Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

SDS MOLLE II FLC kontra SDS MOLLE I FLC


Recommended Posts

Witam,

jako że jestem zainteresowany mollem chciałbym zorientować się co sądzicie o tych dwóch opcjach. Wady i zalety? Może warto zestawić i wymienić się opiniami.

Na przykład niektórzy mówią że molle II jest trochę niewygodny dla wysokiego chłopa, a jako że mam te 188 cm zainteresowała mnie ta opinia ale jestem ciekaw jak to wygląda w praktyce. W ogóle co polecacie bardziej z tych dwóch opcji, argumenty mile widziane.

 

Pozdrawiam :uśmiech:

 

ps. Jeśli gdzieś na forum była większa dyskusja na ten temat, dajcie namiary bo osobiście nic specjalnego nie znalazłem

Link to post
Share on other sites

A w pierwszym MOLLE'u to się czasem nie nazywało LBV?

Nazywało.

LUDZIE, czy Wy potraficie napisać coś w temacie?

 

Ad rem: Molle I jest o tyle lepsze, że ma pas, który można nosić samodzielnie. Konstrukcja kamizelki powoduje, że ostatnie rzędy PALS są dość nisko i umozliwiają podczepienie sprzętu jak przedłużka kabury czy panel udowy - w FLC może to być problematyczne, bo jest ona stosunkowo "krótka".

MOLLE II w wersji z suwakiem jest stabilniejsza, a ponadto daje możliwość dopasowania do noszenia bez kamizelki balistycznej (zapinasz na suwak) oraz z nią (zapinasz na fastexy).

Nie sądzę, aby wzrost jakoś dyskwalifikował użytkownika kamizelek, bo mają naprawdę spory zakres regulacji.

Najlepiej byłoby oczywiście, abyś sam sprawdził "w naturze" jak hula jedna i druga.

Link to post
Share on other sites

Zależnie od ustawienia pasków można ją nosić dość nisko albo wysoko.

Pewnym ograniczeniem może być uchwyt ewakuacyjny. Jak się oprze o kark to niżej juz nie popuścisz...

 

A tak w temacie - nie miałem na sobie, lecz słyszałem same niepochlebne wypowiedzi. Że "do dupy", "nie masz na co kasy wydać?" i w ogóle.

Nie miałem, słyszałem, nie używałem, ale se popiszę, co mi tam. Chłopak prosi o wrażenia z użytkowania, a Ty wyjeżdżasz mu z historyjkami, które opowiadali jacyś kolesie. Pominę (bo wszak ich nie znam) to czy używali tego sprzętu czy nie i czy kierowali się praktyczną oceną, czy tez faktem, że komplet MOLLE II Rifleman set to jakieś 500-600PLN (bez plecaków), zaś "świetną" kamizelkę można kupić za niecałe 100 (taka chińska kopia Patterna, prawda?) lub też tym, że MOLLE nie pasuje im do niczego, bo stylizują się na Specnaz albo inną Bundeswehrę...

Link to post
Share on other sites

Ok., dzięki..

póki co skłaniam się raczej ku jedynce. No chyba że jest jakaś wyraźna zaleta dwójki, bo pewnie w końcu z jakiegoś powodu powstała.

Czyli reasumując wielkie dzięki za opinie i mam nadzieje że jeszcze ukażą się jakieś trafne spostrzeżenia.

Pozdrawiam

:uśmiech:

Link to post
Share on other sites
to czy używali tego sprzętu czy nie i czy kierowali się praktyczną oceną, czy tez faktem, że komplet MOLLE II Rifleman set to jakieś 500-600PLN (bez plecaków), zaś "świetną" kamizelkę można kupić za niecałe 100 (taka chińska kopia Patterna, prawda?) lub też tym, że MOLLE nie pasuje im do niczego, bo stylizują się na Specnaz albo inną Bundeswehrę...

No niestety tutaj się mylisz...

Sam nawet kiedyś rozważałem kupno FLC, jednak po tych opiniach raczej zrezygnowałem. Tematem jestem zainteresowany, bo może jeszcze FLC kiedyś powróci przy kwestii nowej kamizelki, a do niskich nie należę.

 

A przy "świetnej" kamizelce to nawet dwa cudzysłowy.

 

Dobra, skończmy OT.

Link to post
Share on other sites
Czy do CQB M4/M16 MOLLE 2 Mag Pouch wchodzi mag od AK47 ?

No, pojedynczy magazynek AK47 wchodzi, choc na nape nie da sie juz ladownicy zapiac i trzyma na rzepie.

