Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

7,62 *39 vs 5,56 NATO


Recommended Posts

W każdym razie da się i to wcale nie za diabelne pieniądze.

Tylko zasadnicze pytanie: po co? Konstrukcja ma już ponad pół wieku. Inne były założenia projektowe, inne były możliwości produkcyjne, ba inni byli ludzie, którzy mieli się tym posługiwać. Świat idzie do przodu i każda konstrukcja nawet nie wiadomo jak dobra w swoich czasach zaczyna po prostu odstawać od wymagań czasów współczesnych.

Swoją drogą, tak z ciekawości bo nie udało mi się znaleźć. Są jakieś dane dotyczące kosztów opracowania MSBS na dzień dzisiejszy?

Edited by Chochla
Link to post
Share on other sites
  • Replies 170
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

No tak ale my dyskusujemy czy się da :icon_biggrin:. Da się. Rozważania czy to ma sens to inny temat, tu zapewne odpowiedź brzmi- nie.

Technicznie to się da zrobić wszystko. No prawie wszystko :) Dyskusja o możliwościach technicznych w oderwaniu od kosztów jest dyskusją czysto akademicka. No ale skoro jesteście akademikami to alleluja i do przodu :D

Link to post
Share on other sites

Dexter, tak jak napisał Chochla (i ja wcześniej). Rozmowa "czy się technicznie da" jest jałowa, bo da się zrobić wszystko lub niemal wszystko (no może nie da się laserowych blasterów).

 

W kontekście dyskusji NIE DA się pominąć dwóch aspektów:

- kiedy daleko idące zmiany przestaną być konwersją broni a staną się nowym modelem? Trzymając się Waszej wersji Beryl to zmodyfikowanych Kałach.

- NIE MOŻNA (o czym już pisałem) rozmawiać o, a przypominam, że od tego dyskusja się zaczęła, tym czy jest sens modyfikować starą broń, czy lepiej kupić/zaprojektować nowy model, pomijając aspekt ekonomiczny i polityczny.

Link to post
Share on other sites

nie, dyskutujecie tutaj o 7,62x39 ws 5,56 nato, mój link ukazuje co potrafi lub czego nie potrafi 7,62x39, niestety nie posiadam takiego testu do pocisku nato-wskiego,

abstrakując są posiski 7,62, które potrafia przestrzelić główkę szyny kolejowej, zatem to bardzo niebzepieczny pocisk, i tak jak ktoś sugerował, potrafi zabić przeciwnika i jeszcze dodatkowo przelecieć przez ściane i zabic cywili, co jest nieetyczne, dlatego wprowadza się pocisk nato

Link to post
Share on other sites

proszę bardzo 7.62x39

blacha 10 mm grubości, odległość 100m

https://picasaweb.go...470494003869954

https://picasaweb.go...470505443146146

 

podlinkowałem dwa zdjęcia (nie cały folder lecz konkretne zdjęcie), opisałem pocisk, odległość, materiał do którego strzelano.

to że zdjęcia sa umieszczone w folderze do którego wrzucam fotki swd asg nie ma żadnego znaczenia.

w przeciwnym razie zaznaczył bym to.

prościej tego nie potrafię wytłumaczyć.

Link to post
Share on other sites

Fajnie, ale ja mogę podlinkować te same zdjęcia i napisać w opisie, że to .22LR. I czego to dowodzi?

czego to dowodzi? ano dokładnie tego co prezentuje zdjęcie, efekt strzału w płytę 10mm z odległości 100m, taki jest zreszta temat wątku,

tymczasem nie rozumiem Twojej insynuacji, gdzie dopuszczasz (zakładam, że teoretycznie):"podlinkować te same zdjęcia i napisać w opisie, że to .22LR"...[ co bedzie (teoretycznie) plagiatem, kłamstwem, i przedewszystkim złamaniem regulaminu tego portalu]

