Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Wszystko o co boję się zapytać...


Recommended Posts

  • 4 months later...
  • Replies 269
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Najuczciwiej to zgodność kalibru, ale mięliśmy zagwozdkę jak przejąć ammo od rannego przeciwnika który do AKSU miał wpięty mag od AKM ( potrzebowaliśmy 5.45x39 ):D

Zmian w systemie ran nie będzie na pewno, bo tego kto trafił na milsimie nie sprawdzisz.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Częściej zgodność amunicji jest uproszczona do typu pistoletowa-karabinowa-snajperska.

Ja aktualnie mam do aksu po 5 magazynków 7.62 i 5.45, więc od biedy mógłbym przełożyć kulki z jednego do drugiego żeby móc oddać koledze.

Edited by sledz
Link to post
Share on other sites
  • 10 months later...
  • 3 weeks later...
  • 6 months later...

Zależy od imprezy.

 

Obecnie 25L z opcją przenoszenia drugiego karabinu na boku plecaka, kurtka, karimata, śpiwór na zewnątrz plecaka (przytroczone) + słoik z żarciem w ładownicy.

 

Ostatnio zaliczyłem dwa wypady - raczej marsze po 30-35km i zdało egzamin. Kluczowa w całym zestawie jest u mnie karimata ;-) wpasowałem ją tak, że ciężar rozkłada się pomiędzy barki, a biodra. Wcześniej jej nie brałem i to był błąd. 3 lata chodziłem bez karimaty, z samą płachtą i co prawda można się na tym położyć czy zrobić prowizoryczny namiot, ale przenoszenie jest mniej wygodne. Karimatę podczepiasz pod plecak i regulujesz tak by lekko napierała na biodra. Odciążenie kręgosłupa i barków jest zauważalne.

 

W plecaku mam:

- kuchenkę + gaz,

- menażkę (typ. patelnia)

- 1,5-2L wody,

- apteczkę,

- bieliznę na zmianę + dodatkową parę skarpet,

- zwykle z jeden słoik fasolki/grochówki + z 3 bułki i jakiś owoc, kiełbę i czekoladę ;-D,

- nóż,

- latarkę czołową,

- czapkę,

- bluzę w razie "W",

- 2 x ogrzewacze węglowe + 4x dzień węgli,

- taśmę izolacyjną,

- sznurowadła,

- płachtę 2x2m,

- śpiwór,

- karimatę,

- kubek,

- chusteczki higieniczne (mokre + suche)

 

+ wiadomo, kulki i inne rzeczy potrzebne w czasie gry, które nie wejdą w oporządzenie. w ciepłe miesiące kurtka zawsze na boku plecaka "w razie "W". Wg mnie dobrze spakowany plecak można brać ze sobą, zwłaszcza jak wiesz, że nie wrócisz w to samo miejsce. A drugą replikę to zależy... z czym się chodzi. Jak miałem vsr to to dziadostwo można nawet do plecaka przyszpilić i nie ciąży, ani się nie giba. Jak m14 to już wolę pistolet przy boku. Na pewno nie biorę więcej niż 6kg w replikach, bo powyżej tego zaczynają się problemy przy dłuższych marszach.

 

Na 100% musisz być pewien, że nic nie uwiera. Oporządzenie i wszystko najlepiej sprawdza się tak:

- wyjeżdżasz pociągiem lub PKS ok. 30km za miasto i wracasz na piechotę. Z reguły najlepiej wypada to tak, że jedziesz ok. 22.00. Czemu tak późno? Bo wracając o 5-8.00 rano masz pewność, że komunikacja miejska kursuje i spokojnie wrócisz do domu.

 

:icon_biggrin: Po 3-4 takich wypadach będziesz wiedział co brać, jak nosić replikę, jak trzymać bambetle w plecaku. Jak się nie nauczysz, too będzie to męczarnia. Pamiętam jak kumpel zabrał zły plecak i buty. Po 15km był "niezdatny do boju". Po 3 marszu bez problemu przeszedł 30km i nawet zastanawiał się czy nie pójść prosto na manewry organizowane w okolicy.

Edited by mikadorus
Link to post
Share on other sites

Dla mnie tyle wody starcza. Zabierałem kiedyś więcej i zostawało. Z drugiej strony zwykle piję coś przed wyjściem, więc o "suchym pysku" nie jestem. Zwykle zostaje mi trochę wody w butelce. Na pierwsze marsze brałem ok. 3l i litrowa butelka była nietknięta... za każdym razem.

 

Jak mam vsr to czasem przydaje się zmienić. Karabin snajperski nie jest uniwersalny, a takie aksu na 450fps jest mordercze. Zresztą kilku snajperów już o tym pisało, że bierze drugą pelnoprawną replikę.

 

Plecak podam niedługo. Muszę obejrzeć metkę.:).

Edited by mikadorus
Link to post
Share on other sites

http://www.camo-mili...ct&prod_id=2546

 

Jak kiedyś pisałem, kupowałem go za 250-300zł (coś mi świta, że 270zł) 2-3 lata temu. Teraz są dziwnie tanie. Jedyne co jest do luftu to pas biodrowy.