Jeśli nie to co polecacie z mollowych opcji jako ładownice na AK ?

Ja uzywam podwojne ladownice MIWO do AK, i bardzo sobie chwale, sa wygodne i dobrze wykonane. Jak jestes zainteresowany, to mam 2 sztuki na zbyciu (za duzo zamowilem).

 

Molle I jest o tyle lepsze, że ma pas, który można nosić samodzielnie.
Krolik, Molle 2 tez ma demontowalny pas! Co prawda jest nieco szerszy niz typowy pas wojskowy, ale za to od razu jest z podwojnymi tasiemkami molle, dzieki czemu mozna sobie bez problemu podczepic moduly molle... Zreszta gdyby molle 1 byl taki swietny, to chyba nie zastapiono by go dosc szybko przez molle 2!

Aha - starsza wersje FLC (bez suwaka) tez mozna nosic na kamizelce balistycznej, regulacja paskow z klamrami jest szybka i nie stanowi zadnego problemu.

Link to post
Share on other sites

Krolik, Molle 2 tez ma demontowalny pas!

Który jest wygodniejszy?

Który ma dłuższą wyściełaną część?

Co prawda jest nieco szerszy niz typowy pas wojskowy, ale za to od razu jest z podwojnymi tasiemkami molle, dzieki czemu mozna sobie bez problemu podczepic moduly molle...

Sugerujesz, że pas od MOLLE I NIE MA taśm PALS (nie "taśmy MOLLE")?

Zreszta gdyby molle 1 byl taki swietny, to chyba nie zastapiono by go dosc szybko przez molle 2!

Nie sądzisz, że było to podyktowane również wymianą stelaża plecaka?

Aha - starsza wersje FLC (bez suwaka) tez mozna nosic na kamizelce balistycznej,

Napisałem gdzieś, ze nie można?

regulacja paskow z klamrami jest szybka i nie stanowi zadnego problemu.

Posłużę się takim oto argumentem: gdyby FLC bez suwaka było takie świetne, to chyba nie zastąpiono by go dość szybko przez FLC z suwakiem?

Link to post
Share on other sites

Witam,

wywnioskowałem że jak już brać to najlepiej by było molla II z suwakiem. Dobrze odczytałem myśli zawarte w powyższych postach? I jeszcze, takie dość typowe dla nieco mniej zorientowanego w temacie osobnika, pytanie... Jak się fachowo zwie ta wspomniana kamizelka molle II FLC z suwakiem? Po prostu SDS FLC Zipped ? I czy jest wersja w woodlandzie ? Może jeszcze rozwinę gnębiący mnie temat koloru, bo póki co na pewno tą kamizelkę będę nosił do uniformu bdu woodland, ale może z czasem(takim dość dłuższym) jak grupa się rozwinie, gdyż dopiero się tworzy, będziemy przechodzić na marpata. A że mam nadzieje na długie eksploatowanie jednej kamizelki zastanawiam się co będzie najbardziej uniwersalne, i wydaje mi się że woodland bo chyba COYOTE średnio z bdu woodland pasuje, hm? Sorki że takie błahe problemy wrzucam na forum ale przyznam że jest to gnębiąca mnie sprawa. I poradą w tej sprawie nie pogardzę

Pozdrawiam

 

:uśmiech:

Link to post
Share on other sites

Witam,

wywnioskowałem że jak już brać to najlepiej by było molla II z suwakiem. Dobrze odczytałem myśli zawarte w powyższych postach?

Jak kto woli. Jednym pasuje I, innym II.

Jak się fachowo zwie ta wspomniana kamizelka molle II FLC z suwakiem? Po prostu SDS FLC Zipped ?

Vest, Fighting, Load Carrier.

Ale wszyscy opisują ją FLC Zippered.

I czy jest wersja w woodlandzie ?

Jest. Jest też w tricolor, coyote brown, UCP.

(...) i wydaje mi się że woodland bo chyba COYOTE średnio z bdu woodland pasuje, hm? Sorki

Jeśli to nie jest rekonstrukcja, to noś sobie co chcesz.

A w ogóle poszukaj po sieci (na militaryphotos, na przykład) zdjęć żołnierzy USMC, zobaczysz co noszą.

Link to post
Share on other sites

Jeśli tylko kamizelka będzie w prawdziwym kontraktowym CB nie powinno być jakiegoś wielkiego problemu. Jednakże wydaje mi się, że wersja OD będzie lepsza bo i w woodlandzie i w marpacie jest zielony w miarę podobny i nie będzie z byt mocno odcinał się od munduru.