 

przepraszam, zakładałem, że rozmawiam z dorosłym człowiekiem, który jest zainteresowany czym sensownym, tymczasem "kopanie sie z koniem" nie jest w moim przekonaniu interesujace.

zatem moje zdjęcia prosze potraktować jako ciekawostę czego może dokonac pocisk (w moim przeknaniu 7.62x39), komentarz pozostawiam Wam

Link to post
Share on other sites

faktycznie Twój wiek niewiel tutaj wnosi,

w takim razie przedstawie się, od 1994 roku jestem instruktorem strzelectwa sportowego przy LOK w Rybniku, szkoliłem tez rybnickich policjantów w temacie broni gładkolufowej, której osobiście nie znoszę. odbyłem słuzbę wojskową gdzie oprócz tego że byłem kierowca w sztabie dywizji drugą specjalizację zrobiłem jako strzelec wyborowy (nie snajper) na swd na kompani ochrony i regulacji ruchu.

chcesz to wierz, nie chcesz to nie, jest demokracja i masz do tego prawo. ja w kazdym razie nie bede tego udowadniał

wiecej w tym temacie się nie odezwę bo jak widzę z natury uważasz, że ludzie kłamią, a ja nie będe wyprowadzał Cie z tego błedu.

Pozdrawiam serdecznie

Link to post
Share on other sites

Pięknie, tylko wiesz co? Nadal pozostaję sceptyczny. A to z powodu tego tekstu:

abstrakując są posiski 7,62, które potrafia przestrzelić główkę szyny kolejowej, zatem to bardzo niebzepieczny pocisk, i tak jak ktoś sugerował, potrafi zabić przeciwnika i jeszcze dodatkowo przelecieć przez ściane i zabic cywili, co jest nieetyczne, dlatego wprowadza się pocisk nato

Nie czepiam się błędów, ale tekst o nieetycznych pociskach przebijających ściany i zabijających cywili rozłożył mnie na łopatki. Co powiesz o broni strzelającej amunicją 7.62x51 lub 7.62x54R? A co powiesz o wkm na amunicję 12.7 czy 14.5? Przecież to też przebije przeciwnika (nawet kilku) i ścianę. A może nawet i kilka ścian, jak będą cienkie. I co? To jest "etyczne", bo nikt nie przechodzi na amunicję o mniejszym kalibrze (bo nie o mniejszych zdolnościach penetracji osłon balistycznych)?

I nie, nie uważam, że ludzie kłamią. Po prostu przekonują mnie argumenty i dowody, a nie wklejenie jakiegoś zdjęcia i napisanie, że to efekt działania takiej, a nie innej amunicji. Tym bardziej, że słowa nie napisałeś kto strzelał i z czego, o wklejeniu zdjęć ze strzelania nie mówiąc.

Więc wybacz, ale nadal pozostanę sceptykiem.

Link to post
Share on other sites

Hej Jest tu jakiś problem, nie mogę wstawić nowego wiersza. Test to rzecz fajna i wypada docenić że się komuś chciało. Wyniki też w miarę ciekawe. Na ile się zorientowałem, na ok. 40 strzałów około 8-10 przeszło na wylot - czy tak? Można to więc potraktować jako Initial Penetration (IP) wskaźnik stosowany przez m.in.Rosjan. Mam jednak w związku z tym parę pytań: 1) jaka to była ta płyta 10 mm? ze stali zwykłej (konstrukcyjnej)? Czy prawdziwy pancerz? 2) Z jakiej broni strzelano? Klasyczny AK z lufą 415 mm? czy SKS lub RPD (dłuższa lufa)? Co z tego w ogóle wynikło?

Link to post
Share on other sites

Cóż... Z autopsji wiem jak LOK szkoli większość instruktorów ( sam nim jestem od '92 ? ) , wiem że przez kilka lat pracy w WP nie słyszałem o kierowcach ze specjalnością "strzelec wyborowy" ( no, chyba że zaetatowany na kompanii z wklepanym eswudem w książeczkę ale to ma tyle wspólnego ze specjalizacją co piekarz z młotkiem ) i tak dalej.

