Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Sposób na parujące gogle/okulary


Recommended Posts

Panowie GTI i Rumianeczek, nie odkryliście niczego nowego. Wilgoć + mały przepływ powietrza to powody dla których gogle parują. Jednak nie zawsze przepływ powietrza da się zwiększyć. Gogle i bez kominiarki potrafią parować w upalny dzień i przepływu bardziej zwiększyć sie już nie da. Właśnie o tym temat niniejszy traktuje - jak poradzić sobie z parowaniem bez zwiększania przepływu, więc oszczędźcie sobie powtarzania powszechnie znanych banałów.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 404
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

A jak by niepomagał komuś cyprys to polecam zakupić wiatraczek jakiś malutki i o przyczepić z boku googli włącznik z robić od jakiejś starej lampki założyć go na ręke(włącznik oczywiście) baterie niepamietam gdzie miał nasz kolega ale się go podpytam i jak coś to moge napisać. Wiatraczek powinien styknąć taki jak od procesora.

np taki: http://allegro.pl/item204873545_wentylator..._ekojt_s_c.html

Z tego co się orientuje zdaje test google wogóle nieparują, no i troszke twarz pod googlami chłodzi:P

INTERPUNKCJA!

Link to post
Share on other sites

Raczej mało wykonalne. Taki wentylatorek mógłby nam bardzo szybko z tych gogli odpaść.

Najlepiej po prostu założyć gogle na hełm(to znaczy taśmę od gogli ;)), wtedy nie będą one aż tak przylegały do twarzy i zostanie minimalny otwór, który zapewni jako taką wymianę powietrza- zero pary w moim przypadku.

Link to post
Share on other sites

A ja myślę, że to niezły pomysł. Ma on jednak kilka wad:

-możliwość trafienia kulką i uszkodzenia wentylatorka a co gorsza wzroku (chociaż to mało wykonalne, bo rzadko kiedy schylamy aż tak głowę)

-raczej wykluczenie takich gogli z wentylatorkiem na zloty i długoterminowe wyjazdy - zbyt duże prawdopodobieństwo, że wentylator się zepsuje, zabrudzi, etc.

-do wody z takimi goglami raczej nie wejdziesz, chyba, że układ będzie szczelny.

 

Poza tym wentylator do procesora się nie nadaje, gdyż jest zasilany 12V, a ciągnięcie kabli na zewnątrz gogli mija się z celem. Wchodzi w rachubę tylko mała bateryjka dołączana do gogli, czyli płaska, "zegarkowa" 3V. No, chyba, że ów wentylator do procesora będzie działał z wystarczającą mocą przy tych 3V.

 

Ja na razie nie montuję czegoś takiego. Próbuję innych metod, Cyprys nie daje wszystkiego, przynajmniej mleczko, popróbuję jeszcze z pastą, jak to i licznie nawiercone otworki wentylacyjne nie poskutkują to chyba zdecyduję się na tego typu modyfikacje.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Hm , Arni1990 chyba raczej żartował ? Jak wy sobie wyobrażacie bieganie w goglach z wentylatorem ?! Jak mam wysłuchiwać szelestów itp jak mi coś buczy koło ucha , zresztą nieważne , jak wam to pasuje to proszę bardzo , tylko dajcie jakieś foty bo aż nie wierzę :) .

 

Po wycięciu 2 dziur w gumowej oprawce w Uvexach (powtarzam - robocze Ultravision o wytrzymałości szybki do 120m/s) na dole i 1 mniejszej na górze nie jestem w stanie ich zaparować. Normalnie pocę się strasznie w czasie wysiłku , biegów itp. Po strzelance wszystkie ciuchy nadają się tylko do prania ,na głowie mam zazwyczaj albo kaptur , albo patrolówkę co nie ułatwia emisji ciepła na zewnątrz. Skroplony pot spływa mi po polikach (dosłownie płaczę potem) ale szybka jest czyściutka. Dodam ,że nie "cyprysowałem" gogli przez 2 ostatnie strzelanki. Czyli póki co raz na 3-4 tygodnie cyprysik i już.

 

Co do tego ,że nie zawsze się da zwiększyć przepływ powietrza.

Mi nie chodziło o zwiększenie przepływu powietrza , tylko o możliwość wypłynięcia potu. I nie ma ,że się nie da. Jak nie nożyczki to wiertarka i jazda- para dziurek załatwia sprawę.