 

Śpiwór, taki - aktualnie w praniu, wieszam go na górze lub pod kurtką.

http://esklep.inters...ekker-10-262220

 

Na zdjęciu plecak po spakowaniu, wszystko jest oprócz śpiwora, który jest w praniu:

a57cae5eca02a.jpg

 

Co do gazu to obecnie mam najmniejszy tego typu: http://esklep.inters...ekker-10-262220 . Przy sporadycznym gotowaniu starcza, że hoho. Podczas przerw w dostawach prądu nadal grzeję na tym poranną kawę i jajecznicę.

 

Jak podwieszam długa giwerę typu VSR to inaczej mocuję karimatę, a zrzutówka schodzi na sam dół. Ogólnie najwygodniej przenosić tam AKSU.

 

Od bidy zamiast karabinu można tam wrzucić wodę, dodatkowe żarcie czy saparkę.

 

Ps. w karimacie da radę przenieść namiot typu norka:). Ewentualnie dać go przy karimacie lub w ładownicy pod kurtką.

Edited by mikadorus
Link to post
Share on other sites

[To co pisze dotyczy czasu "letniego"]

Na 24-48H nie wiem po co kuchenki, butle z gazem itp? Są totalnie nie potrzebne. W zależności od intensywności ruchu 2-3 racje żywnościowe typu MRE na 24 godziny załatwiają sprawę. Z reguły czas na żarcie jest na spokojnie dwa razy dziennie i czasem w nocy. Jeżeli nie MRE to odpowiedni zestaw suchego prowiantu w stylu wędzonych/suszonych kiełbasek/kabanosów plus trochę batonów.

 

Podstawa to WODA 1-1,5 litra na 48 godzin to zdecydowanie za mało nawet jak uważasz ze to starczy to tylko znaczy, że się nie eksploatujesz w czasie zabawy na tyle, na ile mógłbyś. Lepiej wrócić z butelką wody niż żeby miało jej zabraknąć bo wszystko momentalnie siada z braku wody jak organizm jest na prawdę wymęczony. Słabe te milsimy robią skoro butelka wody styka i do tego jest czas na "gotowanie"...

 

Aaa chyba, ze to milsimy "koszarowe" to co innego.

Edited by thor_
Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Witam

A ja zapytam o coś z kategorii amunicji i karabinów snajperskich.

Jak wygląda sprawa amunicji w przypadku replik gdzie w palnym odpowiedniku jest stały magazynek (np. M24)?

Chodzi mi o to czy chodzić z jednym magazynkiem i uzupełniać go z zapasu amunicji którą mam przy sobie luzem (oczywiście w realnych ilościach np.100 szt) czy trzeba brać ze sobą kilka magazynków, które w przypadku takiej broni trochę obniżają jej realizm.

Edited by Hunter1209
Link to post
Share on other sites
  • 4 months later...
  • 1 month later...

Witam

A ja zapytam o coś z kategorii amunicji i karabinów snajperskich.

Jak wygląda sprawa amunicji w przypadku replik gdzie w palnym odpowiedniku jest stały magazynek (np. M24)?

Chodzi mi o to czy chodzić z jednym magazynkiem i uzupełniać go z zapasu amunicji którą mam przy sobie luzem (oczywiście w realnych ilościach np.100 szt) czy trzeba brać ze sobą kilka magazynków, które w przypadku takiej broni trochę obniżają jej realizm.

 

W real steel M24 i innych konstrukcjach ładowanych pojedyńczo/z łódek a nie poprzez wymianę magów tematu nie przeskoczysz. W Ersoftowych odpowiednikach (chyba we wszystkich o których słyszałem) masz wymienne magi. Najwygodniej i najskuteczniej jest mieć 2-3 magi i je wymieniać. Z założenia z tego typu karabinów nie strzela się "dużo" więc te w sumie 2-3 magi powinny załatwić sprawę.

Oczywiście w wolnej chwili możesz sobie doładować magazynki z zapasu który przydzieliły Ci zasady przyjęte na konkretnej imprezie.

Link to post
Share on other sites

Siema.

Mam pytanie na podłożu prawnym, czy można na mundurze polskim wz. 10 nosić takie Flagi jak na stronie Taiwangun :http://www.taiwangun.com/naszywki/naszywka-flag-skull-poland-2-8fields?from=listing&campaign-id=19

Pytam się ponieważ nie można nosić polskich oryginalnych emblematów.

Edited by Atrox89
Link to post
Share on other sites

Jako cywil w ogóle nie możesz chodzić w mundurze Wojska Polskiego lub jego częsci, problem w tym że nie jest w ustawie doprecyzowane co to jest mundur Wojska Polskiego :icon_wink: Czy coś co przypomina mundur jest mundurem? A orzecznictwa nie ma, a przynajmniej nie było z dwa late temu jak się tym bardziej interesowałem, bo nikt za takie głupoty nie skazuje.

 

Teoretycznie nawet za noszenie czegokolwiek w kamuflażu wz 93 pantera, możesz być zatrzymany, bo przecież próbujesz się podszyć pod żołnierza, nieudolnie, ale próbujesz.

 

Jak ktoś kiedyś faktycznie dostał za to mandat / grzywnę to niech opisze sytuacje.

 

Przeczytaj:

http://wmasg.pl/pl/armoury/show/718329

Edited by Huba_lbn
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...