Do poczytania:

http://www.warriorta...x39-penetration

 

Nadmienię że chodzi o ciężkie, 124 granowe pociski ( cięższe od zwykłych o jakieś 18 % )

 

A tu dla odmiany pełnopłaszczowy ( czyli anglojęzyczny FMJ )7.62 :

http://www.theboxotr...ocs/bot16_5.htm

 

Jako ciekawostkę podam, że niegdysiejsze testy Natowskie, wykazywały że 7.62 nie był w stanie spenetrować płyty stalowej o grubości 1/8' ( około 3 mm ) z odległości 300 yardów. Dotyczy to klasycznego PS-a.

Na tym dystansie płytę stalową 1/4 w blisko 85% trafień penetruje nasz BZ ( "murzyn" , "kołek" ) czyli rdzeniowy pocisk ppanc, przy czym po przestrzeleniu rdzeń leci dalej w losowo wybranym kierunku i jest poomykany, często bardzo mocno pogięty a czasem sprasowany.

 

Ta ostatnia informacja zaczerpnięta z notatnika zapełnianego na szkółce wiosną 97 w Katowicach. Informacje o stanie rdzenia pozyskane na wielu strzelnicach niegdyś używanych przez NJW

 

 

Pozdrawiam.

Edited by danesz
Link to post
Share on other sites

danesz, niewiem dlaczego tak sie stało, poprostu z racji, że dobrze strzelałem drugą specjalizację otrzymałem przed wyjsciem do cywila strzelec wyborowy, jedni dostawali operator wzt1, a ja z racji umiejetności strzelania celnego własnie strzelec wyborowy, choć w książeczce mam tylko broń etatową akams i o swd nic ani słowa.

co do uprawnień instruktora LOKu, to niespecjalnie trzeba sie było napocić, żeby takie uprawnienia zdobyć, jedynie trzeba było byc członkiem wieloletnim, przynajmniej w moim kole.

 

co do przezentowanych przeze mnie zdjęc, to to strzelanie odbyło się pod koniec sierpnia tego roku, podczas pucharu komendanta poicji w Rybniku. może to nic specjalnego, ale dla osób, które nigdy czegoś podobnego na żywo nie widziały będzie to jakas informacja. w obecnych czasach gdy do wojska trafiają jedynie tacy co bardzo chcą, jest to prawie jedyna mozliwość zobaczenia efektów działania pocisku 7.62, chyba że ktos wybierze się na strzelnicę komercyjną i tam sobie wykupi strzelanie, wątpię jednka żeby własciciel/instruktor zezwolił na strzelanie nie do tarczy.

 

zatem prosze potraktować to wyłącznie jako ciekawostę, gdyz nie jestem w stanie podać danych materiału do którgego strzelano, wiem jedynie że była to płyta stalowa o gr 10mm, odległośc 100m,

 

chętnie bym zobaczył ro wyprawia standartowy 7.62x54r, ale narazie takiej możliwości nie mam. marzeniem jednak było by zobaczenie też efektów lub nawet zobaczenie na zywo pocisku 7n1, ale to raczej nie jest możliwe.

pozdrawiam serdecznie

Edited by sp9wlc
Link to post
Share on other sites

Najprościej podjechac na stare strzelnice i pooglądać stalowe ekrany z torów. Co do R-a, miałem okazję strzelać do nowych , nieposzatkowanych jeszcze sylwetek ( w COS NJWMSWiA w Katowicach i kilka razy w Raduczu ) i jedyne co mi się w oczy rzuciło to ...sporo przestrzelin powstałych jakby po rykoszetach - tzn przestrzelina nie okrągła lecz owalna, jakby pocisk wszedł w blachę nie pod kątem zerowym a pod kątem kilkunastu stopni.

Edited by danesz
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...