Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Witam panowie chciał bym się dowiedzieć czy znacie jakieś miejsca gdzie można kupić szczegółowe mapy terenów np. na zamówienie. Odrazu mowie że nie mogą to być mapy przy pomocy zdjęc lotniczych ponieważ teren na których chce zorganizować strzelanke jest czysto leśny.

Edited by krzesiwko
Link to post
Share on other sites
  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

50zł? Uhm... Ja za mapy w urzędzie geodezyjnym dałem 3zł za arkusz...

 

 

za arkusz owszem

ale za "Mapy Topograficzne Polski", Centralnego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Warszawie, trzeba dać te 30 złociszy, za szt.

Ponadto proponuje mapki, które można zakupić po księgarniach dot. konkretnego miejsca ( rezerwaty, pojezierza etc. ). Są dosyć przyzwoite.

 

Pozdrawiam

Thomas

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

W necie można znaleźć do ściągnięcia zestaw starych wojskowych map topograficznych w skali 1:50 000 (tzw. "sztabówki"). Dokładniej ponad 1000 czarno-białych skanów obejmujących całą Polskę, Brakuje tylko jednego arkusza, który bodajże nie został odtajniony.

Link to post
Share on other sites

Fakt, że 1km na takiej mapie to zaledwie 2cm, a w dodatku ich aktualność pozostawia wiele do życzenia, ale mimo to może posłużyć do stworzenia własnej poglądowej mapy terenu. Tereny leśne działań AS nie są zbyt wielkie i zazwyczaj posiadają zaledwie kilka ważniejszych punktów, które przy odpowiedniej znajomości terenu (a zakładam, że organizator taką posiada) można zaznaczyć "na oko" z wystarczająca dokładnością mając mapę w skali 1:50000 jako coś w rodzaju bazy. Taka mapa wystarczy, żeby na odprawie wytłumaczyć uczestnikom o co chodzi.

 

Może i chrzanię głupoty, za które ktoś mnie zaraz zjedzie, ale zawsze to jakaś alternatywa w porównaniu z rysowaniem na piasku dla tych, których na takie "profesjonalne" mapy nie stać.

 

EDIT: Zestaw ten miał jeszcze do każdej mapy dołączony plik z siatką dla programu OziExplorer.

Edited by Inferno
Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

W wielkopolsce zrobiliśmy to tak:

kupiliśmy mapy w wojewódzkim urzędzie kartograficznym (+- 5zł/sztukę) a następnie używając jej skanu jako podkład powiększyliśmy interesujący nas obszar, dodaliśmy w corelu wszelkie bunkry/wzgórki/pkt. charakterystyczne/ samotne drzewa itd... (pomierzone wpierw kompasem), dodaliśmy siatkę współrzędnych i wyszło idealnie.

 

koszt niski, tylko roboty dużo.

Link to post
Share on other sites

Gratuluje cierpliwości. Tylko po co tak dokładne mapy na miejscówke ,która jest stosunkowo nieduża.Jak dla mnie wystarczy wgląd na standardową mapke + drobny rekonensans z wyprzedzeniem w kierunku przesuwania się drużyny i wszystko jest jasne. :uśmiech:

Link to post
Share on other sites

Po co mapy ?

Po to żeby był klimat.

Po to żeby pokazac młodym ludzikom jak posługiwac sie tym kawałkiem papieru.

Po to żeby w pewnym momencie ktoś nie powiedział o k**wa gdzie my jastaśmy.

Im mapa dokładniejsza tym lepiej , można z niej wiele wyczytac .

Link to post
Share on other sites

Adam.. źle się zrozumieliśmy. Ja nie wykluczam używania map bo to kompletna pomyłka. Też lubie wyciągnąć kompas i mapke w trakcie strzelanki. Ale co innego jeżeli stzelanka jest na niewielkim skrawku terenu i wiadomo co gdzie jest a co innego jeżeli chodzi o MilSim. Na MilSimie mapy są jak najbardziej wskazane. Tylko że znowu nie potrzeba aż tak dokładnych co do metra (wojskowych czy jakich tam innych). Wystarczy standardowa mapka terenu i chętni na zwiadowców.

 

Nie ma nic przyjemniejszego jak zapierniczanie na azymut... MNIAM!!

Link to post
Share on other sites

Ja z powodzeniem używałem fragmentów sztabówek wyciętych z całych arkuszy w photoshopie i powiększonych wraz ze skalą do rozmiaru A3. Nawigowało się spokojnie. Co więcej sztabówki mają pozaznaczane betonowe słupki w lesie (nie mam pojęcia jak sie to nazywa) dzięki czemu nie dało się zgubić w kompleksie w którym odbyła się impreza. Oczywiście nie bawiliśmy się w terenie 300x300 tylko 5000x5000 ...

Link to post
Share on other sites
  • 4 months later...

Tylko po co tak dokładne mapy na miejscówke ,która jest stosunkowo nieduża.

 

Bo jeśli ktoś chce zrobić scenariusz w danym terenie, a nie tylko strzelanie-jeb**ie, to bez dokładnej mapy raczej jest trudno wytłumaczyć wszystkim co gdzie i jak.

A wgląd na prosty szkic (najczęściej z niezachowanymi proporcjami) kończy się z reguły bezsensownym szukaniem i wkurzaniem się na organizatorów.

 

-------

a co do GoogleEarth:

mapy są o niebo lepsze niż zdjęcia satelitarne, bo teren zielony na zdjęciach wygląda jak zielone plamy na tle zielonych plam, drogi nikną pod koronami, nie widać topografii (poziomice) rozdzielczość żadna, większość szczegółów i charakterystycznych miejsc nie widać poza tym jedno wielkie mleko i 'blur'.

Podczas gdy mapa daje proste łatwe symbole, szybkie do odczytania. Drogi i wszystko co ważne jest widoczne jak na dłoni.

 

Zdjęcia satelitarne przydają się jedynie jako mocno rozjaśnione półprzezroczyste tło do zwykłej mapy z symbolami (tzw. hybryda) wtedy efekt jest naprawdę ciekawy ale podstawa to mapa.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Tyle że ma bardzo dużo "białych plam" w najbardziej interesujacych miejscach :(

 

A poza wszelkimi zdjęciami SAT czy lotniczymi (tak jak na geoportalu) mapy topograficzne w skalach 1:25 000 czy 1:10 000 to najlepsze rozwiązanie żeby coś konkretnego zrobić. Na zdjęciach często nie jest człowiek w stanie określić czy "ta wijąca sie nitka to ciek wodny(rzeka/strumień) czy droga leśna a co za tym idzie nie da się wychwycić takich detali jak mosty czy wiadukty. Na mapach wyraźnie widac co jest czym i w miejscu przecięć sa najczęściej zaznaczone mosty a jeżeli nie to i tak analizując sytuację jestes w stanie z prawdopodobieństwem rzędu 80% stwierdzić czy jest tam most czy nie.

 

Zdjęcia mogą byc uzupełnieniem map ale ciężko na samych zdjęciach oprzeć przygotowanie gry.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...