Bo temat nie brzmi "jak zmniejszyć parowanie bez zwiększania przepływu ", tylko cytuję :"Jak łatwo pozbyć sie uciążliwej pary". Jeżeli więc podanie gotowej odpowiedzi w postaci "wytnij nożyczkami 2 dziury i już" jest nie w temacie to WIELKIE przeprosiny z mojej strony za banalne no i nic nie wnoszące(nie to co Twój) do tematu posty.

 

I nie jestem ***wa Rumianeczek!

Edited by rumuneczek
Link to post
Share on other sites

Tu moje stare niezbyt estetyczne gogle sprzed ponad 3 lat:

1002802dw3.th.jpg 1002803fk4.th.jpg

 

 

 

A tu profesjonalne gogle ESS:

http://www.army-technology.com/contractor_...s/ess/3_ess.jpg

http://www.arniesairsoft.co.uk/reviews/ess...os/img_1380.jpg

 

Jak widać można zrobić, co więcej da się z tym biegać, działa i jest stosowane przez profesjonalnych producentów…

 

Efekt nie jest powalający(lepsze efekty daje imho porządna klasyczna wentylacja np. „uchylona” szybka w X800 ale różnica jest odczuwalna)

Link to post
Share on other sites

Ja zastosowałem pastę Fornit na Uvexach ultrasonic i efekt był o tyle, że zaparowały (a właściwie para się na nich skropliła) nieco później niż bez zastosowania tej pasty (a do tego powycinałem w gumie otwory wentylacyjne). Tak więc w moim przypadku nie za bardzo zdało to egzamin. Przede mną dalsze poszukiwania skutecznego patentu:)

Link to post
Share on other sites

@de Villars : zanim pójdziesz dalej w poszukiwaniach spróbuj pasty/mleczka Cyprys , Fornit może nie dawać tych samych efektów. Plus , ważne gdzie powycinałeś te otwory.

 

Przed momentem szykując gogle na jutrzejszą (no właściwie to już dzisiejszą) strzelankę wyjąłem szybkę z gogli i umyłem w ciepłej wodzie ludwikiem. Były zacyprysowane mleczkiem ok 3-4 tygodnie temu i były na 3 strzelankach. Po umyciu i wytarciu do sucha bawełną sprawdziłem ich "parowalność" - nadal nie parują przy chuchaniu + mam je na oczach od ponad 20 minut i nic !

 

Dodam obrazek na którym na zielono zaznaczone są miejsca wycięte nożyczkami (czerwona guma oczywiście potraktowana czarnym sprayem).

 

9301603bl5.th.jpg

 

 

Na tym koniec mojego udzielania się w temacie , mi wystarczyły 3 dziury wycięte nożyczkami , mleczko Cyprys i to wszystko.Żadnych antifogów , wiatraczków(co powiecie na to ,że wystrzelona kulka trafia w taki home made wiatraczek , ułamuje jedną łopatkę ,która rozpędzona wpada do wnętrza gogli i chlasta wam oko/powiekę? Raz tak miałem z wiatraczkiem od kompa , kawałek plastiku+wiatraczek= rozpędzona łopatka latająca po coolerze , więc nie mówcie ,że niemożliwe).

Link to post
Share on other sites

co powiecie na to ,że wystrzelona kulka trafia w taki home made wiatraczek , ułamuje jedną łopatkę ,która rozpędzona wpada do wnętrza gogli i chlasta wam oko/powiekę?

 

Dlatego właśnie wiatraczek jest na zewnątrz gogli więc od twarzy oddziela go przegroda z otworami wentylacyjnymi. Gdyby wyciąć tam otwór i wstawić goły wiatrak to owszem było by bardzo niebezpieczne ale za to chłodzenie było by naprawdę wydajne. Można pokombinować z metalową siatką(osłonami głośnikowymi itp.) wszystko jest bezpieczne o ile robi się to z głową…

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

A wracając jeszcze do tych magicznych past. Znalazłem ostatnio w sklepie "Fornit"(Cyprysa neistety nie było). Posmarowałem okularki wypolerowałem, chucham i pięknie... nic nie paruje. Ale za 1h na strzelance neistety dalej był to samo. Parowały :/ Czy jest jakaś różnica miedzy tymi pastami? Która lepsza?

