takiej kieszeni usztywniająca wkładka z stystemem zabezpieczenia broni np. shockcordem). Uprzedzam jednak lojalnie że dobycie takiej broni to nie będzie mistrzostwo świata w "quick draw". Kabury na ciuchach i pod pachami odpuściłbym sobie z marszu. Wyglądają fajnie głównie na filmach i obrazkach. Na wierzchu takiego shingla też lepiej przypinaj mniejsze kieszenie, żeby nie mieć kłopotu z dostępem do broni.

Link to post
Share on other sites

Catch jestes i zawsze dla mnie bedziesz chlop na schwal i spirytus movens :) taktycznego dziergania w tym kraju - chociaz osobiscie sie nie znamy to wiem ze zrodel jaka polapana robote robisz.

Nie twierdze tez ze pas lc jest objawieniem - to przyklad ogolnie dostepnego za grosze sztywnego pasa. Po prostu kiedy piszesz ze "dobry beltkit buduje sie tylko na pasie modułowym"* to musze Ci zaspiewac jak Q Lazzarus w refrenie (01:03):

 

http://pl.youtube.com/watch?v=22ltlLZkFlE

 

Poniewaz po prostu tego nie kupuje :mrgreen: - i chodzi mi o to ze piszesz "tylko" do "modułowe" nic nie mam.

 

No i moze skonczmy tutaj, dla czytajacych ten temat sa juz nakreslone dwie wersje i sami sobie beda decydowac.

 

*wypowiedz zmanipulowana :mrgreen:

--------------------------------------------------------------------------------------------------

@)Bren sprobuj moze czegos jak to:

http://www.specwargear.com/images/tactical...20pouches-4.jpg

 

Ciezar spoczywa na pasie, jednego paska wokol uda nie poczujesz a zadba o stabillnosc (mozesz go nosic nawet bardzo poluzowany).

Edited by Pluton
Link to post
Share on other sites

Ja na PT-2 mam zamocowane jak na zdjęciach poniżej.

 

http://img146.imageshack.us/img146/3566/dscn6837ay2.jpg

 

http://img146.imageshack.us/img146/9313/dscn6840cc1.jpg

 

Kabura przymocowana do pasa za pomocą opasek zaciskowych (elektrycznych).

 

Rozwiązanie nie jest genialne ale do lasu może być, wyciągnięcie repliki nie zajmuje jakoś przesadnie dużo czasu, niestety zdecydowanie trudniej jest później ją schować i zabezpieczyć.

Edited by korzen
Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...