Link to post
Share on other sites

Ok., dzięki, problem z głowy...ale i tak muszę się jeszcze pochwalić swoja niewiedzą. Chodzi mi o kaburę gdyż zamierzam udową elegancko zgrać z kamizelką, z tym że z tego co się orientuje w tej kwestii pojawia się pewien problem. W przypadku molla I potrzebna jest jakaś przejściówka a jak to się ma przy molle II ? I jakie kabury w przypadku jednej i drugiej wersji kamizelki najlepiej zastosować ? Dodam że mam Berette M9

Link to post
Share on other sites

Stanowczo odradzam przypinanie kabur udowych do którejkolwiek z tych kamizelek. Są do tego przejściówki i różne takie ale sensu w tym za grosz nie ma. Kabury i panele udowe polecam przypinać raczej do sztywnego pasa (duty belt) z comfortpadem/pasa modułowego. Co do kabur udowych - raczej kydex, najlepsze doświadczenia mamy z Safarilandem 6004.

Edited by Catch22
Link to post
Share on other sites

Jednakże wydaje mi się, że wersja OD będzie lepsza bo i w woodlandzie i w marpacie jest zielony w miarę podobny i nie będzie z byt mocno odcinał się od munduru.

Hmmm...

To robią KONTRAKTOWE FLC w OD?

W przypadku molla I potrzebna jest jakaś przejściówka a jak to się ma przy molle II ?

Tak samo. Jest przejściówka

tnj4jot2fdzq92u7med.jpg

en57uwnd6yo3noskmed.jpg

Problem w tym, że może fajnie wygląda, ale poza wyglądaniem to nie jest jakaś rewelacja, oględnie mówiąc...

I jakie kabury w przypadku jednej i drugiej wersji kamizelki najlepiej zastosować ? Dodam że mam Berette M9

Podobnie jak Catch polecę Safarilanda 6004 podczepionego do duty belta.

Link to post
Share on other sites

Ja uzywam takiej kabury (niekontraktowa, ale tez produkowana przez SDS):

 

kabura_molle.jpg

 

A tu porownanie FLC w wersji starszej i mlodszej(z suwakiem), bo mam akurat obie:

 

molle2.jpg

molle2zip.jpg

 

Pierwsza kamizelka skompletowana calkowicie jako SDS (calosc widac ponizej), druga z ladownicami AK by MIWO.

 

molle2all.jpg

 

Sorry za jakosc zdjec, ale machnalem je na szybko komorka...

Link to post
Share on other sites

Heh, nie obrazam sie, ale oficjalna nazwa SDS to Molle Pistol Holster.

 

Tak BTW to mnie ten "futeral" bardzo odpowiada. Pistolet siedzi pewnie, nie kolebie sie, o nic sie nie zahacza, nie przeszkadza nawet podczas biegania i jest dobrze zabezpieczony przed piaskiem czy kurzem. O ile nie ma wymogu szybkiego i czestego wyjmowania pistoletu, to rozwiazanie dobrze sie sprawuje, szczegolnie w taktyce lesnej.

 

Aha - czasem zamiast pistoletu przenosze tam zapasowe baterie stick, bo trudno je ze wzgledu na dlugosc zmiescic gdzies indziej... Przy okazji, wie ktos jaka jest dlugosc ladownicy molle na flare?

Link to post
Share on other sites

Nie, nie robią flc w od tylko w woodlandzie(w od jest niekontraktowa flc super od sds, piszę to co by rozwiać wątpliwości potencjalnych czyelników), za szybko pisałem i nie pomyślałem, Królik ma jak to często bywa(jeśli nie zawsze) rację.

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

:uśmiech: miałem niekontraktową ACU- czy jak lepiej UPC, a teraz mam woodland(obie na zamek-tylko różniły się kamuflażem) i przyznam że niekontraktowa SDS jest lepiej wykonana niz kontraktowa SDS...róznice na plus w niekontraktowej to: ładniesze, dokładnieszje, równiejsze wykonanie, cordura"sztywniejsza"- co ważniejsze to widać i dośc mocno-ta kontraktowa lekko na szybko chyba szyta...mam 185cm i ok 110zm w klatce i porownująć z molle 1 jak dla m,nie wygodniesza-to niewątpliwie zasługa ZAMKA-z klamerek nawet nie korzystam. osobiście uważam że jak jest wysoko podciągnięa(może nie tak jak stanik:)) to w pozycji kucającej, siedzącej jest w zasadzie bezproblemowo- molle 1- była dośc niestabilna przy obciążeniu na klacie.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...