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Ja używam szamponu do włosów (najtańszy z pokrzywy, cena kolo 2zł) by nie parowały okulary. Wystarczy trochę nalać na chusteczkę higieniczna i przetrzeć okulary. Osobiście przelewam płyn do małych fiolek po próbkach perfum jest bardziej praktyczne. Działa tak samo jak anty fog tyle, że tańsze.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Foka w paintbalu jest to powszechnie używane ;) Ale trzeba zauważyć że maska paintbalowa jest dosyć spora i jest dużo miejsca na takie bajery ;)

Ja na chwilę bieżącą kupiłem na allegro okulary BLPS (spore ale czadowe pod hełmem, LWH czy PASGT) . Nic nie parują nawet na moich większych i bardziej pocących się kolegach, w tej chwili są w cenie 40zł razem z całkiem fajnym pokrowcem (na rangershopie 111zł).Jeden minus jest taki że trzeba je porządnie dopasować do twarzy (odginając te dwa silikonowe cusie co opierają się na nosie) ponieważ ma dosyć duży prześwit nie po bokach, lecz pod spodem i u góry(hełm,kapelusz skutecznie blokują tą szpare). Ale da się zrobić i są w pełni bezpieczne.

 

Sporadycznie używam (to co pisał stolar) siatka głosnikowa wycięta i wsadzona do oprawki gogli Uvexa (wyglądają całkiem fajnie)

 

Rojas: Ciekawe jest to co piszesz :] , nie rozmazuje ci to obrazu?

 

W moim rejonie pasty juz się przyjeły (fornit, cyprys) i naprawdę dobrze sobie radzą (NAJLEPIEJ!!: z tymi najtańszymi okularami np. asgshop, z takimi osłonami po bokach, na nich działa IDEALNIE! każda pasta, fornit cyprys itp.) Ale działają także na IVO i X-one.

 

Ktoś pisał że, działanie pasty jest uzależnione od tworzywa z jakiego wykonana jest szybka.

Tak to prawda, na jednych działa na drugich wogóle. Albo na jednych siedzi tydzien-miesiąc a na drugich godzine/mniej.

Np. stosowanie fornitu czy cyprysa na szybce BLPS nie ma sensu ;), tzn ja posmarowałem jak tylko je dostałem i nie mogłem się doczyścić tego przez kilka dobrych minut ;/ zostawała cały czas ogromna smuga którą ciezko bylo wypolerować, a przez którą nic nie było widać, myslalem ze jakos zareagowało tworzywa na cyprysa i juz jest do wyrzucenia ;/. Ale jak juz się udało to na 6 godzinnej strzelance z ciągłym bieganiem itp. pary nie było ani śladu.

Edited by GTI
Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
Ale działają także na IVO i X-one.

 

 

I tu muszę powiedzieć, że mam te 2 egzemplarzy UVEXów i żadne nie przyjmują Cyprysa, czy Fornita. Jedynymi UVEXami jaki mi przyjmują to idealnie są ASTROSPEC. Słynny czajnik pod nimi nie daje rady i pary nie ma. Ale IVO czy XOne - nie działa. Co to oznacza?

 

Przeglądając właściwości szybek w necie, spostrzegłem tylko że ASTROSPECi mają inną niż wszystkie, ale już nie pamiętam jakie. Chodzi o skład szybki czy powłoka.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Co do różnego rodzaju past itp.

Słuchajcie, babcia mi powiedziała, że taki efekt można osiągnąć nie wychodząc z domu.

Sposób :

Wystarczy wziąć mydło i natrzeć gogle lub okulary, potem delikatnie wypolerować i powinno dać taki sam efekt jak pasta do konserwacji mebli :)

Oczywiście, starczy to na jedno lub dwa strzelania ale co to za problem smarować gogle co strzelanie ?

Jeszcze tego nie rozpracowałem osobiście, nie wiem czy to działa i nie wiem, czy oczy będą szczypały ...

 

Gdy zrobię testy w domu i w terenie dam znać ...

Link to post
Share on other sites

Hehe

 

Nie polecam, kumpel bawił się z mydłem (bez głupich domysłów :P ), ale oczy zaczęły szczypać, czerwienić się, itd. Jednak z tanich pomysłów na uwagę zasługuje pomysł Rojasa. Faktycznie szmpon z pokrzywy działa calkiem nieźle, jest jednak mały szkopuł - nie działa na każdą szybkę więc należy zrobić wcześniej próbę. Wypolerowac szamponem, a potem bieg na kilosa powinien wystarczyć :D

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...